Şimdi Ara

TM-2 ve TM-3 Nedir birisi açıklasın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
5
Favori
409.665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstediğim bölümler tm-3 tm-2 de.Bunlarda hangi dersler var sınavda hangi dersten kaç tane soru çözmem gerekir.Anlatırsanız makbule geçer.

• Onlar eşit ağırlıklı puan türlerinden ikisi. "TM" (Türkçe-Matematik) puan türü 3 farklı alt türe ayrılıyor: TM-1, TM-2, TM-3.

TM için şu sınavlara gireceksin:

• Nisandaki YGS (1. bölüm)

Tek oturumda düzenleniyor. 1. bölüm konuları var. Zorunlu bir aşama, bu aşamada herhangi bir puan türünden 180 baraj puanını aşarsan LYS'ye girme hakkını kazanıyorsun. Sınav 160 dakika. 40'ar soru olmak üzere Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri var.

• Hazirandaki LYS-1 (Mat-2, Geo-2)

50 soruluk Matematik ve 30 soruluk (son 8 sorusu Analitik Geometri) Geometri testlerinden oluşuyor. Önce Matematik kitapçıkları dağıtılacak ve buna 75 dakika süre verilecek. Sonra bunlar toplanacak ve hemen Geometri kitapçıkları dağıtılacak, buna da 45 dakika süre verilecek.

• Hazirandaki LYS-3 (Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya)

56 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı ve 24 soruluk Coğrafya testlerinden oluşuyor. Buradaki Coğrafya testi TM'cilerin lisede gördüğü kadarıyla, yani Ülkeler Coğrafyası yok. Önce Türk Dili ve Edebiyatı kitapçıkları dağıtılacak ve buna 85 dakika süre verilecek. Sonra bunlar toplanacak ve hemen Coğrafya kitapçıkları dağıtılacak, buna da 35 dakika süre verilecek.

Bütün bu sınavlar sonucunda TM-2 ve TM-3 de dahil olmak üzere puanların ve başarı sıraların hesaplanacak.

TM-2: Hukuk, diplomasi ve yönetimle ilgili bölümlere özel TM puan türüdür. Bu puan türü için testlerin yüzdelik ağırlıkları şöyle:

YGS Türkçe = %14
    YGS Sosyal Bilimler = %7
    YGS Temel Matematik = %14
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %22
    LYS-1 Geometri = %8
    LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı = %22
    LYS-3 Coğrafya = %8

TM-3: Daha çok sosyal programlar, sözel ağırlıklı insanî bilimler için özel bir TM puan türü. Bu puan türü için testlerin yüzdelik ağırlıkları şöyle:

YGS Türkçe = %15
    YGS Sosyal Bilimler = %10
    YGS Temel Matematik = %10
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %18
    LYS-1 Geometri = %7
    LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı = %25
    LYS-3 Coğrafya = %10

• Yani seçiceğimiz bölüme göre mi puanlandırılıcak anlayamadım
  • selamlar , ben ea mezunuyum . lys1 ve lys3 e giricem .ama sözelden tercih yapmak istiyorum. bunun için lys4 e de gireblirmiyim. en son 2008 de öss ye girdim. sistem değişti tabi... yanlış düşünüyosam lütfen beni yanıltın .. teşekkürler
  • mesajım bulunsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C1E9C52E6

Onlar eşit ağırlıklı puan türlerinden ikisi. "TM" (Türkçe-Matematik) puan türü 3 farklı alt türe ayrılıyor: TM-1, TM-2, TM-3.

Tek oturumda düzenleniyor. 1. bölüm konuları var. Zorunlu bir aşama, bu aşamada herhangi bir puan türünden 180 baraj puanını aşarsan LYS'ye girme hakkını kazanıyorsun. Sınav 160 dakika. 40'ar soru olmak üzere Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri var.

50 soruluk Matematik ve 30 soruluk (son 8 sorusu Analitik Geometri) Geometri testlerinden oluşuyor. Önce Matematik kitapçıkları dağıtılacak ve buna 75 dakika süre verilecek. Sonra bunlar toplanacak ve hemen Geometri kitapçıkları dağıtılacak, buna da 45 dakika süre verilecek.

56 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı ve 24 soruluk Coğrafya testlerinden oluşuyor. Buradaki Coğrafya testi TM'cilerin lisede gördüğü kadarıyla, yani Ülkeler Coğrafyası yok. Önce Türk Dili ve Edebiyatı kitapçıkları dağıtılacak ve buna 85 dakika süre verilecek. Sonra bunlar toplanacak ve hemen Coğrafya kitapçıkları dağıtılacak, buna da 35 dakika süre verilecek.

Bütün bu sınavlar sonucunda TM-2 ve TM-3 de dahil olmak üzere puanların ve başarı sıraların hesaplanacak.

TM-2: Hukuk, diplomasi ve yönetimle ilgili bölümlere özel TM puan türüdür. Bu puan türü için testlerin yüzdelik ağırlıkları şöyle:

YGS Türkçe = %14
    YGS Sosyal Bilimler = %7
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %22
    LYS-1 Geometri = %8
    LYS-3 Coğrafya = %8

TM-3: Daha çok sosyal programlar, sözel ağırlıklı insanî bilimler için özel bir TM puan türü. Bu puan türü için testlerin yüzdelik ağırlıkları şöyle:

YGS Türkçe = %15
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %18
    LYS-1 Geometri = %7
    LYS-3 Coğrafya = %10
  • bilgilendirme için sağol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marcus Glory -- 26 Ocak 2012; 15:00:41 >

• yaw arkadaşlar ben dil bölümündeyim ama arkeoloji istiyorum tm3 puanına giriyor benim bu doğrultuda hangi lys sınavlarına girmem gerekiyor
    acaba biri bana söyleyebilirmi şimdiden teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Onlar eşit ağırlıklı puan türlerinden ikisi. "TM" (Türkçe-Matematik) puan türü 3 farklı alt türe ayrılıyor: TM-1, TM-2, TM-3.

YGS Türkçe = %14
    YGS Sosyal Bilimler = %7
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %22
    LYS-1 Geometri = %8
    LYS-3 Coğrafya = %8

YGS Türkçe = %15
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %18
    LYS-1 Geometri = %7
    LYS-3 Coğrafya = %10

• güzel anlatım yapmışsınız elinize sağlık

• sağolasın tm 2 verdiğin bilgiler işime yaradı.
  • tm3 den mi alıyor arkeoloji ayrıca bende mat 0 ya konuları nasıl becerecem :S
  • ben sayısalım ama psikoloji bölümünü istiyorum sizce ne yapmalıyım
  • bu başlığın 128 bin kere okunmasına rağmen 10 yorum alması ne kadar üzücü. anlayana
  • tm 2 puanı hesaplanırken ygs 5 mi ygs 6 mı baz alınacak
  • up
  • tm puanı almak için illa lys-1 e girmek zorundamıyız
    yoksa sadece lys-4 ve lys-3 girdiğimizde de hem ts puanı hem tm puanı alabilirmiyizhttps://forum.donanimhaber.com/images/micons/m5.gif
  • quote:

Orijinalden alıntı: racikral11

tm 2 puanı hesaplanırken ygs 5 mi ygs 6 mı baz alınacak

5

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim zamanımda ea-sayısal yoktu meslek lisesinde.. ben neciyim şimdi sayısalcı mı.. değilse..tm-3 için herhangi bir puan kırılır mı arkadaşlarım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mcraeconrad

benim zamanımda ea-sayısal yoktu meslek lisesinde.. ben neciyim şimdi sayısalcı mı.. değilse..tm-3 için herhangi bir puan kırılır mı arkadaşlarım?

puan kırılması yok.
  • bencede puan kırılma olayı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi owermars -- 10 Ocak 2013; 15:02:15 >
  • Arkadaşlar Selam.

Ben İstanbul Ticaret Üni.de İşletme dusunuyordum tm1 ile alıyormuş ama ben TM1,TM2 VE TM3 e gırmek ıstıyorum yanı garantilemek bı sekılde bu mümkünmüdür ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.