Şimdi Ara

Torba yasa tartışması: Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı tehlikede. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
0
Favori
7.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
137 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: trakyAli-1986

Çalışan bulmak kolay onda haklısınız. Ama işi bilen çalışan bulmak kolay değil.

5tl ye afgan aldınız geçirdiniz 1milyon dolarlık makinanın başına 2 yanlış harekette 100 bin dolarlık ariza çıkardı hani bunda kâr.

Ama işi bileni aldınız 15tl verdiniz hem kaliteli mal urettiniz hemde makinaniz bozulmadı.

Haa dersiniz ki Türk patronlar böyle düşünmez cevabım evet amaaaa nereye kadar sürdürebilir.

Eninde sonunda onlarda anlayacak ki işi bilen için verilen yüksek ücret işi bilmeyen için verilen az ücretten daha kârlı.

Hemen değil ama ülkemizdeki yabancı firmalar ile yerli firmaların ürünlerindeki kalite farkı büyüdükçe alıcı bulamadıkların da anlayacaklar.

evet doğru. yani büyük ve kurumsal firmaların önemli noktalarında çalışan işçiler için böyle bir durum kısa sürede oluşmayacaksa da aşağıya doğru indikçe, yani kurumsaldan mahalle bakkalına doğru düşen bir eğriyi değerlendirince; ülkesinden kaçıp gelenleri işe almak, açgözlü vicdansız işveren tayfasının daha çok işine gelecek. özellikle hizmet sektörünün alt kesimlerinde kıyım daha büyük olabilir gibime geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 3 Kasım 2020; 19:42:30 >

• lazer__ kullanıcısına yanıt

Elbet olacak. Ama düşünün bir dönerci bin TL ye döner ustası aldı 2gun sonra geldi dükkan bomboş.

Ne oldu bin TL ile kâr edecek iken 100 bin TL zarar etti misal.

Yurtdışı menşei olan firmalar böyle yapmaz. Çünkü bizdeki mülteciler çer çöp. İyileri okumuşları çoktan Avrupa'ya gitti çoktan seçmece alındı. Asıl Almanya da Fransa'da İtalya da çalışanlar daha büyük tehlikede. Oradaki mülteciler bilgili eskiden işi gücü olanlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt

Aynen böyle olmalı. Zorunlu tüm sistemler saçmalık. Devlet işine gelince kapitalist, işine gelince komünist davranmayı bıraksın.

Verilen her para ya yolsuzluk ya oy toplama için kullanılıyor. Gerek yok böyle düzende vergi, sigorta ödemeye.

• Kaçak Suriyeli çalıştırmak serbest

"Öte yandan teklif, kaçak işçi çalıştıranlara yönelik af da içeriyor. Teklifin 8. maddesine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeksizin çalıştırdığı işçileri kayıt altına alan işverene geçmiş döneme ilişkin cezai yaptırım uygulanmayacak. İşçi kayıtlı olduktan sonra ise işverene günlük 44 lira prim desteği verilecek. Ancak işçi, kaçak çalıştırıldığı dönemdeki ücret dışı haklarını alamayacak."

• Hayırlı olsun. İlerde bu işler, maaş yok biz size ay sonu erzak paketi göndeririz'e kadar bile gidebilir. Burası TR sonuçta...

• Desteklediğim karar.

Devlet emeklilik sisteminden elini ayağını çekmeli.

Hak eden de hak etmeyen de aynı yaşta emekli oluyor ve kazanılan paralar çok komik.

Keşke sağlık sigortası da özelleşse.

• İşsizlik sigortasında biriken paraları hiç ettiler şimdi sıra geldi işçinin son kalesi kıdem tazminatına.

• Mr. Pink kullanıcısına yanıt

Sorun şu devlet bazı alanlardan çekilse bile o alanlar için topladığı paralardan vazgeçmiyor.

Devleti vergi indirimine zorlaması gereken bir halka ihtiyaç var. Nereden kesersen umrumuzda değil ama bu vergiyi düşürün derseniz işte o zaman devletin başındakilerin kafası en gereksizinden gereklisine doğru bu işlemleri kesmeye başlayacaktır ama bunu ancak bir zorlama görürlerse yaparlar.

Şu an devlet bir sürü hakkı kesecek, bir sürü konuda hizmetleri düşürecek fakat bunlar için aldığı paralarda topladığı vergilerde bir indirim yapacak mı ? Hayır çünkü o paralar çoktan kendi seçmenine ve çiftlik haline getirilen kurumlarda memurlara veya hepimizin bildiği gibi yap işlet devlet hortumlarına belki 50 belki 70 yıllığına bağlandı.

Bir kez verginin konmasına razı olduğunuz an malesef herşey bitiyor. Şu an bireylerin maaşlarının yüzde 80i (alım gücü olarak) vergi olarak ödeniyor. Düşünebiliyor musunuz ? Siz gerçekteki maaşınınzın ancak yüzde 20sini alabiliyorsunuz.

Sosyalizm ilk olarak küçük ve masum isteklerle başlıyor ama oda bedava olsun, buda hak, bunlar aç mı kalsın, 14 tane çocuğa kim bakacak ? elbet biz bakacağız, devlet okutmalı diye diye azar azar üstüne kona kona bütün bu bedava addedilen hizmetler insanların maaşlarının yüzde 80ine ulaşıyor malesef. Üstelik verimsizlik , başarısızlık ve yolsuzluk sonucu kaybedilenleri, demokrasinin insanların hazıra alıştırılması sonucu gördüğü zararı katmıyorum bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FarklıAkıl -- 3 Kasım 2020; 21:52:27 >

• vekillerinki tehlikede değildir

• Acınacak haldeyiz yeminle. Teşekkürler yönetenler!

• quote:

Orijinalden alıntı: Last Troll Bender

Görüyorum ve arttırıyorum. Herkes vergisini kendisi ödesin. İşveren maaşı Brüt ödesin, çalışanın cebinden çıksın vergi ve sgk primleri. Görelim ülke vatan sevdalılarını.

Bu durumda çalışandan ne sgk pirimi ne stopaş toplayamaz devlet. İşverenden almak kolayına geliyor devlet babanın  

• 2021'i göreceğiz neredeyse;

• ne düzenli bir tarım politikası oluştu
    • ne gelirin gideri kapatabildiği bir ekonomi, alım gücü
    • ne çalışanın işinden başka şey düşünmeyeceği bir çalışma emeklilik sistemi
    • ne de gençliğin önünü görebildiği bir gelecek...

600 mv ne işe yarıyor.. boş siyasetten bıktı yoruldu artık bu insanlar. nerede icraat. geliştik geliştik deniyor. gelişen ne ben mi başka ülkede yaşıyorum. krallar gibi yaşayalım da demiyorum ama geçinecek kadar da vatandaşının arkasında dur artık be devlet baba. devlet dediğin, insanını korur kollar. kan emicilere yem etmez. üzülüyorum agalar cidden üzülüyorum bu hallere.

• Emeklilik primi odeme zorunlulugu kalksin madem. Nasilsa koturum oluncaya kadar emekli olamayacagiz. Bari prim odemeyelim de elimiz ayagimiz tutuyorken yiyelim yada degerlendirelim o paralari.

• Bu ülke özelikle 90 lı yıllarda 38 yaşında emekli yapılan insanların bedelini ödüyor. 10 sene prim ödeyen ve devletten 30 yıldır maaş alan insanlar var. Ölmediler ölselerde karısı kızı almaya devam ediyor. Onların faturası bize kesiliyor

• Yasayı tam olarak bilmediğim den yorum yapamicam. Gerçekten bilen birisi yesillendirebilir mi? 36 yaşındayım. Bir gelir vergisi ödüyorum 3. Dilime girince nerdeyse bir asgari ücret. Bunlar dan kurtuluyor muyuz ne oluyor çözemedim 😃

• evde yatak hazir, devlet gelsin bizzat soksun boyle yeterince zevk alamiyorum.

• 90'lı yıllarda neredeyse kimse çalışmadan emekli edildi. Bu çok büyük zarar oldu, buna katılıyorum. Ama yurt dışındaki gibi 65 yaşında emeklilikte bu ülkede kaosa neden olur. Bu beleşçiler öldükten sonra onların 50 yaşlarındaki varisleri bir anda şapa oturacak. Bu ülkede 65 yaşına kadar insanlara iş sağlayabilecek bir iş bolluğu yok. Açlıktan isyanlar çıkar, hırsızlık, suç, brezilyaya döner. 60'ı geçmemeliydi emeklilik yaşı diye düşünüyorum. Vallahi daha 2 yaşındaki oğlum için korkuyorum. 65'ine kadar nasıl çalışacak, niye çalışacak, bu çocuk hayatını ne zaman yaşayacak, ne zaman rahat edebilecek. Ben en fazla evini verebileceğim gibi duruyor evlenirken. Hadi gençlikte iyi ama bu çocuk 50-55'inden sonra nasıl iş bulup evini döndürecek. Ya da kimse evlenemeyecek, herkes ailesiyle yaşamaya başlayacak. 2+1 evlerde 7-8 kişi doğulular gibi yaşarız artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spider_hip -- 4 Kasım 2020; 17:43:42 >

• çok kötü günleri geride bıraktık, sıra ultra kötü günlerde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dumura Uğrayamayan Adam -- 4 Kasım 2020; 17:52:24 >
  • malum zihniyet çıksın açıklama yapsın biz sizi silkmek istiyoruz diye anlayalım artık niyetlerini yahu

• Tek kelimeyle yazik emek ver işten atil tazminat alama vay be

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.