Şimdi Ara

Toplam Mezun Sayısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sabah akşam bu forumda "ceng bitecek abi, tıp bitecek abi, bu bitecek abi, şu bitecek abi" diye haykırılmasından bıktım. Evet dahiyane fikrimi açıklıyorum.

Hepsi bitecek ulan. Hiçbiri kalmayacak bile. Siz şu bu bitecek diye kavga ederken bitiriyorlar. Size belli başlı birkaç bölümün toplam kontejanını yazacağım. Toplam hekim sayısına ulaşabildiğim için onu yazacağım. (2020-2021)

Tıp Fakültesi 2020-2021 Toplam Kontenjanı : 16.448
    Makine Mühendisliği 2020-2021 Toplam Kontenjanı : 9.897
    Endüstri Mühendisliği 2020-2021 Toplam Kontenjanı : 6.745
    İnşaat Mühendisliği 2020-2021 Toplam Kontenjanı : 8.271
    Bilgisayar Mühendisliği 2020-2021 Toplam Kontenjanı : 11.083
    Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2020-2021 Toplam Kontenjanı : 9.938

2020 OECD verilerine göre Türkiye'de 100K kişi başına 187 hekim düşüyor. 84 milyona vurduğumuzda 157K hekim olduğu gözüküyor.

10 sene sonra şuan bulunan hekim sayısı kadar hekim mezun olacak.

Mühendisliklerde ise durum benzerdir. Mühendisim diye dolaşan fakat en fazla işçi olabilecek insanlarla dolu etrafımız. Bunlar torpille çalışkan, becerikli insanların yerine geçiyor.

Toplam 216 tane üniversitemiz var. Eminim yüzde 70'i kapatılsa ve öğretim üyeleri diğer üniversitelere aktarılsa eğitim kalitesi baya artar.

Yani veriler ortada. Bundan sonra sadece kendinizi geliştirmeye bakın. Ettiğiniz kavgalar boşa. Kesin meslek diye bir şey yok artık.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• demek ki turkiyenin dermatolog ihtiyacı o kadar.
    şunu unutmayın, bu hükümet hiçbir ayrıcalıklı meslek grubu bırakmayacak. iktidar olduklar önce eczacılar birliği başkanını mv yapıp( ki kendisi akrabam olur) ezcacılığı bitirdiler. sonra yavaş yavaş tıpa geçti sıra.
    geçen doktorların maaşının düşürülmesinin nedeni de bu.
    eskiden doktor maaşı asgari ücret×10 ise şimdi asgari ücret×4 veya döneri yüksekse ×5
    eskiden doktor maaşı öğretmen maaşı ×5ti şimdi ×2.5 maximum ×3
    yani doktorluk zaten (mali açıdan) ölüyor. bunu sadece siz kabul etmiyorsunuz.
    eskiden golf 40k idi doktor 10k maaş alıyodu 4 ayda golf alıyordu. asgari ücret 800-1000 tl di. asgari ücretli 40 ayda alıyordu.
    şimdi golf 240k doktor maaşı 12k(ort) 20 aysa golf alabiliyor.
    asgari ücret 3k 80 ayda golf alabiliyor.
    alım gücü evet genel olarak düştü ama asgari ücretlinin yarıya düştüyse doktorun 5te 1e indi.

ama aynen ben tıp düşmanıyım:) onun için bunları da yazdım

ekleme yapayım: bu tarz ayrıcalıklı meslek gruplarının bitmesi genel halk kitlesinin(avam)hoşuna gittiği için yapacak bir şey yok zaten bunun için bu meslekleri bitiriyorlar, bitirilmelerini çünkü halk da istiyor. alın size çoğulcu demokrasi :)
    her yere hastane açılırsa halk kolay şekilde doktor bulursa doktor değerini kaybediyor ve doktor hak ettiği değeri alamaz.
    90larda doktorlar hastanelerde sadece kendisine ekstradan para verenlere bakardı. neredeyse tüm ülkede bu durum vardı ama şiddet vakaları bunun belki yarısı bile değildi. bunun en büyük sebebi 90larda halkın doktora kolay ulaşamadığı için saygı duyması.
    kısaca ülkede doktor "enflasyonu" oldu.

siz beni yanlış anlıyorsunuz. ben tıp bittiği için seviniyorum sanıyorsunuz, işte burada yanılıyorsunuz.
  • tıp harbiden kesin meslek olmaktan çıkar mı ya bu sene seneye ondan sonraki sene girenler bunlar cidden işsiz kalır mı

• kalmazlar çünkü TUS’tan sonra ayrilabileceginiz cok fazla alan var.Abim tıp okuyor hocasına sormuş iş biter mi falan diye adam rahat bir şekilde tıpta hayatta iş bitmez vs demiş.Bence de bitmez.Ama belki pratisyenlikte biter.Bilemeyeceğim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cantbeblankbabe C kullanıcısına yanıt
    siz hala Türkiye'de neler olabileceğinin farkında değilsiniz.bu ülkede her şey olur merak etmeyinn

• Toplam Mezun Sayısı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • adamkararsız kullanıcısına yanıt
    Evet haklısın. Mesela şu anda öğretmen açığı var fakat MEB yeteri kadar atama yapmıyor. Ücretli öğretmen çalıştırarak daha ucuza hallediyor işi.

• Guest-4h062020 G kullanıcısına yanıt
    haklısın.geçen gene bu konu açıldı ve bu örneği verdim.tıp böyle olmaz gibi konuştular.siz her yıl 10k doktora ihtiyaç varken 20k mezun verirseniz işsiz kalma ihtimali tabiki her geçen yıl artar

• cantbeblankbabe C kullanıcısına yanıt
    mezun sayısı arttıkça o uzmanlık alanlarına da giren sayısı artıyor?
    yani net şekilde tıp bundan 4-5 yıl sonra bitecek

• Türkiye'de 2 bin küsür dermatoloji uzmanı var TUS'da kontenjan 80. Bu kontenjan ile sayının 2 katına çıkması en az 25 yıl sürüyor.

• Sen bi de beceremedic diye bi herif var sizin tıpa karşı özel bi gareziniz var vallahi bu ülkede hiçbir zaman doktor açığı kapanmayacak boşuna propaganda yapma gerçek maaşları da gayet iyi biliyorum bu forumda tıpla alakalı dönen hemen hemen bütün bilgiler yanlış açıkcası bu doktorların işine de gelir

• kro60 K kullanıcısına yanıt
    AKDMAKDKWKDKWKDKKW serin hikaye hocam. kolay gelsin.
    5 yıla afganlar ve suriyelilere de denklik verilince aynen böyle dersin.
    heh bu arada tabi eğer afganlar ve suriyeliler olmasa tıp daha erken ölürdü, malum türklerin doğum oranı avrupa seviyesine indi. doğum yapan olmalı ki nüfus artsın onu da afganlar, suriyeliler sağlıyor

Hocam verdiğiniz listeye göre makine ve inşaat 1-2 yıla tam girilecek bölüm kıvamına gelecek diye yorumladım, siz ne diyorsunuz

• Hiçbir argümanı yok yazdığı tek şey tıp bitecek aynen abim benim

demek ki turkiyenin dermatolog ihtiyacı o kadar.
    şunu unutmayın, bu hükümet hiçbir ayrıcalıklı meslek grubu bırakmayacak. iktidar olduklar önce eczacılar birliği başkanını mv yapıp( ki kendisi akrabam olur) ezcacılığı bitirdiler. sonra yavaş yavaş tıpa geçti sıra.
    geçen doktorların maaşının düşürülmesinin nedeni de bu.
    eskiden doktor maaşı asgari ücret×10 ise şimdi asgari ücret×4 veya döneri yüksekse ×5
    eskiden doktor maaşı öğretmen maaşı ×5ti şimdi ×2.5 maximum ×3
    yani doktorluk zaten (mali açıdan) ölüyor. bunu sadece siz kabul etmiyorsunuz.
    eskiden golf 40k idi doktor 10k maaş alıyodu 4 ayda golf alıyordu. asgari ücret 800-1000 tl di. asgari ücretli 40 ayda alıyordu.
    şimdi golf 240k doktor maaşı 12k(ort) 20 aysa golf alabiliyor.
    asgari ücret 3k 80 ayda golf alabiliyor.
    alım gücü evet genel olarak düştü ama asgari ücretlinin yarıya düştüyse doktorun 5te 1e indi.

ama aynen ben tıp düşmanıyım:) onun için bunları da yazdım

ekleme yapayım: bu tarz ayrıcalıklı meslek gruplarının bitmesi genel halk kitlesinin(avam)hoşuna gittiği için yapacak bir şey yok zaten bunun için bu meslekleri bitiriyorlar, bitirilmelerini çünkü halk da istiyor. alın size çoğulcu demokrasi :)
    her yere hastane açılırsa halk kolay şekilde doktor bulursa doktor değerini kaybediyor ve doktor hak ettiği değeri alamaz.
    90larda doktorlar hastanelerde sadece kendisine ekstradan para verenlere bakardı. neredeyse tüm ülkede bu durum vardı ama şiddet vakaları bunun belki yarısı bile değildi. bunun en büyük sebebi 90larda halkın doktora kolay ulaşamadığı için saygı duyması.
    kısaca ülkede doktor "enflasyonu" oldu.

siz beni yanlış anlıyorsunuz. ben tıp bittiği için seviniyorum sanıyorsunuz, işte burada yanılıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-276EF851F -- 28 Ağustos 2021; 11:38:47 >

• aşağıda var argüman. haydi oku bakalım :)

• NormanDiesel N kullanıcısına yanıt
    Şu an ki mezun sayısına, işsizlik oranına ve çalıştıkları yerlere bakmak lazım. Zaten çok sayıda işsiz olduğu için kontenjanları azaltmaya başlamış olabilirler, bilmiyorum.

• NormanDiesel N kullanıcısına yanıt
    hocam makinenin iş alanı çok daraldı ama çok bilmiyorum,yorum yapamam.
    inşaattan da mezun olan piyasada çok adam var, kontenjanları yeni kısmaya başladılar.

• ENDÜSTRİ BİTMEZ ENDÜSTRİ YAZIN

• Gelişmiş ülkelerde (ABD hariç) doktor maaşı 4-6 asgari ücret bundan fazlası gelir eşitsizliğine giriyor. Bahsettiğin alım gücünün düşmesi döviz ve vergilerle alakalı. ABD'ye göre hesap yaparsak Türkiye'nin 3100 dermatologa ihtiyacı var, Almanya'ya göre hesaplayınca 6000. Türkiye'de uzman hekim açığı var ama doktorlar günde 100 hasta baktıkları (250'ye kadar çıktığını da gördüm) için sistem işliyor.
    Fakat daha önce de dediğim gibi açık var diye devlet atama yapacak diye bir şart yok. Yeni hastane inşaatları durur bütçe zorlanmaya başlarsa atamalar azalabilir hatta durma noktasına gelebilir. Örnek: Öğretmen açığı olmasına rağmen yeteri kadar atama yapılmaması.

hocam ben gelir eşitsizliği mevzusuna katılmıyorum. doktor maaşı hak ettiği yerde olmalı gelir eşitsizliği vesaire dinlemeden.
    alım gücü düşmesinde elbette dövizin payı var. orada kıyaslamam asgari ücretli ile doktorun alım gücü kıyaslaması.
    hocam ben de tam olarak ileride doktor atamalarının bitebileceğini, insanların bundan ötürü özele kayacağını ve doktor sayısı özelde arttıkça özelde doktor maaşı düşecek. doktor kpss ile atanacak ve doktor sayısı arttığı için yine kamudaki doktor maaşı da reel anlamda düşecek

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.