Şimdi Ara

Trafik sigortasinda tavan fiyat uygulamasi ve iade(Tavan Belli Oldu) Uygulama 12 Nisanda Basliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
41
Favori
14.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadslar Nisan da tavan fiyat uygulamasi geliyormus.Her basamaga farkli tavan fiyat geliyor ve nisandan once sigorta yaptiranlar yeni sigorta yaptirarak gunluk bazda hesaplanarak iade alabilecek gelismeleri paylasalim

alintidir:
    Yeni uygulama ile birlikte tavanın üzerinde kalan primlerin de iadesi gündeme gelecek. Örneğin; 5'inci basamakta olup da 5 ay önce 700 liraya sigorta yaptıran ve hiç hasarı olmayan bir sürücü, tavan fiyat 500 lira belirlenmesi halinde 200 liralık farkı alabilecek. İadeden 5 aylık kesinti de yapılacak. Bu kapsamda 83 liralık kesintiden sonra kalan 116 lira geri ödenecek

sigorta bilgi ve gozetim merkezinden trafik sigorta ucreti teklifi icin:
    https://teklif.sbm.org.tr/trm-teklif/public/trafikTeklifYenileme/sorgu.sbm
    sorgu bitince fiyatlar gorunuyor.firmanin sitesine girip en yakin acentayi bulabilirsiniz.

sigorta basamaklari ve uygulanan degerler:
    Trafik sigortasinda tavan fiyat uygulamasi ve iade(Tavan Belli Oldu) Uygulama 12 Nisanda Basliyor

hangi basamaktasiniz
    Buradan öğrenebilirsiniz :
    plakadan sorgularken ilk satira basinda 0 olacak sekilde il kodu alttaki satira plakanin devami seklinde
    http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/sayfalar/trafikpolicesorgula.aspx
    En altta İndirim/Sürprim Bilgileri - Tarife Basamak Kodu var.

(hasarsizlik indirimini demek ki sigorta sirketleri uygulamayabiliyordu)

alintidir:
    Trafik sigortasında vatandaşa çifte kazançTrafik sigortasında tavan fiyatla vatandaş, hem ödediği fazla parayı geri alacak hem de mevcut fiyatın yüzde 30 altında sigorta yaptırabilecek. Hasarsızlık indirimi ise bonus olacak

KEYFİ UYGULAMA BİTECEK  
    Uygulamanın diğer sevinen tarafı ise acenteler. Uzun zamandır sigorta şirketlerinin primlerde herhangi bir indirime gitmediği ve anlık fiyat değişimleri yaptıklarını belirten Sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği Başkanı İrfan Uzun, "Sigorta şirketlerinin keyfi fiyatlandırmasının da önüne geçilecek" dedi. Hasarsızlık indiriminin hiçe sayılmasının da ortadan kalkacağını belirten Uzun şöyle konuştu: "Hazine'nin belirleyeceği tavan fiyat çok önemli. Şu anda aynı araca 800 lira prim fiyatı çıkaran da var 3 bin 700 lira çıkaran da. Tavan fiyat örneğin 650 lira olursa hiçbir sigorta şirketi 650 lirayı geçemeyecek. Bunun yanında hasarsızlık indirimleri de eklenince trafik sigortasına ödenen rakam gözle görülür şekilde azalacak." 

3 ADIMDA YENİ DÖNEM:
    1. Adım: Trafik sigortası olan sürücüler tavan fiyat sonrası yüzde 5 kesinti ile indirimli fiyat üzerinden yeni poliçeye geçebilecek.

2. Adım: Önceki poliçeyle yenilenen poliçe arasındaki farkı, sigorta şirketi araç sahibine iade edecek.

3. Adım: Araç hasarsızsa tavan fiyattan elde edilen indirimin üzerine hasarsızlık indirimi de eklenecek ya da sigorta primi hasar oranı üzerine belirlenecek.

Gunu gecen trafik sigortasi:
    Trafik sigortanizin gunu gecerse 1 gun bile olsa 30 gune kadar 1 ay %5 ceza odersiniz

Her ay bu %5 ceza katlanir %50 ye kadar surer sinir %50 dir.

Police haftasonuna denk gelirse istisna olarak haftanin ilk is gunu cezasiz trafik sigortanizi yaptirabilirsiniz

TAVAN FİYATLAR BELLİ OLDU (11.04.2017) Guncel

alintidir:
    Trafik sigortasına tavan iyi sürücü bonusu ile geldi. Sigorta priminde ortalama yüzde 20 indirim meydana getiren yeni düzenleme ile İstanbul’da iyi sürücülere 470, kötü sürücülere 2 bin 137 lira tavan geldi. Türkiye genelinde tavan 444 lira. Uygulama yarın başlıyor

Uzun süredir beklenen trafik sigortasına tavan fiyatlar kesinleşti. Yeni düzenlemeye göre Türkiye genelinde baz olarak kabul edilen İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri için tavan fiyat iyi sürücülerde (otomobilde) 444 lira oldu.
    KÖTÜ SÜRÜCÜYE 2 BİN 137 LİRA

İstanbul'da iyi sürücülerin sigorta tavanı (otomobilde) 470 liraya indi. Türkiye genelinde trafik sigortasında en pahalı il olan İstanbul'da 3 yıl arka arkaya kaza yapan veya hasar yapan sürücülerin primi ise 2 bin 137 lira olacak.
    Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor. İlk kez otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4'üncü basamak sayılıyor. Sürücü eğer kaza yaparsa 1'inci basamağa doğru eğer kaza yapmaz ise 7'nci basamağa doğru gidiyor. 7'nci basamak 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor.

Trafik sigortası yeni tavanlarına göre sisteme yeni girenler İstanbul'da 855 lira ödeyecek. Bir yıl sonra kaza yapanlar (üçüncü basamak) yüzde 50, ikinci yıl kaza yapanlar (ikinci basamak) yüzde 100 ve üç yıl arka arkaya kaza yapanlar yüzde 150 zamlı sigorta primi ile karşılaşacak. Aksine sisteme girdikten sonra 1 yıl kaza yapmadan geçiren sürücü için ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl yüzde 30 ve üçüncü yıl kaza yapmayan sürücüye de yüzde 45 indirim yapılacak. Böylece iyi sürücüler için çok ucuz olan sigorta kaza yapıp hasar çıkaranlar için pahalı hale gelecek. Uygulama 12 Nisan'da (yarın) başlıyor.

İSTANBUL YÜZDE 6 DAHA PAHALI
    İl bazında da fiyatlar farklılaştı. Baz iller İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri oldu. Kocaeli, Ankara ve Bursa bu illerden yüzde 3, İstanbul ise yüzde 6 daha pahalı il oldu

alintidir:
    DAHA ÖNCE SİGORTA YAPTIRANLAR NE YAPMALI?

1 NİSAN 2017 tarihi öncesinde yüksek fiyatla aracına sigorta yaptıranlar, sigorta firmalarına başvuru yaparak, daha önce fazladan ödedikleri sigorta primlerini geri alabilecekler.

Uygulamaya göre, tüm araçların hasar kademelerine göre bir fiyat belirlenecek ve bu sigorta acenteleri sigorta yaparken bu tavan fiyatın üzerinde poliçe hazırlayamayacaklar.

örneğin araç sahibi 500 TL. ye sigorta yaptığı aracının tavan fiyatının 400 TL. olduğunu değerlendirildiğinde, araç sahibinin sigortasını yaptırdığı tarihten bu yana 6 ay geçtiğini düşünürsek, vatandaş geriye kalan 6 ay için 500 TL.’den kalan tutarı geri alacak ve 12 aylık sıfırdan 400 TL. tavan fiyattan araç sigortası yaptırabilecek. Hesaplamalar sigorta acentelerince yapılacak

2017 yılında veya daha önce aracınıza yüksek fiyatla trafik sigortası yaptırmış iseniz, sigorta acentelerini ziyaret ederek fiyat farkı avantajından yararlanabilirsiniz.

2017 Yılı Araç Sigortası Tavan Fiyat Listesi

Otomobil 807 TL.
    Kamyonet 1055 TL.
    Motosiklet 239 TL.
    Traktör 165 TL.
    Minibüs 1418 TL.
    Kamyon 2238 TL.
    Taksi 2.089 TL.
    Otobüs 2.021 TL.
    B. Otobüs 5.007 TL.
    Zorunlu Trafik Sigortası Baz Primleri

4. Basamak %0
    5. Basamak %15 İndirimli
    6. Basamak %30 İndirimli
    7. Basamak %45 İndirimli
    1. Basamak %50 ek prim
    2. Basamak %100 ek prim
    3. Basamak %150 ek prim

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması 8 il grubuna ayrılmış durumda. Araç kullanım alanlarına tiplerinde baz 4. basamak primi belirleniyor.

İllere Göre Sigorta Baz Prim Oranları

1. il grubu İstanbul %6 Zamlı
    2. il grubu Ankara, Kocaeli , Bursa %3 Zamlı
    3. il grubu İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri %0
    4. il grubu Sakarya, Ordu, Trabzon, %1 indirimli
    5. il grubu %2 indirimli
    6. il grubu %3 indirimli
    7. il grubu %4 indirimli
    8. il grubu %5 indirimli

Zorunlu trafik sigortası primlerinde her ay sene sonuna kadar %1 artışla %8 artış olacak.

alintidir:
    Geriye dönük hiçbir iade olmayacaktır. Uygulama 12 Nisan da başlayacak ve bu tarihten itibaren yapılan poliçeler için geçerli olacaktır.
    Iptal iade işlemi olmayacaktır .

yorumlarsak police iptali diye bir sey var ,normalde aracimizi sattigimizdaki yaptigimiz. Onu yaparak policemizi iptal edip,12 Nisan dan itibaren 1 yillik yeni police yaptirabiliriz diye dusunuyorum

bilgiler dahilinde guncellenecek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagdeg -- 11 Nisan 2017; 12:24:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Konuyu takipte kalalım
  • Lastiklere direksiyonlara aynalara ayrı ayrı sigorta yapar,yine o parayı alırlar fazla heveslenmeyin.

• 98 tl'ye sıgorta yaptırdıgım motorumu 960 tl ye sigorta yaptırmış biri olarak.
    Bıktık bu hukumetin yalanlarından legenle götürüp kasıkla vermelerinden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CumhurBahar -- 22 Mart 2017; 11:04:22 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 490 liradan sigorta yaptırdığım aracımı 565 liradan sigorta yaptırmış biri olarak buna da şükür
  • bu normal arabasını düzgün kullanan , kaza yapmayan sürücülere bir faydası olmayacak.
    her yıl pert yapan sürücüler için sıcak fırsat .
    vukuatlı sürücülere çıkan 2 bin -3 bin tl sigortalara tavan gelirse avantajlı olabilir.

4. seviye için 1200 felan konuşuluyor. zaten düzgün sürücüye bu civarda cıkıyor.
  • HASARSIZLIK/HASARLILIK ORAN : 7. KADEME

7.nci kademedeyim ben ne olucak şimdi
  • kademe basamak bunu nereden öğreniyoruz ?
  • yeni 2. araç aldım, 1150 lira trafik ödedim. normalde 6 yıllık hasarsızlığım var ama o ayrı olarak kalıp sıfırdan hesaplanıyormuş. Bu durumda indirim alır mıyım?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1250 tl ye yaptirmistim bende sigortayı inşallah uygulanır da bizde iade alabiliriz.

• Bu kaçıncı indirim oldu sayamadım 3 mü?
  • 700 liraya yaptım ben de şubatta takip

• MIKROP DOGAN kullanıcısına yanıt
    +1

• quote:

Orijinalden alıntı: MIKROP DOGAN

kademe basamak bunu nereden öğreniyoruz ?

poliçe üzerinde yazar

HASARSIZLIK/HASARSIZLIK ORANI diye

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Sürekli indiriyorlar efendim, durduramıyoruz. Bu indirimlerden bir tanesi bile gerçek olsaydı, ödediğimiz fahiş rakamlar çoktan azalacaktı ama hem devlet hem de sigorta firmaları kolay yoldan vatandaşı soyduğu için bu uygulamadan vazgeçilmeyecek.
    Seçim öncesi bir feyk daha atıyorlar ortaya ama artık inanılacak bir tarafı kalmadı bu yalanların.

Her iki üç ayda bir Trafik Sigortasında indirim haberleri çıkar ama hala bütçeye yansıyan bir indirim yok. Yani sonuç olarak benim umudum yok, soyulmaya devam...
  • 19.03.2017 tarihli AA haberinde(http://aa.com.tr/tr/turkiye/trafik-sigortalarina-tavan-fiyat-geliyor/774778): "Tavan fiyat uygulaması ile mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına göre indirim, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli araç gruplarında ise yüzde 26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40'ı bulacak. Bu şekilde otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanmış olacak."

20.03.2017 Haber 7'nin haberinde(http://otomobil.haber7.com/otogundem/haber/2286208-trafik-sigortasindaki-tavan-gecici-olabilir): ''Maksadımız bugünkü ortalama fiyata yakın, onun çok altında bir şey değil, üst limit çerçevesinde sektörümüzün bu branşta da faaliyet göstermesi." diyen Şimşek söyle devam etti...

2 haberde de sanki tutarsızlık var, 1. haberde %30 indirim, 2 . haberde ise çok fazla indirim olmayacağından bahsetmiş.

Ben çok indirim olacağını zannetmiyorum, hasarı çok olan sürücülerde biraz daha fazla indirim olabilir.
  • Arkadaşlar konuyu siyasi arenaya çevirmeden sadece sıcak fırsat yönüyle bakalım ve konu sabit kalsın herkes görüp yararlansın

• Bi ara her gün bi yerlerde petrol, doğalgaz bulundu haberleri olurdu. Bu da onun gibi bişey fos çıkar bencede.

Muhtemelen herkes araştırıp en uygun fiyatı arıyor onu yaptırıyor. Tavan fiyat muhtemelen sizin bulduğunuz fiyat yaparlar.

Örnek olarak;

Benim Bursa için yaptığım sorguda taban fiyat olarak Bereket sig. 573 en uygun fiyat vermiş. Tavan fiyat olarakda Turkland 1983 tl fiyat vermiş.

Şimdi gidip kimse 573 ile 650 arasında teklif varken uçuk olan fiyatı saf ya da zengin değilse yaptırmaz.

Bizim devlet ya da özel sektör hiç bir zaman yaptığı zammı geri almaz. Ya da petrolde yaptığı gibi 3 zam 1 indirim yapar.

Sigorta fiyatlarında yapacağı tek şey tahminim, yukarıdaki listedeki en uygun fiyatları tavan fiyat yapar. O da bizi çok etkilemez diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkat -- 22 Mart 2017; 11:50:6 >
  • Q-7 kullanıcısına yanıt
    Benimkinde yazmıyor mesela nasıl öğreneceğiz acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: Bar_Fedaisi

Sürekli indiriyorlar efendim, durduramıyoruz. Bu indirimlerden bir tanesi bile gerçek olsaydı, ödediğimiz fahiş rakamlar çoktan azalacaktı ama hem devlet hem de sigorta firmaları kolay yoldan vatandaşı soyduğu için bu uygulamadan vazgeçilmeyecek.
    Seçim öncesi bir feyk daha atıyorlar ortaya ama artık inanılacak bir tarafı kalmadı bu yalanların.

Her iki üç ayda bir Trafik Sigortasında indirim haberleri çıkar ama hala bütçeye yansıyan bir indirim yok. Yani sonuç olarak benim umudum yok, soyulmaya devam...

Evet doğru sürekli indiriyorlar ama donumuzu :)))) hükümet ev kiralarına birde şu trafik sigortası soygun hortum vs.. Çözüm bulamadı.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.