Şimdi Ara

Trendyol Ryzen 5 1600 565TL Tekra Bilişim. (2.Revizyon)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
4
Favori
6.207
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bugün trendyolda 565TL ye satışı yapılan ürünün tedarikcisi olan Tekra Bilişim Satış ofisi ile görüştüm. Ellerinde olan ürünün 2.Revizyon olduğu doğruladılar. Nasıl anlarız diyenler için, işlemcinin kutusunda görünen yüzeyinde Made In China yazıyor ise 2.revizyondur. Satış ofisi "ürünü elime aldım, neresine bakmalıyım" dedi, bende "gorunen yüzünde Made in ... yazar" dedim ve arkadaşta "evet gördüm, Made in China yazıyor" dedi.

Peki ben bunu niçin sordum? 2. Revizyon 1600 ler Zen+ mimarisiyle üretiliyor ve 12nm, aynı frekanslarda 2600den farkı yok. Peki asıl fark nerede die soracak olursanızda overclock kalitesi demek yanlış olmaz. Forumdan bir arkadaşın dedigi gibi "Bunlar Ryzen 2600F".(Arkadaşın rumuzunu hatırlamıyorum.)
    Sonuca bağlıcak olur isek, Ryzen 2600 düşünen ve anakartı çok kaliteli olmayanlar veya bilmediğinden overclock yapmayı düşünmeyenler kesinlikle 200 TL fazla vermelerine gerek yok. Bu açıdan bakıcak olur isek kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Edit: Hatalı isem lütfen düzeltmem için yardımcı olun. (İmla hataları düzeltildi, Teşekkürler)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 26 Kasım 2019; 12:57:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Zaten bu aralar alan herkeste 12nm çıkıyor 14nm çıktığını duymadım, sonuçta ithalatçı firma aynı ve hepsi oradan tedarik ediyor.
  • Bundan 10 yıl önce pc toplamıştım. Orta segment amd athlon 64 işlemciyi 80 tlye almıştım sıfır. Şimdi
    işlemcilere 1500 2000 tl para istiyorlar. Piyasa anlamsız pahalı.

Rami 50 tlye almıştım. Şimdi ramler 800 1000 tl.

Ekran kartını hiç unutmam ati 1950gt almıştım piyasadaki bütğn oyunları 60 fps oynatıyordu gta4 hariç. 250 lira vermiştşm.

Sadece hardisklerin fiyatı artmadı. Birde power supply artmadı fazla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-92A2F8722 -- 26 Kasım 2019; 12:47:8 >
  • ok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-92A2F8722

Bundan 10 yıl önce pc toplamıştım. Orta segment amd athlon 64 işlemciyi 80 tlye almıştım sıfır. Şimdi
    işlemcilere 1500 2000 tl para istiyorlar. Piyasa anlamsız pahalı.

Rami 50 tlye almıştım. Şimdi ramler 800 1000 tl.

Ekran kartını hiç unutmam ati 1950gt almıştım piyasadaki bütğn oyunları 60 fps oynatıyordu gta4 hariç. 250 lira vermiştşm.

Sadece hardisklerin fiyatı artmadı. Birde power supply artmadı fazla.
    Yalnız şu an 16 gb ramler 60-70 birime,
    Orta seviye bir işlemci 80-100 birime halen satılıyor.

Tek fark, 10 sene önce dolar 1,2 civarıyken şimdi 6 TL'ye dayanmış.
  • Değişen tek şey Doların değerlenmesi ve TL nin değersizleşmesi bu kadar basit.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • O yıllarda asgari ücret 600tl dolar kuru 1,5tl. Acer laptop almıştım 1600tl'ye asgari ücretin 3 katına yakın şuan bi laptop alsan asgari ücretin 3 katına yine yakın. Şuan asgari ücret 2060TL kur 5,60TL civarı. Talihsiz bi mesaj olmuş bu yazdığın
  • Normal fiyat normal ürün.

N11'de 580 lira kuponla 560 liraya alırsınız.

Eylül ayından beri heryerde satılan bütün ürünler revizyonlu zaten. 2-3 tane distribütör var ikisi de aynı ürünü getiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haksancan -- 26 Kasım 2019; 14:45:20 >
  • zaten ryzen 1600 aylardır 550-600 tl bandında geziyor normal fiyatı bu yani neresi sıcak
  • 12 nm olmasi sicak 2600 almayin diyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amd ninde sitesindr 12nm olanlar "sus" diye mi ne bitiyormuş kodları yani öyle birşey vardı ama satılanlar hep genelde 12nm..

• adamlar 500 tl ye canavar gibi işlemci yapmıslar oyun icinse 5 sene rahat goturur.
  • Arkadaşlar piyasadaki tedarikçilerin durumlarını bilmiyorum. Ben satıcıyı arayıp 12nm olduğuna dair onay aldım. Eğer arkadaşların dediği doğru ise piyasadaki tüm satıcılarda 12nm vardır ama ben işimi garantiye almış oldum.

• Overclock olmuyor diye bir şey yok. Gayet iyi oc oluyor. Hatta 4.0Ghz'i görmeyen yok gibi bir şey. Ben şahsen 4.2Ghz'e çıkabildim, iyi bir sıvı soğutmayla daha üstü de hedeflenebilir.

Bunlar yeni üretim olduğu için üretim iyice olgunlaşmış durumda. Bu da daha düşük voltaj ile daha yüksek oc potansiyeli demek.

2600 aldınız diyelim. Eski üretim bir 2600 ise 4.0'a bile çıkmayabilir çünkü ilk seriler oc bakımından biraz güçsüz olur. 1600'ler ise yeni üretim olduğu için OC potansiyeli yüksek. Her alan bu hızlara çıkabilecek demek değil tabii ki. Cpu, gpu üretiminde her ürün aynı hızlara çıkamaz veya daha fazla voltaj ile anca çıkabilir. Aynı fabrikadan aynı gün çıkmış 2 işlemcinin bile oc potansiyelleri farklı olabilir.
  • 1 hafta içinde 2 ayrı satıcıdan aldım.İkisi de 12 nm çıktı.Ryzen 1600ü 3.8 de kullanabiliyorum.Ötesin ile uğraşmadım.Gayet güçlü işlemcidir.Hatta şu an ryzen 2600 ile yakın bench alıyorum.İ3 çöplerine para vermeyin.
    Eğer işlemcinizin üstünde 1923(2019 yılının 23. haftası) veya 1823,1825(2018 yılının 23. ve 25. haftaları) SUS veya SUT(çinin farklı bölgesinde üretilip dağıtımı yapılıyor.) ile bitiyorsa kesinlikle 12 nmdir.Zaten artık 14 nm kalmadı ellerinde.

ALINTIDIR
    CPU kodumuz şu şekilde;

UA 1923 SUT

(YY/HH) [1/2/3]

YY: YIL

HH: HAFTA

1: Fabrika Adresi [ (P)enang, Malezya veya (S)uzhou, Çin)

2: Fabrika Adresinin son harfi [ Suzho(U) mesela veya Penan(G) ]

3: Bunu tam anlamadım fakat CPU haline getirilip dağıtım yeri olarak algıladım [ (S)aratoga veya (T)exas ]

Yani resimdeki yazan kodun anlamı bu bağlamda bu CPU'nun 2019 Yılında 23. Haftada(Mayıs sanırım) Suzhou, Çin de üretildiğini ve Texas'ta toplanıldığı anlamına geliyor.

KONUSU AŞAĞIDA
    https://forum.donanimhaber.com/ryzen-5-1600-12nm-2600-ile-ayni-islemci-583tl-n11--140755503-8#140815116

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Babangida Babayaro -- 26 Kasım 2019; 21:14:7 >
  • fiyat artmış
  • Daha da düşer mi yoksa yapıştırmak mı lazım bu fiyattan?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • uyumlu anakart önerebilecek var mı ucuzundan.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.