Şimdi Ara

Tomtom Navigasyon Cihazları (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
946
Cevap
10
Favori
157.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • araştırıp duruyorum sabahtan beri tomtom alacağım sanırım.fakat şöyle birşey okudum,mesela sağa döneceğiz bu tomtom tam sağa dönülecek yerde sağa dön komutu veriyormuş,bana en az 300 metreden önceden sağa dön komutu vermezse ben bilmediğim şehirde o çıkışı kaçırırım arkadaş. var mı böyle bir durum??
    ayrıca harita güncellemesi 4 yılmış sanırım.bana 4 yıl yeter, 4yıl sonra bozulur bu aletler :) ömür boyu çalışan elektronik alet var mı ? güncelleme olayı çok da önemli değil bence.

TomTom 4.3'' Start 20 şunu bugün almayı düşünyorum.hiç bir ekstra fikir alamadım ama öğleden sonraya kadar birisi çıkıpta şunu tavsiye ediyorum demezse,bu tomtomu gidip alacağım.
  • Sayın @-genjuro-

Yönlendirme hataları nadiren de olsa TomTom cihazlarda da olabiliyor. Derhal cihaz üzerinde "Düzeltme" işaretleyip MapShare ortamına raporlayabiliyorsunuz. Bir sonraki güncelleme dönemi beklenmeden bu düzeltmeyi cihazınıza yükleyebiliyorsunuz. Bu konuyu dert etmeyiniz. Tabii okuduğunuz kaynağı bilemiyorum ama, bazı kullanıcılar cihaza hakim olmadan, onun dilini anlamadan eleştirme yoluna gidiyorlar ki bu da sizin gibi bir cihazı ilk defa alacaklar için olumsuz bir puanla yola çıkmanıza neden oluyor.

iGO, Garmin, TomTom, vs. cihazlarda ve bu cihazların haritalarında aynı oranda hata tipleri mevcut olabiliyor, ama kısa zamanda düzeliyor raporlamayı ciddiyetle kullanıyorsanız.

Diğer konu; Ömür Boyu Güncelleme, bu da cihaz ömrüyle sınırlıdır. TomTom'da belirli bir ibare yok ama Garmin cihazlarda "Cihaz ömrü 10 yıldır" yazmakta kullanıcı klavuzunda.

Harita güncelleme olayını önemsemelisiniz; zira Türkiye gibi bir ülkede her yıl yolların %20'si değişiyor. Cihazınızı alıp 1 yıl kullandıktan sonra güncellemenin önemini daha fazla hissedeceksiniz.

Hayırlı olsun diyelim şimdiden cihazınız için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DD252Admin -- 17 Kasım 2012; 11:03:59 >

• Tomtom almayın.haritaları eski.samsunun en büyük ilçesi yok.her gidişimde tarlalarda dolanıyorum gibi ve gereksiz pahalı.gidin garmin alın,başarsoft,garmin kalitesi tomtom bildiğin soygun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gunhan

Tomtom almayın.haritaları eski.samsunun en büyük ilçesi yok.her gidişimde tarlalarda dolanıyorum gibi ve gereksiz pahalı.gidin garmin alın,başarsoft,garmin kalitesi tomtom bildiğin soygun

tomtom hala yakalayamadı yani rakiplerini ?
  • Sayın @gunhan

Eleştiri yaparken biraz tarafsız bakmak zorunluluğumuz olduğunu düşünüyorum;

"Haritaları eski" derken yanlış bir teşhis olduğunu görüyorum; Haritalar eski değil. Şu an Türkiye'deki en son haritayı kullanıyor TomTom cihazlar. Doğru değim, "Haritaları yaşadığım Bölge için yetersiz" olmalıydı.

Diğer konu; Garmin kıyaslaması ile ilgili. Şu an hem cihaz kalitesi hem de aksesuar bakımından TomTom ürünleri Garmin'in ürün kalitesinden (materyal olarak değerlendiriyorum) çok çok ileride.

Yine inanıyorum ki Garmin; Başarsoft haritası kullanmasaydı. Yani tüm dünya üzerindeki gibi Navteq harita ile piyasaya sürülmüş olsaydı çok kişi aldığına pişman olmuş olacaktı...

Bahsi geçen her iki ürünü/ürünleri kullanmış biri olarak ; rahatlıkla yorumlayabilirim ki altenatif olarak sunduğunuz marka sadece Amerika sınırları içerisinde 1 numara olarak kabul edilmektedir.

Bu konuda biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye edeceğim, cihaz/marka karalaması yapmadan önce.

Sevgi ve saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: Lucca

....
    tomtom hala yakalayamadı yani rakiplerini ?

Kıyaslamayı BURADAN yapabilirsiniz.

Büyük şehirlerde TomTom Maps oldukça iddalı. Bulamadığım cadde olmadığını gördüm. Bir önceki harita güncellemesi için çok olumsuz yorum yazmakla beraber, son Kış Haritaları ile gelen güncellemeden oldukça memnun olduğumu ifade etmeliyim.

Sanıyorum TomTom Türkiye ekibi Yaz Uykusundan uyandı

• quote:

Orijinalden alıntı: DD252Admin

Sayın @gunhan

Eleştiri yaparken biraz tarafsız bakmak zorunluluğumuz olduğunu düşünüyorum;

"Haritaları eski" derken yanlış bir teşhis olduğunu görüyorum; Haritalar eski değil. Şu an Türkiye'deki en son haritayı kullanıyor TomTom cihazlar. Doğru değim, "Haritaları yaşadığım Bölge için yetersiz" olmalıydı.

Diğer konu; Garmin kıyaslaması ile ilgili. Şu an hem cihaz kalitesi hem de aksesuar bakımından TomTom ürünleri Garmin'in ürün kalitesinden (materyal olarak değerlendiriyorum) çok çok ileride.

Yine inanıyorum ki Garmin; Başarsoft haritası kullanmasaydı. Yani tüm dünya üzerindeki gibi Navteq harita ile piyasaya sürülmüş olsaydı çok kişi aldığına pişman olmuş olacaktı...

Bahsi geçen her iki ürünü/ürünleri kullanmış biri olarak ; rahatlıkla yorumlayabilirim ki altenatif olarak sunduğunuz marka sadece Amerika sınırları içerisinde 1 numara olarak kabul edilmektedir.

Bu konuda biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye edeceğim, cihaz/marka karalaması yapmadan önce.

Sevgi ve saygılar

Yaklaşık 5 yıldır aktif olarak garmin navigasyon kullanıyorum...5 yıl önce sanırım tomtom türkiyeye girmemişti henüz...

Garmin öyle aman aman beni tatmin edebilen bir cihaz değil...

eksikleri:

* Ekran dokunmatikliği iphone düzeyinde değil...iphone da haritadan bir yer ararken ekran kaydırmak süper bişi ....garminde işkence..
    * navigasyon modülleri eksik gibi...rahat yol, hızlı yol var...kısa yol yok...
    * güzergah belirlemelerde çok fazla kullanım rahatlığı opsiyonları sunmuyor sanki...menü yetersiz gibi...

Bu arada elimdeki cihaz garmin nuvi 1370T...ömür boyu avrupa ve türkiye harita güncellemesi ücretsiz olandan....

bir ikinci cihaz daha alabilrim...ancak garmindeki bu defisitlerin olmaması şartı, ömür boyu harita güncellemesi olması ve artı olarak usb den video gösterme opsiyonu olması koşulu ile...

tomtom bana bunları sağlar mı ? Bunları sağlayacak minimum bedelli tomtom hangi modeldir ve ücreti ne kadardır ?

son sorum italya tatil fırsatı bir kandırmaca mı aslında yoksa gerçekten güzel bir fırsat mı sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lucca -- 19 Kasım 2012; 23:32:38 >

• Şimdi söyle bir yorum yapmak istiyorum bahsettiğiniz konularda;

Evet, bir yazılımın tüm fonksiyonlarının kullanıcıya kullandırılmaması oldukça can sıkıcı bir durum. Nüvi 1410 da benim kullandığım bir Garmin ürünü. Tüm dünyada aktif olan JV ve Line Assist yetenekleri Türkiye'deki kullanıcılara sunulmadı. Bunu bir yazılım güncellemesi ile sunmak yerine yani ve daha az yeteneklerde cihazlar -ki ben bunlara ticari kopya diyorum- satmaya kalkmaları hiç hoş olmadı 3.dünya ülkesi sandıkları Türk halkına...

Sonuçta yıllarca 2008-2009 ürünü cihazları ve barındırdıkları teknolojileri sattılar ülkemizde. Doğal olarak emsallerinin karşısında yetersiz kaldı Garmin.

Asus Grubu ile girmeye çalıştıkları yarış da aynı akibeti yaşadı ve hem Asus hem de kendilerini rezil ettiler (Benim görüşümdür)

Gelelim TomTom tarafına; isteklerinizi karşılayıp karşılayamama durumunu ancak TomTom Türkiye cevaplayabilir, ben sadece kullanım tecrübelerimden edindiğim bilgilerle yorumlayabilirim.

Özünde yukarıda bahsettiğim bazı özellik yoksunlukları TomTom Tarafında da mevcut; Sesle komut sistemi her cihaz üzerinde çalışabilir durumdayken yine bizlere sunulmadı. Elimizdeki cihazlarda bu özellik mevcutken kullanamamak çok can sıkıcı ve acı. TMC'de öyle...

İtalya seyahati bir kampanyadır; kişiye özeldir. Açıkçası ben İtalya'ya gitmek için yeni bir tomtom cihaz almam. Atlayıp uçağa giderim olur biter.

Bazı PND cihazları piyasada tüketmek için düzenlenmiş bir satış stratejisi olduğunu düşünüyorum. Belki Türkiye'ye farklı bir göz ile bakıyorlardır bilemiyorum.
    Bundan sonra artık Mobile Platformlarda görürüz dediğimiz TomTom yine yanılttı; 5 yeni model daha sürdü Türkiye piyasasına.

Bu doğrultuda da firma daha Türkiye Piyasasından pek el çekmeye niyetli görünmüyor; yeni cihazlar ile yükselen harita kalitesi beni bunları yazmaya ikna etmiş olabilir...

Keyifli navigasyonlar diliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DD252Admin -- 20 Kasım 2012; 0:01:22 >

• Teşeşkkür ederim açıklamalarınız için, ancak tatmin olmadım. Tomtom rüştünü ıspatlasın yaygın kullanıma girsin tekrar değerlendirelim.
  • Arkadaşlar bugün Ankara'nın ortası olan Ulus'dan Batıkent'e doğru yoldaydım. Evimi işaretledikten sonra yolu tarif etmeye 10 dakika sonra başladı ve başlarken en az 6-7 defa yanlış yollardan beni yönlendirdi. (Mesela; İlerlediğim yol üzerinde aslında olmayan yönleri, çıkışları gösterdi...)
    Neyse ki üzerinde bulunduğum yolu biraz da olsa biliyordum ve o saçma sapan tariflere uymadım. Aradan 2-3 dakika geçince üzerinde bulunduğum yolu ve güzergahı düzeltti. Derken ben de yolu yarılamıştım!

Bilmiyorum ama ben aldığım günden bu yana iyice gıcık oldum bu alete.
    Zaten kendilerine de yaşadığım her sorunu mail olarak yolladım. Bir şeyi yapıyorlarsa daha düzgün yapmaya özen göstersinler demekten başka bir şey gelmiyor elden.

Daha iyisi marka olarak hangisidir bilmiyorum ama kimseye tavsiye etmiyorum alacaksanız da iyice araştırıp alın derim ben. Başka bir deyişle ülkemiz yollarını daha iyi tarif edebilen ve bilen bir markayı tercih etmek daha akıllıca olur diye düşünüyorum.

Şunu da belirtmekte fayda var: Alet doğru çalıştığı zamanlarda fazlasıyla işime yarıyor aslında yaramıyor da değil ama işte sorunlar sorunlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilhuman -- 20 Kasım 2012; 0:35:33 >

• Tomtomun malzeme kalitesini, ergonomisini, arayüzünü, açılış kapanış süresini çok beğeniyorum.

Haritası İstanbul içinde beni üzmese de Bursa gibi bir büyükşehirde bile beni çıldırtmaya yetti.

İÇN özelliği tam bir rezalet, bale salonu (tam hatırlayamıyorum ama o neviden bir şey) diye bir başlık varken bizim toplumumuzda herkesin her yıl onlarca defa aramak zorunda kaldığı "düğün salonları" yok. Olan İÇNler de oldukça yetersiz. Bu konuda hiçbir ciddiye alınır çalışma da yok.

Her güncelleme ile programın performansı sanki daha bir geriye gidiyor. Bir önceki güncellemede ben yoldayken youn dışında görünüyordum, uzun süre beni takip edimiyordu, sonra tekrar rota hesaplıyor ve yola giriyordu falan...

Haritaları oldukça pahalı. Harita yerine bir tane cihaz almak çok daha ekonomik, böyle saçmalık olamaz.

Kısaca Tomtom Türkiye bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: hada

Tomtomun malzeme kalitesini, ergonomisini, arayüzünü, açılış kapanış süresini çok beğeniyorum.

Haritası İstanbul içinde beni üzmese de Bursa gibi bir büyükşehirde bile beni çıldırtmaya yetti.

İÇN özelliği tam bir rezalet, bale salonu (tam hatırlayamıyorum ama o neviden bir şey) diye bir başlık varken bizim toplumumuzda herkesin her yıl onlarca defa aramak zorunda kaldığı "düğün salonları" yok. Olan İÇNler de oldukça yetersiz. Bu konuda hiçbir ciddiye alınır çalışma da yok.

Her güncelleme ile programın performansı sanki daha bir geriye gidiyor. Bir önceki güncellemede ben yoldayken youn dışında görünüyordum, uzun süre beni takip edimiyordu, sonra tekrar rota hesaplıyor ve yola giriyordu falan...

Haritaları oldukça pahalı. Harita yerine bir tane cihaz almak çok daha ekonomik, böyle saçmalık olamaz.

Yani iyi hoş diyorsunuz ama bana yol tarif edemedikten sonra, asli görevini yapamadıktan sonra diğer etkenlerin iyi olmasının fazla bir önemi kalmıyor açıkçası. Gayet tabii sıradan bir marka değil ancak; Ankara'da bile yol bulmakta zorlanıyorsa ilk kez gideceğim normal bir şehirde başıma neler gelecek tahmin bile edemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilhuman -- 21 Kasım 2012; 0:05:01 >

• TOMTOM 2012 KIŞ HARİTASI ÇIKTI. DÜN BEN GÜNCELLEDİM. HARİTA KAPSAMI 6 AY ÖNCE VE 3 AY ÖNCEKİ GÜNCELLEMELER YAPTIĞIMDA %77 Dİ. KIŞ HARİTASINDA BU ORAN %78 OLARAK BELİRTİLMİŞ. BU GÜNCELLEME ORANI AZ DEĞİL Mİ? NEDEN TOMTOM BU GÜNCELLEME KONUSUNDA BAŞARSOFT GİBİ GÜNCELLEME YAPMAZ. GÜNCELLEME YAPILAN YERLER NET OLARAK NEDEN YAZILMAZ. AYRICA TOMTOM ROTA PLANLAYICIDA İLLA İKİ YER ADI YAZIP BULDUĞU YERDEN GİTMEMİZ GEREKİYOR. MESELA KIRIKKALEDEN KONYA YA SEÇİN SİZİ ANKARADAN GÖTÜRÜYOR OYSAKİ KIRIKKALE DEN KONYA KULU YA DUBLE YOL YAPILIYOR VE %95 İ DE BİTMİŞ DURUMDA NEDEN ROTA OLARAK BURAYI ALMAZ ALTERNATİP OLARAK.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evilhuman

quote:

Tomtomun malzeme kalitesini, ergonomisini, arayüzünü, açılış kapanış süresini çok beğeniyorum.

Yani iyi hoş diyorsunuz ama bana yol tarif edemedikten sonra, asli görevini yapamadıktan sonra diğer etkenlerin iyi olmasının fazla bir önemi kalmıyor açıkçası. Gayet tabii sıradan bir marka değil ancak; Ankara'da bile yol bulmakta zorlanıyorsa ilk kez gideceğim normal bir şehirde başıma neler gelecek tahmin bile edemiyorum.

"Kısaca Tomtom Türkiye bence." Cümlesinde "rezalet" kısmı çıkmamış. Orijinali "Kısaca Tomtom Türkiye REZALET bence." olacaktı.

• quote:

quote:

quote:

"Kısaca Tomtom Türkiye bence." Cümlesinde "rezalet" kısmı çıkmamış. Orijinali "Kısaca Tomtom Türkiye REZALET bence." olacaktı.

Son cümleyi anlayamamıştım cidden. =)

Haklısınız.

Hayatımda ilk kez bir şeyi araştırmadan aldım ve bu şekilde aldığıma çok pişmanım. Ne kadar kaliteli olursa olsun bana doğru düzgün yol tarifi yapamadıktan sonra hiçbir önemi yok.

• quote:

Arkadaşlar bugün Ankara'nın ortası olan Ulus'dan Batıkent'e doğru yoldaydım. Evimi işaretledikten sonra yolu tarif etmeye 10 dakika sonra başladı ve başlarken en az 6-7 defa yanlış yollardan beni yönlendirdi. (Mesela; İlerlediğim yol üzerinde aslında olmayan yönleri, çıkışları gösterdi...)
    Neyse ki üzerinde bulunduğum yolu biraz da olsa biliyordum ve o saçma sapan tariflere uymadım. Aradan 2-3 dakika geçince üzerinde bulunduğum yolu ve güzergahı düzeltti. Derken ben de yolu yarılamıştım!

Bilmiyorum ama ben aldığım günden bu yana iyice gıcık oldum bu alete.
    Zaten kendilerine de yaşadığım her sorunu mail olarak yolladım. Bir şeyi yapıyorlarsa daha düzgün yapmaya özen göstersinler demekten başka bir şey gelmiyor elden.

Daha iyisi marka olarak hangisidir bilmiyorum ama kimseye tavsiye etmiyorum alacaksanız da iyice araştırıp alın derim ben. Başka bir deyişle ülkemiz yollarını daha iyi tarif edebilen ve bilen bir markayı tercih etmek daha akıllıca olur diye düşünüyorum.

Şunu da belirtmekte fayda var: Alet doğru çalıştığı zamanlarda fazlasıyla işime yarıyor aslında yaramıyor da değil ama işte sorunlar sorunlar...

hocam şahsen bende ankarada tesisatçılık yapıyorum ve birçok bilmediğim adrese gidiyorum baktım sora sora olmuyo dedım navıgasyon alım gittim navkıng aldım almaz olaydım adres yazıyorum bulamıyo en basıt adresı yazıyorum olmuyo babam kafayı yıyecek en son aldıgı gıbı betona vurdu şunu öğrendım navkıng hakkında sağlammış kırılmadı sonunda gittim tomtom xxl classıc modelını aldım nereye ıstedıysem ankara ıcı 4 aydır goturmedıgı yer kalmadı bır kere sasırmadı cıhaz bırak saga sola adres sormayı camı acmıyorum hatta zonguldak ereğliye gittim yine aynı şekilde müthişdi açıkcası çok mükemmel bir cihaz eğer can sıkan tarafı varmı dersen evet var oda 2 yıl sonunda güncelleştirmeler çok pahalı çünki nerdeyse bir cihaz parası güncelleştirmesine istiyolar ama 2 yıl tadını çıkarırım

• İki defa TomTom ile uzun yol yapma deneyimim oldu; biri Didim, biri de Bodrum yönlerineydi. İnanılmaz derecede stabil bir yol tanımlaması var. Hiç bir hatalı yönlendirme yapmadı. Ki bu iki rota, avucumun içi gibi bildiğim rotalardı.

Bu cihazın algoritmalarını beğeniyorum; Hızlı ve Kısa rota kesinlikle birbirinden ayrılmalı. Ekonomik seçeneği ara ara sapıtıyor, diğer seçenekler neredeyse hatasız.

2 büyük şehirde deneme imkanı buldum (bu arada yanımda iGO tabanlı cihazlarımdan en az biri de vardı) aradığım her noktayı buldum İstanbul ve İzmir'de.

TomTom'un mantığı cadde ismidir; bu olayı aştığınızda hatasız sürüşler yaparsınız. Cihazınızı tanıyın; o zaman her şey daha kolay olur hangisini kullanırsanız kullanın.
  • Olumlu tecrübeleriniz olduğu için şikayet etmiyorsunuz ancak ben defalarca sorun yaşadım o yüzden görüşlerinize katılmıyorum. Mükemmel olmak zorunda değil ancak asli görevini hatalı yapan bir ürünü beğenmem mümkün değil.

Arama yaparken cadde ismini biliyoruz diyelim lakin sokak adını bilmiyorsak devamı gelmiyor. Ayrıntılı bir şekilde hafızasına kayıtlı olan ev adresim var ve ben evi tarif etmesini istediğim zaman saçma yapan tarifler yapıyor veya uzun süre sinyal bulamıyor. (Sürekli değil ama zaman zaman böyle oluyor.)

Bu konuların uzmanı değilim ve tamamen tecrübelerime dayanarak söylüyorum bir daha bu markanın yani TomTom'un hiçbir ürününü almayacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilhuman -- 24 Kasım 2012; 13:10:27 >
  • Bende tomtom kullaniyorum ve memnun deilim..

Cadde varsa sokak soruyor..bilmiyosan kaldin ortada.

Ve ses kendi kendine takiliyor..

Bir var bir yok.

Neye gore anlamadim

• Ben de navigasyon cihazı alacağım ama 2 saattir okudum okudukça kafam karıştı. TomTom donanımsal olarak çok kaliteli bu belli, XXL modeli de Başarsoft iGo Primo haritası kullanıyormuş, anladığım bu harita yazılımı da en iyi çözüm Türkiye için.. O zaman TomTom'un başarısızlığı nerden kaynaklanıyor olabilir?

Aklımdaki cihaz linkteki cihaz bu arada;

http://www.hepsiburada.com/liste/tomtom-xxl-classic-5-navigasyon-cihazi/productDetails.aspx?productId=otkvkxxlclassic&categoryId=257643

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.