Şimdi Ara

Torba yasa tartışması: Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı tehlikede.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
0
Favori
7.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
137 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://www.dw.com/tr/torba-yasa-tartışması-kıdem-tazminatı-ve-emeklilik-hakkı-tehlikede/a-55455034

Sanırım fırsat bu fırsat bugün yarın yasa geçecektir.

Koca bir nesil maalesef emekli olmayı unutsun artık.25 yaş altı değil şu anda 25-35 yaşlarında olanlar bile emeklilik tehlikede.İşsizlik bir yandan yapılan kesintilerin artması diğer yandan...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• bu zaten kafadan 6-7 yıldır düşünülen bir şey idi. sürekli seçim olduğu için oy kaybetme korkusundan dolayı bir türlü hayata geçiremiyolardı ama çok defa sendikalarla falan tartıştılar bunu.

insanlar başına gelmeden haberdar olmuyor. 2007 referandumunda mesela hukuk-mukuk dediler ama araya GSS'yi sokuşturdular. koyu AKP'li bir arkadaşım o referandumdan sonra işsiz kaldı ve bir senede dünya kadar para borçlanmıştı devlete. o borcu yeyince herif AKP düşmanı oluverdi. şimdiki çalışan kitle de böyle, dünyadan habersiz oyları veriyolar: "bi buna güvendik" kafasıyla ama hakları gidince sadece ağlayacaklar.

sanırım yanlış bilgi vermişler . eğer 2036'dan önce emekli olursan bu doğru fakat o tarihte 60 yaşında olmayacagin için emekli olamazsın . kademeli emeklilik yaşı 2047'de bitiyor o tarihten sonra emekli olacaklar 65 yaş gerekiyor

https://www.sozcu.com.tr/2020/sigorta/kac-yasinda-emekli-olunur-emeklilik-yasi-kac-2szcu-5999100/amp/

2008 sonrası işe girenler eski neslin beleş emekliliği için ömür tüketecek

• bu zaten kafadan 6-7 yıldır düşünülen bir şey idi. sürekli seçim olduğu için oy kaybetme korkusundan dolayı bir türlü hayata geçiremiyolardı ama çok defa sendikalarla falan tartıştılar bunu.

insanlar başına gelmeden haberdar olmuyor. 2007 referandumunda mesela hukuk-mukuk dediler ama araya GSS'yi sokuşturdular. koyu AKP'li bir arkadaşım o referandumdan sonra işsiz kaldı ve bir senede dünya kadar para borçlanmıştı devlete. o borcu yeyince herif AKP düşmanı oluverdi. şimdiki çalışan kitle de böyle, dünyadan habersiz oyları veriyolar: "bi buna güvendik" kafasıyla ama hakları gidince sadece ağlayacaklar.

• 28 yaşındayım. 7200=20 yıl çalışmaya 60 yaşında emeklilik , 5400=15 yıl çalışmaya 63 yaşında emeklilik yazıyor. Ben ölmüşüm ağlayanım yok.

• fırsat bu fırsat deprem oldu ya gündem kalabalık araya sokuşturuyorlar.

bu yapılan allahsızlık vicdansızlık ve kitapsızlıktır.

daha iki gün öncede kadın üniversiteleri ile ilgili bir kararname geçti cumhurbaşkanlığından .

nasıl olsa enayiler uyuyor değil mi

• Bu kadar arengirli iş yapacağına emeklilik ikramiyesini kaldırsa iş biter. Özel sektordeki bu hak yok denecek kadar az zaten hala törpülemeye çalışıyorlar oysa TRT çalışanlarının emeklilik ikramiyesi için bir sürü vergi geldi elekronik esyada. Kamu özel sektör dengesi için emeklilik ikramiyesi kalkmalı böylece TRT bandrolü kalkar ÖTV indirimi çok kolay olur. ÖTV yüzünden 3000 euro kazanan Avrupa ile 300 euro kazanan TC vatandaşı aynı bedelle benzin alıyor daha pahalı otomobil ve elektronik ürün alıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 3 Kasım 2020; 13:7:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 60 ta emekli mi olunur.
    En verimli çağda

• quote:

Orijinalden alıntı: _K_A_İ_N_

28 yaşındayım. 7200=20 yıl çalışmaya 60 yaşında emeklilik , 5400=15 yıl çalışmaya 63 yaşında emeklilik yazıyor. Ben ölmüşüm ağlayanım yok.

sanırım yanlış bilgi vermişler . eğer 2036'dan önce emekli olursan bu doğru fakat o tarihte 60 yaşında olmayacagin için emekli olamazsın . kademeli emeklilik yaşı 2047'de bitiyor o tarihten sonra emekli olacaklar 65 yaş gerekiyor

https://www.sozcu.com.tr/2020/sigorta/kac-yasinda-emekli-olunur-emeklilik-yasi-kac-2szcu-5999100/amp/

2008 sonrası işe girenler eski neslin beleş emekliliği için ömür tüketecek

• Emekli olundu diyelim.O zaman bir sorun daha olacak ; alacağın maaş....

• Elinde sonunda bütün haklarımızı alıcaklar ben diyorum boşuna çocuk getirmeyin bu Ülkeye die ilerde çok küfür yiyeceksiniz diyoruz ya ortadoğu die ortadoğunun en beterini yaşayacaklar ve bunu biz yapmış olucaz. O yüzden aklı olan maaşlı çalışıpta evlenipte çocuk yapmaya kalkmasın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kısaca özetlersek biz mezarda emekliyiz bizden sonrakiler de ahirette emekli olacaklar.

• Zaten emekli olamayacaksınız.

Benim istediğim emekliliğin isteğe bağlı olması. Benden %15 kesmesin. Ben o parayla kendim çok daha iyi yatırım yaparım. Bana emekli maaşı vermesin ama o parayı da kesmesin.

• düp kuyruğu vardı yeğenim eğve eğve diye konuşanlar genç emekliliğin parasını yiyor bence onların maaşları da sen erken emekli olmuşsunuz diye 10-15 sene verilmesin :)

• Jeopol kullanıcısına yanıt

hatırladığım kadarı ile senle aynı fikirde olduğum düşünce çok az

ama bu sefer kesinlikle haklısın

kesinlikle emeklilik isteğe bağlı olmalı sigorta pirimi bence çalışana ödenmeli isteği halinde devlete değil

• quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Emekli olundu diyelim.O zaman bir sorun daha olacak ; alacağın maaş....
    emeklilik resmi olarak var olsa da fiili olarak yok olacak zaten. alınan emekli maaşı bırak senin kiranı karşılamayı, mutfak masraflarını zor karşılayacak. sağlık sigortası zaten yok olmak üzere (sadece parası alınıyo, kendisi ise ileride tamamen yok olacak)

• Ya biri beni aydınlatabilir mi, neden bu kadar fazla uğraşıyorlar şu emeklilik meselesiyle?

• quote:

Orijinalden alıntı: _Kullanıcı_Adı_

Ya biri beni aydınlatabilir mi, neden bu kadar fazla uğraşıyorlar şu emeklilik meselesiyle?

bütçe gelirinin yarısı emekliye gidiyor ama yinede 250 milyar lira butce acigi var. bu nedenle çalışan sayısını artırıp çalışandan daha fazla vergi almak istiyor hükümet. bunun için de özel sektördeki calisanin haklarını azaltmak istiyor kolay işe girme-çıkma ve kıdem hakları kırpılmış bir iş sistemi öngörüyor

• Eğer ki tazminat işine el atılır oda giderse fabrikalarda kimse işçiyi tutamaz. Ne hükümet yandaşı patron sever sözde işçi sendikaları nede işten atılma korkusu. Fabrikalarda işçiler amirlerine veya diğer işçilerin saçmalıklarına haksızlıklarına katlanıyor ise tamamen tazminat korkusundan. Bu sefer fabrikalarda kaos başlar hatta aşırı şekilde işten ayrılmalar. Sendikaların da etkisi sıfırlanır kimse aidat vermek istemez.

• trakyAli-1986 kullanıcısına yanıt

10 milyon suriyeli olmasa sana bu konuda katılabilirdim ama üç kuruş paraya sigortasız çalışacak büyük bir kitle varken bilemedim şimdi

• Görüyorum ve arttırıyorum. Herkes vergisini kendisi ödesin. İşveren maaşı Brüt ödesin, çalışanın cebinden çıksın vergi ve sgk primleri. Görelim ülke vatan sevdalılarını.

• lazer__ kullanıcısına yanıt

Çalışan bulmak kolay onda haklısınız. Ama işi bilen çalışan bulmak kolay değil.

5tl ye afgan aldınız geçirdiniz 1milyon dolarlık makinanın başına 2 yanlış harekette 100 bin dolarlık ariza çıkardı hani bunda kâr.

Ama işi bileni aldınız 15tl verdiniz hem kaliteli mal urettiniz hemde makinaniz bozulmadı.

Haa dersiniz ki Türk patronlar böyle düşünmez cevabım evet amaaaa nereye kadar sürdürebilir.

Eninde sonunda onlarda anlayacak ki işi bilen için verilen yüksek ücret işi bilmeyen için verilen az ücretten daha kârlı.

Hemen değil ama ülkemizdeki yabancı firmalar ile yerli firmaların ürünlerindeki kalite farkı büyüdükçe alıcı bulamadıkların da anlayacaklar.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.