Şimdi Ara

TR'nin En Büyük Amazon Rehberi [EFSANE KONU] (13027. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir - 11 Masaüstü
5 sn
260.707
Cevap
2.701
Favori
13.891.723
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
634 oy
Öne Çıkar
Giriş
    Hocam bu 150 euro işi önceden yoktu. Muhtemelen bu satın alım da bu yasa öncesinde olmuştur.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • MustafaPoo99 M kullanıcısına yanıt

Mümkün değil hocam yasa 1 mayıs 2022'de çıktı rtx4090 12 ekim 2022'de çıktı zaten sıfır ürün satıyor 1 hafta bile olmamıştır alalı.

• Merhaba,

Uzun süredir yurtdışından alışveriş yapmıyordum. Black Friday sonrası Amazon.com 'dan iki hdd siparişi verdim. Fakat sipariş yola çıktıktan sonra bu 150Euro üstü konularını okudum.

Siparişim $539.

25 dolar Shipping ve 102 dolar da "Import Fees Deposit" ücreti eklendi.

Şu anda DHL ile yolda.

Okuduğum bilgilere göre bu sipariş gümrüğe takılacak.

Bu durumda Amazon'un aldığı 102 dolarlık ""Import Fees Deposit" ücretinin bir anlamı yok mu acaba?

Yani burada gümrükleme ücreti vs alınmış olmasına rağmen bu sipariş takılacak sanıyorum. Doğru mu anlamışım?

Bu durumda yapılabilecek nedir acaba?

• Designer83 kullanıcısına yanıt

Hocam bunu ben de merak ediyorum.

Benim anladığım kadarıyla bir sorun olmaması lazım vergisi ödendiği için ama yine de bir gelişme olduğunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Normal şartlarda böyle bir durumda hiç yola çıkmaması gerekir hatta Amazon'un sistemi izin vermemeliydi bir sorun olacaksa.

Sonucu yazarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

• realistspary kullanıcısına yanıt

Merhaba,

DHL'den bugün mail geldi. "DHL Gümrük Gönderi Bildirimi" başlığında. Eşyanın gümrüğe tabi olduğu belirtildi.

Sonrasında DHL ile telefonla görüştüm. Onlar da ürünün "DTP" (Duties & Taxes Paid) kodlu geldiğini, yani masraflarının satıcı tarafından ödenen bir şekilde geldiğini, ürünün işlemlerini DHL Global Forwarding tarafından yapılabileceğini belirterek sistemlerinde DHL Global Forwarding'e ilettiler işlemi.

Onların inclemesi sonucu, izin alınması gereken vs bir durum yok ise DHL Global Forwarding'in benimle iletişime geçerek bazı ek doldurulması gereken belgeler isteyeceğini belirttiler.

Şu an DHL Global Forwarding'in inceleme vs işlemlerini bitirip beni bilgilendirmesini bekliyorum. (Ürüne bağlı bir noterden vekaletname vs gerekebilir belki dediler)

Konuşmamızda ürünün DTP kodlu gelmesi nedeniyle masrafları vs için Amazon'a yansıtılacağını belirttiler fakat burada çok net değilim. Umarım belirttikleri gibi oluyordur.

Şu anda DHL Global Forwarding'den bilgi ve varsa evrak vb. taleplerini bekliyorum. Gelişme olduğunda tekrar yazarım.

Teşekkür ederim hocam. Haberlerinizi bekliyorum.

Umarım sorunsuz sıkıntısız teslim alabilirsiniz.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • amazon.com'dan bir tv box satın almayı düşünüyorum. ürünün kargo ve vergi hariç fiyatı 39 dolar. 15 dolar kargo ve 21 dolar da vergi çıkıyor, toplamda 39 dolarlık ürüne 75 dolar ödüyorum. bu şekilde sipariş geçersem, gümrüğe takılmadan ürünü teslim alabilir miyim? Yoksa DHL vs ilave para ister mi? Ürünü kargolayan amazon ama satıcı firma farklı bir firma gözüküyor.

Ships from Amazon
    Sold by Toplevel

Order Summary
    Items: $38.99
    Shipping & handling: $15.21
    Total before tax: $54.20
    Estimated tax to be collected: $0.00
    Import Fees Deposit: $20.95
    Total: $75.15

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • coolman7 C kullanıcısına yanıt
    200 lira ustune bedava kargo var.200 e tamamlayin.

• pharm4vita kullanıcısına yanıt
    Hocam karıştırdın. Amazon.com da yok bu dediğin.

• pharm4vita kullanıcısına yanıt
    Zaten 39 dolar 700 lirayı geçiyor.

• coolman7 C kullanıcısına yanıt
    amazon'daki 39 dolarlık tvbox ürününe 21 dolar vergi eklenmiş. %54 yapıyor vergi.

ama şöyle bir bilgi var. ne kadar doğru bilmiyorum. Avrupa birliği dışındaki ülkelerden gelen ürünlerde vergi %20'den 30'a çıkartıldı. Ayrıca tvbox'ları için ilave %20 vergi getirildi diye biliyorum. bir de 7 euro'lık ilave tvbox bandrol vergisi var.

yani %50 + 7 euro (yaklaşık 7.5 dolar) 39 dolarlık ürün için:
    39 * 0.5 = 19.5 dolar
    7 euro = 7.5 dolar
    19.5+7.5=27 dolar vergi çıkması lazım.
    ama amazon'da 21 dolar gözüküyor vergi. gümrükte 6 dolar eksik vergi var deyip sorun çıkartırlar mı acaba? vergiler tamken bile sorun çıkartıyorlar. vergi eksikken hiç düşünemiyorum bile.

Sorunsuz geldi mi ürünler? Noter vs girdi mi işin içine?

• Beavis. kullanıcısına yanıt

Bugun veya yarin teslim alacagim sanirim. Teslimat sonrasi bilgi paylasayim, daha net ve dogru olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yurtdışında amazon'dan alışveriş yapıp vergi iadesi alan var mı? Apple'da vergi işlemleri gayet kolay oldu ama Amazon'un süreci hakkında hiç bilgim yok.

• OHOHO O kullanıcısına yanıt
    Apple da nasil vergi iadesi oldu hocam?

Hocam son durum nedir. Ben de merak ediyorum 150 € üzeri ürünlerin sürecini. Bizleri de aydınlatabilirsen sevinirim.

• Kendi cevabıma yazarak takibi kolay olsun istedim.

Yukarıdaki bilgiler sonrası gelişmeler;

İşlemlerim DHL Global Forwarding'e iletildikten sonra ilgili temsilciden maili geldi.

Benden aşağıdaki bilgiler istendi.

-Dolaylı Temsil Yetki Belgesi (Fatura üzerindeki alıcı tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır),
    -İthalat Gümrükleme Talimatı (Fatura üzerindeki alıcı tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır),
    -Ürüne yapılan ödeme'nin dekont görseli veyaa Banka transfer görünteleri,
    -Ürün görselleri ve içerik bilgisi veya ürün linki
    -Kimlik Fotokopisi,

İlk iki belge de mailin ekinde bana gönderildi.

İki belgeyi doldurup, diğer istenilenleri de ekleyerek mail ile ilettim. (Noter vs süreci yok. Tabletten pdf üzerinden formları doldurup yine tabletimden imzalayıp ilettim)

Mail sonrası işlemlerin 5-7 gün süreceği belirtiliyordu. Aynen de öyle oldu.

DHL Global Forwarding işlemleri belirtilen sürede tamamlayıp paketlerimi bana teslim etti.

Yukarıda yazdığım belgeler dışında noter, ekstra ödeme vb. hiçbir şey olmadı. Ürünü amazon.com'dan gümrük dahil olarak ödediğim bedele almış oldum. Tek yapmam gereken yukarıdaki belgeleri mail ile DHL Global Forwarding'e iletmek oldu.

@Beavis. @engineerofshit @realistspary

• Yurt dışındayken AMAZON’dan aldığınız ürünlerin KDV’sini geri almak:

Az önce amazon.de müşteri hizmetlerinden gelen cevabı paylaşıyorum. Ülkeden ülkeye değişebiliyor ama almak çok kolay.

Dear Customer,

I am Vivek from Amazon Customer Service. Thank you for taking your time to write to us.

From your email, I understand that you want to know about VAT back .

Please accept my sincere apologies for any inconvenience caused by this situation.

If your residence is in a non EU country and you have exported goods sold by Amazon.de to this location we`ll be pleased to refund the VAT for this order.

In order to legally qualify for a refund, you need to export the goods within three months of delivery.

For legal reason, we require proof of:

• Your residence being abroad (*non*EU) as far as this is not evident from the export certificate (for example a copy of your passport as proof that your residence is outside of the European Union)
    • The items you purchased from Amazon.de having been cleared through customs (for example an invoice of your order with the stamp from the customs at the airport of the country where you depart)

Please submit the required documents together with the invoice (essential!) as PDF-File to mwst-erstattung@amazon.de or postal to the following address:

Amazon Deutschland Services GmbH
    Umsatzsteuererstattung
    Im Gewerbepark D 55
    93059 Regensburg
    Deutschland

You can find a printable version of your invoice in "Your Account" (https://www.amazon.de/your-orders). Please choose "Invoice" beside the respective order and click "View Invoice". We keep the invoice and the receipts for our records.

After receiving the documents, we will transfer the appropriate VAT to your payment method used for the order.

Please note: In the following cases we cannot issue a VAT refund as an export is not regarded as such:

• The ordered item is a vehicle, its components or its accessories.
    • The buyer dispatches the items via airmail, railway, transport company or freight forwarder
    • The items are not carried as luggage but transported in an owned by or rented truck e.g. furniture or major household appliances.

Please note: If you have not purchased the items directly from Amazon.de but from a third-party seller, please contact the seller for all VAT requests.
    Please see your payslip/invoice for seller details.

To contact your Seller, visit "Your Orders" in "Your Account" (https://www.amazon.de/your-account/) and click on the Contact Seller button next to your order.

I hope you find this information helpful. If you have any further questions, please do not hesitate to contact us:

https://www.amazon.de/gp/help/customer/contact-us/ref=hp_ss_comp_cu?ie=UTF8&init...

We look forward to seeing you again soon.

We'd appreciate your feedback. Please use the buttons below to vote about your experience today.

• yigit+ Y kullanıcısına yanıt
    Siz alabildiniz mi?

• realistspary kullanıcısına yanıt

Bu yöntemle alanların blogları var zaten almama imkanı yok. Yeter ki gümrükte ilgili kağıda mühür bastırın.

ben amazon italya’dan yaptığım alışverişlerden iade alıyorum. Almanya denemedim sordum henüz sadece.

warehouse ürünlerine de iade alınıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yigit+ -- 17 Ocak 2023; 14:57:14 >
  • 
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.