Şimdi Ara

Kozalak / Tohumdan çam ağacı yetiştirme [2 yıllık aşamalar]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
23.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • [Konu daha çok aşamalara dair gelişmeler, yani günlük tarzında bir konuya dönüştü. Ben de faydası olabilir diye biraz ayrıntıya girmeye çalıştım. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem ve her aşamanın (olumlu ya da olumsuz) kendi edindiğim tecrübeler olduğunu özellikle belirtmek isterim.]

[07.07.19] İlk olarak en kolay erişebileceğim çam kozalaklarını topladım fakat açık kozalakların tamamı boş çıktı. Ben de kapalı ve gelişmiş olanlardan toplayıp kozalakları biraz suda beklettim, sonrasında çıkartıp gün boyu direk güneş altında bıraktım. Akşama açılmışlardı ve 4-5 kozalaktan 50-60 tohum çıktı. Tohumları da 1 gün suda beklettim ve yaklaşık 40 tanesi suyun altında kaldı. Ertesi gün sadece suya batanları karton bardaklara 2şer 3er diktim. (Marketten aldığım bir çeşit karışım çimlendirme toprağı kullandım). Tekli olması daha uygun olabilir, çünkü hem biraz dar alan hem de büyüdüklerinde köklerinden dolayı ayırıp saksıya geçme aşamasını zorlaştırabilir. Bu benim açımdan biraz deneme yanılma olacak. [Geçiş aşamasında sık olduklarından dolayı sorun çıkartmadılar, sadece kök uzunluklarının 2-3 kat fazla olacağını unutmamak gerek]

---------------

[24.07.19] Bardakları açık havada balkona bıraktım. Günde en fazla belki 1-2 saat direk güneşi alıyor. Sürekli nemli kalması için az sayılabilecek miktarda fakat sık sık günde 3 kez fısfısla suladım. [Çeşitli sera mantığı ile ya da kağıt havlularla birlikte poşette yapanlar da var. Fakat en garanti yöntemin direk toprakta olduğunu düşünüyorum] 2 hafta sonunda çimlenmeye başlayıp teker teker gözükmeye başladılar. 17.gündeyiz ve neredeyse yarısı çıktı veya çıkmak üzereler. Şu ana kadar yanlış bir şey yaptığımı düşünmesem de bir eksik olabilir. Direk tohumdan yetiştiricilikte mantar ilacı kullanmak şart gibi bir şey söylenmiş bir yerde. Ben uygulamadım ama gene de büyüme şansları vardır diye düşünüyorum. [Hazır karışım yani steril olan topraklarda gerek olmadığı bilgisini sonradan aldım]

Çimlenmeye başladıktan sonra bu aşamada direk mi güneş görmeli, görecekse hangi oranda olmalı, özellikle de sulama ne kadar sıklığa düşmeli vs hiç bilgim ve tecrübem yok. Güneş görmezse boya kaçar deniyor ama dediğim gibi bunun oranını bilmiyorum. Sulamada ise azı da çoğu da zarar, yani bu oranı tutturmak biraz mesele. [Sulama miktar ve sıklığı hava durumuna ve gelişim aşamalarına göre aşama aşama azalıyor, pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Direk güneş ise en fazla bir kaç saat görmesi uygun gözüküyor]

---------------

[07.09.19] 2 aylarını doldurdular ve daha düne kadar hala tek tük çıkmaya devam edenler var. Yani çimlenme süresi 2 aya kadar varan oldu şu anlık. Sulama sıklığını 1-2 güne kadar düşürdüm. Özellikle kapalı havalarda 2 güne kadar çıksa da genelde 1,5 gün oluyor. Gittikçe daha da azabilir tam bilemiyorum. Miktar olarak ta kafamda soru işaretleri vardı. 13 bardak var ve hala fısfısla ortalama yarım litre harcıyorum.

---------------

[19.09.19] Neredeyse hepsi çıktı diyebilirim fakat şu an aklıma takılan bambaşka bir konu oldu. Eklediğim fotoğraflarda ne kadar belli bilmiyorum ama gövdeleri oldukça kırmızıya kaçanlar var. Önde ve arkada duranlar arasında görünürde bu tarz farklılıklar olduğu için (ayrıca güneş görme sıklıklarında da farklılıklar olduğu için) arada yerlerini değiştiriyorum. [Bu durum normal midir veya önemli bir sorun olabilir mi herhangi bir bilgi hala bulamadım. Yalnız dediğim gibi bazen kendi aralarında da olsa yerlerini değiştirmenin yararlı olabileceğini düşünüyorum]

---------------

[28.10.19] 4 aylarına yaklaşırken saksı değişimini yaptık. Bir çoğunun kökü gövde boylarından 2-3 katına varmış ve bardakların dibinde turlayıp çember çizmişlerdi. Fidan poşetlerine geçirdik ve şu an balkonda duruyorlar. Önümüzün de kış olmasıyla balkona bir mini sera yapmayı düşünüyordum ama gerçekleştiremedim. İlk kış odada ortalama ortam sıcaklığına yakın, petek dibi olmayacak şekilde, oldukça az güneş ve olabildiğince ışık alacak bir konumda durdular. Fakat sonradan (1-2 sene sonra) fark ettiğim şey ise direk güneşi az da olsa veremezseniz oldukça olumsuz etkileniyorlar. Kısaca anlatmam gerekirse direk güneşi 1-2 saatten başlayıp aşama aşama çoğaltmak uygun gözüküyor.

---------------

[25.05.21] 2 seneye yaklaşmışlar. Uzun süre şahsi olarak ilgilenmeyi bırakmıştım. Fakat ara ara baktıkça özellikle gövdelerinin kalınlaşıp geliştiklerini gördüm, biraz da dallanmışlar. Bu aralar ailem bakıp suluyor. Bir kaç günde bir (hava durumuna bağlı olarak belki daha sık) suluyorlar. Net bir çekim yapamasam da son hallerinin fotoğraflarını ekledim. Çimlenen yaklaşık 24 çam varsa en son 13 kalmışlar. Oran %50-60 gibi gözükse de sulamanın yanında özellikle konumlarına bağlı olarak çok daha fazla olabilirlerdi sanırım.

---------------

[28.06.21] Şu sıralar doğaya ekim işlemine başlayacağız. Yalnız bir önceki aşamalarda da kısaca bahsettiğim önemli bir durumu fark ettim. Çamları arkadaşla beraber yetiştirmeye başlamıştık ve tohum halinden itibaren yarı yarıya paylaşmıştık. Fark ettiğim konu ise bendekilerin oldukça boya kaçıp bir çoğunun da alttan alttan kurumaya başlaması oldu. Bir araya getirince fark oldukça belliydi ve sebebinin ise çoğunlukla güneşe dayalı olduğunu anladım. Çimlenme aşamasında bile günde 1-2 saat direk güneşi görebiliyorlardı fakat bir süre sonra şu güne kadar güneşi hiç verememiştim. (Bir süre odada pencere kenarındaydı, sonra da balkonda fakat alçakta ve gene hiç güneşi görmüyorlardı) Ara ara takip ettiğimde çok sorun gözükmediğinden müdahele etmedim ama dediğim gibi farkı görünce bunu da belirtmeden geçemedim. Arkadaştakiler neredeyse gün boyu güneşi görüyorlardı, boyları biraz daha kısa olmasına ve bazı aşamalarda daha fazla kayıp yaşamasına rağmen geri kalanlar çok daha sağlıklı gözüküyorlar. Yani güneşi de aşama aşama çoğaltarak (tabi ki abartmadan) vermek gerektiği sonucu çıkardım. [Bir süre sonra uygun bir konuma ekeceğiz. Bununla ilgili yararlı olacak araştırmalarım oldu, videolar da mevcut zaten. Umarım bir çoğunu yaşatmaya devam edebiliriz. Önemli başka gelişmeler olursa eklemeye devam edeceğim..]

-------------------------

4-5 kozalaktan çıkan 50 civarı tohum

tohumlar 1 gün suda bekledi ve sadece dibe çökenleri diktim

2 hafta sonunda seri bir şekilde çıkmaya başladılar

Çimlenmesi 2 aya kadar uzayan olsa da neredeyse tamamı çıktı

Geç kalınmış gibi gözükse de 4. aya yaklaşırken büyük fidan poşetlerine geçirdik

Yaklaşık 9-10 aylıkken son durumları bu şekilde

İkinci yaşlarına yaklaşırken diğer kışı dışarıda geçirdiler. 20-30cm arası gözüküyorlar.
    ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oommeerr89 -- 8 Temmuz 2021; 22:12:40 >

• Direk güneşin alnı kabağına değilde aydınlık bir yere koyun su için ise toprak nemli kalmalı toprağı üstünden eşelediğinde altı nemli olmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güneş ve aydınlık açısından yeri iyi o zaman. Tohum halindeyken dediğim gibi sık sulayarak nemli tutuyordum. Çimlenmeden sonra da sürekli aynı şekilde devam edilmeli yani yanlış anlaşılma olmadıysa. Gene de günde 3 gibi bir rakam değil de gece-gündüz yeterli olur sanırım. Teşekkür ederim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oommeerr89 -- 26 Temmuz 2019; 19:10:37 >
  • agaçlar net sitesinde gerekli bilgiyi bulabilirsiniz
    bu site bildiğimiz internet ansiklopedisi ama sadece bitkiler için.
  • Orası dahil her yerde araştırdım bahsettiğim konuları. Sayfalarca konuları tekrar tekrar okudum. Mesaj da bıraktım ve sadece buradan geri dönüş oldu. Tavsiyeniz için teşekkür ederim..
  • Harika bir şey yapıyorsun.

Bazıları tutacaktır. Doğru uygulama. İlk başta çok güneş almamalı. Ve nemli tutulmalı. Doğada, Yaprakların altında kaldığını farzedin. Bahar gibi düşünün.

Sonra büyüdükçe daha fazla güneş alabilir. Küçükkken az güneş alsın.

Bende evde yedğim hiç bir meyvenin çekirdeğini artık çöpe atmak istemiyorum. Çoğunu birktiriyorum. Su kenarlarına filan atıyorum . Ya biri tutarsa diye.
  • Bir güncelleme yapıp düzenledim. Yazılar oldukça uzuyor fakat bu tarz konularda herkes birbirinden tecrübelerini almak istiyor ve benim gibi saatlerce sayfa sayfa yazıları okumaktan çekineceklerini zannetmiyorum. Teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz için de..
  • Aradan uzun süre geçmiş son durum ney? Bilgilendirirsen sevinirim. Yaşayanlar var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melih.Emre -- 17 Mayıs 2020; 19:0:3 >
  • oommeerr89 kullanıcısına yanıt
    ?

• İlk olarak başlangıç aşamalarında bahsettiğim mantar ilacı konusuna gireyim. %100 gerekli mi hala emin değilim ama bir kaç gün arayla 2 sefer suya karıştırarak uyguladım ve bunu da yapmış oldum diyeyim. İkincisi de balkon için mini serayı maalesef yapamadım fakat gene de şu an için hala gelişme gösteriyorlar ve sağlık açısından çok sorunlu gözükmüyorlar gibi. Şimdi son fotoğraflarına bakınca oldukça büyümüşler diyebilirim. Bir kaç güncel fotoğrafını en kısa sürede atmaya çalışacağım. Ayrıca sayısını tam hatırlayamasam da 20-25 taneden sanırım 2 veya 3 tanesini kaybettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oommeerr89 -- 30 Mayıs 2021; 0:2:19 >
  • 25.05.21 tarihi ile bir güncelleme ve fotoğraf ekledim. Daha büyük saksılar mı yoksa artık direk toprağa mı ekmeliyim emin değilim. Bu arada tohumdan toplam 40 civarı ekmiştik. Yarısına yakın arkadaş almıştı. Bendeki çimlenen 20-25 çamdan 2 sene sonra 14 kalmışlar. %50-60 gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oommeerr89 -- 29 Haziran 2021; 1:36:15 >
  • Mantar ilacını kök çürüklüğü için mi kullandınız? Eğer öyleyse steril saksı toprağında mantar ilacı kullanmanıza gerek yok bence çünkü kök çürüklüğünün hastalık etmenleri normal toprakta bulunuyor, saksı topraklarını üretirken onları öldürüyorlar.

• Tam hatırlayamıyorum ama kullandığım toprak dediğiniz tarzda marketten aldığım bir çeşit karışım topraktı. Net bir kaynak bulamadığım için uygulamıştım. Bunu da bir köşeye yazmış olalım teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.