Şimdi Ara

toluens fehling yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
3.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bu ayraclar tam olarak nedır sorularda bu ayraclarla ılgılı gelen soruları cozebılmek ıcın neler bılmelıyız cokca karsıma cııyor net bılgı lazım yardım

mesela bugun bır soruda gumus nıtrat cozeltısı ıle ılgılı bır soruyu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi congratulatıons -- 19 Mayıs 2017; 14:8:22 >

• Aldehitler verir bunları

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • up organıkte buyuk sıkıntım
  • quote:

Orijinalden alıntı: revolution1907

Aldehitler verir bunları

tolens fehlıng ayı ayrı neyı ayırır yanı ayıstırıkları neler
  • congratulatıons C kullanıcısına yanıt
    Google babaya yazsan bulursun

• revolution1907 kullanıcısına yanıt
    Alkin de var

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ginflon kullanıcısına yanıt
    Toluens ver diye biliyorum fehling veriyor mu

• revolution1907 kullanıcısına yanıt
    1. Uc alkinler tollens ve felhing cozeltisi ile tepkime verirler

2. Aldehitler tollense etki eder keton etki etmez, burada da aldehit ve keonu ayirt etmek icin kullanilir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ginflon kullanıcısına yanıt
    Şimdi baktım uç alkinler veriyor galiba benim dediğim aromatik aldehitlermiş

• net cevap:
    uç alkinler
    aldehitlerin hepsi
    formik asitte verir cünkü aldehit grubu içerir gümüş ile gümüş aynası ve fehling le bakır tuzu
  • toluens fehling  yardım

Uç alkinler metallerin NO3lü bileşikleriyle yer değiştirme tepkimesi verirler. Eğer AgNO3 ile (tollens ile) tepkime verirse beyaz çökelek oluşur, CuNO3 ile (fehling ile) tepkime verirse kırmızı çökelek oluşur

• Uç alkinler ve aldehitler Fehling(Amonyaklı Bakır(I) Nitrat) ve Tollens(Amonyaklı Gümüş Nitrat) çözeltileri ile tepkime verirler.

Tollens ile olan tepkimelerde:
    *Tollens çözeltisi ile tepkimeye giren aldehitler yükseltgenerek gümüş aynası oluştururken, alkinler yer değiştirme tepkimesi ile gümüş rengi bir çökelek oluştururlar.
    *Alkinlerde uç karbondaki (yani üçlü bağ yapıp uçta olan karbon) hidrojen gümüşle yer değiştirir. Bu tepkimede yer değiştirme olur. Gümüş indirgenmez.
    *Asetilenin iki uç karbonu olduğu için iki kez yer değiştirebilir. Bu durumda Ag2C2 oluşur, bu bileşiğin kütlesi 240 g'dır.(Ag: 108 , C: 12)
    *Alkinlerden farklı olarak aldehitlerde gümüş yer değiştirmez, yükseltgenmiş formundan element haline geri dönüşür.(Yani aldehit yükseltgenirken gümüş indirgenmiş olur. Ag+ > Ag)

Fehling ile olan tepkimelerde:
    * Tollens çözeltisine benzer bir şekilde alkinler yer değiştirme tepkimesi verirken (yapıdaki hidrojenler ve Cu yer değiştirir), aldehitler ise yükseltgenirler.

TEPKİMELER (DERS KİTABI)
    Alkinlerin Yer Değiştirme Tepkimeleri:
    toluens fehling  yardım

Aldehitlerin Yükseltgenmesi:
    toluens fehling  yardım

toluens fehling  yardım

ÖNEMLİ NOTLAR:
    * Alkinler çökelek oluştururken aldehitler gümüş aynası oluştururlar. Sorunun hangisini kastettiğini buna bakarak anlayabilirsin.
    * Aldehitlerin tanınması için Tollens ve Fehling'e ek olarak Benedict ayıracı (Bakır(II) sitratın bazik çözeltisi) da kullanılabilir. Tıpkı Fehling'de olduğu gibi Cu2O çökeleği oluşur.
    * Aromatik yapıda olan aldehitler Fehling çözeltisi ile tepkime vermezler. Sadece Tollens ile etkileşirler.
    * Aldehitler yükseltgenmeleri sırasında karboksilik asit oluştururlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rauge -- 19 Mayıs 2017; 16:45:36 >

• Rauge kullanıcısına yanıt
    neden peki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: My Little Horny

neden peki?

Halkalı değil aromatik yazmalıydım. Halkalılarda olduğundan emin değilim.

Ama sebebi benzen halkasının aldehit grubuyla daha güçlü bir bağ kurması.Benzenin çekim gücü bu tepkimenin gerçekleşmesine müsade etmiyor.

• Rauge kullanıcısına yanıt
    ona demedim hocam :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: My Little Horny

ona demedim hocam :D

Neden bu kadar ayrıntılı anlattım diye mi sormak istedin? 😁

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.