Şimdi Ara

TRAFİK CEZASI AFFI (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
5
Favori
6.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

Orijinalden alıntı: Arif

şu kadarını söyleyeyim, ceza ve vergilerini günü gününe ödeyen birisi olarak bu affı çıkaranlara da yararlananlara da 1 gram hakkım varsa helal etmiyorum

vergi dairesine giderek başvurabilirsiniz

Bunun bireylerle alakası nedir? Kendine kesilen cezayı ödemeyip ödemek bireyin kararıdır. Ödemez ise faizine, gecikme cezasına katlanır.

Burada suçlu devlet. İstese bu cezalardan kaynaklı haciz bile işlettirebilir. İşlettirsin. Kimsenin borcunu affetmesin. Gecikme cezalarını silmesin. Bak ne oluyor. Herkes paşa paşa ödemiyor mu? Burada suç kanun koyucularda. Halkın ayarlarını bozdular. Kendi elleri ile çakal çukal hareket eden, cezasını ödemeyen bir kitle yarattılar. Bunu yapan bireylerde suç bulmuyorum. Her konuda ödediğim ekstra fahiş vergilere tepki olarak ben de ödemiyorum. Bu aflardan yararlanıyorum. Düşük tutarlı hiçbir cezamı ödemiyorum. Hoş bu son 3 yılda hiç düşük tutarlı ceza yemedim de, eskiden öyle yapıyordum yani. Sadece yüksekleri ödüyorum. Düşük tutarlılar her afta siliniyor.

Bu seferki af sadece gecikme cezaları ile ilgili. Gene daha mantıklı bir af. Ödenmeyen ceza bir yıl içinde 3'e katlanıyor. Halbuki ödeyen kişi zamanında ödese 1/3'ünü ödeyecekti. Af çıkarıp, fahiş gecikme cezasını silip, yerine yıllık tüfe oranında faiz alarak cezayı mahsup edecek bir af iyi niyetli bir af. Kimseyi aslen mağdur etmiyor. Böyle bir afta siz cezanızı zamanında ödediniz diye enayi yerine konmuş olmuyorsunuz. Ancak belli bir tutarın altındaki borcu silen aflar sizi enayi yerine koyuyor. O konuda haklısınız. Ancak burada suç bireyde değil, yasayı çıkaranda oluyor.

na yazmışım? çıkaranlara da yararlananlara da... buradaki yararlanan kısmı ödemeyip de af çıkacak nasılsa o zaman öderim diyen kesim.

ayrıca varsa diyorum, varsa hakkım helal değildir

ödenmeyen hangi ceza 3'e katlanıyor bir örnek verir misiniz? trafik cezalarına aylık %5 basit faiz geliyor, 12 ayda %60 faiz yapar, 100 lirayı 160 lira ödersiniz

arabaya binecek yakıta verecek parası varsa, ceza da yemişse ödeyecek, ben neden vaktinde ödüyorum da o parayı başka yerlerde değerlendirmiyorum?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

şu kadarını söyleyeyim, ceza ve vergilerini günü gününe ödeyen birisi olarak bu affı çıkaranlara da yararlananlara da 1 gram hakkım varsa helal etmiyorum

vergi dairesine giderek başvurabilirsiniz

Bunun bireylerle alakası nedir? Kendine kesilen cezayı ödemeyip ödemek bireyin kararıdır. Ödemez ise faizine, gecikme cezasına katlanır.

Burada suçlu devlet. İstese bu cezalardan kaynaklı haciz bile işlettirebilir. İşlettirsin. Kimsenin borcunu affetmesin. Gecikme cezalarını silmesin. Bak ne oluyor. Herkes paşa paşa ödemiyor mu? Burada suç kanun koyucularda. Halkın ayarlarını bozdular. Kendi elleri ile çakal çukal hareket eden, cezasını ödemeyen bir kitle yarattılar. Bunu yapan bireylerde suç bulmuyorum. Her konuda ödediğim ekstra fahiş vergilere tepki olarak ben de ödemiyorum. Bu aflardan yararlanıyorum. Düşük tutarlı hiçbir cezamı ödemiyorum. Hoş bu son 3 yılda hiç düşük tutarlı ceza yemedim de, eskiden öyle yapıyordum yani. Sadece yüksekleri ödüyorum. Düşük tutarlılar her afta siliniyor.

Bu seferki af sadece gecikme cezaları ile ilgili. Gene daha mantıklı bir af. Ödenmeyen ceza bir yıl içinde 3'e katlanıyor. Halbuki ödeyen kişi zamanında ödese 1/3'ünü ödeyecekti. Af çıkarıp, fahiş gecikme cezasını silip, yerine yıllık tüfe oranında faiz alarak cezayı mahsup edecek bir af iyi niyetli bir af. Kimseyi aslen mağdur etmiyor. Böyle bir afta siz cezanızı zamanında ödediniz diye enayi yerine konmuş olmuyorsunuz. Ancak belli bir tutarın altındaki borcu silen aflar sizi enayi yerine koyuyor. O konuda haklısınız. Ancak burada suç bireyde değil, yasayı çıkaranda oluyor.

na yazmışım? çıkaranlara da yararlananlara da... buradaki yararlanan kısmı ödemeyip de af çıkacak nasılsa o zaman öderim diyen kesim.

ayrıca varsa diyorum, varsa hakkım helal değildir

ödenmeyen hangi ceza 3'e katlanıyor bir örnek verir misiniz? trafik cezalarına aylık %5 basit faiz geliyor, 12 ayda %60 faiz yapar, 100 lirayı 160 lira ödersiniz

arabaya binecek yakıta verecek parası varsa, ceza da yemişse ödeyecek, ben neden vaktinde ödüyorum da o parayı başka yerlerde değerlendirmiyorum?

Bu git gide garip bir hal almaya başladı. Gecikme cezası 3 kata kadar artıp 3 kata ulaşınca daha da artmaya devam etmeyerek Tüfe faizini yemeye devam ederek büyümeye devam ediyor.

Siz gelen cezayı hemen ödeyerek cezanın 2/3'ünü ödüyorsunuz. Çoğu afta bu 2/3 ödemeden yararlanılamıyor. İllaha ki avantajlı durumda olmak istiyorsanız, içinize su serpecek bir avantajdır bu.

Onu da geçtim, cezayı zamanında ödemeyen af çıkınca enflasyon faizini de içerecek şekilde ödediği için sizden çok veya az ödemiş olmuyor. Yediği ceza 100TL ise, siz 100TL ödediyseniz, adam bir yıl sonra 110TL ödediyse, yıllık enflasyon %10 ise, ikiniz arasında bir fark yoktur. O zaman size ne adamın ne zaman ödediğinden? İster öder, ister ödemez. Devletle birey arasında olan bir konu. Devlet adam olsun, almasını bilsin. Siz ödeyince enayi olmuyorsunuz, adam ödemeyince uyanık olmuyor. Çıkın şu psikolojiden. Siz ideal vatandaş gibi davranıyorsunuz. Diğer adam davranmıyor. Olay bundan ibaret.

Garantili yollarla yatırım yaparak (parayı vadeliye koyarak), tefe-tüfe üzerinde faiz geliri elde etmek imkansız. Risk ile getiri paralel büyüyen kavramlar. Risk arttıkça kazanç artar. Bakın uyuşturucu tacirlerine... Neden çok kazanıyorlar? Risk büyük çünkü. teorik konuşacak olursak, cezaya koyacağınız parayı başka yerde değerlendirip para kazanacak olursak, girdiğimiz risk kadar kazanacağız. Bu durumda gene riske giren birey. Size ne oluyor? Özetle cezayı yiyince bireyin devlete borcu oluyor. Ödeyip ödememek bireyin elinde. Ödemezse borcu büyür babam büyür. Adamın borcunu ödememesi borcunu reddettiği anlamına gelmiyor. Bu noktada devlet durmadan af çıkarıp borçları silmese, İllaha çıkaracaksa şimdiki gibi cezanın faizini enflasyon faizine çekecek aflar çıkarsa, milletin karakterini bozmasa bir sorun yok.

Özetle devlet zırp pırt af çıkarmıyor olsa, cezasını ödemeyen adam umrunuzda olur muydu? Olmazdı. Çünkü adam elbet ödeyecek onu. Ne zaman ödediği ile ilgilenmezdiniz. Mesele devletin borçları silmesi. Bu uyanıklığa devlet kendi eli ile sebep oluyor.

Neyse, benim anarşik yapım gereği sokuşlayabildiğimi sokuşluyorum. Kazandığımın %50'sini alıp, üstüne beni baskılayıp, bu ülkeye en çok katkı sağlayan, en çok çalışan ve en çok katma değer katan bireylere azınlık muamelesi yapıp "tinerci, çapulcu, katil, kız mı kadın mı bilmem, alkolik, sapık, sapkın, çok afedersiniz ermeni" gibi bitmez tükenmez şekilde sürekli aşağılayan ve hor gören bir yapıya saygım yok kimse kusura bakmasın. Hem it gibi çalışacağım, hem deli gibi katkı sağlayacağım, onlarca insana iş vereceğim, üstüne her fırsatta devlet tarafından soyulacağım, üstüne can güvenliğim dahil neredeyse hiçbir konuda bana adam gibi hizmet veremeyen bir ülkede verdiğim paraların başkalarına peşkeş çekildiğini göreceğim, "hırsız var" diyeceğim, doğruyu söylediğim için darp edilip bir de aşağılanacağım ve hor görüleceğim. Yok abi öyle dava. Mama yok bundan sonra. Çölde su vermek yok. Kaçırabildiğim her yerden kaçıracağım.

İnsan neden vergi verir?
    İnsan medeniyet karşılığında vergi verir. Bu basit bir takastır. Verginin amacı budur. Ben vergi vereceğim ki, gerekli altyapı yapılacak, güvenliğim sağlanacak, normalde tek başıma yapmaya paramın yetmeyeceği yatırımları yapıp, birlikte kullanıp hayat standardımızı yükselteceğiz. Çocuğum okuyacak, ufku geniş olacak. Hasta olursam bana bakılacak. Yaşlanınca bana bakılacak. Bunların hepsini kendim yapacak param olursa ödediklerim ne olacak? Güzel bir hayat sürdüğüm vatanımda ihtiyaç sahiplerine akacak. Vergi medeniyettir özetle. Ben ülkemde ne görüyorum?

1) Aç kalacağımı bilsem çocuğumu devlet okuluna vermem. Son yaptıkları düzenlemelerle birlikte kafam çok karışık. Bilmiyorum. Belki de çocuğun Türkiye'de hiç okumaması direk başka yerde okumaya başlaması hem kendi, hem ülkenin geleceği için daha hayırlı olabilir. Tüm sivrilikleri törpülemek için dizayn edilmiş hödük bir eğitim sistemimiz var.

2) Canımı emanet ettiğim güvenlik kuvvetlerine güvenmediğim gibi, ömründe suç işlememiş insanlar olarak, güvenlik kuvvetlerinden uzak durmaya, onların olduğu yerlerde bulunmamaya, bir yerlerde var iseler o noktalardan geçmemeye özen gösteriyorum. Evimi korumak için polise güvenmiyorum. Hırsızla anlaşmış olabileceğini düşünüyorum. Bu olmasa bile umursamaz hallerini görüyorum. O yüzden kirada oturduğum konsolosluk yanındaki apartman dairesine 1200TL'ye alarm, apartmana 2000TL'ye kamera taktırmam gerekiyor. Arabamda alarm, kamera ve kamera görüntülerini eve ileten bir sistem kurulu. ÇÜŞ!

3) Hastanelerde hizmet hızı arttı. Düzgün doktor kalmadı. Devlet hastanesine son üç gidişimde az daha öldürüyorlardı yaşlı hastalarımı. En son bir arkadaşın babasını yatırttık özel hastaneye, rahat etti adam. Kayınpeder, kayınvalide, kayınpeder'in annesi profosör doktor olmasa halimiz dumandı. Kayınpeder'in annesi 89 yaşında. Ankara hastanesine giriyor. Titreyen sesi ile "Evladım senin hocan bilmemkim var ya. Ben onun hocasıyım. Şuradaki binanın adını biliyor musun? Hah işte o binanın adı benim adım. Tahmin et neden? Çünkü o bölümü ben kurdum..." Neyse, yaşımız genç şükür, özel sigorta yaptırdık.

4) Ankara'da oturuyorum ve zehirli metaller içerdiğini bildiğim bir su kullanıyorum. Meyve sebzeleri içme suyu ile yıkıyorum. Melih Başgan gibi bir faktör var burada. Islak yerler kuru, kuru yerler ıslak. Her yağmur yağdığında Balgat'ta çalışan eşim patlayan logar kapakları sebebi ile mahsur kalıyor. 60 günde yaptığı altgeçide her yağmur su doluyor. Ama insan boyundan yüksek. Arabalar içinde yüzüyor... Ve işin garibi ben bu adamdan altgeçit istememiştim. Biraz daha renkli ve keyifli bir şehir istiyorum sadece. Zaten Ankara'da iş çıkışı en fazla 50 dakikada şehrin bir ucundan bir ucuna gidiyorsun. Şehir içinden otoban geçirmesine gerek yoktu. Şehir otomobiller için değil hem. Yayalar için. Medeniyet budur. Ama gel de anlat melih başgana. O şaşalı bardağa koyup musluk suyu diye içsin, tuvalet kılıklı seramik cepheli alt geçitler yapsın. Bozkırın ortasına havuzlar yapıp, zincirlerle korkuluk yapıp zevksiz bir Ceneviz imajı yaratsın. Şehir girişlerine kapılar yapsın... Epoksiden saat kuleleri yapsın.

5) Tüm devlet daireleri işe yaramaz bir dolu adamla dolsun, iş yapamayalım. Bir KDV iadem 9 ayda çıkmasın. Bana sordukları mali sorulara verdiğim cevapları anlamayacak düzeyde insanlar koskoca YMM'ye sorular sorsun... Onlar da benim vergimle orada.

6) AÇtığım bir basit alacak davası 4 yılda tamamlanıyor ve tüm kanıtlara rağmen ben hala tahsilatı yapamıyorsam, bu hukuk sistemi de bitik. Adam istediğini içeri atıp istediğini salıverdiriyor. Eskiden de böyleydi. Sadece eski aşağılık sistem şimdi bunların elinde. Tiksiniyorum bundan. Faşizm bu. Ben faşist bir devletim olduğu için utanç duyuyorum ve bu düzenin sürdürülmesindeki bel kemiğe, ekonomiye, doğrudan, hiçbir kanunu çiğnemeden saldırmayı ve gerekirse el ele verip topluca tüketmeyi keserek ekonomimizi çökertmeyi makul buluyorum. Zaten hiper dandik bir ekonomimiz var. Bu ülkenin potansiyeli de çok büyük. Bu dandik ekonomiyi 3 kere kurar 5 kere yıkarız. Kimse korkmasın. Ama birşeylerin değişmesi için ekonomide bir çatırtı gerkiyorsa, kolonun tekini tutup sallayan 500 adamdan bir olmayı seve seve kabul ederim.

Tüm bunlara ek olarak piyasının ben de içindeyim. İnsanların nasıl iş aldığını, ne dümenler dönüğünü biliyorum. Yetmiyor, işçinin emeğini peşkeş çektiriyor, yüzlerce işçiyi tek kalemde ölüme sürüklüyor, bir de pişmiş kelle gibi sırıtıyorlar. Her yıl binlerce işçi ölüyor bu ülkede. Ben 65 işçi çalıştırıyorum. Sizin mantıkla dünyaya bakacak olursam, ben mi hıyarım bilmiyorum. Herkes kanını sömürüyor işçilerin ben sömürmüyorum... Neyse, gene yetmiyor, bu ülkenin tarihi eserlerini, kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini ranta paylaştırıyorlar. Kabul etmiyorum bunu. Böyle bir devletim olduğu için utanç duyuyorum. Tiksiniyorum ve itiraz ediyorum. Ama ben yasalara karşı gelemem. Çünkü medeni bir insanım. Ancak bu düzenin değişmesi gerktiğini savunuyorum. Peki bu düzenin merkezinde ne var? Rant var, para var. Din, iman, hedefler yalan. Sadece Para var. Para güç, güç para getiriyor. Bir kısır döngü.

Bu ülke için eşek gibi çalışırken, hem soyulup hem kötü muamele ile karşılaşınca, yasalara karşı gelip bunu yapanın kafasını kıracak bir yapıya sahip olmadığıma göre ne yapacağım?

Legal bir biçimde ekonomiden kaçırabileceğim, sakınabileceğim her türlü parayı kaçıracak ve sakınacağım. Madem iş para üstüne dönüyor. Elimdeki parayı bunun tersine kullanacağım. Bu ülkenin iyiliği için bu ülkeye zırnık koklatmayacağım. Ekonomiye para koymayacağım. Kazandığımı yurtdışında yiyeceğim. Bir mal yurtdışında daha ucuz ise Ebay'den getirteceğim. Ben bu ülke ekonomisine yeterince katkı yapıyorum. İliğime kadar sömürülüyorum, üstüne kötü muamele ile karşı karşıya kalıyorum. Asıl ben devletime, hükümetime kazandığım kuruşun zırnığını helal etmiyorum. Yesinler, aksırana tıksırana kadar yesinler, bende para da bok, çalışma azmi de bok neticede. Ama helal etmiyorum bilsinler. O yüzden her fırsatı değerlendiriyorum. Parayı kime kazandıracağımı da seçiyorum. Para benim değil mi? İstediğime veririm. Bir Eti, bir buzdolabı fabrikası, bir dönem çalışmış bir tren fabrikası ve bir okulun Eskişehir'e neler yaptığını görmüş biri olarak ETİ alıyorum. Kökenini, yatırımcısını bilmediğim hiçbir yerli ürün almıyorum. Bundan sonra böyle. Yerse arkadaş.

Ceza da aynı benim için. Devlet af çıkarıp affedecekse, neden ödeyeyim? Zaten hali hazırda kaçırabildiğimi kaçırmaya çalışıyorum ve devletime kazandırdığım, devletimin de başkasına peşkeş çektiği paranın zırnığını devletime helal etmiyorum ve utanç duyuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 29 Eylül 2014; 15:52:56 >
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    Hala yalan yanlış bilgiler vermekten neden vazgeçmiyorsunuz ki?

Cezayı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödediğiniz zaman sizin dediğiniz gibi 2/3'ünün ödenmesi yani %33 indirimli olarak ödenmesi gibi bir durum yok, erken ödeme indirimi %25'tir.

Ayrıca bir cezanın 3 katına çıkması için, 2 katı kadar faiz gelmeli, yani 100 liraya 200 lira faiz gelmeli ki 300 lira olsun değil mi? aylık %5'ten 40 ay geçmesi gerekir, anlayabiliyor musunuz? 2 yılda bir muayeneye giren bir aracın 24 aydan fazla borçlu kalması muayene yapılma zorunluluğu düşünülürse teknik olarak imkansızdır, anlayabiliyor musunuz?

Anlayamıyorsanız söyleyin de boşuna zaman kaybetmeyelim.

Devletin hizmetlerinden ben de memnun değilim, iç ve dış politikalarını ve politikalarını desteklemiyorum. Ama bu demek değildir ki benim devletim değil ben vergi vermiyorum ben ceza ödemiyorum... Bunun çözümü vergi vermemek midir? Kaçak elektrik kullanmak mıdır?

Ayrıca vergi başka bir konu, burada bahsi geçen otomobil bölümüyle ilgili olarak trafik cezaları. Demek ki bir kusur var ortada.
  • quote:

Hala yalan yanlış bilgiler vermekten neden vazgeçmiyorsunuz ki?

Cezayı tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödediğiniz zaman sizin dediğiniz gibi 2/3'ünün ödenmesi yani %33 indirimli olarak ödenmesi gibi bir durum yok, erken ödeme indirimi %25'tir.

Ayrıca bir cezanın 3 katına çıkması için, 2 katı kadar faiz gelmeli, yani 100 liraya 200 lira faiz gelmeli ki 300 lira olsun değil mi? aylık %5'ten 40 ay geçmesi gerekir, anlayabiliyor musunuz? 2 yılda bir muayeneye giren bir aracın 24 aydan fazla borçlu kalması muayene yapılma zorunluluğu düşünülürse teknik olarak imkansızdır, anlayabiliyor musunuz?

Anlayamıyorsanız söyleyin de boşuna zaman kaybetmeyelim.

Devletin hizmetlerinden ben de memnun değilim, iç ve dış politikalarını ve politikalarını desteklemiyorum. Ama bu demek değildir ki benim devletim değil ben vergi vermiyorum ben ceza ödemiyorum... Bunun çözümü vergi vermemek midir? Kaçak elektrik kullanmak mıdır?

Ayrıca vergi başka bir konu, burada bahsi geçen otomobil bölümüyle ilgili olarak trafik cezaları. Demek ki bir kusur var ortada.

Ne demek istediğimi anladınız. Haklısınız indirim hakkınız %25'tir. Gelen ufak cezaları ödemediğim, kalanını da internetten ödediğim için bakmadım bile. Sadece bir indirim oranı olduğunu biliyorum. Gecikme cezasının bileşik faiz mi basit faiz mi olduğunu bile bilmiyorum. Gerçi devlet genelde basit faiz kullanır.

Ancak demek istediğimi anladınız. Düzelterek söylüyorum:

Siz %25 indirimli ödüyorsunuz. Afla ödeyen tam tutarını enflasyon faizi ile ödüyor. Enayi yerine konmuyorsunuz. Ancak afla ceza silme olursa enayi yerine konmuş oluyorsunuz. Buna sebep olan, milletin ayarını bozan da devlet.

Ben vergi kaçıracağım demiyorum. Vergi kaçırmak suçtur. "Legal olan her türlü sakınmayı yapacağım" diyorum. Vergiden sakınma bir haktır. Suç değildir. Aynı şekilde "ekonomiye para koymayacağım." diyorum. Kendi paramla ne yapacağıma da karışamazsınız. Kaçırabileceğimi kaçıracağım derken, paramı kaçırabileceğim kadar kaçıracağım demek istedim. Yanlış anlaşıldı ise özür dilerim.

Bir ceza yediğimde ödeyip ödememek, ödeyeceksem ne zaman ödeyeceğim sadece beni ilgilendirir. Devlet istese o parayı benden haciz yolu ile de alır. Trafik cezasını ödememek de suç değildir. O zaman ödemedim diye bana kızamazsınız. Burada kötü niyetli davranışlara sebep olan devletin kendisidir. Durmadan af çıkarıp küçük cezaları silmese insanlar trafik cezalarını öder. Diyebileceğiniz şu olur: "Bu yapılanı etik bulmuyorum." evet haklısınız. Ben de etik bulmuyorum. Ama yapıyorum. Etik bulmadığım o kadar çok şey yapıyorum ki. Ama etrafıma bakıyorum, devlet ve mevcut hükümet ve hükümetin şakşakçıları, geçtim etiği, yasallığı bile sallamıyorlar. İnsan hakları da umurlarında değil. İnsan onuru ve haysiyeti de. Ama dediğim gibi, bunun bu hükümetle alakası yok. Bu devletin genel tutumu bu. Ben de bu ülkenin hayrı için devletimin ülkeye zarar verdiğine inandığım için anarşikim. Paramı o yüzden sakınıyorum ve evet, etik olmayan bir çok şey yapıyorum. Tek baktığım konu "yasal mı?", değilse sonra ilk baktığım konu "peki yasallaştırılabilir mi?"
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    bence yasal mı değil mi sorusundan çok hak mı değil mi diye sormak gerek, zira ülkemizde yasal olmayan ancak bir gecede çıkan ve ve sonra yürürlükten kaldırılan bir sürü iş dönüyor, anladınız sanırım

ben diyeceğimi dedim, benim varsa hakkım helal değildir
  • Ben bilerek ödemedim af gelecek diye. Kimse de hakkını helal etmek zorunda degil. İstemiyorum da. Biz de biliyoruz gününde ödemesini. Ama burası Türkiye. Sanki daha dün dogdunuz da bilmiyorsunuz af çıkacağını. Siz de bekleyin. Zaten heryer den soyuluyoruz.Sokak arasında arabam cekildi. Olmayacak biryerden hemde.bende ödemedim. Bir de kek gibi ilk günden ödemek zorunda degilim. Kimse kusura bakmasın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 yl önce sattığım bir arabanın cezası üzerimde duruyordu 66 liralık faiziyle 200 küsür olmustu ve geçen sene sattığım bir aracın 80 liralık cezası faiziyle 150 küsürlerdeydi ikisi de silinmis ama su anki aracıma ait 3 ay önce yediğim 80 liralık ceza duruyor 92 lira olmus o silinmeyecek herhalde hakkını helal etmeyenler ne hakkınız var da neyini helal etmiyorsunuz kimse kafanıza silah dayamadı bu borcu hemen simdi ödeyeceksin diye
  • 2011 yılında 590 tl ceza yemistim suan 1500 tl olmuş başvuru yaptık beklemedeyim bende

• quote:

Orijinalden alıntı: eklc1922

2011 yılında 590 tl ceza yemistim suan 1500 tl olmuş başvuru yaptık beklemedeyim bende

başvuruyu nasıl yaptınız?
  • Ceza için yapılandırmaya başvurdum. 90 liralık faiz 13 liraya düştü ve hemen ödedim. Kazık yine aynı kazık ama en azından artık araç muayenesine girebilirim. Bayramdan önce bu iyi oldu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgemici

quote:

Orijinalden alıntı: eklc1922

2011 yılında 590 tl ceza yemistim suan 1500 tl olmuş başvuru yaptık beklemedeyim bende

başvuruyu nasıl yaptınız?

Bu linkten başvurabilirsiniz.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_7111_LOGIN_AC

• quote:

bence yasal mı değil mi sorusundan çok hak mı değil mi diye sormak gerek, zira ülkemizde yasal olmayan ancak bir gecede çıkan ve ve sonra yürürlükten kaldırılan bir sürü iş dönüyor, anladınız sanırım

ben diyeceğimi dedim, benim varsa hakkım helal değildir

Hocam bende normalde senin gibi cezam varsa ertesi gün ödeyen tiplerdenim. ama bu seferki haberim olmadan tebliğ edilmemiş bir ceza ve cezayı yedikten 10 ay sonra güya tebliğ edildiği yazıyor. Onun üzerinede yaklaşık bir on ay geçmiş ben farkediyorum. Trafik cezasınamı acısam gelen faize mi nereye itiraz edeceğimi bilmediğime mi? Kime sorsam uğraşma burnundan gelir dedi. Bu işlerden anlayan tanıdıklarım dahil. Şimdi herkesin durumu birbirinden farklı. Çıkışınız gereksiz olmuş. Cezasını ödemeyen ya da ödeyemeyenlere hakkınızı helal etmeyene kadar, haksız şekilde milyon dolarları ailecek cebe indirenlere, birbirlerinin önüne yatanlara etmeyin. Daha gerçekçi olur.

• simdi burdan basvuru yaptim ama anlayamadim. Toplam cikan rakam vergi borcu+trafik cezasi mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: meganers

simdi burdan basvuru yaptim ama anlayamadim. Toplam cikan rakam vergi borcu+trafik cezasi mi?

Bende başvurmaya çalıştım. tablo-1'de bir borc gözükmediği için tablo-2'ye bilgileri girip bir şeyler denedim ama ne olacağı hakkında pek bilgim yok.
    Umarım benim cezanın faizide silinirde öderim kurban parasını cezaya vereğim anlaşılan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgemici

quote:

Orijinalden alıntı: meganers

simdi burdan basvuru yaptim ama anlayamadim. Toplam cikan rakam vergi borcu+trafik cezasi mi?

Bende başvurmaya çalıştım. tablo-1'de bir borc gözükmediği için tablo-2'ye bilgileri girip bir şeyler denedim ama ne olacağı hakkında pek bilgim yok.
    Umarım benim cezanın faizide silinirde öderim kurban parasını cezaya vereğim anlaşılan.

Hocam faiz tamamen silinmiyor. Yılına ve miktarına göre belirli bir oranda faiz indirimi oluyor. Ayrıca son ödeme tarihi Aralık yazıyordu benimkinde. Acil birşey yoksa muayene vs. kurbandan sonra da halledebilirsiniz.

• bugrahan18 B kullanıcısına yanıt
    benim zaten hakkımı helal etmediğim kesim kendini iyi biliyor, akıllılık edip bilerek, isteyerek, af çıkacak diyerek ödemeyenlere değil sözüm...

aynı olay bizim de başımıza geldi, 20.08.2008'de radara girmiştim ama çevirmeye girmedim, ceza kesilmiş, arabamız 2003 model, 98'de yeni eve taşındık, 2008'de plakaya kesilen ceza bir önceki eve gitmiş, muhtar da burada yoktur demiş, ilgili karakolun camında 1 ay asılı kalmış ismimiz ve ilanen tebliğ edildi diyerek faiz başlamış...

2009 ocak'ta vergi öderken ceza gözükmüyordu, 2009 mart'ta ceza 7 aylık faizi ile birlikte gözüküyordu

Ben bu gibi durumlardan bahsetmiyorum zaten
  • bu vergi aflarindan dolayi oylesine bi sorgulatiyim dedim online olarak.
    2011 yilinda satmis oldugum transporter aracima 160 tl ceza 350 tl faiz gozukuyor.bu ne demek oluyor ben zaten bi araci borcu oldugu zaman satamam ki ?
    bunu nereye sorgulatabilirim beylikduzunde oturuyorum.satistan sonra ceza yiyip alicinin cezasini bana yazmalari soz konusu olabilir mi ?
  • Cezam hala EGM'nin sitesinde 343TL gözüküyor ama bugün sonuçlanan yapılandırmaya göre Vadesi Gelmemiş Vergi Aslı Borcu 354,39 TL, Gecikme Zammı 24,84 TL, Toplam 379,23TL olmuş. Birde taksitlerin vadesini ikişer ay arayla yapmışlar. Bende 9 taksite bölmüştüm 18 ayda bitiyor böyle olunca, en son taksit vadesi 30/04/2016 tarihinde gözüküyor. Ben böyle olsun istememiştim peki ben bu taksitleri vadesinden önce ödeyebilir miyim? Kendim 9 ayda ödeyim bitireyim diyorum.
    Birde aklıma şu takıldı 343 TL olan ceza Vergi Dairesinden sorgulayınca neden 354,39 TL gözüküyor, yapılandırınca mı böyle oldu artık anlam veremedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: N3XT

Cezam hala EGM'nin sitesinde 343TL gözüküyor ama bugün sonuçlanan yapılandırmaya göre Vadesi Gelmemiş Vergi Aslı Borcu 354,39 TL, Gecikme Zammı 24,84 TL, Toplam 379,23TL olmuş. Birde taksitlerin vadesini ikişer ay arayla yapmışlar. Bende 9 taksite bölmüştüm 18 ayda bitiyor böyle olunca, en son taksit vadesi 30/04/2016 tarihinde gözüküyor. Ben böyle olsun istememiştim peki ben bu taksitleri vadesinden önce ödeyebilir miyim? Kendim 9 ayda ödeyim bitireyim diyorum.
    Birde aklıma şu takıldı 343 TL olan ceza Vergi Dairesinden sorgulayınca neden 354,39 TL gözüküyor, yapılandırınca mı böyle oldu artık anlam veremedim.
    09.10.2013 tarihli EGM'nin aşağıdaki linkteki basın duyrusunda şöyle denmekte
    "5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında düzenlenen trafik para ceza tutanakları ile ilgili aynı kanunun 20’nci maddesinde “İdari para cezasını gerektiren fiilin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar idari para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yaptırım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer” hükmü ile tebligat zaman aşımı açıkça düzenlenmiştir.
    Diğer taraftan, Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri kapsamında hazırlanan ve EGM’nün bir iç düzenlemesi olan Yönetmelik maddesinde “tutanağın tebligat işlemlerine ihlalin tespit edildiği tarihten itibaren on iş günü içinde başlanarak,… posta yoluyla tebligat yapılır” hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm, kabahat suçunu ve suçun cezasını ortadan kaldıran, kural ihlali yapana hak kazandıracak bir düzenleme olmayıp, sadece idarenin işlemlerini düzenleyici bir nitelik taşımaktadır."
    http://www.egm.gov.tr/Duyurular/Sayfalar/basinaciklamasi09102013.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N3XT -- 30 Eylül 2014; 19:04:52 >
  • Shafter kullanıcısına yanıt
    http://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx
    bu adresten bir sorgulatın bakalım cezanın tebliğ tarihi satış yaptığınız tarihten önce mi sonra mı fikir sahibi olursunuz. Karakola geri dönen cezayı askıya çıkarttık deyip o tarihi tebliğ tarihi olarak kabl ediyorlarmış.
    Aşağıda bilgiye göre eğer tebliğ cezanın kesildiği tarihten sonraki takvim yılının sonuna kadar yapılmamış ise cezanın silinmesi gerekir.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.