Şimdi Ara

TRT'nin yeni dizisinde dakika bir gol bir (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
180
Cevap
1
Favori
15.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Lotusx

Tarihin söylediğin şekillerde öğrenilmeyeceğini kaç kişi biliyor?

Sokakta hayatında kitap okumamış, kitabın zaman kaybı olduğunu düşünen, okusa bile çok önemli bir şey zannedilen düşünsel kitaplardan ve romanlardan ileriye gidemeyen kişilerden oluşan muazzam bir halk kitlesi var. Bu kitle bu dizileri, filmleri ciddiye alıyor. İzledikleri ile "Dedelerimiz böyle imiş işte, nerelerden nerelere gelmişiz, ne hale sokmuşlar bizi ama şimdi Reis var, yeniden dirileceğiz" düşüncesine kapılıyorlar. Sonuçta bu saçmalıklar oy olarak dönüş yapabiliyor.

Bu dizilerdeki gerçek dışı sahnelere tepki gösterenlerin tamamının hangi amaçla tepki gösterdiğini bilemiyorum. Lakin, yalnızca geçmişteki olayları yanlış işledikleri için tepki gösterenlerin dışında, benim gibi; oy toplamak için birilerini aptal yerine koydukları, aptallaştırma çabası içinde oldukları için tepki gösterenler de olmalı. Devlet kanalı ve yandaş kanallae böyle işlere imza attıklarında insan sessiz kalmama ihtiyacı duyuyor.

İşte o yüzdendir ki ben de o mesajı oraya kondurdum. Birileri tesadüfen görür de okur diye. Ama bilinçlendirme şekli yanlış. Sadece bir dizi üzerinden yapılırsa hem bu gerçek çok dar anlamda anlatılmış olur (mesela sadece bu dizi için geçerli olur) hem de bunun anlatıldığı kişilerden bazıları aksi veya tarihini seven kişilerse yanlış anlaşılıp ters tepebilir.

Mesela Diriliş dizisini ele alalım. Ben Türk dizilerinin %99,999'unu izlemediğim gibi bunu da izlemiyorum. Ancak Tarihe, siyasete, dinî inançlara değinen bir dizi. Bu diziyi severek izleyen o halka sen gidip de dizideki açıkları göstermeye kalkarsan ve bunu sürekli yapmaya çalışırsan bazıları bunun altında kötü niyet aramaya başlar ve daha çok sahiplenir. Kaldı ki sadece o dizi için konuşmuş olursun ki tarihi olaylara değinen tek yapım değil.

En iyisi benim yazdığım gibi bu bilinci bu ön kabulleri aşılamak. Çünkü bu daha temiz, daha pratik ve daha doğru. Bize düşen bu insanlara "Tarih dizilerden, filmlerden, bilgisayar oyunlarından (Tarihi olaylara değinen oyunlar var), sosyal medya, Youtube gibi platformlardan öğrenilmez. Yalan yanlış çok fazla bilgi kirliliği var." demektir. Filmi de geçtik zaten çoğunlukla dizi tüketiliyor da. O zaman bunu diziyle kısıtlayıp söyleyeceğiz. Bunun bir kurgu, bir senaristin hikayeyi kafasına göre yazdığını söyleyeceğiz. Bundan başka yapılacak bir şey yok.

Gerçi bu konunun açılış amacının bu olduğunu ilk başta ben anlamadım. Konu bu amaçla açılmaktan çok sadece o dizideki hatalara değinmek için açılmış gibi duruyor. Rehber niteliğinde bir konu değil.
  • highgen kullanıcısına yanıt
    millete devşirme diyen bir çomarın nickinin ingilizce olması da ne büyük ironi!

yazık şu güzelim ülkenin en büyük derdi cehalet! maalesef düzeleceğine daha da büyüyor ve kirleniyor!

yanlış bilgi var diyorsun adam "ichmizdeqi inqilizlere ne qoydu qanqa:ASDASDas" muhabbeti yapıyor, işin kötüsü bu kafa almanya nın 3. köprüyü kıskandığını, amerika nın 3. havalimanını duyunca her gece yastığa sarılıp ağladığını düşünüp 2023 te viyana yı fethetip schnitzel yiyeceğimizi düşünen kafa.

ne hallere geldik çok kötü durumdayız!
  • Kartal Göz kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lotusx -- 1 Haziran 2021; 11:49:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Finalde Ataturk anadoluyu kurtarirken osmanli hanedaninin ingilizlere nasil sığındigini da gosterecekse izlerim ben bu diziyi

• Lotusx L kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarına benim bir itirazım yok.

Evet bir şeyi örneklendirerek anlatırsan daha iyi olur. Ancak karşındaki sabırsızsa ve/veya gerek yoksa anlatımı mümkün olduğunda kısa tutarsın. Sarf ettiğim birkaç cümleyle karşındaki seni doğru anlıyorsa cümle sayısını 50'ye 60'a çıkarmana gerek yok. İkna olmuyorsa ne var ne yok dökersin.

Yalnız bu gibi konulara değinmek için şu açılan konu rehber niteliği taşımıyor. Mesela konu başlığını ele alalım: "TRT'nin yeni dizisinde dakika bir gol bir" Şimdi şu başlık Google aramalarında sence çıkar mı ya da ne diye çıkar? Veya alakalı olarak çıkar mı? Şu başlığı okuduğunda içerikte nelerden bahsedildiğini anlayabiliyor musun veya fikir veriyor mu? Tabi ki hayır. Yani bu çok fazla anlama gelebilir. Başlık dediğin konu içeriği hakkında ipucu verir. Bu konu buradan rehber konu olmaktan çıkar. Konu içeriğine bakıyorsun. Tek bir dizin sadece ilk bölümündeki yanlış ele alınmış. Sonraki bölümlerde de yanlışlar yapılacak. Bunlar için ne başlık konulacak? Peki ya diğer diziler ve bölümleri? Örnekler verilmiştir o konularda ama o konulara ulaşılabilirlik, bir düzen var mı? Bu konuda bunlar yok. Şöyle bir konu olsa güzel olurdu mesela: "Türkiye'deki Siyasetin Tarihî Olayların Anlatıldığı Dizi ve Filmlere Etkileri", "Türkiye'deki Siyasetin Filmler ve Diziler Üzerindeki Etkileri", "Türkiye'de Dizi ve Filmlerdeki Tarihî Olayların (Siyasal Sebeplerle) Çarpıtılması" gibi başlıklar altında daha düzenli olarak örneklerle kaynaklarla kısa ve öz olarak anlatıldığı bir rehber, bir ana konu. Güzel olurdu. Zaten devir internet devri. Elbet bu konu ses getirip diğer platformlara da yayılırdı. Böyle bir konu çok daha fazla bilinç kazandırabilirdi. Ben yapamam, çünkü tarih ilgi alanım ve sevdiğim bir alan değil, o yüzden yetkin değilim. Ama bu forumda tarihçiler var. Onlara görev düşüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 26 Şubat 2017; 9:44:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ygb

millete devşirme diyen bir çomarın nickinin ingilizce olması da ne büyük ironi!

yazık şu güzelim ülkenin en büyük derdi cehalet! maalesef düzeleceğine daha da büyüyor ve kirleniyor!

yanlış bilgi var diyorsun adam "ichmizdeqi inqilizlere ne qoydu qanqa:ASDASDas" muhabbeti yapıyor, işin kötüsü bu kafa almanya nın 3. köprüyü kıskandığını, amerika nın 3. havalimanını duyunca her gece yastığa sarılıp ağladığını düşünüp 2023 te viyana yı fethetip schnitzel yiyeceğimizi düşünen kafa.

ne hallere geldik çok kötü durumdayız!

Nickimle ilgili bütün soyağacımi çıkaracak kadar on yargıyla kime itham altına sokuyorsun mübarek sen lafa değil icraata niyetin samimiyeti önemli mesele hakkımda söylediğin bütün ithamlari reddediyorum aynen iade ediyorum

• Abdülhamitten bahsediyoruz değil mi?

Hani şu içki fabrikalarını açan? Arkadaşlar yanlışsam düzeltsin (Ha içki fabrikası açması yanlış değil tabi benim açımdan..)
  • Arkadaşım akpli si Chp kisi yok kitap okumayan cahil cühela kısmı akp veya Chp olarak nitelendirmeniz yanlış. Bir kısım öyle diye bütün insanları aynı kefeye koyamazsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: messevim

Ulan ne insanlar var. Elin adamı Spider-Man, betmen vs yapar. Onlar hayranlıkla izlenir. Rekorlar kırar.

Bir Türk dizisi bakın 'dizi' diyorum. Ve ' Türk' dizisi diyorum. Geçmiş zamanda olup olmadığı tartışılan bir olay yapar, İngiliz elçisine tokat atar. Ve dizi de tokat atıldı diye bunu ciddiye alıp burada konu açan insalar var.

Sanırım bu tokat sadece İngiliz büyük elçisine atılmamış. Malesef içimizde halen Türk ırkından gelen İngiliz sempatizanı kişilerde var.

Haklısın kardeşim ne mallar var bu ülkede.
  • Diziyi izlemedigimi söylemiştim ama bu konu sayesine dikkatimi çekti izledim hoşuma gitti bir kaç bölüm daha şans veririm

• quote:

Orijinalden alıntı: messevim

Ulan ne insanlar var. Elin adamı Spider-Man, betmen vs yapar. Onlar hayranlıkla izlenir. Rekorlar kırar.

Bir Türk dizisi bakın 'dizi' diyorum. Ve ' Türk' dizisi diyorum. Geçmiş zamanda olup olmadığı tartışılan bir olay yapar, İngiliz elçisine tokat atar. Ve dizi de tokat atıldı diye bunu ciddiye alıp burada konu açan insalar var.

Sanırım bu tokat sadece İngiliz büyük elçisine atılmamış. Malesef içimizde halen Türk ırkından gelen İngiliz sempatizanı kişilerde var.

İngiliz bir kral Osmanlı elçisini tokatlasa hiç bir İngiliz böyle bir olay olmuş mu deyip durumu sorgulamaz ama bu güruh kalkıp o diziyi övmekten de aşağı kalmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Foxin

ahah :D abdülhamid e bak ingiliz kucağından çıkıpta tokat atmış

Birinin kalkıp aynı şeyi m. Kemal e söylese hoşuna gider mi? Kanıt göster bakalım ?

• OttomanSoldierTR O kullanıcısına yanıt
    Mustafa Armağan mı

Vatanım Sensin saçma bir dizi mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: nedamed

quote:

Orijinalden alıntı: Foxin

ahah :D abdülhamid e bak ingiliz kucağından çıkıpta tokat atmış

Birinin kalkıp aynı şeyi m. Kemal e söylese hoşuna gider mi? Kanıt göster bakalım ?

Eğer Atatürk ün yapmadığı birşey yapılırsa onlara da yazarım emin olabilirsiniz

• Ülkedeki İngilizlerin rahatsız olmasına neden olmuş anlaşılan.

• Korkak bir padişahı kahraman yapma çabaları...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aerosoldreams

Ülkedeki İngilizlerin rahatsız olmasına neden olmuş anlaşılan.

Offf çok pis laf oldu bu ya. Şuan bütün ülke yıkıldı bu sözünden dolayı lanet olsun. Ulan demek ki biz ingiliz siz türkmüşsünüz vay be. Varmı böyle daha aforizmaların ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mis Kokulu Yalanlar

quote:

Orijinalden alıntı: aerosoldreams

Ülkedeki İngilizlerin rahatsız olmasına neden olmuş anlaşılan.

Offf çok pis laf oldu bu ya. Şuan bütün ülke yıkıldı bu sözünden dolayı lanet olsun. Ulan demek ki biz ingiliz siz türkmüşsünüz vay be. Varmı böyle daha aforizmaların ?

Rahatsız olduğuna göre demek ki siz ingiliz mişsiniz.

• "Senaryodaki bazı aşırılıklara, meselâ sakinliği, temkini ve protokole riayeti ile bilenen Sultan Abdülhamid’in İngiliz elçisinin suratına şrrrrak diye bir tokat aşkettiği sahneye ise, temas etmek istemiyorum. Zira şimdilerde yeni bir iftihar vesilesi edindik, bir dizide İsrail’e karşı operasyon mu yapıyoruz, o operasyonun sadece ekranda olduğunu gözardı edip sanki Kudüs’ü tekrar fethetmiş gibi övünme krizlerine giriyoruz ya... Payitaht İstanbul’da da öyle oldu ve hayalî bir tokatla İngiliz’e karşı asırlık hıncımızı çıkartıverdik!

Bunca masrafa girilip bu kadar danışmandan istifade edilerek çekilen bir dizi için sadece birkaçını yazdığım bu hatalar bile çok fazladır!"

http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1408740-payitaht-istanbul
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.