Şimdi Ara

Trafik Sigortası , Kasko , Plaka v.s |Soru,Sorun ve Görüşleriniz| (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.467
Cevap
97
Favori
374.413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya olaydan pek haberim yok ama bi sorayım dedim madem uzmanlar burda ben yeni bir araç aldım aracın trafik sigortası daha yeni (bugün 1 ay oldu) şimdi ben bunu kendi üstüme devir ettirebilirmiyim.ikincisi şirket aksigorta internetten bakıyorum sigorta miktarı borçlu görünüyor ama (bendeki nüsha fotokopi) evrakın üstünde İŞBU POLİÇE AYNI ZAMANDA MAKBUZ HÜKMÜNDE OLUP TAMAMEN TAHSİL EDİLMİŞTİR yazıyor şimdi benim durumum nedir????yeniden trafik sigortasımı yaptırıcam
  • Trafik sigortalarında devir işlemi kalkmıştır. Eğer trafik sigortanız sizden önceki araç sahibine ait ise; sizin bu poliçeyi iptal ettirip, yeniden kendi adınıza düzenlettirmeniz gerekmektedir. Tahsilat kısmına gelince trafik sigortaları peşin poliçedir. Poliçenin kendisi zaten makbuz niteliğindedir. Aksigorta'nın internet sitesinde açık gözükmesinin sebebi acentenin yapmış olduğu tahsilatı sigorta şirketine henüz intikal ettirmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum sizin için hiçbir şekilde sorun yaratmaz. Poliçenin sizde olması, o poliçenin doğurmuş olduğu primin TAMAMEN ödendiğinin isbatıdır. (Trafik Poliçeleri İçin)
  • İzmir'de trafik şubesine kendin başvuruyorsun. Eğer istediğin plaka müsaitse veriyorlar. Ancak İstanbul'daki durumu bilmiyorum.
  • Aracında iki farklı hasar oluştuğundan;

Eğer mümkünse her iki içinde karakolda görgü tespit tutanağı tuttur. Mümkün değilse; her ikisininde oluş şeklini detaylı bir biçimde anlatan farklı iki beyan ve farklı iki dosya açtırarak alabilme imkanın mevcut. Detaylı Bilgi için: 444 27 27
  • Kaskonun bu konu sadece iki genel şartı vardır:
    1.) Alköllü Olmayacaksınız
    2.) Ehliyet Sahibi Olacaksınız

Not: Poliçenizde özel başka bir şart yok ise (Örn: Tek Kullanıcı gibi: belirtilen kullanıcı dışında aracı kullanan sigorta'dan yararlanamaz) kasko poliçenizden tazminatınız karşılanır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mcetintr

Herhangi bir Kaza durumunda müşteri ve firma arasında polemik yaratacak hususları merak ediyorum. Bir de herşeyi başta konuşsak bile daha sonra vadedilen teminatların yerine getirilmemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

İyi günler.

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Hususlar:
    1.) Aracınızın bilgilerini ve değerini kontrol edin.
    2.) Karşı tarafa vereceğiniz hasarlar (İhtiyari Mali Mesuliyet) ve araç içindeki kişilere ödenecek ferdi kaza sigortası teminatları konusunda mutabakat sağlayınız.
    3.) Poliçenin muafiyetlerini öğreniniz. (Deprem, sel ve su baskını muafiyetleri gibi)
    4.) Size sağlanan indirimleri ve bu indirimlerin getireceği yükümlülükleri sorgulayın.
    5.) Ödemelerinizi vadesinde yapın ve mutlaka ilgili sigorta şirketinin makbuzunu talep ediniz.

*** Genelde tecrübelerim şunu göstermiştir ki; sigortalı ile sigortacı arasındaki hasar anındaki sorunun 2 tane dayanağı bulunmaktadır:
    1.) Eksik Sigorta Bedeli: Araç değerini eksik olarak girilmesi. Kesinlikle kontrol edeceğiniz bir kaynak:
    Kasko Değer Listesi

2.) Eksik Teminat: Aracınızla ilgili eksik teminat verilmesi veya muafiyetli verilmesi veya hiç verilmemesi durumu. (Örn: Deprem Sel teminatı verilmemesi, muafiyetli verilmesi veya hiç verilmemesi. İhtiyari Mali Mesuliyet ve Ferdi Kaza Sigorta Teminatları içinde aynısı geçerlidir.)

*** POLİÇENİZİ MUTLAKA İYİ OKUYUNUZ***

• arkadaşlar ,92 model tempra sx lpgli arabama kasko yaptırmak istiyorum bana fiyatı ne kadar olur?kaskoyu sadece kaza ve toplumsal olaylar için olanını istiyorum bilgisi olan varsa yandımcı olabilirmi?
  • Genelde şirketler 10 yaşının üzerindeki araçlara kasko poliçesi yapmamaktadırlar. Ancak piyasadaki küçük şirketlerden belki fiyat alabilirsin.
    quote:

Orjinalden alıntı: vedat mert

arkadaşlar ,92 model tempra sx lpgli arabama kasko yaptırmak istiyorum bana fiyatı ne kadar olur?kaskoyu sadece kaza ve toplumsal olaylar için olanını istiyorum bilgisi olan varsa yandımcı olabilirmi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kibitzer

Bizim arkadaş 27 Haziran 2005'te sıfır araç aldı. Bayi de yanlışlıkla Temmuz pulunu ödemiş. Geçen gün 2005 ilk 6 aylık pulu ödemediği için ceza geldi. Arkadaş pulu ve cezayı ödedi. Sonrasında cezayı aracı aldığı şirketten aldı. 4 gün bekleyip Temmuz 1'de alsa hiç bunlar olmayacaktı.

Ben bişey sormak istiyorum.Ben de arabamı haziran sonu teslim alacağım.şimdi diyelim 25 haziranda aldım.Bayii mtv nin ilk taksidini yatırıyor mecburen.Ama normal de sürenin bitmesine 5 gün kalmış.5 gün için 1. taksidin tamamını mı yatırıyor?Yoksa sadece yılın ilk yarısının kalan 5 gününün parasını mı yatırıyor?

Eğer tamamını yatırıyorsa benim bayiye söyleyeyim de benim aracın işlemini 1 temmuzda yapsın.böylece ertesi haftaya boşu boşu mtv ödemeyeyim..

• Benim bildiğim tamamını alıyor. Bana kalırsa bayinizle bir görüşün. Eğer aracınıza herhangi bir fiyat farkı yansımayacaksa ve gerçekten de tamamını alıyorlarsa 1 temmuz'dan sonra teslim alın.
    quote:

Orjinalden alıntı: proxy007

quote:

Orjinalden alıntı: Kibitzer

Bizim arkadaş 27 Haziran 2005'te sıfır araç aldı. Bayi de yanlışlıkla Temmuz pulunu ödemiş. Geçen gün 2005 ilk 6 aylık pulu ödemediği için ceza geldi. Arkadaş pulu ve cezayı ödedi. Sonrasında cezayı aracı aldığı şirketten aldı. 4 gün bekleyip Temmuz 1'de alsa hiç bunlar olmayacaktı.

Ben bişey sormak istiyorum.Ben de arabamı haziran sonu teslim alacağım.şimdi diyelim 25 haziranda aldım.Bayii mtv nin ilk taksidini yatırıyor mecburen.Ama normal de sürenin bitmesine 5 gün kalmış.5 gün için 1. taksidin tamamını mı yatırıyor?Yoksa sadece yılın ilk yarısının kalan 5 gününün parasını mı yatırıyor?

Eğer tamamını yatırıyorsa benim bayiye söyleyeyim de benim aracın işlemini 1 temmuzda yapsın.böylece ertesi haftaya boşu boşu mtv ödemeyeyim..

• İyi günler arkadaşlar,

geçen gün bağdat caddesinde bir kaza geçirdim. Caddede yoldan çıkıp apartman garajında park halindeki
    bir araca, garaj duvarını yıkıp çarpmaktan dolayı hasar verdim. Trafik raporları tutuldu ve doğal olarak suçlu
    durumundayım. Aracımın kaskosu mevcut fakat karışı tarafın kaskosu yok. Karşı araçta yaklaşık
    6.000 YTL likbir zarar var.

1. Acaba benim koskom karşı tarafın hasarını Trafik sigortasının ödeyeceği 5.000 YTL den sonrasını tamamlayacak mı.

2. Veya Kasko araç garajda park halinde olduğu için ödememezlik yapabilir mi.

3. Tarafik sigortası hasarı benden isteyecek mi?

yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
  • 1-tamamlamaz.

2-eğer kurallara aykırı alkol,ters yön,eliyetsizlik gibi nedenler olmazsa öder.

3-trafik sigortası istemeyecek,ödemek zorundalar..

ayrıntılar için anlaşmalı firmalarla görüşülmeli.eğer ödeme zorluğunaa karşı sorun bekleniyorsa diğer sigorta firmaları ile görüşülebilir.
  • 1. Eğer alkolsüz ve ehliyet sahibiseniz, sizin trafik poliçeniz kusurnuz nispetinde (ki anlattığınıza göre kusurunuz %100) karşı verdiğiniz hasarınızın 5.750.-YTL'lik kısımını karşılayacaktır. Üstündeki hasarlar için kasko poliçenizdeki ihtiyari mali mesuliyet teminatındaki maddi hasarlar için olan kısım çalışır. Burada bana kalırsa diğer önemli bir kısım çevreye verdiğiniz diğer maddi hasarlardır: Garaj Duvarı vb. Bu duvar içinde apartman yönetimi sizden maddi hasarları için tazminatta bulunabilir. Bu durumu iyi takip etmelisiniz. (Örn: İfade tutanaklarında sizden şikayetçi olunmuş mu?). Bu durumun gerçekleşmesi durumunda kasko sigortanızın bulunduğu sigorta şirketine başvuru yapabilirsiniz.

2. Trafik poliçesi karayolarında oluşan maddi veya bedeni hasarlı trafik kazalarında çalışmaktadır. Zaten trafik polisi de karayollarında oluşan kazalarla ilgili rapor tutmaktadır. Elinizde kaza tespit tutanağı olduktan sonra karşı tarafa kendi hasarını tazmin etmesi için trafik poliçeniz bir kopyasını verebilirsiniz. Sizin sigorta şirketinize başvurarak hasarını alabilir.

3.Trafik sigortası Türkiye sınırları içinde sizin diğer kişilere karşı olan sorumluluğunuzu poliçe üzerinde yazılı teminatlar dahilinde koruma altına almaktadır. Siz bu teminatlar için zaten başta priminizi ödediniz. Ancak 5.750 YTL'yi aşan maddi hasar olursa bu kısım için kasko poliçenizi devreye sokacaksınız. Sizin maddi sorumluluğunuz ancak kasko poliçenizdeki teminatın da yetersiz kaldığı kısımdan başlayacaktır. Bu teminatlar karşı tarafın hasarını karşılamaya yeterli ise kaygılanacak bir durum yoktur.

quote:

Orjinalden alıntı: Servertb

İyi günler arkadaşlar,

geçen gün bağdat caddesinde bir kaza geçirdim. Caddede yoldan çıkıp apartman garajında park halindeki
    bir araca, garaj duvarını yıkıp çarpmaktan dolayı hasar verdim. Trafik raporları tutuldu ve doğal olarak suçlu
    durumundayım. Aracımın kaskosu mevcut fakat karışı tarafın kaskosu yok. Karşı araçta yaklaşık

1. Acaba benim koskom karşı tarafın hasarını Trafik sigortasının ödeyeceği 5.000 YTL den sonrasını tamamlayacak mı.

• Sigortacı arkadaşlara bir sorum olacaktı... Geçen hafta arabama kasko yaptıdım ve sigorta bedeli 6700 gibi bir degerden sigortalandı. Fakat bir hafta sonra bir arkadaşım arabayla kaza yaptı ve sigorta şirketi masrafı fazla diye aracı perte çıkardı. Önceleri bir açıklama yapmayan şirket şimdi ancak 5300 gibi bir bedel ödeyebileceklerini belirtiyorlar. Bende bunu duyunca sinirlerim tepeme çıktı. Bir hafta önce devletin belirttiği bedelden sigorta yapan şirket bir hafta sonra bu aracın bedeli budur diyip yaklaşık 1500 ytl nin üzerine yatabilir mi? Bana kalırsa bu iş mahkemeye gider ama... Acil cevabınızı bekliyorum. Çünkü yarın hesaplaşma günü
  • - Esası sigortacılarla sigortalılar arasında yaşanan en önemli sorunu yaşıyorsunuz. Sigorta şirketleri araç değerini Kasko Değer Listesinden tespi ederler. Ancak sigorta şirketleri, tazminat tutarını, aracın hasardan birgün önceki piyasa rayiç değerine göre tespit ederler. Sonuçta bir dava bile açsanız, sigorta hiçbir zaman haksız kazanç sağlayamayacağından istediğiniz rakamlarda tazminat alamayabilirsiniz. İsterseniz aracınızın değerini sizlerde piyasada araştırabilirsiz. Yetkili bayilerden veya internet sitelerinden aracınızın değeri hakkında bilgi alabilir ve sigorta şirketinizi de eğer tespit ettikleri değerden daha yüksek bir değer bulabilirseniz bu konuda uyarabilirsiniz. (Örn:http://arabam.milliyet.com.tr/ , http://www.araba.com/ )
    Veya fazla tespit edilen değerden dolayı alınan primin iadesini istemeyi deneyebilirsiniz.
    Hukuki yollara da başvurabilirsiniz. Ancak şu anda Türkiye'de 2. el fiyatların çok düşük olmasından dolayı sizi tatmin edecek bir sonuça ulaşabileceğinizi düşünmüyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: ismail

Sigortacı arkadaşlara bir sorum olacaktı... Geçen hafta arabama kasko yaptıdım ve sigorta bedeli 6700 gibi bir degerden sigortalandı. Fakat bir hafta sonra bir arkadaşım arabayla kaza yaptı ve sigorta şirketi masrafı fazla diye aracı perte çıkardı. Önceleri bir açıklama yapmayan şirket şimdi ancak 5300 gibi bir bedel ödeyebileceklerini belirtiyorlar. Bende bunu duyunca sinirlerim tepeme çıktı. Bir hafta önce devletin belirttiği bedelden sigorta yapan şirket bir hafta sonra bu aracın bedeli budur diyip yaklaşık 1500 ytl nin üzerine yatabilir mi? Bana kalırsa bu iş mahkemeye gider ama... Acil cevabınızı bekliyorum. Çünkü yarın hesaplaşma günü

• Arkadaşlar bilgiler için çok sağolun.

Kazada alkollü değildim. 12. Madde uyarınca; Duran araca çarpma dan dolayı suçluyum.
    Benim trafik poliçem 09/2005 tarihli ve üzerinde maddi kazalarda 5.000YTL yazıyor dolayısıyla 5.750YTl yerine 5.000YTL`lik kısmını karşılayacak anlamına mı geliyor. Ayrıca Polis raporunda duvarı yıktığımla ilgili bilgi var, herhangibi bi şikayet yok. Ama doğal olarak
    ödemem gerekiyor.

Tekrar teşekkürler...

quote:

Orjinalden alıntı: bariscoban

1. Eğer alkolsüz ve ehliyet sahibiseniz, sizin trafik poliçeniz kusurnuz nispetinde (ki anlattığınıza göre kusurunuz %100) karşı verdiğiniz hasarınızın 5.750.-YTL'lik kısımını karşılayacaktır. Üstündeki hasarlar için kasko poliçenizdeki ihtiyari mali mesuliyet teminatındaki maddi hasarlar için olan kısım çalışır. Burada bana kalırsa diğer önemli bir kısım çevreye verdiğiniz diğer maddi hasarlardır: Garaj Duvarı vb. Bu duvar içinde apartman yönetimi sizden maddi hasarları için tazminatta bulunabilir. Bu durumu iyi takip etmelisiniz. (Örn: İfade tutanaklarında sizden şikayetçi olunmuş mu?). Bu durumun gerçekleşmesi durumunda kasko sigortanızın bulunduğu sigorta şirketine başvuru yapabilirsiniz.

2. Trafik poliçesi karayolarında oluşan maddi veya bedeni hasarlı trafik kazalarında çalışmaktadır. Zaten trafik polisi de karayollarında oluşan kazalarla ilgili rapor tutmaktadır. Elinizde kaza tespit tutanağı olduktan sonra karşı tarafa kendi hasarını tazmin etmesi için trafik poliçeniz bir kopyasını verebilirsiniz. Sizin sigorta şirketinize başvurarak hasarını alabilir.

3.Trafik sigortası Türkiye sınırları içinde sizin diğer kişilere karşı olan sorumluluğunuzu poliçe üzerinde yazılı teminatlar dahilinde koruma altına almaktadır. Siz bu teminatlar için zaten başta priminizi ödediniz. Ancak 5.750 YTL'yi aşan maddi hasar olursa bu kısım için kasko poliçenizi devreye sokacaksınız. Sizin maddi sorumluluğunuz ancak kasko poliçenizdeki teminatın da yetersiz kaldığı kısımdan başlayacaktır. Bu teminatlar karşı tarafın hasarını karşılamaya yeterli ise kaygılanacak bir durum yoktur.

quote:

İyi günler arkadaşlar,

• Trafik poliçendeki teminat limiti geçen sene için 5.000 YTL olabilir ancak 01.01.2006 tarihinden itibaren otomatik olarak teminat limtleri 5.750 YTL'ye yükseltilmiştir. Daha önceleri yaptırmak gereken fark zeylnameleri kalktığından dolayı sizinde teminat limitiniz 5.750.-YTL'ye yükselmiştir. Bana kalırsa duvar konusunda gözünüz kulağınız açık olsun. Duvarı yaptırıp masrafı size rücu edebilirler.
    quote:

Arkadaşlar bilgiler için çok sağolun.

Kazada alkollü değildim. 12. Madde uyarınca; Duran araca çarpma dan dolayı suçluyum.
    Benim trafik poliçem 09/2005 tarihli ve üzerinde maddi kazalarda 5.000YTL yazıyor dolayısıyla 5.750YTl yerine 5.000YTL`lik kısmını karşılayacak anlamına mı geliyor. Ayrıca Polis raporunda duvarı yıktığımla ilgili bilgi var, herhangibi bi şikayet yok. Ama doğal olarak
    ödemem gerekiyor.

Tekrar teşekkürler...

quote:

1. Eğer alkolsüz ve ehliyet sahibiseniz, sizin trafik poliçeniz kusurnuz nispetinde (ki anlattığınıza göre kusurunuz %100) karşı verdiğiniz hasarınızın 5.750.-YTL'lik kısımını karşılayacaktır. Üstündeki hasarlar için kasko poliçenizdeki ihtiyari mali mesuliyet teminatındaki maddi hasarlar için olan kısım çalışır. Burada bana kalırsa diğer önemli bir kısım çevreye verdiğiniz diğer maddi hasarlardır: Garaj Duvarı vb. Bu duvar içinde apartman yönetimi sizden maddi hasarları için tazminatta bulunabilir. Bu durumu iyi takip etmelisiniz. (Örn: İfade tutanaklarında sizden şikayetçi olunmuş mu?). Bu durumun gerçekleşmesi durumunda kasko sigortanızın bulunduğu sigorta şirketine başvuru yapabilirsiniz.

quote:

İyi günler arkadaşlar,

• quote:

Orjinalden alıntı: guide

Şaşırmayın böyle birşey vardır ve uygulanmaktadır , hasarlar çok ağır olmadığı sürece aslında şirket poliçe başlangıç ve bitiş vadeleri arasında poliçeyi fesh etmiyor , yenileme dönemi geldiğinde yenilememe taraftarı oluyor.

Poliçenin vadesi bittikten sonra yenilememesini anlıyorum. Ama vadesinden önce poliçeyi tek taraflı olarak fesh etmesi hiçbir kalıba sığmıyor
  • Genelde sigorta şirketi pik hasarlar hariç dönem içersindeki 3 hasardan sonra poliçeyi tek taraflı olarak iptal edebiliyorlar. Bu uygulama şu anda birçok sigorta şirketinde mevcut. Ancak temelde sigortalının iyi niyeti suistimal edip edilmediğine bakılıyor. Bu genel uygulama içersinde kötü niyeti olmayan müşterinin de haklarının yandığı bir gerçek...
    quote:

Orjinalden alıntı: DoubleDragon

quote:

Şaşırmayın böyle birşey vardır ve uygulanmaktadır , hasarlar çok ağır olmadığı sürece aslında şirket poliçe başlangıç ve bitiş vadeleri arasında poliçeyi fesh etmiyor , yenileme dönemi geldiğinde yenilememe taraftarı oluyor.

Poliçenin vadesi bittikten sonra yenilememesini anlıyorum. Ama vadesinden önce poliçeyi tek taraflı olarak fesh etmesi hiçbir kalıba sığmıyor

• quote:

Genelde sigorta şirketi pik hasarlar hariç dönem içersindeki 3 hasardan sonra poliçeyi tek taraflı olarak iptal edebiliyorlar. Bu uygulama şu anda birçok sigorta şirketinde mevcut. Ancak temelde sigortalının iyi niyeti suistimal edip edilmediğine bakılıyor. Bu genel uygulama içersinde kötü niyeti olmayan müşterinin de haklarının yandığı bir gerçek...
    quote:

Orjinalden alıntı: DoubleDragon

quote:

İyi niyeti suistimal ettiğini ispat etsin, yüklü bir tazminat alsın. İbreti aleme örnek olsun. Fakat sigorta şirketlerinin poliçeyi tek taraflı fesh etmesi, sigortalının iyi niyeti suistimal etmesi kadar adi bir davranış. Kasko var diye arabamızı çarpışan araba gibi kullanacak değiliz. Herhangi bir durum olduğunda eskpertiz gönder olaya baktır. Sen tut işin aslının öğrenmeden poliçeyi iptal et. Sigortalılar suistimal etmekle iyi yapıyor.

Öyleyse öl Sezar!!!

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.