Şimdi Ara

tofaş kartal araba neden cok yakar? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
185
Cevap
1
Favori
175.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: yigiterdinc_06

kasanın buyukluk veya kuzukluguyle alakası yok kardes.bende de 1987 model var kmde 110 krş yakıyo.bütün kartallar arasında en az yakaı aama

87 model araba kartal tabii ki az yakar, bayır aşağa boşta kullanırsan da neredeyse hiç yakmaz.

87 model aracının 11 kuruş yaktığını söylemek istedin heralde ama 110 yazmışsın..

o araba 11 kuruş yaksın ben de arabamı yakacam..

• sürekli belli bir devirde kullanır arabayı yormazsan tabıkı yakar.
  • Arkadaşım aslında kartalı devrinde kullanırsan yakmıyor.Şuan çeyrek depo ile araba 91 model kartal 140 kilometreyi geçik gidiyor.
  • Orjinalden alıntı: fiesta1903

bu arkadan çekiş olayını tofaş bıraktı ama mercedes bırakmadı hala devam ediyo bu ısrar nedir yanii yaa[8D

mercedes ve bmw arkadan itiş teknolojisini değiştirmekte muhafazakar davranıyorlar galiba ama şunu da unutmayalım ki bu değişikliği yapmak çok fazla maliyet gerektirir..bir de 200 hp ve üzeri araçlarda arkadan itiş teknolojisi daha gerekli oluyor..profesyonel anlamda düşünürsen arkadan itiş önden çekişten daha iyidir..

Şimdi arkadaslar, araçların çok yakmasının bir çok nedeni vardır önemsenmeyen bir basit örnek veriyim lastik havasının ideal ölçüde olmaması düşük olması bile yakıtı etkiler bunun gibi bir sürü neden var yanlız geneldeki yakıt sarfiyatını artıran büyük unsurlar karbüratör sisteminde sorun olması yakıt ve hava karışımının uygun olmaması enjeksiyonlu araçlarda ise motor sisteminde (piston, gömlek, segman) sorun yoksa yürüyen aksamda bi sorun vardır. bu neden den dolayı yakıt fazladır. tabi bunlar araçların normalde yada daha önceki sarfiyatına göre artmasının nedenleridir. Kartallar orjinal iken bile renault lara kıyasla çok yakarlar bunun nedenleri hareket aksamlarının çok olması diferansiyel sisteminin arasına şaftın girmesi ve itişin her zaman çekişe göre daha fazla güç istemesidir. harekete geçme esnasında olsun hareket esnasında olsun yük her zaman arkaya basar bu yüzden araç yüksek devir sarfeder ve yakıtı çift memeden alır. önden çekişli arabalar bu yüzden halk arasında çok tutulur yakıt, parça ve masrafı azdır. seri araçlardır. 1,6 motorlu bir kartala lpg taktırsan bile 1,5 motorlu benzinli bir brodway ile yakıtta yarışamaz.

Bmw ve Mercedes neden arkadan itişli araç konusunda takıntılılar.

Yüksek güçteki motorlar 200 hp ve üzeri motorlarda önden çekiş kullanırsanız.

1. İlk kalkış esnasındaki arabanın ürettiği tork direk olarak yürüyen aksama akseder ve uzun süre badanaj da kalmasına neden olur. (lastikleri kısa zamanda harcarsınız)

2. Hareket halindeki bir araçta viraja girdiğinizde gazı kesmeden dönmeye devam etmek isterseniz aracın torku fazla oldugu ve tutunmanın azaldıgı için araç yan kayma yapmaya ve savrulmaya başlar.

3. Yine yüksek güç yüzünden devirin artması ve sürekliliğini sağlaması motorun direk olarak yürüyen aksama hareket vermesinden dolayı boşa çıkma (gazdan ayagınız kestiginizde motorun rolentaya düşmesi) süresinin daha geç olmasından dolayı motor parçalarının çabuk aşınması ayrıca ısınmasının çok olmasından dolayı araçların su kaynatma randyatör problemlerini daha çok göstermesidir.

Bu sorunları normalde yaşamamış yada yaşamıyor olabilirsiniz yanlız bunları yaşamış ve deneyle test ederek ortaya konulmuşlardır.

Önden çekişli araçlar yinede Türkiye şartlarında her zaman iyidir derim. ekonomik nedenler olsun ülkedeki yol ve arazi şartları ile olsun. Egerki profesyonel olarak sürücü değilseniz spor amaçlı kullanmayacaksanız vaz geçilmeziniz olsun derim..

Benim Kullandıgım araç 1990 model 1100 motorlu Citroen Olcit güzel bir araba önden çekişli minik spor bir araba biraz modifiyeli :P ama bi arkadaşımızın kartalı şehir içi 200 felam yakıyormuş iyisin diyorum çünkü ben bu araçla şehir içi 200-210 arası yakıyorum :) motoru biraz sorunlu :)

Birde bir arkadaşımız demiş ki dogan şahin renault vs gibi araçlarınız yakın gitsin felam sen zenginsin demekki arkadasım 5-10 milyarını yakabiliyorsun unutmaki türkiye şarlarında arabaları zevk olsun die deil ihtiyacını gidermek için binen çok insan var. Kimsenin malını hor göremezsin egerki sen yakmak istiyorsan hala, milletten satın al bu arabaları ozaman sen buyur yak ne dersin???

Teşekkür ederim Herkese..

• Uygun bir yürüyen tesisatı ve Lada karbüratörü olmadan adam olmaz şeklinde anladım.
    Enjeksiyonlularda emme manifoldu iptal olup sıralı LPG' ye dönüştürülebiliyor mu?
  • bende 92 model kartal var motor sıfır tüpte 30 kuruş yakıyor.
  • bende 93 şahin var arabayı yeni aldım motoru çok iyi lpg taktırdım 20 ytl gazla 100 km yapabiliyorum
    yakıtı çığımda araç çokmudur sizce birde frene bastığımda araç şağa yatıyor sebebi nedir ilk aracım ve yeni aldığım için araçlar hakkında fazla bilgim yok teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: 85gokhan

bende 92 model kartal var motor sıfır tüpte 30 kuruş yakıyor.

97 kartal var şimdi hesapladım 273 ykr LPG yakmış şehir içi ,yaktın beni kartal, karar veremiyorum yoksa satacam çoktan...
  • 40 lt lik tam depo lpg ile şehir içinde 220-250 km yapıyorum 94 kartal ile sizce bu km az değilmi?
  • arkadaşlar bende 1998 kartal 20 ytllpg ile maximum 75 km de gidiyor benzin olsa gerisini siz düşünün hesaplayın
  • arkadaşım bence normal bende 100 km 11 lt lpg yakıyorum 98 dogan slx var . sağa yatma sebebi ise fren baskılarını bi kontrol ettir
  • bu yakıt konusunda lada samaraların bayağı iyi olduğu söyleniyor....doğrumu acaba....
  • arkadaşlar bende 2001 kartal war lpg lii yakıtından memnunum ama tüpün beynini deiştim o biraz kötü oldu önceki yakıtını otomatik ayarlıyordu bu ise elle ayarlanıyor tüpü kısıyorumm çekişten düşüyor ben derimki otomatik beyinli lpg alın... arkadaş sen ona bir bak otomatikse hiç bir şey yapamazsın çok yakarr okeyy
    HAAAAA arkadaşlar tofaş klubu kuralımmı kartalcılar olarakk ne dersinizz
  • quote:

Orjinalden alıntı: tofas_ci

arkadaşlar bende 2001 kartal war lpg lii yakıtından memnunum ama tüpün beynini deiştim o biraz kötü oldu önceki yakıtını otomatik ayarlıyordu bu ise elle ayarlanıyor tüpü kısıyorumm çekişten düşüyor ben derimki otomatik beyinli lpg alın... arkadaş sen ona bir bak otomatikse hiç bir şey yapamazsın çok yakarr okeyy
    HAAAAA arkadaşlar tofaş klubu kuralımmı kartalcılar olarakk ne dersinizz

• bizde 90 model kartal var fema otogaz beyin var 200 krş yakıyor idare ediyoz bee performansına hayranım :)) abart egzozuda taktım görürseniz bi sellektör salalyın plaka = yer 97

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecekondu_3rdi -- 28 Şubat 2010; 21:27:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: inteldualcore

yılla alakası yok kardeşim nu tamamen kaliteden kaynaklanıyo renault 9-11 serisinde şahin ve doğanlara göre daha güçlü motorvar ama daha az yakıyo hemde daha az masraf çıkarıyor dediğim gibi kalitede sorun var tofaş işte

Valla o tartışılır 95 yılında sıfır bir şahin almıştık.Eniştede de brodvay vardı ölçüp krşılaştırmıştık yakıtları brodway şahinden fazla yakıyordu 50 lt yakıtla şehiriçi şehirdışı karışık 850 km yol yapmıştım (Abartılı geliyor kulağa ama doğru)
  • ben karbüratörlü samara kullanıyorum. sizinde duyduğunuz gibi samaraların yakıt sarfiyatı oldukça düşük. istanbul anadolu yakası şehiriçinde 7-7.5 litre benzin harcıyor.
    quote:

Orijinalden alıntı: wehby

bu yakıt konusunda lada samaraların bayağı iyi olduğu söyleniyor....doğrumu acaba....
  • Süper başlıkmış ya çok hoşuma gitti?

Ya bu arabalar 1980'lerde yola çıkmış arabalar. Fiat 131'e gidersen 70'li yıllar. Acaba bu motoru tasarlayan İtalyan mühendis sabah işe gelip ilk çalışmaya başladığında kaç yılıydı?? 1965 olabilir mi? wikipedia'dan bakmak lazım...

Ya tabi ki çok yakacak 40-50 yıllık teknoloji
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bal_975

hocam bılmıyorum ben benzın kullanımıyorum lpg lı arabam 20 lıralık lpg ıle 100-110 km yapıyor

Bence gayet normall;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: TanerEfendi

quote:

Orijinalden alıntı: Bal_975

hocam bılmıyorum ben benzın kullanımıyorum lpg lı arabam 20 lıralık lpg ıle 100-110 km yapıyor

Bence gayet normall;)

Kartal adamın ocağına incir ağacı diker 8 silindirli arabayla aynı yakıyor nerdeyse.Kendini jeep mi sanıyor ne.Sadece yakıt değil yağ da yakıyor güzel ama bu bakımdan berbat bir araba.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.