Şimdi Ara

TSMC çip krizini çözmek için harekete geçti: 100 milyar dolarlık yatırım yapacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • TSMC çip krizini çözmek için harekete geçti: 100 milyar dolarlık yatırım yapacak

Yaşanan küresel çip tedarik krizinin ortasında, sektörün önde gelen şirketlerinden ve Apple'ın ortağı TSMC, Intel gibi rakipler pastadan daha büyük bir parça ararken, üretim kapasitesini artırmaya yönelik büyük bir yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Ayrıca Bkz.Windows 10 artık kullanıcıya uyum sağlayacak

Bloomberg'in raporuna göre TSMC, yarı iletken teknolojilerinin araştırılması, geliştirilmesi ve çip üretim kapasitesinin genişletilmesi için üç yıl içinde 100 milyar dolarlık yatırım yapacak. Dünyanın en büyük fason çip üreticisi olan TSMC, Apple, Nvidia, Qualcomm ve diğer dev müşterileri için çip üretiyor ve Tayvanlı şirketin dökümhanelerinden gelen yongalar, akıllı telefonlardan buzdolaplarına ve arabalara kadar çeşitli ürünlerde kullanılıyor.

TSMC çip krizini çözmek için harekete geçti: 100 milyar dolarlık yatırım yapacak

TSMC'ye yüksek talep var

TSMC'nin, Reuters'a yaptığı açıklamada 5G teknolojilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde yarı iletken teknolojilerine olan talebi artırması beklendiğinden, daha yüksek bir büyüme dönemine girdiği belirtildi. Şirkete göre COVID-19 salgını her açıdan dijitalleşmeyi de hızlandırıyor. Bazı şirketler kısıtlı tedarik nedeniyle üretim hatlarını durdurmak zorunda kalırken, yonga üreticisi TSMC birçok sektörü etkileyen küresel çip krizi sırasında eşi görülmemiş bir talep görmekte.

Şirket, dünya çapındaki çip talebiyle başa çıkmak için binlerce çalışanı işe alıyor ve yeni tesisler inşa ediyor. Raporda, bu iklimin bir sonucu olarak, TSMC'nin 2022'den başlayarak bir yıl boyunca mevcut fiyatlarında indirim yapacağı belirtildi. TSMC'nin faaliyetlerinin büyük bir kısmı Tayvan merkezli olup, Çin'de birkaç fabrika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde olgun litografik teknolojiyi kullanarak yerel müşteriler için küçük ölçekli özelleştirilmiş ürünler üreten bir yan kuruluşu bulunmakta.

Kaynak:https://www.reuters.com/article/us-tsmc-investment-plan-idUSKBN2BO3ZJ

• Bize niye gelsin ki? Bize gelmesinin nedenlerine bakalım; Ucuz iş gücü olabilir, lojistik, vergi avantajları vs olabilir. Ucuz iş gücü için gelmez, uzay üssü gibi fabrika bunlar, en üst düzey insanlar çalışıyor, asgari çalıştırılmayacak sonuçta. Lojistik desen, zaten ABD zaten yatırım yapmayı düşünüyorlar, kalkıp bunun için niye Türkiye'ye niye gelsinler. Son olarak çok cezbedici bir teşvik sağlarsın belki uzun vadede görüşmeler olur, bir şeylerin çıkması zor.

Bir şey bilmesine gerek yok. Çin'nin kendi toprakları olarak gördüğü bir ada Tayvan, Çin'den kaçan milliyetçilerin kurduğu bir Cumhuriyet, oradan tavlar zaten. Çin ilişkilerinden ötürü pek çok ülke tanımıyor zaten burayı. Çin yeteri kadar gücü ele geçirince, er ya da geç buranın üzerine çökecek. Tayvan'nın silahlanması zaten neredeyse bu senaryo üzerine kurulu. Abd epey bir silah yardımı/satışı yapıyor, himayesi altın neredeyse ama Çinin dünya ile olası bir gerilimi durumunda, sırf burayla tehdit etmesi bile korkutucu, Tayvan elektroniğin kalbi resmen. Çinin dibinde olmasından ötürü ne yaparsan burayı yap cehenneme çevirebilirler. Geçen dh'de okumuştum: bu tehdite karşı ABD ordusunun çip ihtiyacını, ABD'de kurulacak bir tesiste karşılanması beklendiğini; Intel ile anlaşma yapılıp, 30 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağını yazıyordu.
  • Siz bide Çin Tayvan'a saldırdığı zaman görün krizi

• Keşke GalobalFoundries batıp araplara satılacağına TMSC batsaydı. Allah kimseyi asyalıların eline düşürmesin.

• Charaznable kullanıcısına yanıt
    Bir şey mi biliyorsun yoksa?

• 100 milyar dolar! Ek yatırım dedikleri paraya bak.

Türkiye 'de borsa şirketlerin toplam değeri 200 milyar dolar.

Ört ki ölem.

• bence bu tip yaşanan krizleri değerlendirip yeni bir çip fabrikası temeli atılıp kurulabilir.

• Bizede gelse keşke.
  • oly1786 kullanıcısına yanıt
    Ona bakarsan Apple ve Amazon 2 trilyon dolarlık şirketler her biri 10 Türkiye’de borsaya açık şirketler eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gun -- 2 Nisan 2021; 11:30:22 >
  • BalkanGöçmeniBirBey kullanıcısına yanıt
    Ne analistleri vardır bu şirketlerin, benceyle senceyle olacak iş değil. Çip krizini geçici bir dönem olarak görülüyorsa buna yönelik hamleler yaparlar, yok talep bu yoğunlukta kalacak derlerse 10 tane fabrika dikerler. Biz diyoruz elindeki tüm parayı bassın yeni fabrikalar açsın, birkaç sene içerisinde daha çok kazansın ama tablet dönemini hatırlayın, talebe yetişemiyorlardı, insanlar giriş seviyesi tabletten hevesini alıp, daha sonra bunlardan cacık olmayacağını görünce bir anda o piyasa sönüp üretim bantlarında epey yer açılmıştı. Ayrıca aynı üretim tekniğinin uygulandığı ekipmana çok büyük yatırımlar yapmak istemiyor olabilirler, çünkü piyasa bir kaç sene içerisinde hep daha hassas üretim talep ediyor.

• gun kullanıcısına yanıt

Bize niye gelsin ki? Bize gelmesinin nedenlerine bakalım; Ucuz iş gücü olabilir, lojistik, vergi avantajları vs olabilir. Ucuz iş gücü için gelmez, uzay üssü gibi fabrika bunlar, en üst düzey insanlar çalışıyor, asgari çalıştırılmayacak sonuçta. Lojistik desen, zaten ABD zaten yatırım yapmayı düşünüyorlar, kalkıp bunun için niye Türkiye'ye niye gelsinler. Son olarak çok cezbedici bir teşvik sağlarsın belki uzun vadede görüşmeler olur, bir şeylerin çıkması zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doom II -- 1 Nisan 2021; 17:25:26 >
  • Sen 100 milyar 750 milyon sen milyar, sen bu parayı naptınnn?

• V4LKyR V kullanıcısına yanıt
    Bir şey bilmesine gerek yok. Çin'nin kendi toprakları olarak gördüğü bir ada Tayvan, Çin'den kaçan milliyetçilerin kurduğu bir Cumhuriyet, oradan tavlar zaten. Çin ilişkilerinden ötürü pek çok ülke tanımıyor zaten burayı. Çin yeteri kadar gücü ele geçirince, er ya da geç buranın üzerine çökecek. Tayvan'nın silahlanması zaten neredeyse bu senaryo üzerine kurulu. Abd epey bir silah yardımı/satışı yapıyor, himayesi altın neredeyse ama Çinin dünya ile olası bir gerilimi durumunda, sırf burayla tehdit etmesi bile korkutucu, Tayvan elektroniğin kalbi resmen. Çinin dibinde olmasından ötürü ne yaparsan burayı yap cehenneme çevirebilirler. Geçen dh'de okumuştum: bu tehdite karşı ABD ordusunun çip ihtiyacını, ABD'de kurulacak bir tesiste karşılanması beklendiğini; Intel ile anlaşma yapılıp, 30 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağını yazıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doom II -- 1 Nisan 2021; 17:32:26 >

• şimdiki kıtlık sebebiyle herkes çip fabrikaları kuracak ama 3 yıl sonra üretim bolluğudan fiyatlar düşecektir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • gun kullanıcısına yanıt
  • arkadaşlar başka firma neden çıkmıyor bu talebi karşılamak için? çok mu zor bu adamların ürettiği teknolojiyi üretmek? tüm dünya bu adamların eline bakıyor yahu. adamlar hadi satmıyorum başka kapıya dese tüm büyük şirketler yatacak aşağı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dmax ta nasıl yapılır isimli programda çip üreten makinenin imalatını gösteriyordu. Tır kasasına sığan bir adet makine 60milyon $ dı yanlış hatırlamıyorsam.
    Yatırım maliyetini siz düşünün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 100 milyar dolar mı. güzel para kanka

• çip nedir ya bir resmini falan koysaydınız biryerlere yolda bulursak alırdık

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.