DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Toshiba Recovery ile HDD'e format atmak
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
54
Cevap
0
Favori
101.355
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Taşınabilir Bilgisayarlar >> Notebook - Ultrabook >> Toshiba >> Toshiba Recovery ile HDD'e format atmak
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      Bildiğiniz üzere, harddiski bikaç bölüme ayırıp (D:, E:, F:, vs) ardından da Windows Vista'yı Toshiba Recovery DVD si ile tekrar kurduğumuzda kötü bir süpriz ile karşılaşıyoruz. Vista kurulumu tamamlandıktan sonra "bilgisayarımı" tıkladığınzda D:, E:, vs. deki bütün bilgileriniz silinmiş ve yerine sadece C:'den oluşan tek bi bölüm gelmiş oluyor. sinir bozucu değil mi??

Biçok şeyin çözümü olduğu gibi bunun da bi çözümü var tabiiki. Son zamanlarda sık sık tekrarlanan sorular ve anlatılan prosedürün uzaması sonucu, bu konuyu bi başlık altında olabildiğince net olarak açıklamaya çalıştım.

1- Öncelikle bilgisayara format atmadan önce masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tuşla tıklayıp, Yönet komutunu tıklamalıyız.

2- Açılan Bilgisayar Yönetimi penceresinde, Sol taraftaki menüden Disk yönetimini tıkladığımızda harddiskimizin tüm gizlenmiş ve gizlenmemiş bölümlerini buradan görebiliriz.

3- WinRE bölümüne sağ tuşla tıkladığımızda açılan menüden "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" komutunu tıklayın.

4- Alttaki kutucuğu tıklayarak "ekle" diyin.

5- Sağdan herhangi bi sürücü harfi seçip tamam'ı tıklayın

6- Tamam'ı tıkladıktan sonra WinRE bölümü Bilgisayarım'da aktif olacaktır.

7- Masaüstünden Bilgisayarıma çift tıklayıp WinRE bölümüne girin ve içindeki tüm dosyaları silin. (veya benim yaptığım gibi yedekleyin... nolur nolmaz... )

8- Artık Bilgisayarınızı formatlamaya hazırsınız. Bütün bilgilerinizi D: veya E: ye atın, Toshiba Recovery DVD'sini takın ve bilgisayarınızı tekrar başlatın.

9- Bilgisayar açılırken F12'ye basıp Boot Menüden "CD/DVD" seçeneğini seçin.

10- Windwows dosyaları kopyalaması bittiğinde çıkan bi pencereden "settings" diyin. Açılan kutucuktan MUTLAKA VE MUTLAKA alttaki seçeneği seçin (without WinRE)

11- OK diyin, Next diyin ve kuruluma normal olarak devam edin..

Vista sorunsuz bişekilde kurulduktan sonra D:, E:, vs bölümlernizin olduğu gibi yerinde durduğunu göreceksiniz.

Bu arada bu işlemlerin daha farklı yollardan da yapılabileceğini biliyorum. ancak bilgisayar bilgisi az olan arkadaşlar için en uygun yolun bu olduğu düşüncesindeyim.

ALINTI DEĞİLDİR

|
      |

• Çavuş
      46 Mesaj
      01 Ağustos 2007 01:15:38
      iyi açıklama..bendede tecra a3 modeli var hocam vista değilde xp pro su var.bundada olurmu aynı secenekler??
      |
      |

olumsuz:bonser24(ava giderken avlanan tilki)
    • Çavuş
      64 Mesaj
      01 Ağustos 2007 13:20:59
      teşekkür ederim... ama sana bir sorum olacak. şimdi biz bu şekilde format attıktan sonra C de bulunan cdsiz format atmamızı sağlayacak olan klasörleri kaybediyormuyuz?... birde ben bilgisayarı aldığımdan beri hiç bir şey yedeklemedim recovery Cd si kaybolursa format atabilmek için bilgisayardan birşeyleri Cd ye çekmem gerekiyormuydu?
      |
      |

Ne Clark Kent'im Ne Süpermen'im !!!
    • 01 Ağustos 2007 22:04:04 Konu Sahibi
      eğer recovery cd'niz YOKSA ve format atarken WinRE bölümünü kullanıyorsanız recovery yapmak için yukarda yazdığım işlemleri UYGULAMAYIN!!! yoksa bir daha recovery yapamayabilirsiniz. bu yukarda yazdığım bilgiler Toshiba A100 serisi notebooklar için geçerli. diğerleri hakkında bi bilgim yok açıkcası...
      |
      |

• Çavuş
      85 Mesaj
      10 Ağustos 2007 22:56:44
      tebrik ederim çopk güzel bir çalışma....Sadece WİnRE ne işe yarıyor..WİnRe yi sildikten sonra ne gibi dezavantajlarla karşılaşırız??? Bilgilendirirsen sevinirm.....
      |
      |

• Yüzbaşı
      579 Mesaj
      11 Ağustos 2007 14:00:09
      bilgisayar yönetimine girdiğimde resimde gösterdiğin gibi WinRe bölümü yok EISA diye bir bölüm var onada işlem yapılmıyor :(
      |
      |

• Çavuş
      86 Mesaj
      20 Ekim 2007 14:51:54
      Ben a200-1ah kullanıyorum. Bende winre diye bir kısım yok. olan yere ise sağ yıkladığımda yardım çıkıyor. sadece. winre yi yüklemek için herhangi bir şey yapmak gerekiyor mu?
      |
      |

• Yüzbaşı
      730 Mesaj
      21 Ekim 2007 00:24:33
      yukarıda soru soran arkadaş içinsöylüyorum a200 serisinde sistem kurtarma seçenekleri vardır mecbur kalırsan cd yi kullan aksi takdirde cd den yapılan bir yükleme gizli olan recovery bölümünü siler.winre bölümü bizde bu yüzden yardım olarak çıkıyor
      |
      |

• Yüzbaşı
      503 Mesaj
      04 Kasım 2007 12:31:10
      quote:

Orjinalden alıntı: ralphboy

Sadece WİnRE ne işe yarıyor..WİnRe yi sildikten sonra ne gibi dezavantajlarla karşılaşırız???

Sevgili kardeşim,
      WinRE, recovery cd'sinin hdd' deki hali. Eğer elinde recovery cd'si varsa ve WinRE'yi silersen hiç bir dezavantajı yok (mantıken)...
      |
      |

Hayat oyunu iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir eli iyi oynamaktır...
    • Çavuş
      52 Mesaj
      06 Aralık 2007 03:09:18
      quote:

Orjinalden alıntı: hhcihan

Alıntıları Göster

Sevgili kardeşim,
      WinRE, recovery cd'sinin hdd' deki hali. Eğer elinde recovery cd'si varsa ve WinRE'yi silersen hiç bir dezavantajı yok (mantıken)...

peki bu winre'yi kullanarak nasıl recovery yapabilirim?
      |
      |

• Teğmen
      175 Mesaj
      10 Aralık 2007 11:43:29
      A100-599 kullanıyorum, recovery diski kullanarak format atmak istedim, Kızıl Baron'un dediği gibi 2. seçeneği seçtim, ancak disk yönetiminde yapılması gereken ayardan haberdar değildim, kurulum yarıda kaldı (yeterli disk alanı yok uyarısı aldım). 1. seçeneği seçmekten başka alternernatif görünmüyordu fakat C: haricindeki sürücülerin de uçacağını kestirip, xp kurdum ve bilgileri yedekledikten sonra, vista kurulumuna geri döndüm.

Bu iş açıkçası canımı sıktı, çünkü senelerdir farklı windowslarda C ye format atarım D durur, bütün bilgiler korunur bu şekilde, şimdi Kızıl Baron'un bahsettiği disk yönetimi kısmına bakıyorum, WinRE kısmı yenine EISA configuration yazan bir yer var, boyutu 1.46 gb ve sağ tıklayınca sadece yardım çıkıyor. WinRE 'ye geçmek için başka bir ayar mı gerekiyor acaba?

Bu arada ne gerek var bu recovery ye standart setup koysalar daha pratik olmaz mıydı?
      |
      |

• Teğmen
      175 Mesaj
      10 Aralık 2007 19:41:55
      Ek olarak, 2. seçeneği seçince uyarı olarak aşağıdaki pencere görünüyor, 1.5 gb lık alana kurulum yapmaya çalışıyor gibi geldi bana, tabi ondan sonra yer yok mesajı geliyor, benim kurulum yapmak istediğim C sürücüsü 30 gb.

|
      |

• Emekli Yönetici
      8750 Mesaj
      11 Aralık 2007 13:37:24
      GüzeL PayLaşım yapmışsın SaoL.
      |
      |

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu…”

• Yarbay
      10356 Mesaj
      16 Aralık 2007 02:30:06
      bende en yukarıdaki örnek resimlerdeki durum olmuyo. çünkü disk yönetiminde WinRE kısmının seçenekleri disabled durumda..
      yani WinRE kısmıyla oynayamıyorum..

ve bizim makinalarda da ( en azından benim makinada) bu WinRE kısmı hdd'de C'den önce oluşturulmuş gözüktüğü için ilk partition olarak geçiyor.
      ben de bölüme en azından sürücü harfi bile veremediğimden dolayı onu first partition olma durumundan kurtaramıyorum.

bu yüzden de recovery yaparken "format only the first partition" seçeneğini kullanırsam bu WinRE kısmını silip vista'yı oraya kurmaya çalışıcak.
      tahminimce aynı durum imolared'de de var.

ama durumun çözümü kimde var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crosshair -- 16 Aralık 2007; 2:32:04 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      282 Mesaj
      25 Aralık 2007 19:24:06
      Arkadaşlar bende A100 599 model notebook var linux kurayım derken recovery kısmı uçtu
      Acaba tekrar nasıl recovery kısmını getirebilirim?
      |
      |

Selamün Aleyküm...
    • Teğmen
      175 Mesaj
      26 Aralık 2007 09:53:10
      recovery disk ile ilk seçeneği seçince diske komple format atıp, oluşturuyor WinRE yi, bu arada WinRE kısmı olmadan da recovery yapılabiliyor..
      |
      |

• Er
      7 Mesaj
      07 Ocak 2008 12:39:08
      ablamın toshiba notebookunda hardisk C ve D halinde iki parçaydı.
      C de bulunan dosyaları D ye yedekledim.
      laptop ağır çalıştığı ve çok takıldığı için kurtarma diskiyle windows kurulumunu yeniden yaptım.
      laptop fabrika ayarlarına döndü.

ancak açıldığında C ve D birleşmişti. D bulunan dosyalarımın hiçbiri ortada yoktu.
      Ontrack Easy Recovery Professional v.6.0 programı ile slinen dosyaları geri getirdim.
      ama geri gelen fotoğraf ve mp3 lerin bazıları açılırken bazıları maalesef açılmadı.

özellikle fotoğraflar çok önemli.
      ablam beni öldürür
      bunun için yardımcı olabilecek biri var mı?

keşke önce burayı okusaydım yaaa :(
      |
      |

• Er
      7 Mesaj
      08 Ocak 2008 12:06:32
      quote:

Orjinalden alıntı: seymakdas

ablamın toshiba notebookunda hardisk C ve D halinde iki parçaydı.
      C de bulunan dosyaları D ye yedekledim.
      laptop ağır çalıştığı ve çok takıldığı için kurtarma diskiyle windows kurulumunu yeniden yaptım.
      laptop fabrika ayarlarına döndü.

ancak açıldığında C ve D birleşmişti. D bulunan dosyalarımın hiçbiri ortada yoktu.
      Ontrack Easy Recovery Professional v.6.0 programı ile slinen dosyaları geri getirdim.
      ama geri gelen fotoğraf ve mp3 lerin bazıları açılırken bazıları maalesef açılmadı.

özellikle fotoğraflar çok önemli.
      ablam beni öldürür
      bunun için yardımcı olabilecek biri var mı?

keşke önce burayı okusaydım yaaa :(

Bir kaç geri getirme programı işe yaramadı fakat my recovery files diye bir program kurduk
      bütün fotoğraflar ve mp3 ler geri geldi çok şükür
      |
      |

• 08 Ocak 2008 13:39:33
      quote:

Orjinalden alıntı: Kızıl Baron

eğer recovery cd'niz YOKSA ve format atarken WinRE bölümünü kullanıyorsanız recovery yapmak için yukarda yazdığım işlemleri UYGULAMAYIN!!! yoksa bir daha recovery yapamayabilirsiniz. bu yukarda yazdığım bilgiler Toshiba A100 serisi notebooklar için geçerli. diğerleri hakkında bi bilgim yok açıkcası...

valla helal olsun kardeş güzel bulmuşsun. önceki notebookumda aynı olay vardı nası çözeğimi düşünüyordum
      |
      |

GM 5 Plus
    • Yarbay
      10356 Mesaj
      17 Mart 2008 01:05:26
      mrb.
      ben recovery bölümünü sildim. ve hdd'yi üçe ayırdım.
      şuan C (vista için ayırdım) , E (data) ve H (xp kurulu) sürücüleri mevcut.
      çift işletim sistemi yapmak istediğim için önce xp'yi kurdum.
      sonra da recovery dvd'sini taktım. recovery seçeneklerinden alttaki seçeneği seçip first partition'a (C'ye) Vista kurucaktım. buraya kadar herşey güzel oldu ama,
      * OK dedikten sonra first partition olarak C'yi göstermedi, "win95" diye farklı bi bölüm çıktı. ve boyutu da 44gb olarak yazıyodu. bense C'ye 38gb civarı bi yer ayırmıştım
      * Daha da önemlisi, ikinci recovery seçeneğini seçtikten sonra next dediğimde "bütün harddisk silinecek" uyarısı verdi. bu neden ?? sadece first partition'a recovery yapacağım zaman neden bütün harddiski silsin ki ?
      |
      |

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
ses yalıtımı
SEO
izmir havalimanı transfer
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,453
1.2.162

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.