Şimdi Ara

Total War Saga: Troy (2020) [ANA KONU] (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
5
Favori
10.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Wh2 ye hala dlc çıkıyor. Ve epey geniş kapsamlı gidiyor.

Ben bir sonraki ana oyunun Medieval 3 olacağını ve haritasının hindistan-avrupa-amerika kapsayacağını düşünüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • DeliKulaBey kullanıcısına yanıt
    Yapımcı wh3 diyo

• arman09 kullanıcısına yanıt
    Hadi ya, nerde haberi. Ayrı stüdyolar ayrı oyunlara çalışıyordu. Umarım bir yerlerde med3 çalışılıyordur.

• Oynadığım en kötü total war oyunu. Çıktığı yerde kalsın steam'a gelmesin bu hali ile, hızlı bir inceleme yapıyorum;

-AI sadece spam yapıyor. 3 veya 5 birim ufak ufak çıkarıp sizin boş bıraktığınız bölgeleri girip yağmalatıyolar, her birini kovalamaktan sıkılıyorsunuz artık.
    -Siege mekaniklerini kaldırmışlar.
    -Manuel savaşlarda birimlerin yürüyüşleri filan göz kanatıyor animayonlar bi garip.
    -Arayüz bi garip karman çorman mobil oyun menüsü gibi.
    -Harita dizaynı çok kötü geldi diğer total war oyunlarına göre sanki 2010'dan kalma gibi.
    -Sürekli ajan spamı var 40.turdan sonra git çay demle gel o derece habire haritada spamların gidiş gelişlerini izliyon her tur aynı şeyi yapıyolar
    -Resource sistemi tamamen bozuk. Ege bölgesinin yarısından fazlasına hakimim, Yunanistana çıkarma yaptım sadece 1 düzenli ordum var düşün oda en düşük maliyetli uyduruk birimlerden oluşuyor. Bütün araştırmalarım tam ve son seviye tarım binalarına sahibim. Buna rağmen yiyece gelmiyordu. Oyun resmen sizi 1 stack ile devam ettirmeye zorluyor.AI ama maşallahı var heryerden spam yapıyor. Resource sistemi kesinlikle sorunlu araştırdığın hiçbişe sana + değer vermiyor.
    -Gene olarak oyun kendini topraklarınızı geliştirmeni istemiyor sadece belli questleri yerine getir TROY bölgesine git yerleş bitti.

Çıktığı gibi her total war oyununu oynayan biriyim yani acemi değilim seriye ama kesinlike bu oyun sorunlu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 21 Ağustos 2020; 0:1:26 >
  • -Bane kullanıcısına yanıt
    Hocam bende her Total War oyununu oynayan biriyim. İki noktada size katılıyorum sadece
    1- Haritanın 4 te 2 sine sahip olduktan sonra 3 ordu birden kurabilecek seviyeye geldim. Yiyecek yetmiyor. Ama oyun seni takasa yönlendirmeye çalışıyor. Müttefik ya da vasalım olan devletlerle 10 turluk anlaşmalar yaparak bu sorunu çözdüm.
    2- Karşıda güçlü ordu yok biraz bu konuda zayıf kalmış kolay ele geçirdim her yeri. Ama bence bu da seriyi iyi bilmemiz ve yeni gelecek oyunculara seriyi öğretmek bilinirliğini artırmak için olmuş olabilir. Yoksa geri kalan mekanikler bildiğin Total War mekanikleri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • osmandemi2 kullanıcısına yanıt
    Garip geldi bana hocam yinede şuan seride oynamadığım tek oyun Three Kingdoms ve warhammer serisi (historical sevdiğim için özellikle bulaşmadım ona). Eski total war serilerinde de sürekli alıştığım yani. Kendi şehirlerini geliştir ordunu güçlendir sonrada topraklarını genişlet mantığı vardı. Hector ile başladım oyuna gözde evlat olabilmek için zaten bulunduğum bölgede ki çoğu devleti işgal edip kalanlarını da diplomasiyi iyi tutup kendime bağladım TROYA tahtı için. Dediğiniz gibi takas yapsakta kantarın bir ucu sürekli ekside ordu kurduğunuz anda. Tek stack hector'un ordusu ile sonra Yunanistana açıldım. Ne olduysa zaten o ara oldu, sürekli AI spamları başladı. İkinci orduyu kuramıyorum anında kıtlık çıkıyor ana kıtaya da dönemedik Hector ile yunanistanın içlerine kadar girmiştim. Sıkıldım bıraktım bu hali ile. Birde anlamadığım sürekli görev geliyor bunları yaparak gözde evlat ol TROYA şehrini yönet diye. Bir görev geldi direk TROYA'yı işgal etmemi istiyordu Madem direk işgalini istiyor o zaman neden sürekli kardeşi ile yarıştırmaya çalışıp gözde evlat olmaya kasıyoruz oda garip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 21 Ağustos 2020; 0:20:32 >
    Ben Troya ile oynamadım 30 saatte tüm Ege yi fethettim bıraktım. Sonra ilerde Troya ile de oynarım. Dediğim gibi açlık büyük sorun yapacağınız 2 şey var 1 takas 2 vasalları yiyecek vermeye zorlama . Three kingdoms ve warhammer oyunlarını da sahibim . Warhammer favorim bence serinin en eğlenceli olanı warhammer serisi. 1 ve 2 Co oyuna sahip olursan 2. Oyunda birinci oyunun haritasını da ekleyip oynayabiliyorsun. Devasa bir harita ortaya çıkıyor ve inanılmaz eğlenceli. Benim en sevdiğim oyun serisi olduğu için çok oynarım. Denemeni öneririm.

• osmandemi2 kullanıcısına yanıt
    İndirimde bir denerim hocam, sildim daha çok dayanamayıp zaten. Gelemiyorum böyle darlamaya Tek stack ordu ile hem sağı solu almamı hemde elimdekileri korumamı istiyor AI de sınırsız kaynak var gibi adamlar sürekli stack spamlıyor. İndirimlerde three kingdoms alacaktım ama şu oyun beni en sevdiğim seriden soğuttu. Eski oyunlarda böyle şeyler yoktu hiç. Ordu üretmeden oynanan total war icat etmiş adamlar.
  • Nedense ben Rome 2 den sonra hiç bir TW oyununa ısınamadım Atilla da buna dahil
  • kingofbet K kullanıcısına yanıt
    Rome 2 Attila aynı oyun sayılır renk paleti farklı bir de şehir kuramayan Hunlar var .

• Total war bıraksın şu saçma sapan konuları artık yahu. Nerede kaldı şu medieval, yıl oldu 2020 hala medieval tw oynuyoruz.

Fantastik şeyler isteyen açar warhammer oynar -ki çok kaliteli bir oyun-. Ama bırakın artık böyle fantastik şeyleri. Çin ssaçmalığı dedik yine de aldık oynadık oyunu bir adam tek başına 10.000 adamı doğruyor, insaf yahu!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mega Therion -- 21 Ağustos 2020; 3:38:57 >
  • Mega Therion kullanıcısına yanıt
    Birde o durum var, eski total war oyunlarinda savaşta avantaj sağlamak için flank atıp düşman generalini öldürmeye çalışırdık bunda da deneyim dedim adam ordumun yarısını biçti Birde historical total war seviyorum diye özellikle war hammer oynamazdım. Adamlar tüm seriyi wh yoluna sokacak sanırım. Bu arada dünden beri forumları kurcalıyorum çoğu kişi benim yaşadığım olayı yazmış

Total War Saga: Troy (2020) [ANA KONU]

• Mega Therion kullanıcısına yanıt
    Valla benim için three kingdoms oyunu en sevmediğim Total War oyunu oldu. Renk paleti kötü oyun kötü hiç sevemedim zaten shogun Total War ı da sevmiyordum

Malesef, hızlıca generali öldürüp ordu moralini düşüremiyorsunuz. Bu zaman alıyor, hatta generalle genrali vs attığınızda bile şu öfke dolmuyor ve çok vakit kaybettiriyor. bakalım, şu an zorda oyanamaya başladım. Yapay zeka maharetlerini göreceğim.

TWTK da bunu sevmeyenler için normal hikaye modu harici mod vardı. Ama bunda kaldırmışlar. Bu da zaten TK şeklinde bir oyun. Bence rome 2 modları oyunu sizin gibi değerlendirenler için hala ideal bir oyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeliKulaBey -- 21 Ağustos 2020; 15:5:20 >
  • DeliKulaBey kullanıcısına yanıt
    Hocam ben indirimlerde Three kingdoms almayı düşünüyordum. Historical total war seven biriyim yani ne kadar herkes beğense de war hammer serisini oynamadım bu yüzden. TK'yı historical sınıfında sanıyordum eğer o da TROY gibiyse mekanik olarak o zaman onu da almayayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 21 Ağustos 2020; 15:10:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Bane

Oynadığım en kötü total war oyunu. Çıktığı yerde kalsın steam'a gelmesin bu hali ile, hızlı bir inceleme yapıyorum;

-AI sadece spam yapıyor. 3 veya 5 birim ufak ufak çıkarıp sizin boş bıraktığınız bölgeleri girip yağmalatıyolar, her birini kovalamaktan sıkılıyorsunuz artık.
    -Siege mekaniklerini kaldırmışlar.
    -Manuel savaşlarda birimlerin yürüyüşleri filan göz kanatıyor animayonlar bi garip.
    -Arayüz bi garip karman çorman mobil oyun menüsü gibi.
    -Harita dizaynı çok kötü geldi diğer total war oyunlarına göre sanki 2010'dan kalma gibi.
    -Sürekli ajan spamı var 40.turdan sonra git çay demle gel o derece habire haritada spamların gidiş gelişlerini izliyon her tur aynı şeyi yapıyolar
    -Resource sistemi tamamen bozuk. Ege bölgesinin yarısından fazlasına hakimim, Yunanistana çıkarma yaptım sadece 1 düzenli ordum var düşün oda en düşük maliyetli uyduruk birimlerden oluşuyor. Bütün araştırmalarım tam ve son seviye tarım binalarına sahibim. Buna rağmen yiyece gelmiyordu. Oyun resmen sizi 1 stack ile devam ettirmeye zorluyor.AI ama maşallahı var heryerden spam yapıyor. Resource sistemi kesinlikle sorunlu araştırdığın hiçbişe sana + değer vermiyor.
    -Gene olarak oyun kendini topraklarınızı geliştirmeni istemiyor sadece belli questleri yerine getir TROY bölgesine git yerleş bitti.

Çıktığı gibi her total war oyununu oynayan biriyim yani acemi değilim seriye ama kesinlike bu oyun sorunlu.
    ''-AI sadece spam yapıyor. 3 veya 5 birim ufak ufak çıkarıp sizin boş bıraktığınız bölgeleri girip yağmalatıyolar, her birini kovalamaktan sıkılıyorsunuz artık.''
    ve birde teknoloji kısmının baya ucuz olması konularına katılıyorum fakat diğer bahsettiklerinize katılmıyorum.

Siege mekaniğini kaldırmışlar demişsiniz ama siege mekaniğinden kastınız nedir? Surları yıkabilmek veya birimlerin cebinden çıkarttığı merdivenlerden bahsediyorsanız evet bu konuda da haklısınız.

Benim anladığım 'öff aman abi bunlar ne be' diyerek oynamış, diplomasi kısmının üstünde biraz olsun durmamışsınız.

Oyunu ilk olarak Akhalılar olarak zor da oynadım, 80. turnlardan sonra üst düzey birimlerden oluşan 4+ ordu basmaya başladım gıda olsun şu bu olsun bunların hepsini diplomasiden takip ederek boş bırakmıyorsunuz ki zaten oyunun bizden istediği de bu. Çok suyunu çıkartıp 5 orduya da en kalite birimleri dizmediğiniz sürece gıda ve tunç gayet tıkırında gidiyor.
    140. turnlarda falan Troya'yı kuşattım, oyun ayarlarım da birim büyüklü ekstrada olamasına rağmen 40vs60 birimin olduğu o kuşatmada mahalle kavgası andıran bir savaşta Akhalılar seferine pause verip ertesi gün Hektor olarak başladım.

Hektor olarak gazi zorluğunda, yine dediklerinizin tam aksine yalan olmasın 40-50. turnlarda 4. orduları üretmeye başladım, gıdayı sürekli diplomasi yolundan takip ediyorum eğer orayı boş bırakırsam çünkü eksilere iniyor zaten, bu bir eksi değil artı. Sadece gold ile 10 tane ordu basıp haydin dünya turuna diyemiyorsunuz.

Hektor ve diğer ana ordu üst düzey birimlerden oluşuyordu, zaten 20 tur kadar sonra diğer ordulara da mecbur kalite birimler üretmek zorunda kaldım. Ne kadar birim çeşitliliği az olsa da, meydan savaşlarını almak çok zorlamaya başlıyor yoksa. Zaten mekanik açısından Hektor ile oynarken diplomasiyi resmen yalayıp yutmanız gerekiyor, ticaretler (takaslar), ittifaklar, aldığınız bölgeleri dostlarınıza verip müttefiklerinizin gücünü artırmak zorundasınız vs vs. Bir süre sonra da kurduğunuz müttefikler ile isterseniz konfederasyon kurabilirsiniz, bunun için hepsi can atıyor bir süre sonra. Yada çok ordu üretmeden savunucu rolüne girip müttefiklerinizi düşmana postalayabilirsiniz.

Harita düzeni derken sefer haritasından bahsediyorsanız, bence diğer oyunlardan bile güzel. Muharebe haritası içinse çeşitliliğin az olması dışında bol stratejik konumlar sunmuş olması diğer tarihi TW oyunlardan bile iyi geldi bana. Çamurlar sadece dar yerlerde değil bir çok alanda var (hatta önceki oyunlarda böyle bir şey yok diye hatırlıyorum) uzun bitkilerin hafif piyadeler için verdiği artılar ve bunların neredeyse her mapte kullanılmış olması da güzel.

Arayüz ise getirmiş oldukları mekanikler için oldukça güzel ve karıştık değil.
    Yani yazmış olduğunuz eksiler tipik warhammer sevmemiş-oynamamış neredeyse her kişinin bahsettiği şeyler
    Ayrıca oyun antik yunan atmosferini çok güzel yansıtmış, müzikler ve grafiklerde ayrı bir güzellik. Fakat bunlar oyunu o kadar iyi yapmıyor işte.

Eksileri yok mu? Evet çok fazla var.
    -Generallerin marvel filmlerinden fırlamış gibi güçlü olması (Warhammer ı çok sevsem de bu olay tarihi oyunlar hiç mi hiç yakışmıyor)
    -Teknoloji ağacının vasat olması
    -Truva konusunu işlediği halde birimlerin kıçından merdiven çıkartarak surlara çıkması... E o zaman Truva atının ne anlamı kaldı?
    -Savaş animasyonları acayip yerlerde, seslendirmeler her ırkta aynı.
    -Diplomasi denilen ve evet yukarıda bahsettiğim sürekli takip edilmesi gereken o diplomasi sadece malzeme al-ver den ibaret.
    -Ve yine diplomasi de AI nin acayip saçmalaması, yeni dost olduğunuz bir ırk sonraki turn size savaş açabiliyor ve aynı turn sıra size geldiğinde tekrar aynı ırk ile barış imzalaya biliyorsunuz hatta takastan karşılığında mal bile alıyorsunuz.
    -Savaş alnında menzilli birimlerin salaklaşıp düşmanın üstüne koşturmaları. Gibi gibi bir kaç tane daha kıl olduğum şeyler vardı ama aklıma gelenler bunlar.

Yani bana öyle geliyor ki nerede TW Warhammer sevmeyen kişiler varsa, CA nın Tarihi ana oyun olarak çıkartmadığı (Mesela Medieval ülkemiz için konuşuyorum, Osmanlı olduğu için o oyun bu kadar istenmiyorsa bende bir şey bilmiyorum) oyunlara - ve warhammer - serisine haksızlık yapılıp biraz olsun hakkını vererek oynamadığı için direkt çamur atılıyor.
    Troy içinde aynı şey, eminim ki sallayıp geçtiniz. Oyun çok iyi demiyorum, zaten nereden baksanız oyun emanet gibi duruyor. Mesela Three kingdoms çekik gözlülerin diyarında çok tutsa da dünyanın geri kalanında pekte tutmadı. 80 küsür saat zorlaıp oynasam da bende sevmedim ama kötü bir oyun değil.
    Aynı şekilde bir Rome2 olsaydı, dünya haritası üzerinde çeşitli ırklar ile ve adam akıllı kuşatma muharebeleriyle de çıksaydı... Ah ulan hayaller...

Yani illaki eksi verecekseniz, Warhammer serisi hariç Rome 2 den sonra çıkan tüm TW oyunları büyük birer saçmalık-rezillik zaten.
    İşte o büyük yalandan sonra oldu ne olduysa;https://www.youtube.com/watch?v=EaDlihIqPws&feature=youtu.be&t=87 (Edit: Bahsettiğim yer 1.38 de başlıyor)

Heriflerin trailer larda abartmadığı veya ne dedilerse yaptıkları ve kendilerini her geçen gün geliştirdikleri tek oyun Warhammer serisidir.

Biraz uzun oldu, ne ara bu kadar yazdım bilmiyorum bile. Bu kadar uzun yazılarıda okumazdım hiç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noir06 -- 21 Ağustos 2020; 16:51:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: noir06

''-AI sadece spam yapıyor. 3 veya 5 birim ufak ufak çıkarıp sizin boş bıraktığınız bölgeleri girip yağmalatıyolar, her birini kovalamaktan sıkılıyorsunuz artık.''
    ve birde teknoloji kısmının baya ucuz olması konularına katılıyorum fakat diğer bahsettiklerinize katılmıyorum.

Siege mekaniğini kaldırmışlar demişsiniz ama siege mekaniğinden kastınız nedir? Surları yıkabilmek veya birimlerin cebinden çıkarttığı merdivenlerden bahsediyorsanız evet bu konuda da haklısınız.

Benim anladığım 'öff aman abi bunlar ne be' diyerek oynamış, diplomasi kısmının üstünde biraz olsun durmamışsınız.

Oyunu ilk olarak Akhalılar olarak zor da oynadım, 80. turnlardan sonra üst düzey birimlerden oluşan 4+ ordu basmaya başladım gıda olsun şu bu olsun bunların hepsini diplomasiden takip ederek boş bırakmıyorsunuz ki zaten oyunun bizden istediği de bu. Çok suyunu çıkartıp 5 orduya da en kalite birimleri dizmediğiniz sürece gıda ve tunç gayet tıkırında gidiyor.
    140. turnlarda falan Troya'yı kuşattım, oyun ayarlarım da birim büyüklü ekstrada olamasına rağmen 40vs60 birimin olduğu o kuşatmada mahalle kavgası andıran bir savaşta Akhalılar seferine pause verip ertesi gün Hektor olarak başladım.

Hektor olarak gazi zorluğunda, yine dediklerinizin tam aksine yalan olmasın 40-50. turnlarda 4. orduları üretmeye başladım, gıdayı sürekli diplomasi yolundan takip ediyorum eğer orayı boş bırakırsam çünkü eksilere iniyor zaten, bu bir eksi değil artı. Sadece gold ile 10 tane ordu basıp haydin dünya turuna diyemiyorsunuz.

Hektor ve diğer ana ordu üst düzey birimlerden oluşuyordu, zaten 20 tur kadar sonra diğer ordulara da mecbur kalite birimler üretmek zorunda kaldım. Ne kadar birim çeşitliliği az olsa da, meydan savaşlarını almak çok zorlamaya başlıyor yoksa. Zaten mekanik açısından Hektor ile oynarken diplomasiyi resmen yalayıp yutmanız gerekiyor, ticaretler (takaslar), ittifaklar, aldığınız bölgeleri dostlarınıza verip müttefiklerinizin gücünü artırmak zorundasınız vs vs. Bir süre sonra da kurduğunuz müttefikler ile isterseniz konfederasyon kurabilirsiniz, bunun için hepsi can atıyor bir süre sonra. Yada çok ordu üretmeden savunucu rolüne girip müttefiklerinizi düşmana postalayabilirsiniz.

Harita düzeni derken sefer haritasından bahsediyorsanız, bence diğer oyunlardan bile güzel. Muharebe haritası içinse çeşitliliğin az olması dışında bol stratejik konumlar sunmuş olması diğer tarihi TW oyunlardan bile iyi geldi bana. Çamurlar sadece dar yerlerde değil bir çok alanda var (hatta önceki oyunlarda böyle bir şey yok diye hatırlıyorum) uzun bitkilerin hafif piyadeler için verdiği artılar ve bunların neredeyse her mapte kullanılmış olması da güzel.

Arayüz ise getirmiş oldukları mekanikler için oldukça güzel ve karıştık değil.
    Yani yazmış olduğunuz eksiler tipik warhammer sevmemiş-oynamamış neredeyse her kişinin bahsettiği şeyler
    Ayrıca oyun antik yunan atmosferini çok güzel yansıtmış, müzikler ve grafiklerde ayrı bir güzellik. Fakat bunlar oyunu o kadar iyi yapmıyor işte.

Eksileri yok mu? Evet çok fazla var.
    -Generallerin marvel filmlerinden fırlamış gibi güçlü olması (Warhammer ı çok sevsem de bu olay tarihi oyunlar hiç mi hiç yakışmıyor)
    -Teknoloji ağacının vasat olması
    -Truva konusunu işlediği halde birimlerin kıçından merdiven çıkartarak surlara çıkması... E o zaman Truva atının ne anlamı kaldı?
    -Savaş animasyonları acayip yerlerde, seslendirmeler her ırkta aynı.
    -Diplomasi denilen ve evet yukarıda bahsettiğim sürekli takip edilmesi gereken o diplomasi sadece malzeme al-ver den ibaret.
    -Ve yine diplomasi de AI nin acayip saçmalaması, yeni dost olduğunuz bir ırk sonraki turn size savaş açabiliyor ve aynı turn sıra size geldiğinde tekrar aynı ırk ile barış imzalaya biliyorsunuz hatta takastan karşılığında mal bile alıyorsunuz.
    -Savaş alnında menzilli birimlerin salaklaşıp düşmanın üstüne koşturmaları. Gibi gibi bir kaç tane daha kıl olduğum şeyler vardı ama aklıma gelenler bunlar.

Yani bana öyle geliyor ki nerede TW Warhammer sevmeyen kişiler varsa, CA nın Tarihi ana oyun olarak çıkartmadığı (Mesela Medieval ülkemiz için konuşuyorum, Osmanlı olduğu için o oyun bu kadar istenmiyorsa bende bir şey bilmiyorum) oyunlara - ve warhammer - serisine haksızlık yapılıp biraz olsun hakkını vererek oynamadığı için direkt çamur atılıyor.
    Troy içinde aynı şey, eminim ki sallayıp geçtiniz. Oyun çok iyi demiyorum, zaten nereden baksanız oyun emanet gibi duruyor. Mesela Three kingdoms çekik gözlülerin diyarında çok tutsa da dünyanın geri kalanında pekte tutmadı. 80 küsür saat zorlaıp oynasam da bende sevmedim ama kötü bir oyun değil.
    Aynı şekilde bir Rome2 olsaydı, dünya haritası üzerinde çeşitli ırklar ile ve adam akıllı kuşatma muharebeleriyle de çıksaydı... Ah ulan hayaller...

Yani illaki eksi verecekseniz, Warhammer serisi hariç Rome 2 den sonra çıkan tüm TW oyunları büyük birer saçmalık-rezillik zaten.
    İşte o büyük yalandan sonra oldu ne olduysa;https://www.youtube.com/watch?v=EaDlihIqPws&feature=youtu.be&t=87 (Edit: Bahsettiğim yer 1.38 de başlıyor)

Heriflerin trailer larda abartmadığı veya ne dedilerse yaptıkları ve kendilerini her geçen gün geliştirdikleri tek oyun Warhammer serisidir.

Biraz uzun oldu, ne ara bu kadar yazdım bilmiyorum bile. Bu kadar uzun yazılarıda okumazdım hiç

Alıntıları Göster
    Yazdıklarınızın tamamını okudum hocam, iyi bir inceleme olmuş ama hakkımda düşündükleriniz yanlış olmuş Tek tek cevaplamak gerekirse şöyle başlıyorum;

-Ben oyuna direk Hector ile başladım, bundan önceki TW oyunlarında yaptığım şekilde oynadım şuana kadar abartmadığım sürece hiç ordu üreterek eksiye düştüğümü hatırlamıyorum. Çoğu total war oyununda diplomasiyi çok kullanırım yani age of oynar gibi bas orduyu sal kafası ile hiç TW oynamadım. Sürekli sindire sindire giderim her seride. Hatta bu olay başıma geldiğinde acaba bende mi bir sıkıntı var oyunu oynamayı mı unuttum diye biraz reddit, steam forumları ve metacritic yorumlarını kurcaladım. Bu seriye yeni değil de TW'yi ilk oyundan beri takip eden çoğu kişi gıda sorununu yazmış yani bir sıkıntı var burda. Eski oyunlarda ordu üretmek içinde zaten gıda bütük etkendi ama sürekli gıdayı anlık takaslar ile almıyorduk. Rome II'yi kaçıncı defa bitirdim hatırlamıyorum hatta son kez bitireli de üstünden çok zaman geçmedi ama. En fazla karşılılı ticaret anlaşması yapar, çiftliklerin kademelerini fuller, teknolojik araştırmasını yapardım ondan sonra baya sefere çıkacak kadar sahada ordum oluyordu. Bunda bariz kasmışlar oyun sadece diplomasi ile yürüsün askeri birlikler minimal düzeyde olsun diye. Başlarda sıkıntı olmuyor ama oyun sonlarına doğru sınırlarınız büyüdüğünde sahada elinizin altında 1 veya taş çatlasın 2 stack ile k*çınız çatlıyor toprak mı koruyayım yoksa epik görevler için adam mı yollayayım diye. Çünkü AI sürekli durmadan 15-20 birim büyüklüğünde stack yolluyo hiç durmadan onlara gıda sıkıntısı işlemiyor Net yani kendini hissettiriyor oyunun resource sisteminde ve gıda olayında bir sıkıntı var.

-Siege mekaniği derken evet duvar yıkma olaylarından bahsettim, büyük mancınıklar vs.
    -Harita düzeni derken sefer haritasından bahsettim renk paleti nedense beni çok rahatsız etti. Zaten yazarken belirttim warhammer ne kadar kitlesi için sevilen iyi bir oyun olsada tarzından dolayı ben sevmiyorum. Hatta arkadaşa da onu sordum TK almayı düşünüyorum ama oda warhammer kafasında bir oyunsa oyunu da almayacam diye. Beni bir türlü sarmıyor biraz eski kafadayım ben klasik MTW,rome, empire, napoleon gibi olacak benim aradığım.

-Generaller zaten zebellah gibi. Eskiden savaş alanlarında generalleri stratejik kullanmak için çok dikkatli davranırdık öldürtmeyelim diye hatta çoğu riskli savaşa yollamazdım ölmesin diye. Burda herkes terminatör gibi. Kuşattığım şehre girmeye çalışırken düşman general tek başına bir mahalleyi tam olarak 3 birime karşı dakikalarca savundu. İnsaf yahu zaten seven kitlesi için warhammer yapıyorsun historical olanıda kendi halinde bırak neden illa bunu da WH mekaniğine buladın ki. Yıllardır Rome II oynayan biri olarak bu oyun çıkacağında heycanlanmıştım ama resmen oyundan soğuttu beni. Saga serisi hep cırt bir seriydi Britanya da pek iyi değildi ama onda bile böyle garip sorunlar yoktu.

-Diplomasi de bir garip bence oyun diplomasiye yönlendiriyor ama AI sürekli her tur aynı teklifi size dayatıp duruyor spamlar gibi. Ajanlar bir süre sonra inanılmaz sıkıyor oynanışı.
    -Savaş animasyonları aşırı kötü, dediğim gibi ben normalde hiçbir TW oyununda acele etmem bütün savaşları manuel oynarım birimleri yakından incelerim ama bu oyunda animasyonlar o derece rahatsız etti ki oyunun ortasına geldiğimde çoğu savaşı otomatik yapıp geçtiğimi fark ettim.

-Mediavel yüzlerce saat oynamıştım hiçbirinde osmanlı ile oynamadım bahsettiğim konu buydu kendi açımdan diyorum Yani o tarz bir insan değilim ver mehteri yallah tüm dünyaya Türk'ün gücünü göstereyim diye oynamadım o oyunu. Warhammer eminim iyi oyundur ama beni çekmiyor bir türlü içine boklamıyorum yani seriyi.

Rome II'den sonra zaten Britanya çıktı birde TK çıkmıştı. Britanyayı çıktığı gibi alıp oynadım onu da beğenmedim, ama bunlar karşılaştırırsak o daha iyiydi, en azından asker basmaya izin veriyordu. Garip bir bana saçma gelen bir kısıtlaması yoktu yani ele geçirdiğimiz yerleri koruyorduk en azından.

Videoyu izledim rome II zaten baya sorunlu çıktı ama sonradan biraz toplamışlardı o oyunu. Yalnız yıllar geçti o oyun çıkalı şuan çıkardıkları şu saga serisi sanki o oyunlarında gerisinde gibi gerek teknolojik grafiksel gerek oynanış olarak. Adamlar historical kısmı sallıyor sürekli.

Coştum biraz okumaya üşenmezsen ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 21 Ağustos 2020; 18:42:30 >
    İki mod var. Kahramanlar daha efsanevi ve tek başlarına yardırıyorlar. İkinci mod ise kahraman değil de generaller normal tarihi mod diyebileceğin şekilde oynanıyor. Ben ilkini denemeni tavsiye ederim. Hikayeyi bilerek oynamak daha keyif veriyor bana göre.
    Öncelikle sizin hakkınızda direkt tahmin yürütmek istememiştim ama yazdıklarımı tekrar okuyunca öyle anlaşılıyor cidden, kusura bakmayın.
    Yazınızı okudum Zaten kilit konularda benzer şeyleri düşünüyormuşuz.
    Benim anlam veremediğim şey, ben oyunda 5 kalite ordu fullerken sizin; 'tek birime sabitliyor oyun, gıda yetmiyor' demenizdi aslında. Bunun nasıl olduğunu merak edip bir kaç soru sorayım derken incelemeye dönüştü yazı.
    En son oynadığım tarih konulu TW oyunu Three Kingdoms olmuştu ve onda da Troy ile benzer mantık olduğu için ben yabancılık çekmemiş olabilirim, gerçi warhammer'da da sürekli ekonomi olarak eksilere inmek normal bir şey bazı ırklar için belki bunlar sayesinde yabancılık çekmedim.

Tek oynamadığım TW oyunu Britanya olmuştu, Rome2 nin sadece isim değiştirmiş küçük bir demosu gibi görünüyordu...
    Three Kingdoms dan sonra 'yeni' bir batılı tarihi oyunu görmek beni heyecanlandırdı, onun hevesiyle götürüyor beni Troy şimdilik. Ama dediğimiz gibi çok eksi yanı var, zaten yeni oyuncular çekmek için denenilmiş bir yapım olduğu çok belli, bedava değilde 215 lira verilmiş olsa görüşüm çok daha farklı olurdu zaten en fazla ederi 80 lira şu oyunun.
    Ve aklıma şimdi gelen bir oyunun büyük eksisi, birimlere savaş düzeni emri veremiyoruz yine... Mızraklı birimlerin mızraklarını doğrultmasını özledik be CA

Edit: Ayrıca Troy'un özellikle sefer haritasının renk paletini beğenmemişseniz Three Kingdoms'da mide bulantısı geçirmeniz muhtemeldir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noir06 -- 21 Ağustos 2020; 20:2:17 >
  • @DeliKulaBey
    Teşekkür ederim hocam en azından klasik bir mod var o zaman oynayabileceğimiz.

@noir06
    Ne kusuru hocam önemli değil, dediğiniz gibi oynayan bende çok gördüğüm için birden o imge gözümde oluştu

Bende anlamadım hocam dediğim gibi ama şöyle genel olarak girip bir oynayanların incelemelerine bakayım dedim yukarda da resim attığım gibi bir çok kişi bu konuyu yazmış ama sanırım olay sizin dediğiniz gibi bunu birkaç yerde gördüm şimdi. Bu olay Three Kingdoms ile gelmiş ben o oyunu hiç oynamadığım için direkt yabancı geldi bana. En son oynadığım oyun britanyaydı işte.

Olay tam olarak şöyle gelişti hatta ben eski kafa ile oyunu düşündüğüm için gıdayı filan hiç ticaretle almadım kendim üretip geliştirdiğim kadar kullanıyordum turda 1k geliyordu bana. Tek stack hector'un ordusu vardı. TROYA'da ki peder git şurayı al diyordu alıyordum. En son antalya tarafında bi bölge var epik misyon çıktı beni oraya yolladı git al diye. Bende hector'u yolladım ne olduysa o ara oldu. PARIS birine dalaştı adamlar bizim topraklara çıkıp benim boş bıraktığım yerleri beleşten aldı o aldığım kanarya adasına direk sparta 5-10 birim ile tek stack gönderip topladı.Ben geri dönüp tek tek topladım yine benim topladığım yerleri arkamdan başkaları bastı. Yeni 2.bir stack yapayım dedim direk diğer tur -2k'larda kıtlık yaşandı derken ben direk attım alt+f4'ü noluyor böyle diye Yukarda attığım ufak resme göz atın ordaki elemanda benzer şeyi yaşamış ilerde 100 turda filan adam sadece 2 stack toplayabilmiş büyük savaşta dağatmışlar.

Bu arada o dediğinizi bende fark ettim birkaç kez manuel savaşa girerken mıraklı birimlerin kalkanları indirip mızrakları dikmesi filan vardı onlar da gitmiş. Diyorum ya yıllar önce çıkan oyunların bile gerisinde özellikler diye Birde buna dlc çıkaracaklar işte. T'yı alma konusunda kararsızlığa düştüm arkadaşın yukarda dediği gibi eğer klasik historical mod iyiyse oynarım ama TROY gibiyse bulaşmak istemiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 21 Ağustos 2020; 21:31:38 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.