Şimdi Ara

TSMC 2 nm için kolları sıvadı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
712
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi TSMC hatırlayacağınız üzere kısa bir süre önce 3 nm ile gündeme gelmişti. Tayvanlı üretici şimdide ileri aşama için faaliyetlere başlamış.

2 nm geliştirilmeye başlandı

TSMC geçtiğimiz günlerde 2022 yılında 3 nm nodunda hacimli üretime geçiş yapacağını açıklamıştı. Firma şimdi de 2 nm sürecini geliştirmeye başladığını açıklayarak heyecanımızı katlamayı başardı. Bununla birlikte henüz detay verilmediğini de ekleyelim.

Ayrıca Bkz.TSMC: 3 nm 2021’de geliyor 5 nm’de hacimli üretime geçildi

Döküm tesislerinde bu yıl 7 nm’nin gelişmiş nodlarını üretecek. TSMC’de yönetici koltuğunda oturan CC Wei geçtiğimiz günlerde 5 nm’de hacimli üretime çoktan geçtiklerini de açıklamıştı. Diğer taraftan halihazırda firmanın gelirlerinin çoğunluğu 7 nm bantlarından çıkıyor.

• 14nm çıktığında daha küçük 10nm hatta 7nm ve altı değerler elektron tutamama problemi oluşacağı için kolay geçilemeyeceği söyleniyordu. AMD firması 7nm yapı tasarlayarak üretime geçti.

5nm büyüklükte üretilen işlemcinin transistörler boyutları da aşırı küçüldüğünden duvarlar inceliği elektronları tutmakta zorlanacak. Bu konu hakkında yabancı bir teknoloji sitesinde quantum fiziği içeren konuya hakim olmadığım için tam da anlayamadığım detaylı makale paylaşılmıştı.
    3nm üretimi bir şekilde yapılsa da bu düzeyde işlemci tasarlamak cesaret ister.

Yıllar önce IBM Blue süper bilgisayar (2004 yılında) Chip dergisinde 70.72 TFLOPS işlem yaptığı yazıyordu. İlk kez süper bilgisayar ile o zaman tanışıp heyecanlanmıştım.
    Günümüzde üst düzey bir ekran kartı 18TFLOPS işlem yapabilmekte. 15-20 sene sonra kuantum seviyesi işlem hızı yapabilen süper bilgisayarlar ile karşılaşacak mıyız? Bilmem kaç Kübit(Qubit) işlem yapıyor ifadesini görecek miyiz merak ediyorum!
  • Amd zen4 de 3nm için bi yer ayırtsa intel organik tarıma başlar heralde

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Samsung üretim rakibine karşı zora giriyor.

O değilde Intel hala yerinde sayıyor.

• fiyat arttıracak hamleler tr de üzüntü ile karşılanmalı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çabuk üretsinler belki amd piyasaya 3700x AF falan düşürmeye başlar biz de nasipleniriz
  • 14nm çıktığında daha küçük 10nm hatta 7nm ve altı değerler elektron tutamama problemi oluşacağı için kolay geçilemeyeceği söyleniyordu. AMD firması 7nm yapı tasarlayarak üretime geçti.

5nm büyüklükte üretilen işlemcinin transistörler boyutları da aşırı küçüldüğünden duvarlar inceliği elektronları tutmakta zorlanacak. Bu konu hakkında yabancı bir teknoloji sitesinde quantum fiziği içeren konuya hakim olmadığım için tam da anlayamadığım detaylı makale paylaşılmıştı.
    3nm üretimi bir şekilde yapılsa da bu düzeyde işlemci tasarlamak cesaret ister.

Yıllar önce IBM Blue süper bilgisayar (2004 yılında) Chip dergisinde 70.72 TFLOPS işlem yaptığı yazıyordu. İlk kez süper bilgisayar ile o zaman tanışıp heyecanlanmıştım.
    Günümüzde üst düzey bir ekran kartı 18TFLOPS işlem yapabilmekte. 15-20 sene sonra kuantum seviyesi işlem hızı yapabilen süper bilgisayarlar ile karşılaşacak mıyız? Bilmem kaç Kübit(Qubit) işlem yapıyor ifadesini görecek miyiz merak ediyorum!

• ruzgarnufel kullanıcısına yanıt
    intel geçen sene oemlere amd kullanmasınlar diye yedirmek için 3 milyar dolar bütçe ayırmıştı. Üç milyar dolar. Üç bin tane 1 milyon dolar, sırf amd komponent yüzdesini 5 ile sınırlandırsınlar diye. O 5 de tekelcilik yapmamış olmak için. Benim de çok hoşuma gidiyor intelin pazar payı kaybetmesi ama amd intelin yanında ticari olarak sinek gibi kalmıyorsa da fare gibi kalıyor.
    https://www.nasdaq.com/articles/amd-vs-intel%3A-a-detailed-comparison-of-revenue-and-key-operating-metrics-2019-09-26

"revenue" ciro demek. İlk grafiğe bak ne dediğimi anlayacaksın. İntel organik tarıma geçmez. AMD inteli çok zorlarsa kılıfına bir şekil uydurup amdyi satın almaya falan çalışır intel.

• AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    AMD'de "Intel beni satın alsa keşke." diyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jowiyaga kullanıcısına yanıt
    Yönetim kurulunda belirli bir çoğunluk olaya sıcak bakarsa olur. Microsoftun bu şekilde yuttuğu pek çok potansiyel rakibi vardır.
  • experiment67 kullanıcısına yanıt
    Eğer microsoftun windowsunu kullanacaksak hesap makinasından bir farkı olmayacaktır.

• technic26 T kullanıcısına yanıt
    Technic26:
    Intel'in yıllardır AMD firmasını engellediği hatta tekel olmak için Dell ve Toshiba gibi büyük firmaların bilgisayarlarına zorla kendi işlemcisini dayattığı gerçeği gibi Microsoft firması da yazılım sektöründe tek olarak ilerliyor. Göstermelik maddi destek dahi vermesi gibi durumlar nedeniyle Adobe gibi büyük şirketler her zaman Windows işletim sistemi için yazılım üretiyor. Mac bile bu konuda başarılı sayılmaz. Pc'ye MacOS yükleme gibi (Hackintos)alternatifler olsa da sonuç tatmin edici değil. Yazılımlar MacOS tarafında da eksik kalıyor.
    --------------------------------------------
    Program üretmekle bitmiyor. Çekirdekleri verimli kullanan program üretilmesi son derece önemli. AMD başarılı işlemci çıkartmasına rağmen çoğu yazılım tam performans kullanamıyor. 8-10 senedir 64Bit işlemci üretilmesine rağmen 64bit yazılım yapmamakta direten firmaların olması da ayrıca gülünç. Çoğu firma 3-4 sene önce akıllandı. 64Bit işlemciyle 32Bit olarak üretilen yazılım kullanmaya dayattılar. 32bit yazılım çalıştıran bir kullanıcı işlemcinin tek çekirdeğinde yüklendiği için tek çekirdek performansına bakarak işlemci durumunda kalıyor. Oyunlarda da sıklıkla yaşanılan bu durumu göz ardı etmek mümkün değil. Sinir bozucu.
    Debian yükleyip stabil sorunları yaşamadan rahat rahat kullanmak varken Adobe ve 3d yazılımları kullanmam gerektiği için zorunluluktan Windows'u silemiyorum. Adobe ve 3D(Autocad,3dsmax,solidworks vs) için Windows'a dönme zorunluluğu rahatsız edici. Debian gibi başarılı bir işletim sistemini film video web ve DaVinci Resolve 16(video düzenleme) programı hariç kullanamıyorum.

AMD Ryzen 9 3900x işlemcinin linux sürümleri altında test edilmiş.
    Sonucu içeren görseli paylaşıyorum.
    TSMC 2 nm için kolları sıvadı

Detayları için link
    https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3900x-linux-distros&num=1

Not: Bilmeyenler için Debian Testing tam stabil olmayan yani kararlı olmayan sürümü ifade ediyor. Test aşamasında stabil olduğunda testing ifadesi kaldırılıyor. Debian 10 stabil olan bir sürüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi experiment67 -- 29 Nisan 2020; 1:57:18 >

Amd bu işlere cevap vermeyi öğrendi yıllarca.

Ticari olarak ise bu iş böyle başlamalı diye düşünüyorum.

Benim şu an çalıştığım şirkette senelerce zarar etti piyasayı domine etmek için, ama şu anda pazar lideri. Artık para kazanıyor ve söz sahibi. Piyasayı şekillendirebiliyor.

Mutlaka cok büyük bir arkası var intel tarafının. Fakat kaybedilenler fazla. Konsollar, telefon tablet ve desktop tarafında büyük bir delik var. Kaldı ki sunucu tarafı da intelin baskılarıyla ayakta duruyor gibi. Üstüne üstlük mobil pc tarafı da sallanmaya başladı. Mac tarafında ryzen ile ilgili bir gelişme olsa artık intelin cebindeki para baskı kuracak kadar iş yapmaz gibi geliyor bana.

Bu benim öngörüm sadece. Tabiki bende sadece amd fanı değilim, intel de kullanıyorum amd de. Birim para, birim iş gücü olarak bakarım ben son kullanıcı olarak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    adreslenebilen bellek miktarı dışında performans farkı oluşturabilecek bir şey bilmiyorum ben 32bit ve 64bit programlar arasında. Tek çekirdek ve çok çekirdek işinin programın 32bit mi 64bit mi oluğu ile alakasını da anlayamadım, açıklayabilir misiniz bunları rica etsem?
  • quote:

Orijinalden alıntı: AREryilmaz

adreslenebilen bellek miktarı dışında performans farkı oluşturabilecek bir şey bilmiyorum ben 32bit ve 64bit programlar arasında. Tek çekirdek ve çok çekirdek işinin programın 32bit mi 64bit mi oluğu ile alakasını da anlayamadım, açıklayabilir misiniz bunları rica etsem?
    Benim bildiğim 64 bit farkı sadece bellek adresleme olsaydı, 64bit yerine 36 bit adres uzantısına sahip işlemcilere geçiş yapılır olay kapanırdı. Soru cevap yerine buraya direkt olarak engin bilginizi aktartarmanızı bekliyorum, biraz bilgilenelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 29 Nisan 2020; 19:9:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6s

Benim bildiğim 64 bit farkı sadece bellek adresleme olsaydı, 64bit yerine 36 bit adres uzantısına sahip işlemcilere geçiş yapılır olay kapanırdı. Soru cevap yerine buraya direkt olarak engin bilginizi aktartarmanızı bekliyorum, biraz bilgilenelim.

Alıntıları Göster
    Ben de arkadaşa soruyorum zaten konu hakkında yeterince bilgili olmadığım için.
    Tüm yazılımların quantum işlemciye göre yazılması gerekeceği için şuan bulunsa bile sıradan kullanıcının kullanabilmesi için 50-100 yıl arası geçmesi gerekecek diye düşünüyorum. Çünkü quantum işlemcinin çalışma mantığı şuan kullandığımız işlemcilerden farklı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AREryilmaz

Ben de arkadaşa soruyorum zaten konu hakkında yeterince bilgili olmadığım için.

Alıntıları Göster
    Hocam bu forumda Melik bey benim bildiğim en yetkin kişilerden o güzel açıklar, eskiden olsa rubisco hocam da dehşetti ama forumu terk etti.(haklı olarak)

İlk önce bunun aynı saat vuruşunda daha fazla hız meselesi olmadğını anlamamız gerekli. 32 bit ile yapılabilen işlemleri 64 bit ile yaptığında performans kazanımı yerine kayıp bile yaşayabilirsiniz, yani kesinlikle aynı işlem üzerinde bir hız söz konusu değil benim bildiğim. Fakat 32bit ile işleyemediğiniz verileri 64bit mümkünkılıyor, daha büyük sayılar işlenebiliyor, daha ağır işlemler yapılmasını mümkün kılıyor: Ağır mühendislik uygulamaları, matematiksel araştırmalar, simülasyonlar vs.

Sırdan bir kullanıcıya açıklama yönünden buradaki bilgiler bence tatmin edici:https://www.quora.com/Why-is-a-64-bit-CPU-faster-than-32-bit-CPU

• 6s 6 kullanıcısına yanıt
    Benim bilgim de tam sizin bildiğiniz kadar, internette de düzgün bir şey bulamadım şöyle teknik teknik açıklasın o komut seti öyle çalışıyor bu böyle oluyor falan diye.
  • AMD yeniliklere açık geleceği görüyor intel dalga geçerken amd 64 bite geçti, gerçek çift çekirdeğe geçti işlemci mimarisinin nekadar önemli olduğunu ispatladı.
    Tamam hepsi iyi güzelde intel geriden geldi İ3, i5, i7 işlemcileri piyasaya sürdü ve amd yi solladı şimdi gene amd öncülük ediyor hızlı gidiyor ama intel uygun zamanı bekleyip bu seferde i3 değilde atıyom a3 isminde istikrarlı 2nm işlemci piyasaya sürdü gene amd ikinci plana düşecek adamlar yavaşlar ama sağlam yere basıyorlar, amd inteli kırbaçlamaktan öteye gidemez zaten amd ye amerikada biçilen rolde bu amd olmasa intel yerinde sayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bozok6666 -- 4 Ağustos 2020; 22:39:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Intel kendini bir şey sanmasın. Apple işlemci konusunda çok çok iyi yerlere geldi. Ürettiği ARM işlemciler Mac modelleri için kullanılacak. Apple isterse Intel’i satın alır. Sadece kasasındaki nakit para bile Intel’i satın almaya yeter de artar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.