Şimdi Ara

Trafikte Teşekkür Etme Davranışlarınız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
35
Cevap
1
Favori
1.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, bu konuya oldukça önem veriyorum. Yolda karşı taraf için radar gördüğünde sellektörle uyarmak, yol verdiğinde camdan eli çıkarıp selam vermek veya dörtlüleri yakmak trafikte çokça kullanılan teşekkür biçimleri. Mesela ben bana sol şeriti boşaltan şoförlere teşekkür etmek istiyorum. Aslında zorunlu olarak yapmaları gereken bir şey ama çoğu şoför kendinden başkalarını düşünmezken, bazı şoförlerin sol şeridi boşaltma çabasına teşekkürsüz geçmek istemiyorum. Sizlerin kullandığı teşekkür biçimleri neler?

• Börü_Budun kullanıcısına yanıt
    İlginç bir konu. Beni görüyorsa gülümseyip elimi kaldırırken baş selamı veriyorum. Görmüyorsa çok kısa bir korna... Ama trafikteki jest ve mimikler ülkeden ülkeye değişiyor; mesela türkiyede selektör "yol ver geçeyim: yada : çıkma ben yol vermeyeceğim" anlamına gelirken İngiltere'de "buyur geç yol verdim" anlamına geliyor..
  • Sol şeridi boşaltan şöföre teşekkür biraz zor olur. O şeridi boşalttıysa zaten hızlısındır ve yapacak birşey yok.

Fakat normal sokaklarda vs. yol verdiğinde el ile teşekkür veya kısa düt kornası yeterli oluyor benim için. Yalnız araca daha alışamadıysan o korna sesi çok çıkıyor o kötü oluyor :)
  • Biri beni sollamaya çıktığında gaz kesiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dat, sellektör dat.

• hafifçe kafa sallama ve kornayla dıt şeklinde.
  • Karsidan geliyorsa el ile, arkadan geliyorsa 4luler ile..
    Eğer bu kisi tanidiksa karşıdan geliyorsa ustune surerim, arkadan geliyorsa el freni cekerim

• Yogun trafikte sinyal verip serit degistirirken arkamda ki yol veriyorsa dortlumu yakip sondururum.

Kavsakta veya yaya gecidinde epey yavaslayip veya durma seviyesine gelip sellektorle yada elimle gecmesini isaret ederim.

Bunun gibi seyler iste..

Eskiden Mazda 323 kullancilari selamlasirlardi o aklima geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi supremum01 -- 5 Temmuz 2015; 17:13:23 >
  • Karşıdan geliyor ve yol veriyorsa el ve baş selamı.Şerit değiştirirken arkadan gelen araç yol veriyorsa dörtlüleri yakıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

Karsidan geliyorsa el ile, arkadan geliyorsa 4luler ile..
    Eğer bu kisi tanidiksa karşıdan geliyorsa ustune surerim, arkadan geliyorsa el freni cekerim

Üstüne sürmek bizim milletin vazgeçilmezi zaten fakat el freni olayı sakat değil mi hocam
  • camı silmek için kullandığım bezi camdan sallıyorum

• sol şeridi boşaltıyorsa biraz zor teşekkür edersin de şehir içinde kısa bir düt ve el ile selamlama olabilir. Sol şeritten hızla seçerken 1 kez dörtlü yakarsın o da olur belki.
  • Tik tik korna

• Karşımdaysa korna ya da el hareketi, arkamdaysa 4lüleri yakıyorum 2 kere.
  • DÖRTLÜLERİ AÇARIM 2-3 TIK EDER , ELİMİ ÇIKARIRIM VEDE EN SON 2 KEZ KORNAYA BASARIM
  • Karşımda ise tek ve kısa bir korna, el ile selam.

Arkamda ise 4 lüleri 1 kere yakarım.

Herkes yol verme veya bekleme gibi durumlarda bu teşekkür etme işini yapsa trafikte stres, kavgalar, anlayışsızlık yarı yarıya azalır. İnsanlardan bir teşekkürü, selamı esirgemeyin. Cebinizden hiçbirşey çıkmadan karşınızdaki insana yapabileceğiniz en iyi manevi iyiliktir. Aynı zamanda sadakadır.
  • korna, 4 lü, bazen selektör.
  • dit - selam

dit dit - uyarı

diiiiiiit - küfür

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BatuKır

camı silmek için kullandığım bezi camdan sallıyorum

O ne hocam gel halay çekelim der gibi

• motoru kapatmadan 2 ye atıp araç rölantide ilerlerken aşşa iner,şık bir reverans,elimlede selamlarım.sonra binerim arabaya..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rikimaru -- 5 Temmuz 2015; 22:02:52 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.