Şimdi Ara

Toplumdaki 'ATANAMADIM' Mağduriyeti Neden Kaynaklanıyor?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
3
Favori
6.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllardır anlam veremediğim bir konudur bu sürekli gündem oluşturmaya çalışıp atanamamaktan şikayet edenler... İnsanlar 2 yıllık tıbbi sekreterlik, laboratuvar teknikerliği, x öğretmenligi vs okuyup "Atanamadık" diye twitterda orda burda ağlanıp sızlanmayı kendine nasıl hak görebiliyor? Ben muhendislik çıkışlıyım çoğu mühendis atanamadık diye ağlamadan etmeden buldugu ilk özel sektör işine başlar şartları ne olursa olsun... Bu meslek gruplarındaki atanamadık mağduriyetine yatma alışkanlığı nereden geliyor? Bu bölümlere kayıt yaptırırken devletle sözleşme mi imzalıyorlar mezun olunca garantili devlet kadrosuna alınacaklarına dair? Devlet böyle bir söz mü veriyor bu ogrencilere kayıt yaptırırken? Mezun olur olmaz KPSS ile devlete atanacakları algısına nereden kapılıyorlar? Bunu nasıl bir hak olarak görebiliyorlar?

İnsanlardaki bu devlete kapağı atayım yatayım zihniyetinden cidden bunaldım ve bence bu toplumdak en büyük kangren sorunlardan biri. Özel sektör diye birşey yok mu ülkede ? Komunist rejimde mi yaşıyoruz? Neden başka meslek mensupları "ATANAMIYORUZ" diye ağlanıp sızlanmıyorken bu bazı meslek grupları nasıl bir refleksle sırf devlete atanamıyorlar diye böyle bir mağduriyet şımarıklığına girebiliyor?

Not: Bu söylediklerimi sadece bu hükümet dönemi veya önceki hükümetler için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın genel bir problem bu muhtemelen başka partiler de gelse bu saçmalık sürecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 13 Aralık 2020; 18:27:54 >

• Bütün ülke sırtını devlete dayamak istiyor da o yüzden. Kamunun o kadar insanı istihdam edecek potansiyeli yok. Olması da imkansız. Olursa da zaten sovyetler gibi bir yer haline gelir Türkiye. Hali hazırda zaten çok fazla gereksiz memur var.

Bence yapılması gerekenler belli,okullardaki kontejyanlar düşürülmeli ,kötü durumdaki okullar acilen özelleştirilmeli,mevcut memurlara kaliteli müfettişler ile denetimler yapılmalı ve kötü olanlar da direk emekli edilmeli ya da işten kovulmalı. Devlet sözde hizmet edeceğiz lafı altında boş insan besliyor herkesin vergileriyle. Bu düzen bitmeden Türkiye'de asla düzelmeye gidilmez.

Bomboş bir konu. Adam kayırmaya, sınırsız kamu çalışanı varmış gibi üst üste mezun veren okullara bunalma, gel oradan mezun olmuş insanlara laf et.
    Mühendislik çıkışı olup ağır şartlarda işleri kabul etmen sizin kerizliğiniz. Bu kafayla daha çok asgari ücretin bir tık üstüne çalışırsınız.
    Bu ülkede bi yerden başlayayım ücretsiz de olsa kendimi sevdiririm gerisi gelir düşüncesinde kalırsan keriz gibi az maaş alıp çok iş yapar sonra da kendin gibileri ezersin.

Ne yapsın insanlar? Devletin çalışma olanakları daha iyi olduğu için atanmak istiyorlar. Dolayısıyla elindeki imkanlarını kullanıyorlar. Siz üç kuruş maaşa kölelik şartlarını kabul ettiniz diye herkes buna razı mı olsun? İnsanlara kızacağınıza özel sektörü nasıl daha tercih edilebilir hale getiririz diye kafa yorun.

Aynen öyle buna rağmen bu insanlar neden özel okullarda çalışmaya gelmiyor da ortada sürekli KPSS peşinde koşturup işsiz geziyorlar bunu anlamıyorum? Boş durmak daha mı iyi ? Neden ben muhendis olarak mezun oldugumda "ATANAMADIM, ELEKTRİK MÜHENDİSLERİNE 500 BİN KADRO" diye twitterda hashtagler açamıyorum da tibbi sekreterler açabiliyor? Ben bu alışkanlık nereden nasıl oluştu onu anlayamıyorum bir türlü..Atanmayıı nasıl kazanılmış bir hak olarak görebiliyorlar?

Devlet kimseyle sözleşme imzalamıyor tabi ki ama ağlayıp devletten kadro talep ediyorlar işte, ne yapsınlar? Herkesin devletinden talebi var, kimi asgari ücret artsın diyor, kimi vergiler düşsün diyor, kimi o ihaleyi bana ver diyor, kimi bedelli askerlik istiyor, bu insanlar da atama istiyor. Bunda şaşılacak bir durum yok.
    Özelde çalışmayan birisi, insanların niye devlete atanmak istemesini anlayamaz tabi ki.
    Cumartesi dahi çalıştırılıyorsun.
    Bir çok tatilin gasp ediliyor.
    Her gün çıkış saatin uzuyor.
    Maaşlar asgariden yatıyor, sigortayı az ödemek için.
    Yıllık iznini bile istediğin güne seçemiyorsun.
    Mobbing.
    Düşük maaş.
    Ne kadar çalışırsan çalış, ne kadar çabalarsan çabala patronun senin hala çalışmadığını düşünmesi...

Şirketlerin %90'ı böyle. Özel sektörde insana değer verilmediği için insanlar haliyle memur olmak istiyor. Bunun yatmakla da alakası yok, insan gibi çalışma koşulları için istiyorlar. Asgari ücret verip, hafta sonu bile çalıştıran yerlerden kurtulmak istediği için, insanları suçlamak mantıksız. Bu arada mühendisler hiçte kuzu kuzu bir işe girip çalışmıyorlar, linkedine bakın, bana bu maaşı verdiler, ben asgari ücretle mi çalışmak için okudum vs vs gibi bir sürü isyan var.

Katılmıyorum hocam size. Dünya kadar özel okul dershane etüt merkezi var. Ortada bir sürü atanamıyoruz diye sızlanan ogretmen dolu bu en basit örnek. Yine bir sürü özel hastane var sorsanız bütün tibbi sekreterler veya laborantlar atama bekliyor. Bu insanlara istese özel sektörde birçok iş var. He bulmak kolay değil buna katılıyorum ama bu kişilerin özel sektörde çalışma ihtimalisanki sıfırmış gibi ve devleti de kendilerinde bir kazanılmış hak görmelerini sindiremiyorum açıkcası. Kamunun ihtiyacı hep aynı olacak diye birşey yok. Dönem değişir şartlar değişir hükümetler yöneticiler değişir bu sene 1000 alan bölüm seneye 5 kişi bile almaz. Bunu öngöremezsiniz her zaman. Burada bence sorun tamamen insanların tembelliğinden kaynaklanıyor. Devletin belli alanlardaki tüm mezunları kadroya alma gibi bir zorunluluğu kesinlikle yoktur. Bir bölüme devlete kesin atanırım diye girmemeli hiçkimse.

Özel sektör kamudan beter halde
    Kalifeyeli adam arıyorlar
    Neye göre kalifiye
    -dil bilsin
    -10 yıl tecrübe yapsın
    -lisans bitirsin
    -askerlik yapsın
    -ek mesai yapsın
    -degisir vardiya yapsın
    -surada ikamet etsin
    Böyle trilyonlarca ilan atarım
    Alice harika diyarı gibi kariyer net türevleri..
    Okulu daha yeni bitirmiş bir insandan ne tür bı kalife olsun
    Haa bunlar karşılığı asgari ücret alıcaksın
    Bu kadar şeyle ugrasmak yerine devlette bekçi olmayı tercih edenler çoğaldı
    Mantıklı düşününce hak veriyorsun
  • Çok basit. Atanmak isteyen çok, ama çok az kadro var. Nereden baksan İzlanda kadar bekleyen sadece bir öğretmen ordumuz var atanacak. Devlet'in bu kadar insanı sadece öğretmen olarak alma kapasitesi yok.

Kaynak: https://www.dw.com/tr/2023te-atanamayan-%C3%B6%C4%9Fretmen-say%C4%B1s%C4%B1-1-milyona-%C3%A7%C4%B1kacak/av-49726450

• Bütün ülke sırtını devlete dayamak istiyor da o yüzden. Kamunun o kadar insanı istihdam edecek potansiyeli yok. Olması da imkansız. Olursa da zaten sovyetler gibi bir yer haline gelir Türkiye. Hali hazırda zaten çok fazla gereksiz memur var.

Bence yapılması gerekenler belli,okullardaki kontejyanlar düşürülmeli ,kötü durumdaki okullar acilen özelleştirilmeli,mevcut memurlara kaliteli müfettişler ile denetimler yapılmalı ve kötü olanlar da direk emekli edilmeli ya da işten kovulmalı. Devlet sözde hizmet edeceğiz lafı altında boş insan besliyor herkesin vergileriyle. Bu düzen bitmeden Türkiye'de asla düzelmeye gidilmez.

• Çünkü atanamamaktan şikayet edenler mesleklerini kamu sektörü dışında icra etme şansı olmayan kişilerdir. O yüzden bu tür bölümlerin kontenjanı kamu sektörünün ihtiyacı kadar olmalıdır.

• En basiti özelde öğretmen 2.5-3 alıyormuş kamuda 5 .Durum tersi olsa kimse atanamamaktan şikayet etmez muhtemelen

aynı şey diğer meslekler içinde geçerli

Üstelik kamuda çalışanların maaşı da devamlı düşüyor ve düşmeye devam edecek (satın alma gücü bakımından ). Çünkü memurun emeklinin maaşı özelde çalışanlar ödüyor özelde çalışan azaldıkça devlet memura emekliye maaş verebilmek için yüksek vergiler bile yetmiyor bunun sonucunda devamlı borçlanıyor o borcun da süresi gelince yeni zamlar yapıyor .Buda ülkedeki herkesi fakirleştiriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 13 Aralık 2020; 17:49:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Abzürt bir meslek okuyup iş bulamazsın devlete girmek istersin sonra şikayet. Veya düzgün bir meslek okursun ama çile çekmek istemezsin işini gerektiği kadar iyi yapmazsın yine devlete dayanırsın özeti bu.
  • sonsuz memur diye bir şey olsaydı. hiç bir ülkede işsizlik sorunu olmazdı
  • her köşe başına üniversite açılmasının doğal sonucu. devletteki kadro sayısı yani talep belliyken siz arz'ı coşturursanız başka ne olacak?

• Ne yapsın insanlar? Devletin çalışma olanakları daha iyi olduğu için atanmak istiyorlar. Dolayısıyla elindeki imkanlarını kullanıyorlar. Siz üç kuruş maaşa kölelik şartlarını kabul ettiniz diye herkes buna razı mı olsun? İnsanlara kızacağınıza özel sektörü nasıl daha tercih edilebilir hale getiririz diye kafa yorun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-481916DD1

Ne yapsın insanlar? Devletin çalışma olanakları daha iyi olduğu için atanmak istiyorlar. Dolayısıyla elindeki imkanlarını kullanıyorlar. Siz üç kuruş maaşa kölelik şartlarını kabul ettiniz diye herkes buna razı mı olsun? İnsanlara kızacağınıza özel sektörü nasıl daha tercih edilebilir hale getiririz diye kafa yorun.

İnsanların ikinci cümleyi sorgulaması lazım zaten ama nerede... Millet üç kuruşa köle olmaya kendini dünden razı duruma getirmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

Çok basit. Atanmak isteyen çok, ama çok az kadro var. Nereden baksan İzlanda kadar bekleyen sadece bir öğretmen ordumuz var atanacak. Devlet'in bu kadar insanı sadece öğretmen olarak alma kapasitesi yok.

Kaynak: https://www.dw.com/tr/2023te-atanamayan-%C3%B6%C4%9Fretmen-say%C4%B1s%C4%B1-1-milyona-%C3%A7%C4%B1kacak/av-49726450

Aynen öyle buna rağmen bu insanlar neden özel okullarda çalışmaya gelmiyor da ortada sürekli KPSS peşinde koşturup işsiz geziyorlar bunu anlamıyorum? Boş durmak daha mı iyi ? Neden ben muhendis olarak mezun oldugumda "ATANAMADIM, ELEKTRİK MÜHENDİSLERİNE 500 BİN KADRO" diye twitterda hashtagler açamıyorum da tibbi sekreterler açabiliyor? Ben bu alışkanlık nereden nasıl oluştu onu anlayamıyorum bir türlü..Atanmayıı nasıl kazanılmış bir hak olarak görebiliyorlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 13 Aralık 2020; 18:32:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-481916DD1

Çünkü atanamamaktan şikayet edenler mesleklerini kamu sektörü dışında icra etme şansı olmayan kişilerdir. O yüzden bu tür bölümlerin kontenjanı kamu sektörünün ihtiyacı kadar olmalıdır.

Katılmıyorum hocam size. Dünya kadar özel okul dershane etüt merkezi var. Ortada bir sürü atanamıyoruz diye sızlanan ogretmen dolu bu en basit örnek. Yine bir sürü özel hastane var sorsanız bütün tibbi sekreterler veya laborantlar atama bekliyor. Bu insanlara istese özel sektörde birçok iş var. He bulmak kolay değil buna katılıyorum ama bu kişilerin özel sektörde çalışma ihtimalisanki sıfırmış gibi ve devleti de kendilerinde bir kazanılmış hak görmelerini sindiremiyorum açıkcası. Kamunun ihtiyacı hep aynı olacak diye birşey yok. Dönem değişir şartlar değişir hükümetler yöneticiler değişir bu sene 1000 alan bölüm seneye 5 kişi bile almaz. Bunu öngöremezsiniz her zaman. Burada bence sorun tamamen insanların tembelliğinden kaynaklanıyor. Devletin belli alanlardaki tüm mezunları kadroya alma gibi bir zorunluluğu kesinlikle yoktur. Bir bölüme devlete kesin atanırım diye girmemeli hiçkimse.

• quote:

Orijinalden alıntı: VectrAirliness

her köşe başına üniversite açılmasının doğal sonucu. devletteki kadro sayısı yani talep belliyken siz arz'ı coşturursanız başka ne olacak?

Ben burda sorunun her köşeye üniversite açılmasından kaynaklandığını düşünmüyorum. Burada suç kendi kafasında " çıkınca kamuda çalışıcam" gibi bir şartlanmayla o üniversiteyi tercih eden öğrencide bence. Devletin her mezun öğretmeni kadroya alma gibi bir zorunluluğu yok. Bu ülkede özel sektör var yuzlerce okul dershane etüt merkezi var.

• Kassady kullanıcısına yanıt

Sorun insanların tembelliğinden kaynaklanmıyor. Sorun özel sektörün leş çalışma koşullarından kaynaklanıyor. Bu çalışma koşullarından memnun olmamak demek tembellik demek değildir. Aynı mantıkla mümkün olunca imkanları daha iyi olan bir şirkete geçiyorsanız siz de tembellik yapıyorsunuz demektir.

• O adam hicbcalismamayi seciyor ben daha iyi bir sirket bulunca orada calisiyorum bu ikisi arasinda derin bir ucurum var.
  • Kassady kullanıcısına yanıt

Kendisine sunulan çalışma şartlarını beğenmeyebilir. Bunun tembellikle alakası yok. Benzer koşullarda hiçbir Avrupalıyı çalıştıramazsın mesela. Onlar da tembel mi?

• İşsizlik olduğu için.

Özelde çalışacak iş olmuyor, mecburen devlet kadro açsın diye bekliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Özel sektör kamudan beter halde
    Kalifeyeli adam arıyorlar
    Neye göre kalifiye
    -dil bilsin
    -10 yıl tecrübe yapsın
    -lisans bitirsin
    -askerlik yapsın
    -ek mesai yapsın
    -degisir vardiya yapsın
    -surada ikamet etsin
    Böyle trilyonlarca ilan atarım
    Alice harika diyarı gibi kariyer net türevleri..
    Okulu daha yeni bitirmiş bir insandan ne tür bı kalife olsun
    Haa bunlar karşılığı asgari ücret alıcaksın
    Bu kadar şeyle ugrasmak yerine devlette bekçi olmayı tercih edenler çoğaldı
    Mantıklı düşününce hak veriyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 16 Aralık 2020; 3:6:55 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.