Şimdi Ara

\\\ TOYOTA YARiS FUN CLUB TURKEY /// :) (93. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.145
Cevap
58
Favori
206.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben son bakımda kendim değiştirdim filtreleri aldıklarım size de uyuyor, bakabilirsiniz. Gayet kaliteli ve uyumlu idi.
    İstanbul Temden de bakabilirsiniz toyota marka filtreleri varsa benim aklıma gelmemişti o zaman karşılaştırın. Hatta bizlere de bilgi verebilirsiniz.
    https://urun.n11.com/filtre-setleri/toyota-yaris-133-boschwaben-filtre-bakim-seti-2009-2016-P398009403
  • fuy F kullanıcısına yanıt
    Denso, Mann Filter markalarını alabilirsiniz. Ben aloparca.com dan almıştım zamanında.
  • Teşekkür ederim arkadaşlar...
  • Ayrıca 5w 30 yağdan 0w 20 ye geçmek sorun olur mu? 0w 20 de bu araç için hangi marka kullanmak doğru olur. Aralarında fark varmı dır iki çeşit te. Yoksa aynı yağdan devam etmek mi mantıklı. İkisinde de hangi markalar daha verimli performans lı olur. Şimdiden teşekkürler...
    Araç kaç km?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerotobil

Araç kaç km?
    2010 Model 49bin küsür km otomatik
    Araç 0w20 advanced ile geliyor fabrikadan.
    Bende 5-6 yıldır kullanıyorum, memnunun.
    Teknik değerleri diğer 0w20 ler den daha iyi.
    Kitapçıkta yazıyorsa değişebilirsiniz. Lakin lpg varsa veya takacaksanız 0w20 koymayın. Lpgli araçlarda sıkıntılar yaşandığını çok okudum. Bende 2017 model 1,5 var. Benden önceki sahibi iki bakımda 5-30 yağ koymuş. Bende kitapçığa okuyarak 0-20 koydurtmaya karar verdim ilk bakımda. Çünkü genelde kısa mesafelerde(2-15 dk'lık mesafeler) kullanıyorum aracı ve hergün kullanan biri değilim. Bazen aracın 1 ay yattığı oluyor. Kullandığım günlerde de motor ısınmadan varmış oluyorum gideceğim yere ve sakin kullanırım. Eğer biraz daha uzun soluklu ve sık kullanan biri olsam değiştirir miydim? Sanmıyorum 5-30 a devam ederdim çünkü yakıt olarak motor ısınana kadar biraz daha az tüketim sağlıyor.
    Neden 0w yağlar kullanılır?
    Neden 5w yağlar kullanılır?
    .
    Eğer marş yaptığınızda motor soğuk ise 0w.. Yağlar kullanılır. Katkı maddesi minimum olduğu için motorun en Kılcal yerlerine kadar yağlanması sağlanır, tasarrufludur. Sürtünme azdır.
    Motor aşınmaları çoğunlukla motor soğukken oluşur.
    Bu nedenle 0w yağlar ile motorunuzu aşınmalara karşı korursunuz.
    Mesela memur misal sabah soğukken marş yaptın, işe gittin, sonra öğlene kadar motor soğudu, öğlen biraz kullandın, akşama kadar motor soğudu, akşam da işten eve döndün; bu şekil bir kullanım tarzınız varsa 0w.. numara saf ve katkısı az , yağlar kullanılması ideal olur.
    .
    Eğer motor soğuk değilken marş yapıyorsanız 5w.. yağlar kullanılabilir.
    Mesela taksi-dolmuş- şirket araçları gibi gün boyu, henüz motor soğumadan defalarca marş yapmak zorunda kalınan bir kullanım tarzınız varsa 5w yağlar ideal olur.
    .
    W20
    W30
    W40
    Gibi yağları neye göre seçmeliyim?
    .
    Eğer normal bir kullanıcı iseniz, motor devri 4 bini geçmiyorsa, sondaki rakamı düşük, saf ve katkısı az olan yağlar kullanılır. 0w20 gibi.
    .
    Eğer sportif ve performanslı bir kullanım tarzınız varsa, sürekli 4-5 bin devirlerde kullanım alışkanlığınız varsa, motor sürekli sıcak oluyorsa, sondaki rakamı yüksek viskozitedeki yağlar kullanılır.
    0w40 gibi.
    .
    Saf ve Düşük viskoziteden katkılı ve yoğun viskoziteye doğru sıralama;
    (Yani zeytinyağından Salçaya doğru)
    0w16
    0w20
    5w20
    0w30
    5w30
    0w40
    5w40
    ...

(Yağmurdan , karla karışık yağmura , kara doğru yoğunluğu düşünün; hangisinde Yürürken koşarken ayağınızın her tarafı ıslanabilmiş olur,
    karın içinde yürümek daha zordur değil mi,
    Karda ayağınızın her tarafı ıslanamayabilir,
    Fakat yağmur suyunda ıslanmamış hiç bir kılcal köşe kalmaz. Motordaki yağ ve pistonların hareketini de buna göre değerlendirebilirsiniz.)
    Veya zeytin yağında koşmak ile
    Salçanın içinde koşmak ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 3 Mayıs 2020; 9:20:54 >
  • kerotobil K kullanıcısına yanıt
    2011 den beri Lpg li Avensis de ;
    İlk 10 bin km 0w20 advanced kullanıldıktan sonra
    3-4 yıl serviste 5w30 konuldu,
    2015 den beri Her yıl (15 bin km de) 0w20 Advanced kullanıyorum. Memnunum. yaklaşık 70 bin km 0w20 advanced ile Sorun yok.
    Ama diğer düşük kalite 0w20 bende kullanmazdım.
    Lpg ile ucuz yağlar ile riske girilmemeli.
    Ama Lpg ile 0w30 varken 5w30 da kullanmazdım.
    Şimdi 134 bin km de,
    150-200 bin km den sonra 0w30 kullanabilirim.
    .
    40 bin km de ki 2012 model 1.33 tüpsüz Otomatik Yaris ile 0w20 kullanmam için çok sebep var,
    0w20 kullanmamam için hiç bir neden göremiyorum.
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Motorun soğuk olmasından öte motor soğukken çalışırken havanın dış sıcaklığı daha önemli bence. 30 derecede soğuk motor çalıştırırken 0w ya da 5w pek fark yapmaz ama -5 derecede çalıştırırken gözle görülür bir fark olur.
  • Hava filtresinin kutusunun 4 köşeside yuvarlak. Ama filtrenin 3 tarafı yuvarlak 1 tarafı köşeli

Yerine tam oturuyor hissi veriyor .. lakin hava filtresinin , iç arka tarafının köşesi oturmuyor hava filtresinin kapağı filtrenin köşesine basıyor

Olmasi gereken böylemi yoksa uyumsuz filtremi takılmış filtrenin markası grat

Araç 2012 model 1.33 otomatik benzinli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LaNDaR -- 2 Mayıs 2020; 19:54:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

2011 den beri Lpg li Avensis de ;
    İlk 10 bin km 0w20 advanced kullanıldıktan sonra
    3-4 yıl serviste 5w30 konuldu,
    2015 den beri Her yıl (15 bin km de) 0w20 Advanced kullanıyorum. Memnunum. yaklaşık 70 bin km 0w20 advanced ile Sorun yok.
    Ama diğer düşük kalite 0w20 bende kullanmazdım.
    Lpg ile ucuz yağlar ile riske girilmemeli.
    Ama Lpg ile 0w30 varken 5w30 da kullanmazdım.
    Şimdi 134 bin km de,
    150-200 bin km den sonra 0w30 kullanabilirim.
    .
    40 bin km de ki 2012 model 1.33 tüpsüz Otomatik Yaris ile 0w20 kullanmam için çok sebep var,
    0w20 kullanmamam için hiç bir neden göremiyorum.
    Arabanın ilk çıkışı 0w20, ilk bakımında 10w40 sonraki her bakımında 5w30 yağ kullanılmış 8 yaşındaki cvt yaris,e 0w20 yağ,a dönüş olabilirmi
  • Merhaba, bir süre önce 2017 model otomatik 1.5 benzinli yaris alarak aranıza katıldım. Kendisi ilk arabam, o yüzden size bir kaç sorum olacak. 1.33 olanlara göre 1.5 performans açısından daha iyidir diye ( özellikle yokuşlarda sorun çıkarmaması için) iyidir diye düşünmüştüm. Şuan acaba o kadar etkili mi aradaki fark diye merak ediyorum. Çünkü 1.33 olan çoğu araçta sis farı varken, 1.5 olan çoğu araçta sis farı yok. Benim aracımda da olmadığı için, siz sis farı konusunda ne düşünüyorsunuz taktırılmalı mı ? Bir diğer sorum da cinsiyet fark etmeksizin ilk aracında ön park sensörü olan tanıdıklarım sensörün çok işe yaradığını, benim de taktırmamı önerdiler. Fakat sonradan bu işlemin yapılması ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum. Yarisin kaput kısmı kısa olduğu için siz uzun zamandır kullan Kişiler olarak ne önerirsiniz ?
    Soruları özetleyecek olursam;
    1.33 ve 1.5 arasında ciddi bir fark var mıdır?
    Sis farı olmayan bir araç sonradan taktırmalı mıdır ?
    Ön park sensörü hakkında düşünceleriniz nelerdir ?
    Şimdiden çok teşekkür ederim
  • LaNDaR L kullanıcısına yanıt
    Tabiki 0w20’ye dönülebilir.
    Motor biraz sıcak olsun,
    tapayı açınca 20-30 dakika beklensin,
    Eski yağ iyice süzülsün,
    (Her bakımda böyledir aslında)

Olmazsa 10w40 olmazdı,
    Hangi ileri zekalı eşşekk koyduysa.
  • Deneme-biriki D kullanıcısına yanıt
    Süreli olarak 5 metreden daha dar yerlere park etmek zorunda kalıyorsanız ön park sensörü mantıklı,
    Yoksa gerek yok.
    .
    Rize- Artvin gibi Sürekli sisli yerlerde yaşıyorsanız
    Sis farı mantıklı,
    Yoksa gerek yok.
    (20 yıldır 2-3 kez ancak kullanmışımdır.)
    .
    %15 civarında performans farkı olur.
    Yüklü ve rampalarda ve sollamalarda daha çok farkına varırsınız.

1496 cc, 111 bg, 136 nm tork, 11.2 sn.
    ESTEC (Economy with Superior Thermal Efficiency)

1329 cc, 99 bg, 125 nm tork, 12.6 sn.
    Dual VVT-i (Çiftli Akıllı Değişken Zamanlı Supap)

1.5 motor ile;
    Mevcut jantını kışlıkta kullanıp,
    Yazlık için 17 veya 16 inç alabiliyorsun,

6.5JX17 ET51 4x100

https://m.n11.com/falken-19545-r17-85w-ziex-ze310-ecorun-xl-lastik-P324491917

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 3 Mayıs 2020; 11:51:15 >
    1.5 motorlu Yaris ile Modifiye yapmak istiyorsan,
    Mevcut jantını kışlıkta kullanıp,
    Yazlık için 17 veya 16 inç alabiliyorsun,

6.5JX17 ET51 4x100
    (Dikkat 6.5j den daha geniş olmamalı, 7.0j kurtarmaz mesela)

https://m.n11.com/falken-19545-r17-85w-ziex-ze310-ecorun-xl-lastik-P324491917
  • quote:

Tabiki 0w20’ye dönülebilir.
    Motor biraz sıcak olsun,
    tapayı açınca 20-30 dakika beklensin,
    Eski yağ iyice süzülsün,
    (Her bakımda böyledir aslında)

Olmazsa 10w40 olmazdı,
    Hangi ileri zekalı eşşekk koyduysa.
    Cevabınıza teşekkür ederim üstad

Bana.. : yağ , yağ filtresi , hava filtresi önerebilirmisiniz?

Aracın üstündekide yanlış sanırım

Hava filtresinin oturduğu yerin 4 tarafına yuvarlak olmasına rahmen üstündeki filtrenin 3 tarafı yuvarlak 1 tarafı köşeli

Doğru bilgileri siz gibi tecrubeli üstadlardan alıcaz

Otomobil sektöründe o kadar çok ustacık varki . "Bu olur hep bunu satiyoruz mantıgi var"

Araç sizinkinle aynı sanırım

2012 benzinli otomatik yaris

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LaNDaR -- 3 Mayıs 2020; 12:12:18 >
  • quote:

İstanbuldaki TEM oto dan temin edilebiliyordu.
    Orjinal servis ürünleri de var,
    Kaliteli markalarda vardır,

http://www.temservis.com/tr/iletisim/yedekparca.html

\\\ TOYOTA YARiS FUN CLUB TURKEY ///   :)

Ben yağ filtresini orjinal alıyorum, servisten.
    Diğerlerini yağcımdan temin ediyorum.
    Ben yağ filtresi ve tapa contasını yetkili servisten alıyorum.
    Diğer filtreleri yağcımdan kullanıyorum.
    0w20 advanced de yağcımda bulunuyor.
    Öncelikle hayırlı olsun. Bende 1,5 var. Yokuşlarda dediğiniz gibi çekişi tatmin etmez. Ama sonuç olarak 1,33 den yüksek torklu diye de yokuşta iyi gidecek diye bir kaide yok. Mesela 1,6 corollalar 175 civarı torku vardır. Ona rağmen yokuşta zorlanırlar vites düşürmek zorunda kalırsınız. Aşağıya 1,33 ve 1,5 in tork-beygir devir grafiklerini ekliyorum. Görüceğiniz gibi 1,5 motor 1750 devirlerde 100Nm torku verebilmektedir. 1,33 ise 2500 lere doğru anca 100Nm torku vermektedir. Tork ile doğru orantılı olarak beygir gücüde o nispette düşük devirde etkisini artırmakta. Bu araçla bayırlarda en mantıklı hareket yokuşa girdiğin hızı korumak. Hızlanmayı pek düşünmeyin. Çünkü dipgaz yapsanız da 5000-6000 devri görecek yine de gitmeyecek çünkü 2500 devirde verdiği tork 110 Nm civarı 5000 de verdiği 135Nm.

• 
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.