Şimdi Ara

Trafo'ya Giren Gerilim Çok Düşük (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: dergul

emiterdeki ok işareti, akımın yönünü gösterir. ok transistöre bakıyorsa, emiter artıya, dışarı bakıyorsa, eksiye bağlanır. daha önce verdiğin bağlantıya göre bakarsak, üstteki tasistörün değişmesine gerek yok ama, alttakini emiteri üste, collektörü alta gelecek şekilde değiştirilmelidir. transistör ve trafo bağlantılarını böyle, bu devreye uyarlayabilirsin.

O zaman bu devredeki transistörlerin konumu doğru oluyor değil mi?

Diğer soruma cevap alamadım; benim trafonun sekonderinde 3 uç var, bu devreye bakarsak ortadaki ucu direk artıya mı vermem gerekiyor?

Trafo'ya Giren Gerilim Çok Düşük

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phantom II -- 4 Ekim 2020; 14:21:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Phantom II kullanıcısına yanıt

transistörlerin konumunda bir sorun yok.

• quote:

transistörlerin konumunda bir sorun yok.

Hocam benim sormak istediğim benim trafonun sekonderinde 3 kablo var,benim trafoya göre bağlantı böyle mi olması lazım?

https://www.hizliresim.com/2oJz2v

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phantom II -- 5 Ekim 2020; 13:3:25 >

sekoder çıkışı, 2x6v ise bu şekilde olmalıdır. 2x12 yada 2x15 volt ise, ortadaki "+" ucu ile kenardaki "a" yada "b" uçlarında birisini kullanmalısın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 5 Ekim 2020; 13:22:18 >
  • quote:

sekoder çıkışı, 2x6v ise bu şekilde olmalıdır. 2x12 yada 2x15 volt ise, ortadaki "+" ucu ile kenardaki "a" yada "b" uçlarında birisini kullanmalısın.

6v olunca ne farkediyor?

trafo giriş çıkışlarını ters çevirsen bile dönüştürme oranı değişmez. girişe 220 volt uygulayıp, 24 volt çıkış uyguladığın bir trafonun primer ve skonder uçlarının yerini değiştirirsen, 24 v girişten 220 v çıkış alabilirsin. ama 12 volt giriş yaparsan, 110 volt çıkış elde edersin. trafodaki orta uç, sargının sipir sayısını ikiye böler. senin şeman üzerinden anlatmak gerekirsek, "+" ve "a" ile "b" ve "+" uçlarından 2 tane 12 volt çıkış ede ederiz. "a" ve "b" uçlarına bağlarsak, o zaman 24 volt elde ederiz.(trafo değerlerini bilmediğim için böyle varsayıyorum ama, değer değişse bile dönüşüm oranları mantığı değişmez.) trafonun orta uçlu kısmından 12 volt giriş alacağımızı varsayalım. 12 volt'u "a" veya "b" uçlarından birisiyle, "+" ucu arasına bağlarsak, 220 volt çıkış alabiliriz. ama, "a" ve "b" uçlarına bağlarsak, o zaman 110 volt çıkış alırız.

• quote:

trafo giriş çıkışlarını ters çevirsen bile dönüştürme oranı değişmez. girişe 220 volt uygulayıp, 24 volt çıkış uyguladığın bir trafonun primer ve skonder uçlarının yerini değiştirirsen, 24 v girişten 220 v çıkış alabilirsin. ama 12 volt giriş yaparsan, 110 volt çıkış elde edersin. trafodaki orta uç, sargının sipir sayısını ikiye böler. senin şeman üzerinden anlatmak gerekirsek, "+" ve "a" ile "b" ve "+" uçlarından 2 tane 12 volt çıkış ede ederiz. "a" ve "b" uçlarına bağlarsak, o zaman 24 volt elde ederiz.(trafo değerlerini bilmediğim için böyle varsayıyorum ama, değer değişse bile dönüşüm oranları mantığı değişmez.) trafonun orta uçlu kısmından 12 volt giriş alacağımızı varsayalım. 12 volt'u "a" veya "b" uçlarından birisiyle, "+" ucu arasına bağlarsak, 220 volt çıkış alabiliriz. ama, "a" ve "b" uçlarına bağlarsak, o zaman 110 volt çıkış alırız.

Teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

bir şey değil.

• Hocam tekrar merhaba, yine bir sorunum var. Aşağıdaki devreyi kurdum güzel çalışıyor. Devredeki 180k yerine ben 200k pot koydum frekansı ayarlayabileyim diye. Devredeki VR1 potu ile sinyalin genliğini ayarlayabiliyorum. Sorunum şu; trafo çıkışında osiloskopla baktığımda kare sinyalin genliği aynı ve sadece frekans değişiyor(olması gerektiği gibi), fakat multimetre ile ölçtüğümde frekansı arttırdıkça gerilim de artıyor. Proteus'ta da böyle. Şimdi hangi veri güvenilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phantom II -- 13 Ekim 2020; 20:11:19 >

dc voltmetre zamana göre sabit olan gerilimi, ac voltmetre ise 50 hz sinüs dalgasını ölçer. kare dalgada doğru değeri, sana sadece osiloskop verir. dc voltme, kare dalganın ortalama değerini verir ki, senin de gördüğün gibi, frekansa bağlı olarak, bu değer değişebilir.

• Ölçtüğünüz işaret sinus değilse standart multimetreler hatalı değer gösterir.

True RMS özelliği olan multimetre ile ölçüm yaparsanız doğru sonuç elde edersiniz.

Osiloskopta işaretin şeklini ve tepe değerini görürsünüz. Gelişmiş skoplarda ortalama değer, rms, frekans.... gibi değerleri gösterme özellikleri bulunur.

Gerçek uygulama devresini kurup osiloskop ile ölçümleri devre üzerinden mi yaptiniz?

Yoksa simülasyon (proteus) üzerindemi uğraşıyorsunuz ?

• Yukarıdaki mesajda bahsettiğim true rms ölçüm ile ilgili aşağıdaki tablo size fikir verecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: rafet32

Ölçtüğünüz işaret sinus değilse standart multimetreler hatalı değer gösterir.

True RMS özelliği olan multimetre ile ölçüm yaparsanız doğru sonuç elde edersiniz.

Osiloskopta işaretin şeklini ve tepe değerini görürsünüz. Gelişmiş skoplarda ortalama değer, rms, frekans.... gibi değerleri gösterme özellikleri bulunur.

Gerçek uygulama devresini kurup osiloskop ile ölçümleri devre üzerinden mi yaptiniz?

Yoksa simülasyon (proteus) üzerindemi uğraşıyorsunuz ?

Benimki true rms değil maalesef. Devreyi kurdum ve osiloskobum olmadığı için çıkış voltajını multimetreyle ölçtüm. Frekansla oynadığımda çıkış voltajının değiştiğini görünce şaşırdım. Proteus'da da mesela aynı şekilde.

O zaman benim multimetreyi değil Proteus'daki osiloskop görüntüsünü dikkate almam gerekir değil mi?

• quote:

dc voltmetre zamana göre sabit olan gerilimi, ac voltmetre ise 50 hz sinüs dalgasını ölçer. kare dalgada doğru değeri, sana sadece osiloskop verir. dc voltme, kare dalganın ortalama değerini verir ki, senin de gördüğün gibi, frekansa bağlı olarak, bu değer değişebilir.

quote:

dc voltme, kare dalganın ortalama değerini verir ki, senin de gördüğün gibi, frekansa bağlı olarak, bu değer değişebilir.

Ama değişmemesi gerekiyor devreye baktiğimizda. Osiloskobu dikkate almam gerekiyor o zaman. Mesela Proteusta bakiyorum voltmetre 25V gosteriyor ama osiloskopta dalganin tepe degeri 78.

kare dalgada dikkate alınan kısım, tepe değeridir. onuda sadece osiloskopta ölçebilirsin. multi metre sadece kare dalganın high yada yüksek kısmını değil, low yada alçak kısmını da katar ve ikisinin ortalamasını alır. burada frekans faktörü de var. bu yüzden multimetre ile sağlıklı ölçüm yapamazsın. multimetre ile ya sabit dc gerilimi ölçebilirsin yada ac gerilimini.

• quote:

kare dalgada dikkate alınan kısım, tepe değeridir. onuda sadece osiloskopta ölçebilirsin. multi metre sadece kare dalganın high yada yüksek kısmını değil, low yada alçak kısmını da katar ve ikisinin ortalamasını alır. burada frekans faktörü de var. bu yüzden multimetre ile sağlıklı ölçüm yapamazsın. multimetre ile ya sabit dc gerilimi ölçebilirsin yada ac gerilimini.

Anladım,teşekkürler

• Çok merak ettiğim bir soru: Proteus taki trafonun iç direnç ve bobin endüktans henry değerlerini hiç ayarladın mı?

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.