Şimdi Ara

Toshiba 65UL3063DT 65'' Televizyon - Satıcı Hepsiburada - 5.299,00 TL

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
2
Favori
11.935
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkes ne çok biliyor yahu! Vestel fabrikasında üretiliyor diye alınmazmış. iPhone da Foxconn fabrikalarında üretiliyor, Foxconn diye alınmaz mı yani?!

Büyük firmalar, yeri gelir fabrika ve altyapı yatırımı yapmamak için ürünlerini istedikleri kalitede fason olarak başka üreticilere ürettirler. Vestel'in, yine kendi üretimi olan Regal, Seg, HiLevel vb. gibi markaları da var (ve ayrıca Vestel markası ile de satış yapıyor). Bu ürünlerde kullandıkları devre elemanlarının, LCD panellerin, kablajların, düğmelerin, kasa plastiği ve malzemesinin vs. hepsinin farklı kalite seviyeleri vardır ve bunlar farklı üretim hatlarını besler ve farklı üretim hatlarından çıkarlar. Çok kısaca anlattım. Toshiba da, Vestel'e gider ve der ki: "Asgari olarak şu şu şu komponentleri kullanarak, asgari olarak şu kalite seviyesinde bir ürün istiyorum." Vestel, Toshiba'nın belirlediği bu kriterlere uygun komponentlerde ürün çıkartır. Yani beğenmediği(n)(m)iz Vestel'in fabrikadan en az 5-6 kalitede ürün çıkar ve bunlara farklı markalar basılır, fiyatlandırma da buna göre yapılır. Zira bu ürünlerin maliyetleri de farklıdır, farklı kalitede kullandıkları komponentler sebebiyle.

Aynı üreticinin, kendi bünyesindeki markalar içinde yaptığı bu sınıflandırmaya pazar segmentasyonu denir. Bir üreticinin (adı A firması olsun), başka bir üreticinin (adı B firması olsun) ürününü üretip üzerine B markasını basmasına ise fason üretim denir. Fason kelimesi bizim günlük kullanımımızda sahte anlamına geldiği için kafalarda yanlış izlenim bırakıyor.

Ezcümle; Toshiba, kendi belirlediği komponentlerden oluşan ve kendi istediği kaliteye sahip bir ürünü Vestel'in entegrasyon altyapısını kullanarak Vestel'e fason olarak ürettirmektedir. Kafanızdan atın bu saçma aynı fabrikadan çıkıyorsa, aynı kalitededir zırvalıklarını. Bilmediğiniz konularda yorum yapmak yerine "bilmiyorum" demeyi öğrenin.
    Bunca açıklamamdan anladığın Foxconn ile Vestel'i bir tuttuğum veya Vestel'i savunduğum vs. ise tebrikler. Fason üretim, pazar segmentasyonu bunlardan bahsettim. Marka isimleri yerine X koy, Y koy, Z koy. Üretimin hangi üreticinin fabrikasında ürettirildiğinden ziyade, hangi komponentlerle yapıldığı önemlidir. Misal, Vestel kendi markasıyla ürettiği TV'lerde kendi tasarladığı ve ürettiği devre kartlarını ve kablajları kullanıyordur, ama Toshiba'da, Toshiba'nın işaret ettiği bu komponentleri kullanır. Bu da TV'nin (veya hangi üründen bahsediyorsak) onun kalitesini artırır. Vestel'i neden sevmiyoruz, çünkü ürünleri daha dayanıksız, daha kalitesiz, yabancı marka cep telefonlarına ek vergi istiyor vs. Ki bunlarda ben de hemfikirim...

Lakin bunlar ayrı konu; kendi ürünlerinde kullandığı komponentleri kullanmadığı bir ürünün gayet kaliteli olabileceği gerçeği ayrı konu. Öte yandan, Vestel'in üretim ve entegrasyon altyapısı dünyadaki rakiplerinden geri kalır değil. Arçelik-Beko da aynı şekilde. Markayı bir sebepten sevmeyip, bunu alakalı alakasız her alana yansıtmak objektifliğe aykırı. Forumun amacı marka savunuculuğu veya yericiliği değil, doğru bilgiyi başkalarına aktarmak.
    Vestel Manisa TV Fabrikasında bir zamanlar çalışmış biri olarak sadece şu kadarını söyleyebilirim fabrikada çalışan kalite kontrol elemanı dahi kendi evime ve çevremdekilere Vestel almam aldırmam diyordu benim gördüğüm kadarıyla kalite yerlerde çalışanlara köle muamelesi yapan bir firma alıp almamak tüketicinin insiyatifinde ama bende yıllardır fason bile üretse Vestel muadili ürünler almıyor aldırmıyorum.

Yerli malını karalayanlar gerçekten hain, yerli malını tercih etmiyor da ne idüğü belirsiz polonya montajı LG TV'yi tercih ediyor. O polonyalı senin vatandaşından daha mı iyi yani. İyi dediğiniz LG TV'yi gidip bir yakından inceleyin, plastiğine bir bakın ne kadar dandik olduğunu gözünüzle görün, görmeden incelemeden herkes sallıyor. Sadece kendi memleketini karalasın yeter...

• Geçen perşembe a101 insort te 65 inç Toshiba farklı modeli 4800₺ idi model farkları nedir bilemiyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tip olarak 10 sene öncesinin tvlerine benziyor... toshiba görünümlü vestel'e bu parayı vermezdim.. hele bu tiple...
  • kullanıp yorum yapacak olan var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • toshiba dediğin bildiğin vestel. vestel üretiyor toshiba yı alırken ona göre alın
  • Herkes ne çok biliyor yahu! Vestel fabrikasında üretiliyor diye alınmazmış. iPhone da Foxconn fabrikalarında üretiliyor, Foxconn diye alınmaz mı yani?!

Büyük firmalar, yeri gelir fabrika ve altyapı yatırımı yapmamak için ürünlerini istedikleri kalitede fason olarak başka üreticilere ürettirler. Vestel'in, yine kendi üretimi olan Regal, Seg, HiLevel vb. gibi markaları da var (ve ayrıca Vestel markası ile de satış yapıyor). Bu ürünlerde kullandıkları devre elemanlarının, LCD panellerin, kablajların, düğmelerin, kasa plastiği ve malzemesinin vs. hepsinin farklı kalite seviyeleri vardır ve bunlar farklı üretim hatlarını besler ve farklı üretim hatlarından çıkarlar. Çok kısaca anlattım. Toshiba da, Vestel'e gider ve der ki: "Asgari olarak şu şu şu komponentleri kullanarak, asgari olarak şu kalite seviyesinde bir ürün istiyorum." Vestel, Toshiba'nın belirlediği bu kriterlere uygun komponentlerde ürün çıkartır. Yani beğenmediği(n)(m)iz Vestel'in fabrikadan en az 5-6 kalitede ürün çıkar ve bunlara farklı markalar basılır, fiyatlandırma da buna göre yapılır. Zira bu ürünlerin maliyetleri de farklıdır, farklı kalitede kullandıkları komponentler sebebiyle.

Aynı üreticinin, kendi bünyesindeki markalar içinde yaptığı bu sınıflandırmaya pazar segmentasyonu denir. Bir üreticinin (adı A firması olsun), başka bir üreticinin (adı B firması olsun) ürününü üretip üzerine B markasını basmasına ise fason üretim denir. Fason kelimesi bizim günlük kullanımımızda sahte anlamına geldiği için kafalarda yanlış izlenim bırakıyor.

Ezcümle; Toshiba, kendi belirlediği komponentlerden oluşan ve kendi istediği kaliteye sahip bir ürünü Vestel'in entegrasyon altyapısını kullanarak Vestel'e fason olarak ürettirmektedir. Kafanızdan atın bu saçma aynı fabrikadan çıkıyorsa, aynı kalitededir zırvalıklarını. Bilmediğiniz konularda yorum yapmak yerine "bilmiyorum" demeyi öğrenin.

• BARAnCUDAs kullanıcısına yanıt
    Foxconn ile vesteli bir mi tuttun sen şimdi? Tebrikler. Vestel bu satın almada para kazanıyor diye bile almam. Kendileri ithal ürünlere ekstra vergi gelsin bizim ürünlerimiz satsın demiş bir firma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nhtgrck

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Mesajda her şeyi yazamadım, bir kısmını da size bıraktım ama maalesef her şeyi yazmak gerekiyor demek ki.

Toshiba, kendi marka ismini kullanmak hakkını ne karşılığı veriyor Vestel'e? Babasının hayrına mı? Vestel fabrikasında Toshiba markası ile üretilen ürünlerden Avrupa (veya başka dış pazarlara) giden ürünler de var, sadece iç pazarı beslemiyor. Kaldı ki Toshiba daha önce de Polonya'da üretim yapıyordu. Her neyse... Yılların Toshiba'sı, kendi marka isminin zedelenmemesi için, belli kriterler koyuyor ortaya ve bu kriterlere uymak şartıyla ürettiğin ürünlere Toshiba markasını basabilirsin diyor, ve bunları da belirli aralıkla kontrol ediyor/ettiriyor. Yahut yarın başka marka gelir Vestel'e, yukarıda da yazdığım gibi bana şu şu kriterlere uygun üretim yap diyebilir.

Her örneği buradan veremeyebilirim diyerek sözü taptaze dimağlara bırakıyorum. Selametle!

• quote:

Orijinalden alıntı: Kustumize

Foxconn ile vesteli bir mi tuttun sen şimdi? Tebrikler. Vestel bu satın almada para kazanıyor diye bile almam. Kendileri ithal ürünlere ekstra vergi gelsin bizim ürünlerimiz satsın demiş bir firma.
    Bunca açıklamamdan anladığın Foxconn ile Vestel'i bir tuttuğum veya Vestel'i savunduğum vs. ise tebrikler. Fason üretim, pazar segmentasyonu bunlardan bahsettim. Marka isimleri yerine X koy, Y koy, Z koy. Üretimin hangi üreticinin fabrikasında ürettirildiğinden ziyade, hangi komponentlerle yapıldığı önemlidir. Misal, Vestel kendi markasıyla ürettiği TV'lerde kendi tasarladığı ve ürettiği devre kartlarını ve kablajları kullanıyordur, ama Toshiba'da, Toshiba'nın işaret ettiği bu komponentleri kullanır. Bu da TV'nin (veya hangi üründen bahsediyorsak) onun kalitesini artırır. Vestel'i neden sevmiyoruz, çünkü ürünleri daha dayanıksız, daha kalitesiz, yabancı marka cep telefonlarına ek vergi istiyor vs. Ki bunlarda ben de hemfikirim...

Lakin bunlar ayrı konu; kendi ürünlerinde kullandığı komponentleri kullanmadığı bir ürünün gayet kaliteli olabileceği gerçeği ayrı konu. Öte yandan, Vestel'in üretim ve entegrasyon altyapısı dünyadaki rakiplerinden geri kalır değil. Arçelik-Beko da aynı şekilde. Markayı bir sebepten sevmeyip, bunu alakalı alakasız her alana yansıtmak objektifliğe aykırı. Forumun amacı marka savunuculuğu veya yericiliği değil, doğru bilgiyi başkalarına aktarmak.

Vestel Manisa TV Fabrikasında bir zamanlar çalışmış biri olarak sadece şu kadarını söyleyebilirim fabrikada çalışan kalite kontrol elemanı dahi kendi evime ve çevremdekilere Vestel almam aldırmam diyordu benim gördüğüm kadarıyla kalite yerlerde çalışanlara köle muamelesi yapan bir firma alıp almamak tüketicinin insiyatifinde ama bende yıllardır fason bile üretse Vestel muadili ürünler almıyor aldırmıyorum.
  • Gecende 6000 e Lg vardı. Üstüne biraz daha koyup onu almak daha mantıklı. Cok uygun fiyat değil

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Philips 65PUS6504 modeli istanbulbilişimde 4900 lira, havale ile 4600'e geliyor bence çok daha iyi bir seçim toshiba almaktansa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Wung-Zhu kullanıcısına yanıt
    hocam istanbulbilisimle ilgili bugünlerde çok şikayet var haberiniz olsun..
  • Wung-Zhu kullanıcısına yanıt
    Facebook daki İstanbul bilişim mağdurları grubunu incele istersen, nasıl bi seçim olduğunu daha sonra değerlendir.
    Parasını kurtarmak için ofislerini silahla basan bile vardı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ürünün bir benzerinin 32 inch olanını kullanıyorum gayet memnunum. eski tip ve kalın olmasının bir sebebi D-LED olması kontrastda kalitesi belli oluyor. Almadan önce Vestelin üretiyor olması rahatsız etmişti ama fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmak gerekiyor. İnsanlar kararlarını bu tarz yorumları okuyarak karar veriyor. Kulaktan dolma arkadaş fabrikasında çalışıyor vs. komik oluyor.BARAnCUDAs a da teşekkür etmek gerekiyor ve şu zamanda dahi hala istanbulbilişim den söz edilebilmesi de tuhaf.Bu fiyata daha iyisi bulunabilinir elbet ama dolandırıcı bir sitenin adının geçmesi hoş değil.
    Acaba a101 de satılan 2063 kodlu tv ile çok farkları var mı?

• Tv görsel olarak cok çirkin :)
  • Kazulet gibi TV

• Bence bu tv ucuz değil. Daha 10 gün önce LG 65UM7610 6000 TL'ye satıldı. Fark nedir peki; işlemci, smart ve akıllı kumandası çok iyi.

Evinde Vestel grubu (Vestel ve JVC) iki tv'si olarak söylüyorum ki vestel tv'lerin yazılımı malesef sorunlu. TV donması, kumanda donması (ne garip değilmi, tv çalışıyor kumanda çalışmıyor), reset atma vb. şikayetler. Yazılımım da son sürüm, öyle fabrikadan çıkan yazılım değil yani.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.