Şimdi Ara

tofaş kartal araba neden cok yakar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
1
Favori
175.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Bal_975

bende 99 model kartal var enjeksıyonlu elektronık ateslemelı sehır ıcı 20 kurus uzun yolda 15 kurus cıvarı yakıyor

benzinle bu değerleri yakalıosan cok da fazla değilmiş tüketim
  • maalesef LPG ıle palio weekent ın bıle sehır ıcı 170 -180 bın yaktıgı dusunulurse LPG ıle bence o kadarda yuksek degıl
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sympatique

quote:

Orjinalden alıntı: legion90

Bi araba arkadan çekiş olmaz , itiş olur bu arabalarda arkadan itiş olduğu için çok yakar.

Arkadan itişli araç çok yakar mantığını ben kabul etmiyorum...Kabul ettirmek isteyen varsa mantıklı ve teknik bir açıklama ile beni bilgilendirsin...

Şimdi araba arkadan itişli olduğu zaman aktarımdaki parçalar artıor. şaft falan devreye girior.
    Sürtünme artınca güç kaybı oluor.
    sen de gaza basınca ccok yakmıs oluor arkadan itişli ok mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: cagduygu

1. çok eski bir motor teknolojisi
    2. karbüratörlü olması
    3. kasasının ağır olması
    4. arkadan çekişli olması
    5. üretilirken kesinlikle yakıt sarfiyanının düşünülmemesi

zaten kimse az yakar felan dememiştir o araba için. çok şaşırmanı anlayamadım. bilerek almışsındır. alanlar zaten lpg taktırmak için alıyor. başka türlü binilmez ki o arabaya.

bunlara ilaveten bozuk aerodinamizm, ayrıca o yıllarda İtalyan araçlar (nerdeyse günümüzde bile) diğer ülke araçlarına göre çok tüketirdi.
  • motor teknolojisi ve tasarım.sw oluncada biraz daha artıyor
  • Bizim Arkadasın Kartal I vAr LpG Takdırdı O kadar Yanmıyor
  • bu arkadan çekiş olayını tofaş bıraktı ama mercedes bırakmadı hala devam ediyo bu ısrar nedir yanii yaa
  • bendeki 90 model kartal 5 vites italyan yapım mış ruhsatta yurtdışı yazıo kartal l modeli tüple ortalama 200 yakıo
    benzinle 400 yakıo
    böle işte
    son kasa da benimkinden 20 bin lira az yakıo
  • yılla alakası yok kardeşim nu tamamen kaliteden kaynaklanıyo renault 9-11 serisinde şahin ve doğanlara göre daha güçlü motorvar ama daha az yakıyo hemde daha az masraf çıkarıyor dediğim gibi kalitede sorun var tofaş işte
  • quote:

bende 99 model kartal var enjeksıyonlu elektronık ateslemelı sehır ıcı 20 kurus uzun yolda 15 kurus cıvarı yakıyor

hocam biraz fazla abartmışsın olayı. şehir içi 20 kuruş yakan bir araba olsaydı kafamıza yağacak kadar çok olurdu. kesinlikle yanlış ölçüm var benim 1.3 doblo 23 kuruş civarı yakıyor zaten.

babamın yanlış ölçüp de arabayı satın alacak kişiye marifetmiş sanarak söylediği gibi:

uzun yolda 40 kuruş yaktı, şehir içinde de yokuşa vurursan 60 kuruş yakar araba 1.9D doblo

mercedes ve bmw yüksek güçte olan arabalar. ancak 100 hp olanı da var 350 hp olanı da var. önden çekişli bir araçlar aktarma organları zarar görmesin diye ve yol tutuş sorunları yüzünden max 200 hp civarlarında olurlar. sonuç olarak mercedes-bmw gibi markaların da düşük motorlar için önden, güçlü motorlar için arkadan itiş yapacak halleri yok

önden çekişin avantajları

komplike yapı sayesinde daha az maliyetli
    en az güç kaybından dolayı az tüketim
    daha güvenli sürüş

arkadan itişin avantajı

yüksek süratlerde daha yüksek stabilite
    yüksek güçlü motorlarda daha iyi tutunma sağlar.

dezavantajı ise

maliyetinin yüksek olması
    sınırlarda kontrolünün zor olması
    kaygan zeminde önden çekişe göre daha çabuk kontrolden çıkması
    tekerleğe iletilen gücün bir çok parça üzerinden geçmesi ile oluşan güç kaybı
    buna istinaden yakıt tüketiminin artması

gibi sıralanabilir

• 20 ytl lık lpg ıle sehır ıcınde sureklı motor sogukken kısa mesafelerde var 1-2 km 110 km yaptım
  • quote:

Orjinalden alıntı: inteldualcore

yılla alakası yok kardeşim nu tamamen kaliteden kaynaklanıyo renault 9-11 serisinde şahin ve doğanlara göre daha güçlü motorvar ama daha az yakıyo hemde daha az masraf çıkarıyor dediğim gibi kalitede sorun var tofaş işte

aslında fark avr biraz mesela 96 model broadway 1999 model olsa gerek son kasa broadwaylardan çok daha kaliteli en son çıkan kasa broadwaylar çok daha adi ve çekişi az yakıtı da fazla broadway flash şahin kartal doğan vs vs bunnarla ağzımızı yoruoz hepsini al bi meydanlığa bas ateşi zaten hepsi tüplü uçur gitsin ya

• quote:

Orjinalden alıntı: inteldualcore

yılla alakası yok kardeşim nu tamamen kaliteden kaynaklanıyo renault 9-11 serisinde şahin ve doğanlara göre daha güçlü motorvar ama daha az yakıyo hemde daha az masraf çıkarıyor dediğim gibi kalitede sorun var tofaş işte

R-9 ların motoru tofaşlardan güçlü değil. hafif kasa, önden çekiş ve kısa şanzıman oranları sayesinde size daha güçlü geliyor. kalite konusuna lafım yok.
  • impress aynen katılyıorum
  • hepsini al bi blendır a koy çevir çevir su karıştır çevir çimento karıştır çevir bina yap bi faydası olsun
  • quote:

buna gülerim ben
  • furkan kardes gulunecek ne varkı yanlısmı var? bundan benım olcumlerım azmı cokmu yakıyor?
  • hocam kartalın şehir içi 20 kuruş yakması için benzinin 1 ytl felan olması lazım. yanlış hesaplıyorsun sen. kartalın 20 kuruş yakması imkansız. dediğim gibi bende 1.3 dizel doblo var o bile şehir içi 21-23 kuruş civarı yakıyor.
  • hocam bılmıyorum ben benzın kullanımıyorum lpg lı arabam 20 lıralık lpg ıle 100-110 km yapıyor
  • bende 90 model 5 vites şahin var, uzun yolda lpg'de ortalama 13 kuruş yakıyor KM'ye. Kartalın ağırlığına bakarsak, 15 kuruş civarı ideal gözüküyor (tabi şehirlerarası).

Motorun eski ya da rektefeli olması da önemli olsa gerek.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.