Şimdi Ara

TRAFO SARIMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hayırlı akşamlar arkadaşlar nasılsınız?Ben foruma yeni üye oldum,eğer yanlış yere konu açtıysam affoluna.Müsaadenizle size danışmak istediğim, trafo sarım hesabı konusunda aklıma takılan sorular var.Elimde a=60 b=42 olan 220 volt / 2×12 volt trafo var. Ben bu trafonun çıkış voltajını 220 volt / 10 volt olarak değiştirmek istiyorum. Sarım hesabını c=1,1 B=10000 Gauss % e=%5 J=2,5 A/mm² varsayarak yaptım. 10 volt çıkış için 5,23 mm tel çapı × 19 spir olarak buldum.Hesaplama sonucunda tel çapı çok kalın olunca bir yanlışlık yapmış olabileceğimi düşündüğümden trafonun halihazırdaki 2×12 volt sargılarını dijital kumpasla ölçtüm . 1,6 mm olduğunu gördüm.Fakat ben 2×12 volt çıkış için hesaplıyorum.Tel çapını 3.38 mm olarak buluyorum. Sonra elimdeki tek damar izoleli üzerinde 6mm yazan elektrik tesisat kablosunu dijital kumpasla ölçtüm, 3,48 mm çıktı,bu nasıl iş anlamadım. Hocam bana bi yardım edin ne olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba,Trafonun mevcut tellerini kullanabilirsiniz.Çözüm çok basit,Seconder sargısını,turunu sayarak çıkarın.2x12 V ise 2 kenar 1 de orta ucu vardır.Orta uç gelene kadar mesela 160 tur saydınız.bunu gerilime bölün yani 12/160=0.075V /tur yapar.10V elde etmek istiyorsanız 10/0,075=133 tur sarmanız durumunda 10 V elde edersiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.