Şimdi Ara

TRN BA5 Detaylı İnceleme (uzun kullanım tecrübeleri)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yaklaşık 3 aydır kulaklığı kullanıyorum. İlk aldığımdaki deneyimlerimi aktarmıştım ama uzun süreli kullanım sonucu fikirler bayağı değişti açıkçası. Kulaklıkla ilgili başlamadan da şunu söyleyeyim. Her iki tarafta da 5'er balanced armatür sürücüler var. Özellikle dinamik sürücü olmayınca nasıl bir fark yaratacak diye merak ederek almıştım.

Öncelikle hemen malzeme kalitesi, izolasyon ve konfor özelliklerinden bahsetmek istiyorum hızlıca.

Malzeme:
    Malzeme kalitesi tam bir Çin işi dedirtiyor. Kulaklık metal alaşımdan oluştuğu için kaliteli görülebilir ama hiç de öyle hissettirmedi. Bir kere kablonun bağlantı noktası sallanıyor. Oradan bir falso yiyor zaten. Üzerine bir de bir kaç defa yere düşürdüğüm oldu. Metal olmasından kaynaklı çok rigid olduğu için en sonra kulaklığın kapağı çıktı yerinden. Baktım ki sıkı geçme değil. Yerine gerisin geri oturtamıyorsunuz sıkıca. Yapıştırarak tekrar kullanıyorum. Belli bir süre sonra kapak yine çıktı yerinden, tekrar yapıştırdım. Kapağın çıkmasını es geçersek metal olduğu için gayet dayanıklı. Kaç kere düşürdüm, kapak dışında sıkıntı çıkmadı.

İzolasyon ve konfor:
    İzolasyon çok iyi. Kendi silikonlarıyla kullanıyorum ve gürültü kesme anlamında gayet başarılı. Dışarıdayken hatta hiç ses duymadığım için sokaklarda sıkıntı olabiliyor arkadan araba gelirse. Konfor anlamında da çok başarılı diyebilirim. Kulak boşluğuna çok iyi oturuyor. Ama uzun kullanım sonucu metal olmasından da kaynaklı kulak memesinin hemen üstündeki o sert kıkırdağı açıtıyor. Ağır sonuçta kulaklık. Ayrıca kendi kablosunun sağ tarafındaki kulak kepçesinden geçen çengel kısmını hiç sevmedim. Sağ ile sol bir değil çünkü, sağ tarafın kablosu sürekli kulağımdan çıkıyor. Ayrıca 8-core bir kablo almayı da planlıyorum.

Ses karakteristiği:
    Gelelim kulaklıkla ilgili ilk deneyimlere. Tabi bu kulaklığı kullanmadan önce 1 yıldan fazladır kulak üstü kullanıyordum. Gerek kırılması, gerek dışarıdaki kullanım zorluklarından dolayı ve en çok da balanced armatürleri çok merak ettiğim için bu tarz bir kulaklık söylemiştim. Bu kulak üstü kulaklık durumunu göz önünde bulundurunca ba5'i ilk taktığımda bir dumur oldum. Ben buna mı 40$ verdim diye. Ama sorun benim uzun süredir kulak içi kullanmamammış. Sesler daha çok gürültü gibi gelmişti kulağıma. Ama zamanla alıştıkça aslında gürültü gibi gelen, seslerin çok fazla detaylı olması ya da direkt kulağımın içinde dinliyor olmam diye de farkettim.

İlk başlarda kulaklığa alışmam biraz zaman aldı ama 3 aydır kullanınca da kulaklığın konuştuğu dili anladım artık diyebilirim. Şöyle bir durum var. Kulaklık detay anlamında çok iyi bence. Sesler dengeli ama tizler biraz fazlaca parlak gibi. Yukarıda da belirttiğim gibi kulaklığı ilk taktığımda kulağımda hissettiğim sanki gürültü gibiydi demiştim. Bu durumu kesin ve net başka kulaklık silikonları deneyince anladım. Başka bir silikon takınca tizler biraz duruldu ve kulaklık benim alıştığım kıvama geldi dedim. Dinlemesi daha rahat oluyordu. Seslerin tümünde o tizdeki parlama azaldı. Ama sonra da tekrar kendi orijinal silikonlarına geri döndüm. Çünkü bu sefer de kulaklığın bazı şarkılarda hissettirdiği değişik bir harmoni vardı, o kaybolmuştu. Kulaklık kendi orijinal silikonları ile özellikle erkek vokallerde şahlanıyor. Buna dinlediğim şarkılardan en güzel örnek olarak şu şu şarkıyı verebilirim: LSD - Thunderclouds (Spotify Link). Şarkının bu linkteki 35. saniyesinde Labrinth'in giriş yaptığı kısım tam da anlattığım duruma örnek diyebilirim. Bu şarkıyı diğer silikon ile dinlediğimde aynı zevki alamadım. Ben de her şarkıyı dinleyeceğime sevdiğim şarkıları daha güzel dinlerim diyerek gerisin geri orijinal silikonları taktım.

Tizlerdeki durum bu şekilde. Gelelim baslara. Baslar bence harika. Gerçi bana göre harika çünkü normalde kullandığım hoparlörler studio monitör olduğu için düz bir eq ayarı bana daha keyifli geliyor. Bu kulaklıkta da durum buna yakın diyebilirim. Baslar hiçbir şekilde diğer sesleri boğmuyor. Kulaklık bası vuruyor ve aradan çekiliyor. Özellikle bas gitarlı şarkılarda verdiği keyif gayet güzel. Basları studio monitorume göre biraz daha boomy diyebilirim.

Midler ise diğer duyduğum yorumlara göre biraz yukarıda. Benim kulaklar mid sesleri tam seçemiyor ya da midler hakkında pek bilgim yok, o yüzden pek bir yorum yapamayacağım. Ama kulaklığı ilk taktığımda bahsettiğim gürültü gibi gelen sesler belki de midlerin yüksekliğinden kaynaklanıyordur. Hatta bu yüzden de erkek vokallerde çok keyifli oluyor diyebiliriz belki de.

Ses sahnesine gelecek olursak (sound stage) bu terim profesyonel anlamda neyi ifade ediyor bilmiyorum ama ben filmlere göre bahsedecek olursam sahnesi dar diyebilirim. Yani diğer bir oyuncu kulaklığım ile kıyasladığımda seslerin ne taraftan geldiğinin hissiyatı çok farkediyor. İki kulaklık da stereo ama bu kulaklıkta diğer kulak üstü kulaklığımdaki gibi ses sanki gerçekten odanın içinden geliyormuş gibi gelmiyor. Bu benim için kesinlikle sorun değil, çünkü bu kulaklığı almaktaki tek amacım müzik. Zaten o yüzden de ayrıca bir oyuncu kulaklığım var.

Son olarak da dinlediğim şarkılardan özellikle bu kulaklıkla dinlerken çok hoşuma gidenlerden bir kaçını yazacağım. Ve yine normalde severek dinlediğim şarkılardan da bu kulaklıkla dinlediğimde biraz gürültü gibi gelen şarkıları da sıralayacağım. Şarkıların türüne, şekline falan takılmayın lütfen :) Anlatmak istediğim kulaklığın ses karakteri.

TRN BA5 ile dinlemenin daha çok hoşuma gittiği şarkılar:
    + LSD - Thunderclouds (yukarıda da bahsettim özellikle Labrinth'in seslendirdiği kısımlar)
    https://open.spotify.com/track/4lJNen4SMTIJMahALc3DcB?si=2qib1ERzRj60UYxRDH122Q

+ B.E.R - Rise Up (şarkı çizgifilmde çalıyor olabilir ama adamlar 80'lerden kalma bir grup :D bu şarkıda özellikle giriş kısmı hoşuma gidiyor. Gitar ile bas gitarın uyumu kulaklıkta çok güzel)
    https://open.spotify.com/track/7IWahj7vlz40qUuYfOuBqP?si=g0IVhegfTGuICO0U-XO2Zg

+ B.E.R - Night Begins to Shine (yine ber :) bu gruptaki vokalin sesi gerçekten kulaklığa çok uyuyor)
    https://open.spotify.com/track/3eX2JOSwcPjVEe2zbVZ2GH?si=V_cY7yKpRf-_sxipWdBNFQ

+ Tones and I - Dance Monkey (kadın olsa da yine de ba5 ile dinlerken zevk alıyorum, özellikle baslardan)
    https://open.spotify.com/track/1rgnBhdG2JDFTbYkYRZAku?si=SiZ6AG4ATGGdCqCowZpWPA

+ Imagine Dragons - Believer (davul ağırlıklı bir şarkı ve aradan gitar sesleri çok güzel duyuluyor. Ayrıca erkek vokal olması da kulaklığa tam uyuyor)
    https://open.spotify.com/track/0pqnGHJpmpxLKifKRmU6WP?si=ctQVuf79QVSNjobg0IG7_Q

+ Rag'n'Bone Man - Human (bas resmen bu kulaklıkla sizinle konuşuyor)
    https://open.spotify.com/track/58zsLZPvfflaiIbNWoA22O?si=91lGiBOATu2GofyLboNwgQ

+ Rag'n'Bone Man - Broken People (adamın sesi kulaklığa gidiyor gerçekten)
    https://open.spotify.com/track/5rxPi0MiR4miNK0rCmk980?si=se3fsIdqTeqK1oKCJskrsw

Liste daha da uzar da çok uzatmayayım. Gelelim normalde sevdiğim ama ba5 ile dinlerken aynı tadı vermeyenler:
    - Empire of th Sun - We Are The People (vokal erkek olsa da ses biraz tiz tarafta olduğu için ve arkadan gelen sesler de kulağımı biraz yoruyor)
    https://open.spotify.com/track/6DG1vjbBFKJWVeihm4hK0X?si=feza8EV8TKOxQrxPia0u0Q

- X Ambassadors - Renegades (normalde bu şarkıyı severim ama bundaki basın şekli bu kulaklıkla kulağımı çok yoruyor.)
    https://open.spotify.com/track/0fYVliAYKHuPmECRs1pbRf?si=dcFKlpR5QUOQL2nHpu-r-g

- Red Hot Chili Peppers - Otherside (bu grubu ve şarkılarını çok severim ama bu kulaklıkla bu şarkı yoruyor açıkçası)
    https://open.spotify.com/track/3CeYdUfGPCjKMDYyI1PpCh?si=b3PcLV6zQAylNAeQHExgaQ

Listenin bu tarafı biraz dar oldu ama hangi şarkıyı da bu kulaklıkla özellikle sevmiyorum diye dikkat etmiyorum açıkçası. Sadece en aklımda kalanlardan koydum listeye.

Ayrıca kablo değiştirmek gibi bir düşüncem de var. Yeni kablo söyleyip kullandıktan sonra da unutmazsam ayrıca bir edit yaparım.

• Merhabalar, kulaklığı almayı düşünüyorum son güncellemeniz var mıdır ?

• Savdenum kullanıcısına yanıt

Fırsat bulduğum bir zamanda konuyu güncelleyeyim. 1,5 yıldır kullanıyorum kulaklığı ve kullandığım sistemde de birkaç değişiklikler oldu. Ona göre toparlayıp bir güncelleme yazayım.

• Kulaklığı kullanmaya başlayalı 1,5 yıl olmuş. Konuyu güncellersem faydalı olabilir. Öncelikle kulaklığı almadan önce ve aldıktan sonraki kullandığım ekipmanlar çok fazlasıyla değişti. O yüzden kıyaslamalı bir inceleme yazısı yazacağım. Ama baştan şunu söyleyebilirim. TR'de genel olarak Çin işi kulaklık diyince herkesin aklına KZ geliyor. KZ değil de TRN marka aldığım için hiç pişman değilim. Kulaklığın bendeki yeri ayrı diyebilirim.

Gelelim kulaklıkla ilgili güncel bilgilere. Kulaklığı almadan önceki arka planım şuydu. Son zamanlarda sürekli kulaküstü kulaklık kullanıyordum. Elimdeki kulaklık kırılınca balanced armature sürücüleri de çok merak ettiğim için Çin'den uygun bir kulaklık söyledim. Kulaklık seçerken Youtube üzerinde Zpolt diye bir eleman var; onun karşılaştırma videolarından çok fazla yararlandım. Kulaklığın ses karakteristiği hakkında en azından ufak da olsa bir fikir veriyor. Uzun araştırmam sonucu TRN BA5'in kendi müzik zevkime en uygun olduğuna karar verdim. Aslında Tin T3 alacaktım ama mikrofonu olmadığı için bunda karar kıldım.

Kulaklıkla ilgili 1,5 yıllık kullanım sonucu en çok aklımda kalan özellikleri verdiği ses detayı ve ses izolasyonu. Müzik açtığınız anda imkanı yok dışarıdan ses alamıyorsunuz. Sesi de detaylı veriyor. Bazen biraz rahatsız edici olabiliyor, çünkü düzgün yapılmamış bir kayıt, müzik zevkinizi bozabiliyor. Ya da dinlediğiniz kaynağın ses çipi yeterince iyi değilse o cihazdan da zevk alamıyorsunuz. Farklı dinleyebildiğim kaynaklar arasında İpad, Mi A2 ve A3 telefonlar, onboard ses kartı, ucuz Ugreen marka USB ses kartı ve Focusrite Scarlet ses kartı var. İpad'de bu kulaklığı kullanmak hiç zevkli olmuyor, çünkü ses telefonumdaki kadar güzel gelmiyordu. Farkı tam tarif edemem ama ses pek temiz gelmiyor gibi diyebilirim. Dediğim gibi kulaklık çok detaylı ses verdiğinden kaynaktaki en ufak farklılıkları hissettiriyor size. Onboard ses kartı zaten tırt, bol dip sesli; ucuz usb ses kartı keza eq ayarları yeterli değil ama dip ses daha az. Adam akıllı bir ses kartına geçince kulaklığı ilk taktığımda oha dediğimi hatırlıyorum. Kulaklık tam yerine oturmuştu, ses dengesi mükemmel oldu. Ama kulaklık empedansından dolayı mobil kullanıma uygun bir kulaklık. Focusrite ses kartı resmen kulaklığa fazla geliyor, çünkü iki kere oyun oynarken birkaç saat sonra tek taraftan ses bayağı az gelmeye başladı. İki seferinde de bir sonraki kullanımımda düzelmişti. Hala daha bozulmadan devam ediyor. Telefonda uzun saatler müzik dinlediğimde hiç böyle bir sorun olmuyor.

Bir ara da telefonu güncelledim. A2 modelinden A3'e geçtim ama ses anlamında hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim. Eski modelde kulaklık girişi yoktu. Yanında gelen type-c çevirici ile kullanıyordum. Yeni modelde kulaklık girişi var ama bu sefer de ses kalitesi eskisi kadar hoşuma gitmedi. Kulaklığın bu yanı kötü işte. Belki ikisini de başka birine dinletsem bir fark yok der ama uzun süre kullanıp kulak alışınca en ufak bir farklılığı hissettiriyor kulaklık.

Son birkaç aydır da sürekli olarak yeni aldığım stüdyo kulaklığımı kullanıyorum. Ses kartı stüdyo tipi olunca ve empedans olarak BA5'in değeri çok küçük kaldığı için ses kartı kulaklığa resmen patlatacak kadar yüksek akım gönderiyor. Zaten oyun oynarken başıma gelen tek taraftan sesin gitme problemi de bununla alakalı diye düşünüyorum. O sebeple karta daha uygun bir kulaklık aldım Beyerdynamic DT 990 Pro. Biri 400₺'lik diğeri 2200₺'lik kulaklık; kıyaslamak tabi absürt olur ama ciddi anlamda ses karakteristiği fazlaca yakın diyebilirim. Tabi ki diğer konularda DT 990 farkı hissettiriyor. Örneğin sahne genişliği BA5'te çok dar. Bu ne demek derseniz şu demek; bu kulaklıkla fps falan oynayamazsınız. Sahne genişliği dar olduğu için sesin ne kadar sağdan ya da ne kadar soldan geldiğini anlayamıyorsunuz. Ses direkt kafanızın içinde merkeze çok yakın konumlanıyor. Öyle olunca da fazla enstrümanın yer aldığı şarkılarda kulağınızı yoruyor. Sanki müzik çok gürültülüymüş gibi. Gerçi DT 990 arkası açık bir kulaklık olduğu için sahne genişliği de onunla alakalı olarak çok geniş. Zaten bu sebeple de bazı hardcore oyuncular tercih edebiliyor ne kadar stüdyo kulaklığı olsa da. Bir de kulaklıkları seviyorum diye eşim de JBL Tune 500 almış hediye. Bu tip tükeciti ürünü kulaklıklar takınca artık ses çok yapay geliyor ağır bastan dolayı. Dolayısıyla DT 990 haricinde şu an sadece BA5'i severek kullanabiliyorum.

Son olarak kulaklığın her şeyini seviyorum ama bazen fazla hassas olmasını sevmiyorum. Sadece müzikten zevk almak için kulaklık kullanacaksanız (yani müzik kritiği yapmayacaksanız) daha yumuşak yapıda (ses olarak) bir kulaklık seçebilirsiniz. Bu kulaklık flat tipi eq ayarına çok yakın (bana öyle geliyor da olabilir). Aslında müzikten zevk almak için V-shape kulaklık tercih edin derler. Bu kulaklıktaki midler bazen yorabiliyor ama bazı şarkılarda da tadı bir ayrı oluyor. Ama asıl beni zorlayan şu oldu. Bas gitar aldığım için (zaten Focusrite ses kartını da o yüzden aldım) kulaklığı gitarla beraber çok fazla kullandım ve hassasiyeti çok yüksek olduğu için tellerden gelen en gereksiz sesleri bile çok açık bi rşekilde kulağa ilettiğinden dolayı bu konuda biraz hevesimi kırdı. Bu noktada da zaten DT 990 devreye girdi ve aşırı memnunum. Haliyle BA5'i şu an sadece dışarıdayken telefon ile müzik dinlemek için kullanıyorum.

Gelelim çoğu zaman sorulan şu soruya. "Peki kulaklık bozulursa bu sefer ne alırsın?". Şimdi bu saatten sonra bu tür dengeli yapıda sese alışmışken hayatta gidip de JBL ya da Sony gibi markaların kulaklıklarını almam. Ama tekrar BA5 alır mıyım onu da bilmiyorum. Belki denemedim ama kıyas videolarından deneyimleyebildiğim kadarıyla Tin T3 ya da Blon bl03 alabilirim. Özellikle Blon'un fiyatı daha ucuz. Tin T3'te de midler yok gibi bir şey ama müzik dinlerken muhtemelen daha uzun süre dinlemeye elverişli olabilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.