Şimdi Ara

TP-LiNK TL-WPA4530 POWERLiNE İNCELEME [VİDEOLU RESİMLİ ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
3
Favori
4.916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evde wifi'in zayıf çekmesi nedeniyle başlıktaki ürünü aldım. Evi çok büyük olmayan ve laptop, telefon, tabletde wifi sorunu yaşayanlar için kesin çözüm diyebilirim. TV, Playstation gibi cihazlarda da yeterli olduğu söyleniyor ben denemedim. Ama internette bildiğiniz kablolu bağlantı performansı veriyor.
    (Bu arada ürünü 4 günde kargoya veren Hepsiburada'ya ve 3 günde teslim eden Yurtiçi kargoya da selamlarımı iletiyorum !!)

KUTU AÇILIŞI:

Resmi sayfası:

http://www.tp-link.com.tr/products/details/cat-18_TL-WPA4530-KIT.html

Bu kit iki parçadan oluşuyor:

-- Modeme kabloyla bağlanan: TL-PA4020P

-- Herhangi bir prize takılan ve interneti ister kablolu ister kablosuz yayan: TL-WPA4530

Kurulumu:

TL-PA4020P'yi modemin yakınlarında bi prize, diğerini de istediğiniz bi prize takıyorsunuz.

Sonra ethernet kablosunun bir ucunu TL-PA4020P'ye, diğer ucunu da modemin ethernet girişine takıyorsunuz.

Sonra TL-WPA4530'u prize takıp biraz bekliyorsunuz ve önce ilk taktığınız cihazda sonra diğer cihazda Pair butonuna basıyorsunuz, bu ikisi eşleşiyor, ışıklar biraz yanıp sönüyor ve sabit kaldığında herşey hazır. Kutudan çıkan kartvizit boyundaki kağıtta bağlanacağınız ağ ismi ve şifresi yazıyor. Tadını çıkarın..

Kurulum aslında çok basit ama ben güvenlik sebeiyle wps kullanmak istemediğim için tarayıcadan arayüze girdim en ince ayarlarına kadar kurcaladım ve bikaç defa reset atmak durumunda kaldım. Yalnız reset tuşunu kötü konumlandırmışlar. Cihaz prizdeyken resetliyorsunuz, reset deliği de cihazın altında olduğu için iğneyi oraya geçirip basılı tutmak baya zor.

Sonunda da tüm ayarlarını yapıp yedeğimi aldıktan sonra sıra cihazın performansını test etmeye geldi.
    3 farklı programla test ettim. RSSI, dbm ve beacon strength yazan yerlerdeki değer ne kadar düşükse o kadar iyi sinyal alıyorsunuz demektir. Yeni kurduğum ağımın adı SKYNET

1)

2)

3)

Gelelim hız testine. 25 mbps internet kullanıyorum. Bu, balkonda telefonla yaptığım hız testi. Normalde bu hızı almak için laptopu 1 metrelik kabloyla modeme bağlamam gerekiyordu:

Download hızı ise bu şekilde:

SONUÇ:

Diğer kablosuz çözümlere göre biraz maliyetli ama verilen paranın hakkını veriyor. Umarım ilerleyen günlerde bizi utandırmaz. Evdeki kablo kalabalığından, wifi zayıflığından, kopmalarından kurtarıyor. Ben memnun kaldım açıkcası, tavsiye ederim.

EKLEME:

WPS İLE AĞ İSMİNİ DEĞİŞTİRMEDEN MEVCUT AĞI GENİŞLETME:

Modeminizin hali hazırdaki ağını hiç isim şifre filan değiştirmeden tüm eve yaymak istiyorsanız şunları yapın.

Öncelikle modeminizin wps fonksiyonu aktif değilse modemin arayüzüne girip aktif hale getirin.
    Sonra ilk cihazı prize takıp modeme kabloyla bağlayın. İkinci cihazı modemin yakınındaki bir prize takın ve birkaç dakika bekleyin açılsınlar. Sonra modemdeki wps tuşuna basın, taramaya başlasın. Sonra 4530daki wifi tuşuna basın ve 5 dk bekleyin. Evet ağınızı kopyaladı.

Sonra modeme kabloyla bağlı olan ilk cihazdaki pair tuşuna basın. Sonra da ikinci cihazdaki pair tuşuna basın ve birkaç dakika bekleyin. İkinci cihazdaki Power ışığı, ev ışığı, ve wifi ışıkları sabit yandığında herşey hazır. Artık ikinci cihazı evde önceden wifi'nin zayıf çektiği yerde bir prize takıp kullanabilirsiniz. Az önce bu yöntemle kurulum yaptım, çalışıyor.

WEB ARAYÜZÜNDEN YENİ AĞ OLUŞTURMA VE BAZI AYARLAR:

Eğer yeni bir ağ oluşturmak istiyorsanız şunları yapın:

Öncelikle arayüzde yaptığımız değişikliklerin geçerli olması için her işlemden sonra Save butonuna tıklamayı unutmayalım.

1) Tarayıcınızın adres satırına şunu yazıp enter'layın:
    tplinkplc.net

Açılan pencerede arayüze girmek için
    kullanıcı adı: admin
    şifre: admin

2) Ayarlar bittiğinde Status sekmesinde bazı bilgilerinizi görebileceksiniz:

3) Şimdi kablosuz ayarlarımızı yapılandıracağız. Soldan Wireless'a basıp Settings kısmını açın. Yeni oluşturacağımız ağın ismini ve koymak istediğiniz şifreyi yazın. Sonra Advanced butonuna tıklayın ve ayarları resimdeki gibi yapın. Channel kısmı modeminizin kanalıyla aynı olsun. Modem kanalı auto'daysa bunu da Auto'da bırakın.

4) Eğer bilgisayar, tablet, telefonlarınızın AC yani 5ghz desteği varsa cihazımızda da bu özelliği kullanabilirsiniz. Yine bir ağ ismi, şifresi koyup diğer ayarları resimdeki gibi yapıyoruz.

5) Diğer bazı ayarlar:

6) TP-LiNK TL-WPA4530 POWERLiNE İNCELEME [VİDEOLU RESİMLİ ]

7) TP-LiNK TL-WPA4530 POWERLiNE İNCELEME [VİDEOLU RESİMLİ ]

8) Burası önemli. ben Netmaster CBW383-Z4 kablonet modemi kullanıyorum ve cihaz, modemle haberleşerek kendisi ip aldı. Ama bazı modemlerde elle ip vermeniz gerekebilir. İlk başta otomatik ip almayı deneyin yani Dymamic ip'yi seçin.
    Eğer bağlantıda sorun olursa elle ip vericez. Bunu aşağıda anlatıcam. Siz şimdilik Dynamic ip'yi işaretleyin.

9) TP-LiNK TL-WPA4530 POWERLiNE İNCELEME [VİDEOLU RESİMLİ ]

10) TP-LiNK TL-WPA4530 POWERLiNE İNCELEME [VİDEOLU RESİMLİ ]

11) TP-LiNK TL-WPA4530 POWERLiNE İNCELEME [VİDEOLU RESİMLİ ]

12) Saat bölgesi GMT+03 olacak:

ELLE iP VERME:

Bazen kurulum sırasında cihaz, modeminize bağlanmayabilir.

Modeminizin arayüzüne girin. Mesela ben Netmaster CBW383-Z4 modemimin arayüzüne giriyorum ve Temel --> DHCP kısmını açıp Başlangıç Yerel İP Adresine bakıyorum. 192.168.0.10 yazıyor. Son rakam önemli. Yani elle vereceğim ip, 10'un üstünde bi sayı olacak.

Şimdi TP-Link cihazının arayüzüne dönelim ve 8. adımdaki kısmı açın. Static ip'yi işaretleyin. az önce bahsettiğim son rakam kaçsa onun mesela 10 üstünü yazın. yani ben Static IP yazısının altındaki IP Adress kısmına 192.168.0.20 yazıyorum.
    Onun altında Subnet Mask kısmına 255.255.255.0 yazıyorum
    Default Gateway kısmına da modemin arayüzüne girmek için kullandığım ip kaçsa onu yazıyorum. benim netmaster arayüzüne giriş için adres satırına yazdığım ip 192.168.0.1 Buraya da bunu yazdık. Save tıklıyoruz ve böylece cihaza elle ip vermiş olduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cabriolet1981 -- 16 Haziran 2017; 16:33:43 >

• wifi de ani hız düşmeleri oluyor mu acaba
  • ozlem canpınar kullanıcısına yanıt
    Hayır şu an hiçbi sorun yok, hız gayet stabil. Yalnız uzatma prize takınca sinyalin düşük olduğunu belirten kırmızı ışık yanıyor ama bu düşüş hissedilecek derecede değil.
  • Güzel inceleme,emeğine sağlık :)
  • Halaycekenkoala kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler
  • Hocam çoklu priz yerine direkt takın diyorlar. Bu şart mıdır? Yoksa 5'li prizin herhangi bir yuvasına taksam olur mu? (Her ikisi için)
  • kummbara kullanıcısına yanıt
    Hem direkt prize hem çoklu uzatma prize takmayı denedim hocam, uzatmadayken sinyal zayıf anlamına gelen kırmızı ışık yanıyor ama hızı ölçtüm çok az bi düşme oldu. Şu an duvardaki normal prize takılı, sorunsuz kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cabriolet1981 -- 10 Mart 2017; 16:36:44 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cabriolet1981

Hem direkt prize hem çoklu uzatma prize takmayı denedim hocam, uzatmadayken sinyal zayıf anlamına gelen kırmızı ışık yanıyor ama hızı ölçtüm çok az bi düşme oldu. Şu an duvardaki normal prize takılı, sorunsuz kullanıyorum.

Anladım hocam, teşekkürler.
  • kummbara kullanıcısına yanıt
    Rica ederim iyigünler

• takip
  • 4530un arayüzüne nasıl giriyoruz : şifreyi değiştirmek istiyorum

ürün bu arada süper teşekkür ederim
  • bir de 2. bir extender alacağım. 4530 tek satılıyor mu. bunu ana dağıtıcıya mı bağlayacağım yoksa extendera mı
  • 1200gs kullanıcısına yanıt
    Meraba hocam mobildeyim şimdi. Akşam ayarlara bakayım bilgi veririm size.

• 1200gs kullanıcısına yanıt
    arayüze girmek için tarayıcınızda tplinkplc.net adresine girin. kullanıcı adı: admin ve şifre: admin

wifi ağ adını ve şifresini değiştirmek için arayüzde Wireless yazan yere tıklayın, ordan değiştirip Save kısmına tıklayın.

Bu kite ek olarak 1 tane daha powerline cihaz bağlamak için hangi cihaz olur diye araştırdım ama net bi bilgi bulamadım. Yalnız şu cihazın yorumunda sorunsuz bağlandığı söylenmiş:
    http://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wpa4220-av500-300-mbps-kablosuz-tak-kullan-2-lan-portlu-300-metre-mesafeli-menzil-genisletici-ek-powerline-adaptor-p-BD802571-yorumlari

3. cihazın hangisiyle eşleştirilmesi gerektiğini bilmiyorum malesef. Şu başlıkta TP-Link yetkilisinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz:
    https://forum.donanimhaber.com/siz-sorun-tp-link-cevaplasin--86454182

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cabriolet1981 -- 3 Mayıs 2017; 23:18:0 >

• cabriolet1981 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar
    Bende böyle bir ürün bakıyordum. Evde akım korumalı piriz kullanıyorum. Yani her iki adaptör de akım korumalı fişe takılacak. Bu bir sorun olur mu? Ben araştırdım ama bulamadım. Kopma, takılma, hız düşüşü vs. yaşıyor musunuz? Ve en son olarak; cihazdan memnun musunuz, tavsiye eder misiniz? Saygı ve selam ile ...
  • erdal73 kullanıcısına yanıt
    Meraba hocam ben üründen son derece memnunum aldığım günden beri sorunsuz kullanıyorum. Şu an ikisi de duvar prizine takılı kullanıyorum ama bazen ikinci cihazı akım korumalı uzatma prize de taktığım oluyor. Çok az bi hız düşüşü dışında bi sorun olmuyor.
    Ancak ikisini de uzatmaya takınca nasıl çalışır hiç denemedim.

Cevap için teşekkür ederim. Siparişi geçtim deneyip burada sonucu paylaşırım. Az da olsa hızınızın düştüğünü nasıl anladınız?
  • erdal73 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Uzatmaya takınca sinyalin zayıf olduğunu belirten kırmızı ışık yanıyor ve speedtest.net adresinde hız testi yaptığımda normalden bikaç mbit yavaş çıkıyor.

• 4220 ye de bakin. Tek aldim eslesmedi ya da ben beceremedim. Kit olanini aldim istanbul bilisimden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Merhabalar
    Cihazlar geldi. Yukarıda tarif ettiğiniz gibi önce TL-PA4020P'yı modeme bağladım sonra diğer cihazı da fişe taktım. Daha evvel 3 diş çeken media player (nvidia shield tv) şimdi 5 diş çekiyor gözüküyor ama internete bağlanmıyor. "Ağa bağlı, internet yok" hatası veriyor. Cep telefonu ile deneyeyim dedim, onda da aynı şekilde ağa bağlandı (5 diş) diyor ama internete girmiyor. Cihazları söktüğüm zaman internete giriyor, sorun yok. Acaba cihaz mı arızalı yoksa ben mi beceremedim. Bu ağ işlerinden de hiç anlamam acaba yardımcı olabilir misiniz?
    NOT: Hem akım korumalı fişte hem normal fişte aynı hatayı verdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdal73 -- 8 Mayıs 2017; 18:55:15 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.