Şimdi Ara

TSMC dünyanın ilk 3nm yonga üretim tesisine 20 milyar dolar harcayacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nikkei Asian Review'ın raporuna göre, dünyanın önde gelen yonga üreticilerinden biri olan TSMC, yeni bir üst düzey yonga tesisi kurmak için onlarca milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Ayrıca Bkz.Android Wear saatler için Oreo güncelemesi başladı
    Konuyla ilgili bilgi sahibi olan ciddi kaynaklar, TSMC'nin 2020'li yılların başında hazır olmak üzere Tayvan'da dünyanın ilk ve en gelişmiş yonga üretim tesisini yapmak için 20 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.

TSMC, 2018'de 7nm yonga üretimine başlayacak

Yeni kurulacak tesis, mobil cihazlar ve elektronik aygıtlar için sürekli gelişmekte olan teknolojinin ihtiyaçlarına uygun 3 nanometre ultra verimli yonga üretmeyi amaçlıyor. TSMC yöneticisi Mark Liu, Nikkei Asian Review'a verdiği demeçte şunları söyledi:

"Geçtiğimiz Eylül ayında Tayvan'ın güneyindeki Tainan bilim parkında yer alacak dünyanın ilk 3 nanometre yonga fabrikası kurma planımızı duyurduk. Üretim tesisinin maliyeti 20 milyar doların üzerine çıkabilir. Bu da TSMC'nin teknolojiyi ileri taşıma konusundaki taahhüdünü temsil ediyor." TSMC, 2018 itibariyle 7nm yonga üretimine başlamayı planlıyor.

• Bu konuda bir bilgi karmaşası var bundan bahsetmek istiyorum her üreticinin numaralandırdığı üretim sürecinin boyutları aynı değil, örneğin intelin 14nm üretim olarak adlandırdığı döküm neredeyse samsung'un 10nm dökümü kadar transistör kapı boyutuna sahip, tsmc'nin sınıflandırması da biraz numara oyunu aslında, gerçek anlamda 3nm kapı için daha çok erken, esasında bu boyutlar için heyecanlanmanıza hiç gerek yok bunlar çoktan üretildi bile sadece hacimli üretim için bu tarihler gösteriliyor, yoksa 2002 yılında ibm 6nm ile üretilmiş yonga bastı dünya olarak bu teknolojilere çoktan sahibiz yalnızca son kullanıcıya inecek maliyetlere getiremediklerinde herhangi kişisel bir üründe kullanılmıyorlar.
    İşlemci sınıflarından bahsetmedim hocam, anlatığım yonganın basım süreci, bugün samsung ve intel aynı zamanda birer yonga üreticisi örneğin ryzen işlemcilerin bir kısmını samsung basıyor, intel başkalarına işlemci üretmiyor ama ikna etsen bir işlemciyi hem samsung 14nm ile hem intel 14nm süreci ile üretsen arada intel lehine fark olduğunu görürüz.
    Evet doğrudur, 7nm yaklaşık olarak iki silikon atomunun kalınlığına denk geliyor bunun altında da artık kuantum mekanikleri işlemeye başlıyor bir elektronun tam konumunu herhangi bir zaman için bilmemizin mümkün olmadığından elektronun mantıksal kapıları yok sayma gibi bir olasılığı mevcut bu da dediğiniz kaçak oluyor, yani elektron kapalı bir kapıdan geçebilir ve bu bir hatadır, çok yaygınsa işlemci istenilen şekilde çalışmaz, tmsc extreme ultraviolet lithography tekniği ile bu sorunu aştığından bahsediyor, yine üreticiler ileride transistör tasarımını değiştirerek daha ileriye gidilmesinin mümkün olduğundan bahsetmişler, şuan için çareler tükenmiş değil zira teknolojik gelişmelerin tıkanması da mümkün değil elbet bir yol vardır veya alternatif.
    Quantum işlemciler farklı bir dünya, daha önce uzun anlatmıştım mevcut cpuların yerini niye alamaz diye, bulursam buraya yapıştırırım ama kısaca şöyle düşünün gpu'ların teorik hesaplama gücü daha fazla fakat o zaman neden cpu'ların yerlerini almıyorlar çünkü bu başarııları yaptıkları iş tipiyle sınırlı, cpu'lar ardışık işlemlerde başarılıyken gpu'lar paralel işlemlerde çok başarılıdır bu örnekten yola çıkarak kısacası qunatum bilgisayarlar günümüzdeki kullandığımız alışılageldik işlemcilerle çalışma mantıkları ve yapacakları işler farklı olduğu için kullanımları her senaryoya gelmez, iki ihtimal çalışan işlemcilere alternatif değildir, her haber yapıldığı gibi bizim de doğal olarak zannettiğimiz gibi her işlemde öyle uçuk kaçık performans vermiyorlar yeri geliyor daha geride bile kaldığı alanlar oluyor, ayrıca bu işlemcilerin çalıştırılma koşullarını bilseniz öyle 3-5 sene içinde evlere girmeyeceğini daha rahat anlardınız, geleceği kalıplara koyamayız ancak bu bilgisayarlar 20 sene içinde satın alınabilir olmayacaklarını söylemek mümkün. Alternatif belli grafen yongalar ile yola devam edilecek gibi.
  • 1 nm için zaman kısalıyor, artık yarıiletkenlerin sınırları zorlanıyor...

• Bu konuda bir bilgi karmaşası var bundan bahsetmek istiyorum her üreticinin numaralandırdığı üretim sürecinin boyutları aynı değil, örneğin intelin 14nm üretim olarak adlandırdığı döküm neredeyse samsung'un 10nm dökümü kadar transistör kapı boyutuna sahip, tsmc'nin sınıflandırması da biraz numara oyunu aslında, gerçek anlamda 3nm kapı için daha çok erken, esasında bu boyutlar için heyecanlanmanıza hiç gerek yok bunlar çoktan üretildi bile sadece hacimli üretim için bu tarihler gösteriliyor, yoksa 2002 yılında ibm 6nm ile üretilmiş yonga bastı dünya olarak bu teknolojilere çoktan sahibiz yalnızca son kullanıcıya inecek maliyetlere getiremediklerinde herhangi kişisel bir üründe kullanılmıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 8 Aralık 2017; 21:2:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DSG1

Bu konuda bir bilgi karmaşası var bundan bahsetmek istiyorum her üreticinin numaralandırdığı üretim sürecinin boyutları aynı değil, örneğin intelin 14nm üretim olarak adlandırdığı yongalar neredeyse samsung'un 10nm dediği yongalar kadar transistör kapı boyutuna sahip, tsmc'nin sınıflandırması da biraz numara oyunu aslında, gerçek 3 nm için daha çok çok erken, esasında bu boyutlar için heyecanlanmanıza hiç gerek yok bnlar çoktan üretildi bile sadece hacimli üretim için bu tarihler gösteriliyor, yoksa 2002 yılında ibm 6nm ile üretilmiş yonga bastı bu teknolojilere çoktan sahibiz yalnızca son kullanıcıya inecek maliyetlere getremediklerinde herhangi kişisel bir üründe kullanılmıyor.

Mobil islemci ile Pc islemcisi zaten ayni olamaz hocam transisor olarak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

quote:

Bu konuda bir bilgi karmaşası var bundan bahsetmek istiyorum her üreticinin numaralandırdığı üretim sürecinin boyutları aynı değil, örneğin intelin 14nm üretim olarak adlandırdığı yongalar neredeyse samsung'un 10nm dediği yongalar kadar transistör kapı boyutuna sahip, tsmc'nin sınıflandırması da biraz numara oyunu aslında, gerçek 3 nm için daha çok çok erken, esasında bu boyutlar için heyecanlanmanıza hiç gerek yok bnlar çoktan üretildi bile sadece hacimli üretim için bu tarihler gösteriliyor, yoksa 2002 yılında ibm 6nm ile üretilmiş yonga bastı bu teknolojilere çoktan sahibiz yalnızca son kullanıcıya inecek maliyetlere getremediklerinde herhangi kişisel bir üründe kullanılmıyor.

Mobil islemci ile Pc islemcisi zaten ayni olamaz hocam transisor olarak

İşlemci sınıflarından bahsetmedim hocam, anlatığım yonganın basım süreci, bugün samsung ve intel aynı zamanda birer yonga üreticisi örneğin ryzen işlemcilerin bir kısmını samsung basıyor, intel başkalarına işlemci üretmiyor ama ikna etsen bir işlemciyi hem samsung 14nm ile hem intel 14nm süreci ile üretsen arada intel lehine fark olduğunu görürüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 8 Aralık 2017; 15:25:18 >

• artık sineğe çip takıp kulağımızdaki kirleri de görecekler ama olsun. bilimsel projelerdeki hesaplama performansına değer.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

artık sineğe çip takıp kulağımızdaki kirleri de görecekler ama olsun. bilimsel projelerdeki hesaplama performansına değer.

Hangi bilimsel projeler? Daha küçük çip yapıp kulağımızdaki kirleri ultra-hd görmeye yarayanlar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: serafon

quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

artık sineğe çip takıp kulağımızdaki kirleri de görecekler ama olsun. bilimsel projelerdeki hesaplama performansına değer.

Hangi bilimsel projeler? Daha küçük çip yapıp kulağımızdaki kirleri ultra-hd görmeye yarayanlar mı?

https://github.com/tugrul512bit/KaloriferBenchmarkGPU/blob/master/EpicWarCL_720p_v0_1_5_0_b.rar

720p ye tıkla, ekran kartını seç ve izle

seversen oyun moduna da tıkla sonradan.

bu proje bilimsel değil ama bilimsel olanlardaki hesaplara benzer hesaplar içeriyor

:)

• Nanometrik olarak bu işin dibine ulaşmış durumdalar,3-4 sene sadece mimari ile giderler sonra quantum işlemcilere yada ışın ile çalışan işlemcilere geçilir.Zati dünyadaki dökümcüler bir elin parmaklarını geçmez,TSMC 20 milyar dolar para yatırdıysa parasının kat ve kat fazlasını çıkaracaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

Nanometrik olarak bu işin dibine ulaşmış durumdalar,3-4 sene sadece mimari ile giderler sonra quantum işlemcilere yada ışın ile çalışan işlemcilere geçilir.Zati dünyadaki dökümcüler bir elin parmaklarını geçmez,TSMC 20 milyar dolar para yatırdıysa parasının kat ve kat fazlasını çıkaracaktır.

Quantum işlemciler farklı bir dünya, daha önce uzun anlatmıştım mevcut cpuların yerini niye alamaz diye, bulursam buraya yapıştırırım ama kısaca şöyle düşünün gpu'ların teorik hesaplama gücü daha fazla fakat o zaman neden cpu'ların yerlerini almıyorlar çünkü bu başarııları yaptıkları iş tipiyle sınırlı, cpu'lar ardışık işlemlerde başarılıyken gpu'lar paralel işlemlerde çok başarılıdır bu örnekten yola çıkarak kısacası qunatum bilgisayarlar günümüzdeki kullandığımız alışılageldik işlemcilerle çalışma mantıkları ve yapacakları işler farklı olduğu için kullanımları her senaryoya gelmez, iki ihtimal çalışan işlemcilere alternatif değildir, her haber yapıldığı gibi bizim de doğal olarak zannettiğimiz gibi her işlemde öyle uçuk kaçık performans vermiyorlar yeri geliyor daha geride bile kaldığı alanlar oluyor, ayrıca bu işlemcilerin çalıştırılma koşullarını bilseniz öyle 3-5 sene içinde evlere girmeyeceğini daha rahat anlardınız, geleceği kalıplara koyamayız ancak bu bilgisayarlar 20 sene içinde satın alınabilir olmayacaklarını söylemek mümkün. Alternatif belli grafen yongalar ile yola devam edilecek gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 8 Aralık 2017; 20:47:29 >

• DSG1 kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle katılıyorum.

• quote:

Bu konuda bir bilgi karmaşası var bundan bahsetmek istiyorum her üreticinin numaralandırdığı üretim sürecinin boyutları aynı değil, örneğin intelin 14nm üretim olarak adlandırdığı döküm neredeyse samsung'un 10nm dökümü kadar transistör kapı boyutuna sahip, tsmc'nin sınıflandırması da biraz numara oyunu aslında, gerçek anlamda 3nm kapı için daha çok erken, esasında bu boyutlar için heyecanlanmanıza hiç gerek yok bunlar çoktan üretildi bile sadece hacimli üretim için bu tarihler gösteriliyor, yoksa 2002 yılında ibm 6nm ile üretilmiş yonga bastı dünya olarak bu teknolojilere çoktan sahibiz yalnızca son kullanıcıya inecek maliyetlere getiremediklerinde herhangi kişisel bir üründe kullanılmıyorlar.

Bir ara bir yerlerde 7 nm'nin altındaki yongaların elektronik crosstalk (veya parazit) nedeniyle verimsiz olduğunu okumuştum. Yani transistör kapıları arasındaki mesafe bu kadar azalınca kapılar arasında elektron takası başlıyor gibi bir durumdan söz ediliyordu. Bu doğruysa 3 nm nasıl olacak? Düzgün çalışabilecek mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

quote:

Bu konuda bir bilgi karmaşası var bundan bahsetmek istiyorum her üreticinin numaralandırdığı üretim sürecinin boyutları aynı değil, örneğin intelin 14nm üretim olarak adlandırdığı döküm neredeyse samsung'un 10nm dökümü kadar transistör kapı boyutuna sahip, tsmc'nin sınıflandırması da biraz numara oyunu aslında, gerçek anlamda 3nm kapı için daha çok erken, esasında bu boyutlar için heyecanlanmanıza hiç gerek yok bunlar çoktan üretildi bile sadece hacimli üretim için bu tarihler gösteriliyor, yoksa 2002 yılında ibm 6nm ile üretilmiş yonga bastı dünya olarak bu teknolojilere çoktan sahibiz yalnızca son kullanıcıya inecek maliyetlere getiremediklerinde herhangi kişisel bir üründe kullanılmıyorlar.

Bir ara bir yerlerde 7 nm'nin altındaki yongaların elektronik crosstalk (veya parazit) nedeniyle verimsiz olduğunu okumuştum. Yani transistör kapıları arasındaki mesafe bu kadar azalınca kapılar arasında elektron takası başlıyor gibi bir durumdan söz ediliyordu. Bu doğruysa 3 nm nasıl olacak? Düzgün çalışabilecek mi?

Evet doğrudur, 7nm yaklaşık olarak iki silikon atomunun kalınlığına denk geliyor bunun altında da artık kuantum mekanikleri işlemeye başlıyor bir elektronun tam konumunu herhangi bir zaman için bilmemizin mümkün olmadığından elektronun mantıksal kapıları yok sayma gibi bir olasılığı mevcut bu da dediğiniz kaçak oluyor, yani elektron kapalı bir kapıdan geçebilir ve bu bir hatadır, çok yaygınsa işlemci istenilen şekilde çalışmaz, tmsc extreme ultraviolet lithography tekniği ile bu sorunu aştığından bahsediyor, yine üreticiler ileride transistör tasarımını değiştirerek daha ileriye gidilmesinin mümkün olduğundan bahsetmişler, şuan için çareler tükenmiş değil zira teknolojik gelişmelerin tıkanması da mümkün değil elbet bir yol vardır veya alternatif.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 9 Aralık 2017; 2:22:22 >

• DSG1 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. TMSC 3 nm baskı teknolojisine 20 milyar dolar harcamayı göze aldığına göre bu darboğazı aşmış olduğundan emindir diye düşünüyorum. Aksi halde kimse 20 milyar doları sokağa atmaz. Öte yandan bu tesis sadece 3 nm litografik baskıyla çalışmayacaktır. muhtemelen daha yüksek nm baskılar da aynı tesiste yapılmaya devam edilecektir.

Ama şimdi de soru şu: TMSC'nin 3 nm yonga baskısı İntel'de kaç nm'ye denk geliyor? Benim tahminim 7 veya 5 nm. Yanılıyor muyum?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

quote:

(as bayrakları as moduyla söylemeyerek) 7nm'den sonra diğer bir yarı iletken olan, son kabuğunda hibritleşme ile 4 elektron taşıyabilen bor'a geçilebilir. bor da bir yarıiletkendir, elektronikte kullanılan silisyum veya germanyum gibi. yarıçapı da oldukça düşük olduğu için sanıyorum bor yarıiletken teknolojisinde yeni bir çözüm/gelecek olabilir.

gerçi silisyum'un tercihinde "katıhal fiziği" dersinden hatırladığım kadarıyla günümüz kriterlerince "sağlam" olması da vardı, bor bu "sağlamlık ölçüsünde" ne kadar başarılı sonuçlar veriyor tam olarak bilemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 3nm mi ohaaa, hangi teknoloji ile yapıyorlar bunu.. çüşşşşş..
  • 3nm işlemci demek batarya nin yine ayni amh kalmasi demek adamlarin işlemciyle tüketimden tasarruf ediyolar duyduk duymadik demeyin 100-150 amh ya yükseltilecek ya düşürülecek:)))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.