Şimdi Ara

TRAFİK TESCİL İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
3
Favori
89.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Dominic Toretto

quote:

Orijinalden alıntı: volizzi

Merhaba,

10 gün önce 2.el araç aldım, satış işlemi sırasında alıcının ikamet adresi otomatik olarak çıkıyor, posta için başka bir adres yazamıyorlarmış.
    Haftaiçi de evde kimse olmadığı için gidip trafik şubesinden almamız lazım.

Merak ettiğim, ruhsatı almak için benim gitmem zorunlu mu, babam veya başkası ruhsatı alabilir mi?

Araç sahibinin bizzat kendi kimliğiyle gitmesi gerekiyor. Fakat küçük bir ilçede yaşıyorsanız ve tanıdığınız bir polis memuru varsa onun vasıtasıyla başka birisi alabilir.

Teşekkür ederim, işyerinden izin alıp sabahtan gideceğiz mecbur.

• Merhaba, alıcı ikameti ile, alacağı aracın tescil ilçesi aynı ise, noterler plaka değişikliği taleibini işaretleyemiyormuş. bilgisayar sisteminde böyle bir kısıtlama varmış, doğru mu? Örnek, Beşiktaş'da oturuyorum, alacak olduğum araç da Beşiktaş Emniyetine tescilli, ama alırken plakayı değiştirmek istiyorum. Mümkün değil diyorlar, bana saçma geldi bu :(
  • illerde ve ilçelerde plaka verilirken hangi harfin kullanıp kullanılmayacağını kim nasıl belirliyor? yani o ildeki trafik telcil şubesi örneğin j,g,o,ı,m gibi harflerini bazen kullanmıyor bazende kullanabiliyorlar.
    mesela 33 ARG 24 , 33 BJ 125 gibi bir plakada G ve J harfi kullanılmıyor. bu tarz işlere kim karar veriyor.
  • Bu konuyla ilgili benim de bir sorum var. Umarim yardimci olabilirsiniz. Eski bir konu ama...

Cok uzatmadan anlatayim. Kardesim izmir'de ikamet ediyor. Ben Aydin'da. Bana Izmir'den araba aldi iki gun once. Ben gidemedigim icin ruhsat kendi uzerine. Plaka degismedi, 35 nolu bir plaka.

Aydin'da oturdugum ev aslinda ailemizin evi. Yazlik yani. Ikinci ikametgah olarak kaydettirebilir kardesim de. Bu durumda iki ikametgah adresi olur. Bu sekilde, 09 plaka bir araba icin basvurabilir mi? Iki ikametgahi oldugu icin, boyle bir sey olur mu? Yoksa asil ikametgah olan yer mi gecerli her zaman?

Araci ben de ustume alabilirim, boylece 09 plakaya basvurabilirim. Ancak 160tl vermektense, ustteki gibi halledersek daha iyi olur. Araba almak zaten baya masraf oldu benim icin. Bir de arac bir iki sene sonra kardesimin olacak falan gibi baska nedenlerden dolayi, aracin onun ustunde olmasi daha iyi olur aslinda.

Bunu yapmak istememin asil nedeni de zorunlu sigorta. Izmir plaka icin 480tl odemis kardesim. Aydin olsaydi 250tl falan olacakmis. Zaten Aydin'da kullanilacak bir arac icin nerdeyse iki kat sigorta odemek istemiyorum her sene.

Tesekkurler.

• Şans eseri bu konuyu buldum.
    Benim de bir çok yere sormama rağmen cevap alamadığım bir sorum var:
    0 motosikleti satın aldıktan sonra-yani faturası kesildikten sonra- tescil işlemlerini halletmemiz için ne kadar süremiz var?
    http://www.konya.pol.tr/default.asp?page=trftescil.asp
    adresinde "Fatura kesim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde tescil zorunluluğu bulunmaktadır" yazıyor.
    Bunun anlamı 3 ay içinde mi halletmem gerekiyor ?
  • Sıfır Otomobil Alanlar Dikkat Trafik Tescil İşlem Ücretini Geri Talep Edebilirsiniz

Mahkeme, ‘ruhsat tescili’ adı altında yaklaşık 600 tl’ye varan fazla parayı haksız buldu. Mahkeme bu paraların tüketiciye iadesine karar verdi… Karar diğer vatandaşlar için de emsal teşkil ediyor…

Sıfır otomobil alanların sık sık karşılaştığı bir kalem “trafik tescil işlemleri” ücreti… Çoğunlukla oto galerisinde yeni araba heyecanı ile gözden kaçan bir detay. Peki trafik tescili için 450 ila 750 lira arasında ödenen bu para nereye harcanıyor? Bir çoğunun merak etmediği bu soruyu bir vatandaş araştırdı ve konuyu tüketici hakem heyetine taşıdı. Tüketici mahkemesi de dün önemli bir karara imza attı. Mahkeme, davalı otomotiv şirketinin davacıdan 206.85 lirayı fazla tahsil ettiğine hükmetti. Ve bu paranın yasal faizi ile ödenmesine karar verdi. Bu karar emsal niteliğinde.. Vatandaşların parayı geri almak için tüketici mahkemelerine başvurması gerekiyor… Zira Türkiye’de her yıl 1 milyon civarında otomobil satıldığı düşünülürse, vatandaşın tahsil edeceği para faiziyle beraber her yıl için 300 milyon tl’yi buluyor.

Yazı Alıntıdır. Alındığı yer:http://uzmanasor.org/sifir-otomobil-alanlar-dikkat-trafik-tescil-islem-ucretini-geri-talep-edebilirsiniz/#ixzz2FbIYsvXS
    Yasalar Gereği Link Kaldırılamaz

Ayrıca;http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22199559.asp

Güzel bi haber, acaba geçmişe dönük 2007de sıfır alıp sonra sattığımız araç içinde başvuruda bulunup geri iade alabilirmiyiz ? Bilgisi olan ?

edit: 1 yıl süre için geçerliymiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet886 -- 22 Aralık 2012; 1:05:42 >

• konu acmıstım ama burda daha aktif bi başlık varmıs şimdi farkettim burdan sorayım yardımcı olursanız diğerini silerim sorum:

gecen cuma günü ayın 14ünde bursadan bir araç aldım hususi kullanım için. noterde işlemleri hallettim ve aracı istanbula getirdim. yalnız aracın muayenesi ayın 6sında bittiği için benim muayene yaptırmam gerekli ruhsat alabilmem için. noterden verilen araç tesciline ilişkin gecici belge ile bu işlem yapılabiliyormus muayeneyi yaptırdıktan sonra ruhsat çıkıyormus. tuvturkün sitesinden muayene almaya kalktıgımda Tescil Seri No-Plaka Eşleşmiyor. Lütfen kontrol ediniz. die bir ibare çıkıyor. tabi elimde ruhsat yok istediği numara da araç tesciline ilişkin gecici belgenin uzerinde yer alan asbis numarasının son 6 hanesi de oluyormus. doğru yazmama ragmen eslesmeyince sıkca sorulan sorularda bu numaranın trafik tescil subede düzeltilmesi gerektiği yazıyordu. şimdi merak ettiğim bu işlem istanbul içinde yapılabiliyormu yoksa senin aracın bursaya kayıtlı git orda yaptır derler mi. plaka bursa plaka ve plaka değişmeyecek.

• Selamlar.
    Konuları okudum fakat bana uygun cevap yok, belki aranızdan birileri cevaplayabilir.
    Ben aracımı İzmirden aldım ve plakada 35, bundan dört sene önce Bodrum' a taşındım ve ikametgahım Bodrum. Her sene plakadan dolayı fazla vergi veriyorum. Bu sebeple plakamı değiştirmek istiyorum. Sorum şu:
    Bodrumda verilen harfleri hiç sevmiyorum, istediğim harf grubu Fetiye de mevcut. Adres Bodrum olmasına rağmen Fethiyeden plaka alabilirmiyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mun

Bu konuyla ilgili benim de bir sorum var. Umarim yardimci olabilirsiniz. Eski bir konu ama...

Cok uzatmadan anlatayim. Kardesim izmir'de ikamet ediyor. Ben Aydin'da. Bana Izmir'den araba aldi iki gun once. Ben gidemedigim icin ruhsat kendi uzerine. Plaka degismedi, 35 nolu bir plaka.

Aydin'da oturdugum ev aslinda ailemizin evi. Yazlik yani. Ikinci ikametgah olarak kaydettirebilir kardesim de. Bu durumda iki ikametgah adresi olur. Bu sekilde, 09 plaka bir araba icin basvurabilir mi? Iki ikametgahi oldugu icin, boyle bir sey olur mu? Yoksa asil ikametgah olan yer mi gecerli her zaman?

Araci ben de ustume alabilirim, boylece 09 plakaya basvurabilirim. Ancak 160tl vermektense, ustteki gibi halledersek daha iyi olur. Araba almak zaten baya masraf oldu benim icin. Bir de arac bir iki sene sonra kardesimin olacak falan gibi baska nedenlerden dolayi, aracin onun ustunde olmasi daha iyi olur aslinda.

Bunu yapmak istememin asil nedeni de zorunlu sigorta. Izmir plaka icin 480tl odemis kardesim. Aydin olsaydi 250tl falan olacakmis. Zaten Aydin'da kullanilacak bir arac icin nerdeyse iki kat sigorta odemek istemiyorum her sene.

Tesekkurler.

Evet bu soru cevaplanırsa benimde sorunum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kendi aracım 34 plaka noter satışı sırasında plaka degisimi soruldugunda kalsin demistim ama verginin 400 üstü oldugu icin pismanim. Hem istanbulda ikamet etmiyorum hemde yuksek sigorta bedeli ödüyorum. Simdi su an ikamet ettigim yere degistiremiyormusum babamlar kastamn da ikamet etmekteler orayi ikinci adres olarak gosterip. 37 plakaya degisim yapabilirmiyim; en kötü ihtimal eşime satarım arabayi. Sonra plaka degistiririm diyorum bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim...

Vede. Diyelim ki bu islem gerceklesti plaka degisim icin nasil bir. Islem ve. Ne kadarlik bir maddi. Harcama söz konusu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim merak ettiğim 15 günden önce gidip trafikte tescil için işlem yapılacaksa para mı ödemek gerekiyor

Araç Tescil Ücreti: 65 Tl yazıyor ama 15 gün herhangi bir işlem yapmazsanız eve geliyor ruhsatınız ve 5 tl ücret ödüyorsunuz peki o zaman gidip tescil için o kadar para ödemenin orada vakit kaybetmenin anlamı yok. Yanlış mıyım? Cuma günü b.çekmece trafiğe gittim randevu olmadan işlem yapamazsın dedi memur. Hiç de kalabalık yoktu in cin top oynuyordu. Mecbur geri döndüm şimdi 27 mayıs noterde işlem yaptım plaka değişikliği yok. bugün 8 haziran pazar. bir kaç gün daha beklersem kapıma kadar gelecek mi bir şunu güzelce anlatabilir mi
  • Merhaba,

Benim başımda trafik tescili ile ilgili kronik bir soun var ve bir türlü çözemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2004 yılında noter satışı ile bir araç aldım ve trafik tescil işlemini yaptırmadım. 2008 yılında aracı sattım ve satış işlemlerine başladığımda, aracı aldığım şirketin iflas ettiğini ve araç üzerine 4 adet haciz konulduğunu öğrendim. Şuanda vergi dairesinde araç benim üzerime kayıtlı ancak trafikte eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum. Vergi daireside araç üzerindeki borçları benden tahsil etmek istiyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir? Araç 1991 model ve hurda yasasından yararlanıp hurdaya çıkartmak istiyorum ancak trafikte araç eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum.

Bu araçtan nasıl kutulabilirim?
  • Merhaba,

Benim başımda trafik tescili ile ilgili kronik bir soun var ve bir türlü çözemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2004 yılında noter satışı ile bir araç aldım ve trafik tescil işlemini yaptırmadım. 2008 yılında aracı sattım ve satış işlemlerine başladığımda, aracı aldığım şirketin iflas ettiğini ve araç üzerine 4 adet haciz konulduğunu öğrendim. Şuanda vergi dairesinde araç benim üzerime kayıtlı ancak trafikte eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum. Vergi daireside araç üzerindeki borçları benden tahsil etmek istiyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir? Araç 1991 model ve hurda yasasından yararlanıp hurdaya çıkartmak istiyorum ancak trafikte araç eski şirket üzerine kayıtlı olduğu için herhangi bir işlem yapamıyorum.

Bu araçtan nasıl kutulabilirim?
  • Trafik işlemleri için randevu almadan işlem yapamıyor muyuz ?

birde muayene zamanım geldi ve ruhsatta işlenecek yer kalmadığından trafiğe gitmem lazım,
    ancak randevu sisteminden randevu alamadım. sanırım bir gün sonrası için randevu veriliyor sadece. Doğru mudur. ?

Bu işlem için ek-1 belgesi gerekmez değil mi ?
  • Aracınızın muayene zamanı geldi ve ruhsatta muayene yeri kalmadıysa yapmanız gerekenleri aşağıda özetledim. Bu konuda internet ortamında birbiri ile çelişen çok sayıda yazı bulabilirsiniz, kafanız karışmasın. Ben evrakları bugün teslim ettim akşama alabileceğim söylendi ama müsait olmadığım için yarın teslim alacağım. Yazacağım maddeler sadece ruhsatta muayene yeri kalmayan başkaca bir işlemi olmayan araçlar içindir.

1- Öncelikle Tüvtürk'e giderek muayenenizi yaptırın.http://www.tuvturk.com.tr/ aderesinden gerekli bilgilere ve randevu sistemine ulaşabilirsiniz. Muayene sonunda size "Araç Muayene Raporu" ve "Araç Tespit Raporu" verilecek. Bir ay içinde İlçe Emniyet Müdürlüklerine başvurarak yenileme işlemlerinizi yaptırmanız gerekiyor.

2-Sonrahttps://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/islem_sec.aspx adresinden size uygun olan ilçeyi seçerek randevu almalısınız. İşlem sonunda sıra numaranızı yazdırmayı unutmayın. Seçeceğiniz diğer adımlar "Trafik Tescil İşlemleri" ve "Tescil ve Trafik Belgesi Tebdil İşlemi" . İşin püf noktası ise randevuyu alabilmek. Maalesef günün çoğunluğunda bunu başaramayacaksınız. Bunun için sabah 09:00 09:30 aralığında işlem yapmalısınız. En azından İstanbul için durum böyle. Bir randevuyu istediğiniz tarihe değil, ilk mesai gününe alabiliyorsunuz. Eğer aldığınız randevuyu 2 kere iptal ederseniz size bir ay boyunca yeni randevu verilmiyor. Bu nedenle gideceğinizi garantilemeden randevu almayın.

3- Pek çok yerde işleminiz için Ek-1 formu doldurulması gerektiğine dair yazılar göreceksiniz. Hatta 2. adımda anlattığım işlemin sonunda çıktısını alacağınız sıra numaranızın üzerinde yanınızda getirmeniz gereken belgeler arasında dahi Ek-1 formu gerektiği yazacak. Ancak eğer muayene yerinin dolması dışında bir işleminiz yoksa bu belgeye ihtiyacınız da yok.

4- Emnbiyet'e giderken yanınızda ruhsat asıl ve fotokopisi, Araç Tespit Raporu aslını, Zorunlu Trafik Sigortası'nın fotokopisi, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisinin bulunması gerekiyor. Bir de tükenmez kalem almayı unutmayın, lazım olacak. Ayrıca yeni Trafik Belgesi için 89.-TL ödeme yapmanız gerekecek.

5- Sabah yapılan başvuru için ğleden sonra 16:00 da teslimat yapıyorlar.

6- Bir tavsiye olarak Araç Tespit Formu'nun ve mevcut trafik belgenizin bir fotokopisini de kendinizde tutun. Sonuçta yeni trafik belgenizi teslim alanan kadar elinizde trafik belgeniz olmayacak, bu süre zarfında yaşanabilecekcak bir olayda derdinizi polise anlatabilmek için yardımcı olur.

Aslında pratik ve hızlı sayılabilecek bir işlem ama yeterli ve doğru bilgilendirme olmaması gidene kadar canınızı sıkıyor.

• yukardaki mesajın için ne kadar teşekkür etsem azdır...
    Ankara'da değiştiremedim zamanım olmadığı için... yalnız bu randevu olayı çok saçma olmuş... ve Ankara'da sadece 2 belge gerekirken bu sistemde fotokopilerle uğraşmak oldukça uyuz bi sistem olmuş...
    internet dunyasında hala fotokopilerle ugraşmak... nato kafa nato mermer lafını doğruluyor...
    yazık... şimdi eleştirdim diye emniyeti ve sistemi beni almasınlar içeri...
    neyse çok teşekkür ederim arkadaşım açıklamaların için..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdarkalkan -- 5 Eylül 2013; 18:21:05 >
  • BMW fiyat listesinde 1.187 Euro'luk Tescil Masrafları adında bir kalem koymuş. Bunu kendimiz yaparsak ne kadar avantajımız olur acaba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuvenTurk

quote:

Orijinalden alıntı: mostwanted boy

quote:

Orijinalden alıntı: GuvenTurk

RUHSATIN ADRESE GELMESİ BEKLEMEDEN ELDEN ALMAK İSTİYORSAN. İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN. RUHSATIN GEÇİCİ RUHSATTA YAZILI OLAN TFAİK ŞUBESİNDEN ALMA HUSUSU AYNI İL İÇİNDE YAPILAN SATIŞLAR İÇİN GEÇERLİDİR. SİZİN DURUMUNUZ FARKI İLDEN ALINMIŞ BİR ARAÇ SANIRIM.

evet memleketim dışındaki bir ilden alınacak

İKAMET ETTİĞİN İLİN VEDE İLÇENİN TRAFİK TESCİLK ŞUBESİNE GİDEREK RUHSATINI ALABİLİRSİN.

Ben Istanbul 'da ikamet ediyorum, nufüs kaydım da o şekilde. Bursa'dan Bursa plakalı bir araç aldım. Yazınıza istinaden ikamet ettiğim ilçe emniyeti aradım ve ruhsatı onlardan alıp alamayacağımı sordum. Bana geçici belgede yazan yerin haricinde başka bir yerden alamayacağımı, sistemlerinde benim kaydımın çıkmadığını söylediler. Bilginize...

• merhaba.benim sorunum annemin sağlık raporu ile bir sıfır araba aldık ikametgah elazığ arabayı istanb.aldık annem memlekete vekaleti bende yanlız firmaya vekelet veremiyorum kendimde ikamet elazığ olduğu için burda işlem yapamıyorum firma bana fatura, trafik sigortası ve yol belgesi ile gidip elazığda işlemleri yaparsın plaka ve rusat olmadan yola çıkabilirmiyiz yaplan iş normalmi lütfen acele cevap bekliyorum zamanım az
  • 27 aralık 2014 te 0 motosiklet aldım. Plaka ve ruhsatı kendim çıkartmak istedim. Ancak işten fırsat bulup henüz tescil yaptıramadım. Sadece telefondan sigortacıma şasi numarası üzerine sigorta yaptırdım. En kısa sürede de trafikten tescil yaptırmak istiyorum ancak dediğim gibi işten izin almak istemiyorum. Malum, izin denilince keyfi durum olarak algılanıyor. O yüzden ben kendim değilde başkası benim yerime yaptırabilir mi? Vekalet mi vermek gerekiyor? Vekalet versem yine imza için izin almak lazım.. Kendim gitmem gerekiyorsa en azından uygun zaman bulunca gitmeyi düşünüyorum Bu durumda sigortayı bugünden yaptırdığım için bir zarar veya dezavantaj durumu olmaz sanıyorum. 3 ay içinde mecbur tescil yaptırmak gerekiyor. Bu sıralar olmasa bile atıyorum 2 ay sonra yaptırmanın bana zararı olmaz değil mi?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.