Şimdi Ara

TRT bandrolündeki artışın telefon fiyatlarına etkisi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
1.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Androidd

Suçu sadece devlete atarak şimdiki üreticilerde fiyatları şişirdiler. Amerika fiyatı iphone galaxy s 8 fiyatları ile burası arasında uçurum var.

Herkes aynı lafları kullanıyor. Amerikada iphone 650 dolar. Bu telefonun içinde apple kâr marjı garanti ücreti ve bayi kârları yok mu ?

Madem new yorktasın orada bir telefonun vergisi %7 dır.

Şimdi basit hesap yapalım.

650 dolar şuan 2275 tl yapıyor.

2275 tl nin üzerine 227 tl trt bandrollü koyalım. 2502 TL yaptı

2502 nin %25 ötv olsun. 3127 TL yaptı.

%18 kdv ekliyelim 3689 tl yaptı. Apple sitesinde şuan 3.800 tl görünüyor. ?

Şimdi burada bazı arkadaşlar devlet öyle böyle diyecek. Evet doğru. Devlet çok ağır vergi uyguluyor. Sebebi milyar dolarlara ulaşan cep telefonu pazarı. Ülkede kayıp ekonomi milyar dolarları buluyor. Devlet madem bu kadar büyük pazar var. Vergimi kesiyim dedi.

Buradaki sonuç vatandaş devleti kazıklama derdinde devlette madem kayıt altına alacağım vergi var. Arttırıyım dedi. Devlette vatandaşı kazıklama derdinde.

Peki her seferinde devlete şuçu atan editörler. Teknosa nin bazı telefonlarda istediği 500 TL kâr a neden ses çıkarmıyor ?

Mesut çevik sorun o açıklasın.

En son patlak veren aral game olayları. Vatan bilgisayar diğer firma ucuza satmış diye kıyameti koparmış.

Ya başka firmaların telefonu satmak için istediği raf parası ?

Hep aynı haberleri yapmaktan vaz geçin. Emeğine saygım var fakat bir kerede teknoloji firmaları. (Teknosa vatan media markt) nasıl kâr marjı elde ediyor. Piyasayı nasıl tekel haline getirdiler onları konuşun.

Bu ülkede istanbul atatürk havalimanı patlamasında 100 dolar isteyen taksiciler var.

Vatandaşından şirketlerine devletine hepsi çıkar peşinde.

Şimdi sen bu video yu çektin. Ne mesaj veriyorsun. Samsung note 8 5000 TL olursa normal mi anlamına geliyor. ?

S8 4.000 tl satış fiyatı var(hepsiburada.com hariç)

Sence fiyatını hakkediyor mu. Veya hangi cihaz hakkediyor.

Daha da yazarımda fazla uzun olmasın.

Bu kadar yazmış hesaplamışsın, eline sağlık. Sonuç olarak devletin vergiden geçirdiğini anlamışsındır.
    Bu ülkede iyi arabaya binmeye hakkımız olmadığı gibi iyi telefon kullanmaya da hakkımız yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Androidd

Ayrıca amerika da koşulsuz iadeyi kaç firma uyguluyor. Türkiye de kanunları kaç firma uyguluyor onada bak. O yüzden 1 yıl garantiyi eklerken acele etme.

Amerika da koşulsuz iade günleri 90 gün olan yer var. Ve sıkıyorsa teknik servis gidecek sonra iade desin.

Türkiye de teknosadan telefon al eve git geri gel deki iade edeceğim ariza var. Seni bir güzel teknik servise yönlendirir. Gönderir. Teknik servis raporu düzgün verirse iade alır.

Kimsede piyasada tüketici kanunlarını uygulamıyorlar diye de duyuru yapmıyor.

O yüzden ek 1 yıl maliyetini eklemene gerek yok.

Şimdi ABD'deki kullanıcı haklarının karşılaştırmasını yapmıyoruz, prosedürde o bir yılın ek maliyeti var mı var, zaten kendin hesapladın bütün vergileri ekleyince ABD fiyatıyla gayet tutarlı oluyor, bizim mağazaların karının ABD'deki mağazaların karından çok da fazla olduğunu düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 21 Ağustos 2017; 17:26:58 >

• uzays1z U kullanıcısına yanıt
    Herkesin eksik anladığı noktayada deyinsinler.

Mesela araba fiyatlarından şikâyetçisin. Peki audi a3 alan biri vardı başlık açtı. Arabası 300 km ariza yapmış. Ve bayi yüzsüz gibi bunu yaptırma parası çıkarmış. Veya demiş üstüne ekle bir üstünü verelim demiş. Yeni alınan 2 günlük araba ?

İnsanlar eksik anlamasın devlet kazıklıyor evet. Satan firmalarda kazıklamaya çalışıyor. Bindiriyor.olay bu.

Her seferinde sadece devlet miş gibi haber yapılmasın. Eksik anlaşılmasın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • GreyParrot kullanıcısına yanıt
    Haklarım azlığı yada çokluğu değil. Ne kadar uygulanıyor ona bakarım. Mesur çevik bazı telefonlarda 500 tl kâr var dedi ? Telefonu sarmak için raf parası isteniyor dedi. Benim için piyasa içinden biri böyle söylemesi yeterli.

Ben burda devlet normal demiyorum. Fakat teknoloji marketleri de tekel oldular.

Rekabet kurumu ceza kesti hepsine. Google aral game olayı yaz çıkar.

Benim sıkıntım böyle haberler yaparak şuçu devlete atarak 5.000 tl ye çıkacak olan note 8 e sanki bu vergilerle normalmiş gibi gösterilmesi.

• Defalarca okudum ama demek istediğini anlayamadım.
    bir araba yurt dışında 50k iken burada 150k ise sorumlusu bayi olabilir mi ? aradaki 100k'yı bayi mi alıyor?
    bir bayinin kendisine kar payı alması anormal mi ?
    internet sitelerinde satış yapıp herhangi bir mağazası olmayan kişilerin sattıkları telefon fiyatları ile teknosa, mediamarkt vb mağazalarında satılanlar arasında çok mu fark var ? Personel giderleri, dükkan kiralarını kar etmeden nasıl karşılamalarını bekliyorsun ?

Devlet %25 ötv %18 kdv %10 trt payı alacak ama pahalı satılmasının suçlusu telefon satıcıları olacak. İlginç.
  • Vergileri az buluyorum dahada artmalı yoksa bu çılgın turkleri durdurmanın başka yolu yok. bütün memleketi 1 iPhone a değişirler.

• iPhone 8 10 000 liraya yaklaşabilir.

• uzays1z U kullanıcısına yanıt
    Her seferinde şuçu Sadece devlet e atılıp firmaların operatörlerin hiç bir şuçu yokmuş gibi konuşulup note 8 'ün 5000 tl ye çıkacak fiyatının normal miş gibi gösterilmesine tepki olarak yazdım.

Madem araba fiyatlarında sadece şuç devlette. Dolar 3.75 iken yapılan zamları şuan dolar 3.50 iken geri alsınlar. Veya yurt dışına nazaran getirilen daha boş olan arabaları yurt dışı fiyatları ile bir tutmasınlar. Sadece devlet değil bayiler firmalarda kazıklıyor. Bu kadar basit.

Kimi telefondan 500 tl kâr eden garanti koşullarını adam akıllı uygulamayan firmalardan da dolayı fiyatların yüksek olduğundan bahsettim.

Tüketici haklarını okuyun ve hangisi uyguluyor buna bakın.

Onlar merak etmeyin çok iyi kâr ediyor. Onların burdan kârı düşse boş boş yapılan kaskodan geçiriliyor. (Detaylarında kasko kapsamında yapılan cihazların orginall parça kullanılmaya bilir yazıyor. )

Veya operatörlerin şuan ayda 226×24= 5424ye s8+ satması+düşük tarife paketlerinide şişirip satması.

Kısaca demek istediğim evet devlet kazıklıyor fakat teknoloji firmaları da operatörlerde kazıklıyor. Ve haberde demeleri gerekir ki devlet ve firmaların şişkin fiyatları yüzünden telefon fiyatları böyle.

• Videodaki vergi hesaplama işi YGS MAT-1 problemleri gibi olmuş anlaşılan... Test çözmek gibi vergi hesaplaması yapılabilir.

• Gelismis ulkelerde en basitinden bakkaldan aldigin su icin bile fiş kesiyorlar ama bizde vergi kacakciligi o kadar yuksek ki devlet kacirilmasi mumkun olmayan vergileri misliyle alarak acigi kapamaya calisiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msty85 -- 21 Ağustos 2017; 18:40:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllardır telefon almıyordum, bu sene note8 veya iphone 8 alacaktım ama dolar kuru ve vergiler yüzünden almaktan vazgeçtim.

Bundan sonra telefon alırsam yurt dışından alıcam ve sadece imei ücreti ödeyeceğım. Yurt dısına gidip almak daha ucuza gelıyor hemde gezmiş oluyorsun. Kafa kafaya bile gelse bunlara para kazandırmamak ıcın yıne yurt dısından alıcam.

Akıllarını kullanıp vergileri az tutsalar kimse vergiden kaçmaz, devlet sürümden kazanır ama adamlarda bunu kavrayacak akıl yok.

• Bence az bile ötv oranı tüm özel tüketimlerde %50 olmalı ve kdv'oranıda %25 çıkmalı diyorum , ayrıca gıda ve tekstil ürünleride özel tüketime tabi olmalı.

• Kurum Mesajı: "Suyundan da koy..."

• sırf new york'tayım demek için erdi çekmiş bence. ayrıca firmalar %10 kar koyuyor demesi güldürdü

• Hakediyorlar acımıyoruz

• elimdeki note 4 ü küflenene kadar kullanicam

nasil olsa custom rom buluyoz

param da yok

5-6 sene sonra note 8 filan ucuz olur onu alabilirim ins

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TRT bandrolündeki artışın telefon fiyatlarına etkisiTRT bandrolündeki artışın telefon fiyatlarına etkisi

• erdi bey sizin bu anlatdığınızı anlayacak kitle.. eğitimsizlik kitle imha silahı ile imha edildi. zaten akıllı olsalar... beyinlerini bacak arasında değilde kafalarında taşısalar. inanın akp. bu kadar çok yaşayamazdı. yada en azından dünyanın en çok vergi veren ülkelerinden biri olmazdık. akp.nin ekmediğir zır cahil halk.... bi örnek vereyim dünyada 62 ülkenin katıldığı kendi dilini okuma ve anlama yarışmasında 42 olmuşuz. hep bu hoşafın suçu ne diyek.....???

• hocam sar değerleri normal mi

• quote:

Orijinalden alıntı: KuvvetMira27

Bence az bile ötv oranı tüm özel tüketimlerde %50 olmalı ve kdv'oranıda %25 çıkmalı diyorum , ayrıca gıda ve tekstil ürünleride özel tüketime tabi olmalı.

Millet paso evleniyor. Hem zaten en az 3 cocuk yapin denmedi mi? Bebek mamasina da %25 BYV ( Bebek Yapma Vergisi ) ekledik mi acik macik kalmaz. 5 milyon daha Suriyeli ithal etsek bile sirtimiz yere gelmez o vergiden sonra. Elmas,yat, yatin yakiti, luks konut, luks arac v.b. ne kadar gereksiz vergi varsa tumunu de kaldirabiliriz hem bu gelir sayesinde. Kaldirdigimiz vergilerle vatandas biraz rahatlar. Adamlar vergisi yuksek olur diye korkudan Bogaz'a bakan villa alamiyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.