Şimdi Ara

Trafik - radar kontrolü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
19.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bugün radara yakanmış olabilirim.
    Olabilir diyorum çünkü şehirler arası yolda (90 km/h hız sınır) 100-105 km/h hızla giderken az uzakta radar ı fark ettim.
    (Araç sivil görünümlü fakat MAVİ plaka idi) hemen frene dokundum ve ufak bi manevra ile ilk kaçışı kaçırmadan arkalardan bi yoldan ilerideki çevirmeyi atlattım.

Şimdi kafama takılan radara yakalanmışsam ceza adresime gönderilecek mi ? Birde asıl önemli olan bu hızda ceza yer miyim acaba yoksa boşuna mı telaş yaptım ne dersiniz?

• Radara girdiyseniz, aracın kayıtlı adresine radar cezası gelir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KemalKSK

Radara girdiyseniz, aracın kayıtlı adresine radar cezası gelir.

kaç gün içerisinde sisteme düşüyor yada bu ceza adrese ulaşıyor bilior musun ?

birde 100/105 km/h gibi gidiyordum bu konuda ne diyorsun ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maniac34 -- 1 Ocak 2010; 18:45:29 >
  • Şehirler arası 90 km hız sınırı olan yerde %10 da üzerine hakkınız olduğunu farzedersek 99 km üzeri bir hızla radara girdiyseniz bu radar cezasına tabi dir .( otobandan bahsetmiyorum). Adrese mutlaka gelir ceza ama zamanını bilemem , fakat başka şehirlerde bulunan adreslere biraz daha zaman alıyor cezanın gelmesi. Aynı şehirdeyseniz kayıtlı adresle , 1 hafta - 10 güne eli kulağındadır .
  • Yanlış cevap vermeyin lütfen.
    Radar da arkadan ceza gelmez, çevirmede durdurulup tutanağı imzalamak şarttır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bravaman

Yanlış cevap vermeyin lütfen.

Peki adrese tebliğ kağıdı mıdır nedir o tür şeyler gelmez mi?
    Radara düştük ama çevirmeden yırttık diyelim,cezadan da mı kurtuluyoruz?
  • quote:

Yanlış anlaşılmasın , radar cezasından kurtulamazsınız anlamında yazmıştım ,radar cezası şu şekilde gelir ( Bana 2 kere bu şekilde gelmişti); bağlı bulunduğunuz adresin karakolundan çağırılırsınız ve orada imzalatıp elinize verirler.İtiraz hakkınız var tabi ki(mahkeme yolu açık), fakat çoğu radar artık resim çekiyor. Ama şöyle birşey kesinlikle yok ,''radara girdim ama çevirmeden kaçtım,artık o cezayla alakam kalmadı '' , bu lüks yok .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KemalKSK -- 1 Ocak 2010; 21:42:36 >
  • quote:

yok oyle bir şart! daha gecenlerde radardan ceza yedim.Polisede imzalamıyorum dedim.Bugüne kadar yedigim ceza tutanaklarınıda imzalamamışımdır.
    Ha imzalamasak kurtulabilirmiyiz? imkanı yok plakaya gelir ceza!
  • Radar çevirmesi var ve durdurulmadıysanız ceza yememişsinizdir. Eğer Kameralı kontrol noktasından geçtiyseniz ozaman evinize ceza gelir. Şu anda TR de kameralı hız kontorl noktası var mı bilmiyorum.

Rarada hız sınırını aşıp girerseniz ve çevirmeye girmeden kaçarsanız ceza evinize gelir. Her radar bölgesinde kameraya alıyorlar plakanızda çıkıyor çünkü.

Şehirler arası yolda hız sınırı 90 olmakla beraber %10 tolerans vardır ve 100km'ye kadar ceza yemezsiniz. 105 gibi bir hızla giderken radardan geçip çevirmeye girmediysenizde ya radar sizi ölçmemiş ya da hız göstergeniz biraz fazla gösteriyordur.

Radar aynı anda 2 araç yakalayamıyor diye biliyorum ben.
  • Ceza plakaya yazılmıştır adrese gelir artık ne zaman gelirse...benim iki sene sonra geldiği olmuştu....bayramda 90'mış yoldaki hız sınırı polis ole kafasına göre belirlemiş biz 90'a ayarladık dedi ben 105le geçtim radardan 265tl yazdılar 1 ocak olduğuna göre zamlanmıştır 200 tl yatırdım 15 gün içinde ödediğimden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zugasi_berepe -- 1 Ocak 2010; 22:22:02 >
  • ankarada durdurma yok.. ceza adresinize geliyor..
  • 3 Yıl kadar önce başıma gelen olayı anlatayım ;

İzmir'den Balıkesir'e gidiyorum , gece de geç bir saatte, böbrek kumu da düşürdüğüm için ara ara çok şiddetli ağrı çekiyorum . Yol biran önce bitsin diye çok yanlış olmasına rağmen çok hızlandım ve radarı görmemle önümden geçmem bir oldu , zaten Saruhanlı yol ağzında da memur yolu kesti. Ben direk araçtan indim ve yalan söyledim , Balıkesir Devlet Hastahanesi'ne yetişiyorum , haber geldi çok acil hastam var diyerek ve amir vardı sanırım , o bana '' sizi yolunuzdan alıkoymayalım o zaman ama hız yapmayın yoksa sizde hastahaneye hasta olarak gidebilirsiniz'' diye nasihat etti ve ben aracıma binip uzaklaştım ,hayretler içinde kalarak tabi ki.

O aracım Balıkesir'de aile büyüklerimizin yaşadığı eve kayıtlıydı ve bir gün telefon geldi, karakoldan kağıt geldi senin adına bizde gittik trafik radar cezasıymış, aldık ve ödedik şeklinde...

• kızmayın ama sanki her kafadan bir ses çıkıyor gibi geldi bana ne dersiniz arkadaşlar?

herhalde bi hafta - 10 gün tırs tırs bekleyecem gibi geliyor..

min. ceza ne kadar acaba 200 TL fln var mı :'( (((
  • lanet olsun ya tamda bi aracı solluyordum arkamdaki hızlı geliyor diye bende biraz dokundum gaza..

ama o MAVİ plakayı görür görmez frene asıldım walla :'( (((
  • Karayolları Trafik Kanun ve Yönetmeliğinde yazılı kayıt ve şartlar dışında yol üzerinde hız sınırları ile ilgili levha bulunmadığı müddetçe araçların hız sınırları aşağıya çıkartılmıştır.

Araç Cinsi Yerleşim Yeri İçinde Yerleşim Yeri Dışında Otoyolda
    Otomabillerde 50 90 120
    Otobüs 50 80 100
    Minibüs,Kamyon ve Kamyonetler 50 80 90
    Arazi Taşıtları ve Motorsikletlerde 50 70 80
    Tehlikeli mad. Ve Özel yük taşıyan araçlar belgesinde aksine hüküm yoksa 30 50 60
    Motorlu ve Motorsuz bisitletler 30 50 Giremez
    Traktör, İşmakinası arızalı araç çekerler 20 20 Giremez

Zorunlu haller dışında şehirler arası karayolunu kullanan motorlu araçlarda, araç cinsi gözetmeksizin asgari hız sınırı 15 Km./S. tir.

burda bahsettiği 15 km/h nedir??
  • quote:

Orijinalden alıntı: maniac34

lanet olsun ya tamda bi aracı solluyordum arkamdaki hızlı geliyor diye bende biraz dokundum gaza..

millet suyunu çıkarıyor diye siz neden yanıyorsunuz onu anlamadım, bekleyiversin arkadaki.
    ders olur umarım, birisi bastırdığı için kural çiğnemezsiniz birdaha.
  • quote:

Orijinalden alıntı: suicide

quote:

lanet olsun ya tamda bi aracı solluyordum arkamdaki hızlı geliyor diye bende biraz dokundum gaza..

millet suyunu çıkarıyor diye siz neden yanıyorsunuz onu anlamadım, bekleyiversin arkadaki.

sorma ya! hepte dikkatli giderim o yolda radar da olabilir die ama bu sefer yakalandık die bir his var içimde off ya :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maniac34 -- 2 Ocak 2010; 2:22:29 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: suicide

quote:

sorma ya! hepte dikkatli giderim o yolda radar da olabilir die ama bu sefer yakalandık die bir his var içimde off ya :(

Türkiye şartlarında az para değil trafik cezaları. Ama bu kadar da üzülmeye değmez diye düşünüyorum. Sonuçta kazası var, belası var. Allah daha kötüsünden korusun.

• quote:

Karayolları Trafik Kanun ve Yönetmeliğinde yazılı kayıt ve şartlar dışında yol üzerinde hız sınırları ile ilgili levha bulunmadığı müddetçe araçların hız sınırları aşağıya çıkartılmıştır.

Araç Cinsi Yerleşim Yeri İçinde Yerleşim Yeri Dışında Otoyolda
    Otomabillerde 50 90 120
    Otobüs 50 80 100
    Minibüs,Kamyon ve Kamyonetler 50 80 90
    Arazi Taşıtları ve Motorsikletlerde 50 70 80
    Tehlikeli mad. Ve Özel yük taşıyan araçlar belgesinde aksine hüküm yoksa 30 50 60
    Motorlu ve Motorsuz bisitletler 30 50 Giremez
    Traktör, İşmakinası arızalı araç çekerler 20 20 Giremez

Zorunlu haller dışında şehirler arası karayolunu kullanan motorlu araçlarda, araç cinsi gözetmeksizin asgari hız sınırı 15 Km./S. tir.

burda bahsettiği 15 km/h nedir??

Yani 15 km/saat ten daha yavaş gitmemeliyiz demektir.
    Azami: ençok ya da maximum demek
    Asgari: enaz ya da minimum demek

• quote:

Gelir. Forumdan bir arkadaşın başına geldi hatta.

Gerçekten 100-105 ise bi nebze de olsa sıyırdınız derim. Ve boşuna telaş yaptınız ben olsam girerdim çevirmeye 2-3 km'den ceza yazmamaları için ikna edebilirdiniz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.