Şimdi Ara

##### TOBB ETÜ DONANIMHABER ÖĞRENCİ TOPLULUĞU ##### (25. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.094
Cevap
26
Favori
66.981
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hastaruhluluciferian

Her bölümün hazırlığı İngilizce mi ?

İngilizce seviyem berbat,kalırsak burs düşme durumu da var.
    Buna rağmen tercih edilmeli mi ?

Hazırlık eğitimi Türkiyenin en kapsamlısı. Ancak hazırlık boyunca yatarım o kadar çalışmışım dersen okula TOEFL için sövenlerin arasında bulursun kendini. Çalışırım dersen gel ama yapabilirsin bence.
  • hastaruhluluciferian kullanıcısına yanıt
    Eğer yabancı dile ilgin varsa geçersin. Benim arkadaşım en alt kurdan başladı a b c den başladı sene sonunda b kuru olmama rağmen beni bile geçti. Eğer ben ingilizce öğrenmek istiyorum dersen gel hem ingilizcen gelişir toefl da verirsin sorun olmaz. Ama sen hazırlıkta yatarsan derse girmeyip kafeteryada batak oynarsan sene sonu toefl çok zor diye ağlayanların arasında bulursun kendini
  • arkadaşlar meraba

arkadaşlar alttan ders aldım ve programda 2 saat çakışma durumu oluyor.

danışmanla gidip konuşsam halletme şansı var mıdır?

birde ing003 şubelerin hepsi dolmuş durumda şuan.
    o dersi de almam lazım ne yapmalıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: escober12

arkadaşlar meraba

2 saate danışmanın bişey yapamaz. ING003 için fikrim yok.
  • quote:

arkadaşlar meraba

Farklı bi şube almayı dene. Sistem gereği 2 çakışma halledilemez. Ancak dersin vakti değişmesi gerekir. Sadece senin için de yeni bir şube açmazlar veya olan şubenin saatlerini değiştirmezler. Ondan farklı şubeleri tavsiye ederim. ING 003 e gelecek olursak. Çok fazla şube var ve alacak olan da çok öğrenci var. Sürekli yokla mutlaka bi ara şubelerden tekinde kontenjan bulursun. Hiç olmadı YDB ye mail at belki ek kontenjan açabilirler bir şubede.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkey

quote:

arkadaşlar meraba

Farklı bi şube almayı dene. Sistem gereği 2 çakışma halledilemez. Ancak dersin vakti değişmesi gerekir. Sadece senin için de yeni bir şube açmazlar veya olan şubenin saatlerini değiştirmezler. Ondan farklı şubeleri tavsiye ederim. ING 003 e gelecek olursak. Çok fazla şube var ve alacak olan da çok öğrenci var. Sürekli yokla mutlaka bi ara şubelerden tekinde kontenjan bulursun. Hiç olmadı YDB ye mail at belki ek kontenjan açabilirler bir şubede.

ya ing003 ü hallettim dün 2 saatlik sayfa yenilemenin sonunda 1 tane dersi bırakan oldu hemen aldım :D

almam gereken dersi tek şube açmışlar.aslında bu dönem açılmasını beklemiyordum.açılmış lakin çakışıyor işte.ona yapacak bişey yok galiba bi dahaki sefer alacaz.
  • ben de tobb etü yazıcam bakalım hayırlısı inşallah gelir. psikoloji bölümü düşünüyorum. bu bölümle ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ancub

ben de tobb etü yazıcam bakalım hayırlısı inşallah gelir. psikoloji bölümü düşünüyorum. bu bölümle ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

Ben bildiğim kadarıyla cevap vereyim. Geçen sene açılan bütün bölümler gibi psikolojinin de henüz okulda küçük bir yeri var. Ama bu sene muhtemelen büyütürler yerini. Onun dışında kadrosu sağlam diye duydum. Zaten geçen sene Türkiyenin en yüksek puanlı psikoloji bölümü oldu sanırım. Kazanabilirsen ne ala :)
  • tobb için söylemiyorum , genel olarak düşüncem

yeni açılan , en az 1-2 dönem mezun vermemiş bölümlerden uzak durun hangi okul olursa olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FlyingHigh -- 15 Haziran 2014; 17:03:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FlyingHigh

tobb için söylemiyorum , genel olarak düşüncem

yeni açılan , en az 1-2 dönem mezun vermemiş bölümlerden uzak durun hangi okul olursa olsun

hocam kesinlikle.
    benim o konuda pişmanlığım var maalesef.

eğer birisi size geleceğin mesleği bak yeni iş alanları türedi arttı cart curt konuşursa o bölümü SAKIN yazmayın. bilin ki bir cacık olmayacaktır
  • Seviyeli Yarbay kullanıcısına yanıt
    tobb o konuda bence yanlış strateji izliyor.

son 1-2 yılda garip garip ne oldugu belirsiz bölümler açmaya başladılar.

Okulun fiziksel koşulları zaten yetersiz, hadi bunu da geçtim, gereksiz ve aşırı buyume stratejisiyle ticarethane mantığındaki özellerden pek farkı kalmadı bana kalırsa.
  • quote:

Okulun fiziksel koşulları zaten yetersiz, hadi bunu da geçtim, gereksiz ve aşırı buyume stratejisiyle ticarethane mantığındaki özellerden pek farkı kalmadı bana kalırsa.

o kadar ağır şekilde eleştirmenize katılmıyorum özellikle ticarethane kısmına. okul hiç fena işler yapmıyor.
    büyümeyi biraz aceleye getirdiği doğru fakat kısmen işe yarıyor. benim girdiğimden bu yana bile okul her geçen gün değişti ve değişmeye devam ediyor.
  • bence çok net gereksiz şekilde zararlı olduğunu düşündüğüm aşırı buyume stratejisi var.

Örneğin psikoloji , ingiliz dili edebiyatı, veya uluslararası girişimcilik gibi bolumler bana kalırsa bu stratejinin urunu.

Bu okulun en buyuk reklam kaynağı nedir ortak eğitim olayı değil mi evet. Psikoloji ingiliz dili veya uluslararası girşimcilik okuyan birisini ortak eğitimde ne tarz yerlere gönderiyorlar gittiği yerde ne iş yapıyor, kendisine faydalı oluyor mu acaba çok merak ediyorum :)

keşke okuyan birisi olsa da anlatsa bize :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FlyingHigh -- 15 Haziran 2014; 17:11:29 >
  • quote:

Yaklaşık olarak 4-5 sene önce okulun bir mühendislik öğrencisinin yatırımlar hariç (teknoloji merkezi gibi) maaliyeti 28 bin liraydı. Okul 21 bin lira alıyor. Bu mantıkla ne kadar fazla öğrenci alırsa okul o kadar zarar ediyor. Pek ticarethane denemez sanki...
  • okulun sadece öğrenciden aldığı parayla döndüğünü sananlar içiyor zarar ediyor demesi normal haliyle :)

ayrıca öğrencinin okula 28 bin lik ne maliyeti varmış hiç inandırıcı gelmedi bana o rakam :)
  • quote:

okulun sadece öğrenciden aldığı parayla döndüğünü sananlar içiyor zarar ediyor demesi normal haliyle :)

ayrıca öğrencinin okula 28 bin lik ne maliyeti varmış hiç inandırıcı gelmedi bana o rakam :)

öğrencilere sunulan altyapılar, öğretmenler, araştırmalar, malzemeler, yurt gibi olaylar sandığınızın aksine bedava yürümüyor. Bu arada teknoloji merkezinde bulunduysanız bu işin pahalı bir iş olduğunu anlarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visioneer -- 15 Haziran 2014; 20:58:00 >
  • teknoloji merkezi ben mezun olduktan sonra açıldı o konuda bir fikrim yok.

Yurt babasının hayrına yapılmadı ki çatır çatır parasını alıyor. Diger özel okullarla aynı seviye yurt parası. . Ha tutup yurdu 3 liraya 5 liraya ogrenciye verir o zaman zarar ediyor derim ama piyasası neyse rakipleriyle karşılığı neyse aynısını alıyor.

Altyapı olarak ne yapılmış acaba çok merak ettim bir iki örnek varsa bizde bilelim :) Her kayıt günü istisnasız çöken öğrenci işleri sistemi veya 10 dakikada google sayfasını zahmet edip açan internet erişimi de fazla maliyetli değildir diye düşünüyorum :)

Benim zamanımda bazı bölümlerde kadrolu hoca sayısı çok azdı sırf maliyeti düşük olsun diye dışarıdan yarı zamanlı hocalarla anlaşarak karşılanıyordu hoca ihtiyacı ki bildiğim kadarıyla aynı sistem devam ediyor :)

Yani okulun kağıt üzerinde tek masrafı hoca masrafı onunda abartıldığı kadar yüksek ve maliyetli olduğunu sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FlyingHigh -- 15 Haziran 2014; 21:05:57 >
  • ayrıca okula tobb genel kurulundan her sene inanılmaz rakamlarda ödenek ayrılıyor.

hiç bir şekilde okul zarar etmiyor yani. adım gibi eminim bu konudan.
  • quote:

teknoloji merkezi ben mezun olduktan sonra açıldı o konuda bir fikrim yok.

Yurt babasının hayrına yapılmadı ki çatır çatır parasını alıyor. Diger özel okullarla aynı seviye yurt parası. . Ha tutup yurdu 3 liraya 5 liraya ogrenciye verir o zaman zarar ediyor derim ama piyasası neyse rakipleriyle karşılığı neyse aynısını alıyor.

Altyapı olarak ne yapılmış acaba çok merak ettim bir iki örnek varsa bizde bilelim :) Her kayıt günü istisnasız çöken öğrenci işleri sistemi veya 10 dakikada google sayfasını zahmet edip açan internet erişimi de fazla maliyetli değildir diye düşünüyorum :)

Benim zamanımda bazı bölümlerde kadrolu hoca sayısı çok azdı sırf maliyeti düşük olsun diye dışarıdan yarı zamanlı hocalarla anlaşarak karşılanıyordu hoca ihtiyacı ki bildiğim kadarıyla aynı sistem devam ediyor :)

Yani okulun kağıt üzerinde tek masrafı hoca masrafı onunda abartıldığı kadar yüksek ve maliyetli olduğunu sanmıyorum.

Teknoloji merkezi konusunda fikriniz olmadığı anlaşılıyor zaten.

bursları yurt fiyatına yansıtan başka yurtlar gösterir misiniz? Ben mesela yıllık 2000 liraya kalıyorum. 2000 liraya kalabileceğim aynı standartlarda başka yurt söyleyin de ben de orada kalayım.

Altyapı derken mühendislik öğrencileri için yapılanlardan bahsetmiştim. Diğer bölümleri bilmem ama mühendislik öğrencilerinin eğitimi için ciddi altyapı ödeneği var. Bu arada internetinizin o kadar kötü olduğu için üzüldüm şu an stabil bir 100 mbit bağlantı var.

etu.edu.tr sitesinden bakabilirsiniz. Ben şimdiye kadar bütün okulda yarı zamanlı 1 tane hocayla karşılaştım o da AIT dersimi veren hoca. Onun dışında karşılaşmadım.

Öyle sanmıyorsanız sizin bileceğiniz iş. Ancak Özyeğin Üniversitesi bile daha az burslu sayısıyla, daha pahalı okuluyla bu kadar yatırım yapmıyorken bile Hüsnü Özyeğin'in Özyeğin Üniversitesi rektörüne zarar ettiğini söyledikten sonra Tobb etüyü ticarethane olarak düşünmek absürt kaçtı diye düşünmeden edemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visioneer -- 15 Haziran 2014; 21:19:57 >
  • sen burslu olduğun için kendi adına konuşuyorsun yalnız.

senden yıllık 10 bin lira zarar ediyor görünse bile, totalde hiç bir şekilde hiç bir hizmetten ekside kalmıyor okul bundan adım gibi eminim.

Burslulardan okul ücretini ve yurt ücretini kısmen veya tamamen almıyor olması dediğim gibi okulun hiç bir şekilde zarar ediyor oldugunu göstermez.Ki zaten bunu da babasının hayrına yapmıyor. Burslular üzerinden viral reklamın kralını yapıyor. Aynı parayı pazarlama butçesine ayırmış olsa bu şekilde bir etkinlik sağlayabilmesi zaten mümkün değil.

Burslu sayısının fazla olması, ve yukarıda saydıklarım sadece okulun zarar ettiği şekilde algı yaratıyor. ama durumun zararla uzaktan yakından alakası yok.

Teknoloji merkezi için dediğim gibi fikrim yok elbette maliyetlidir kabul. Ufak bir mantıkla, ve farazi örnekle, Muhendislik öğrencisine X lira maliyeti olsun kabul peki burayı hayatında kullanmayacak kapısından içeri girmeyecek işletme iktisat vb bölüm öğrencileri için okul ücretinde indirim oluyor mu yada fiyat ona göre mi belirleniyor tabiki hayır :)

Muhendislikler için araştırma lab vs gibi ekstra masraflar çıkabilir , ama bunun yanında kalan bölümler için hoca masrafından başka hiç bir gider yok :) Gözden kaçırma derim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FlyingHigh -- 15 Haziran 2014; 21:26:13 >
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.