Şimdi Ara

TIPTAN YATAY GEÇİŞ --> CENG

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar ben tıp 1. sınıfı bitirmiş bir öğrenciyim. Ama tıp hiçbir zaman hayalim olmadı, hatta hayatta yazmam diyordum ama yaptık bir hata diyelim. Mühendisliği seçtiğimde işsizlik ya da iş bulursam bile rahat bir hayat sürecek maaşı alamadan köle gibi çalışma olasılığı beni korkutuyor. Tabi ki hayatta hiçbir şeyin garantisi yok ama bu süreçleri yaşamış,yaşayan kişilerden tavsiye almak belki bana farklı bir bakış açısı kazandırır diye soruyorum. Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler. (Lütfen her iki tarafında artılarını ve eksilerini belirtirseniz çok sevinirim.)

• Help help

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Up

• Tıp 6 sene, Tıp kadar çalıştığın bir mühendislik fakültesinde 4 sene çalışıp yüksek ortalama yapar, üstüne iyi bir üniversitede YL yaparsan zaten ortalama maaşa kavuşursun, tıp kadar kazanmazsın ama bir asistan hekim gibi de ayda 240 saat çalışmazsın.

Tıp garantidir ama o kadar çalıştığın müh fakültelerde de doğru hamlelerle garanti iş bulabilirsin, mühendislik tamamen kişinin elinde, hem doğru bölümde olmalısın hem de doğru bir yüksek lisans yapmalısın.

Zaten doktora yaparsan da işsiz kalman imkansız oluyor.

Bir de hekimlik yapmayı sevmezsen cidden yapamazsın bu iş yüksek iletişim beceresi ve kim olursa olsun bütün insanları sevebilmeyi istiyor. Ön yargı ile yaklaştığın hiç kimseyi tedavi edemezsin.

• Gazi Tıp'tan ODTÜ'ye geçip mutlu olan arkadaşlarım var.

• Bazen hayallerimizi takip edemiyoruz. Aynı anda mezun olmak sıkıntı değil 40 sene o işi yapıcam 1 senelik öğrenim kaybından bir şey olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: Concordato

Tıp 6 sene, Tıp kadar çalıştığın bir mühendislik fakültesinde 4 sene çalışıp yüksek ortalama yapar, üstüne iyi bir üniversitede YL yaparsan zaten ortalama maaşa kavuşursun, tıp kadar kazanmazsın ama bir asistan hekim gibi de ayda 240 saat çalışmazsın.

Tıp garantidir ama o kadar çalıştığın müh fakültelerde de doğru hamlelerle garanti iş bulabilirsin, mühendislik tamamen kişinin elinde, hem doğru bölümde olmalısın hem de doğru bir yüksek lisans yapmalısın.

Zaten doktora yaparsan da işsiz kalman imkansız oluyor.

Bir de hekimlik yapmayı sevmezsen cidden yapamazsın bu iş yüksek iletişim beceresi ve kim olursa olsun bütün insanları sevebilmeyi istiyor. Ön yargı ile yaklaştığın hiç kimseyi tedavi edemezsin.

''Tıp kadar kazanamazsın'' bence yanlış bir önerme. Tanıdığım birçok mühendis kaç sene okumuş TUS kazanmış doktordan fazla alıyor(Taşra üniversiteleri saymıyorum). Benim geçiş nedenim para değil zaten ama o kadar emeğin karşılığını da istiyor insan. Doktora akademisyenlik vs. yapmayacaksan pek önemli değil, onun yerine tecrübe,proje vs. daha önemli diye biliyorum.

• hayaliniz cidden ceng vs. olsaydı, tıpı düşünmeden cengi direkt seçerdiniz bence hocam.

sizin hayaliniz yok sanırım, veya tam belli değil.

para sıkıntısı sebebiyle mühendislikten çekiniyorum diyorsanız, tıptan devam edin, para sıkıntısı kolay kolay çekmezsiniz.

ama tıpı sevmiyorum, parası zorluğu vs. önemli değil. Ben mühendis olmak istiyorum diyorsanız geçiş yapın.

fakat bana çok bir hedef veya hayaliniz yokmuş gibi geldi. Mühendis olma konusunda.

tıptan devam etmek sizin için iyi olabilir. Tabi siz karar vereceksiniz, benimki yorum sadece.

• 2 yazıdan hayallerimin yokluğunu nasıl anladınız hayret. Hayalim ceng ama şartları düşünmek zorundayım. O kadar emek verip işsiz kalmak ya da karın tokluğuna çalışmak istemem o yüzden araştırıyorum sürekli. Bu karar benim tüm hayatımı etkileyecek bir karar nasıl direk verebilirim? İnsanların hayatını bilmeden yargılamak kolay.

• hayaliniz ve hedefiniz cidden ceng olsaydı, tıpı düşünmeden cengi yazardınız diyorum bende.

forumda yüzlerce kişi neden ceng ceng diyip duruyor ? çünkü hem işi var hem parası var.

siz geleceğinizi düşünüp tıpı tercih ettim diyorsunuz ama ceng şu an ki durumda tıptan daha iyi gelecek konusunda.

belli ki iyi araştırma yapmamışsınız ve tıpı yazıp geçmişsiniz.

gerçekten ceng isteyen biri, onu iyice araştırırdı ve cengin durumunun nasıl olduğunu vs. bilirdi zaten.

İş durumunun ve maaşının iyi olduğunu, zorlukları ve kolaylıkları neler vs. hepsini bilirdi.

ben çıkarım yapıyorum burada. Yanlış olabilir çıkarımlarım, sadece düşüncem bu. Yargılama falan yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-45D1DBC07 -- 20 Ağustos 2021; 16:41:38 >
  • Forumdaki yüzlerce kişiye neden inanayım, burada cengi övüp-kötüleyende var, tıpı övüp-kötüleyende. İnan bölümleri çok araştırdım, bunu şimdi senden öğrenecek değilim. Geleceği nereden bilebilirim,herkes ceng'e yöneliyor, lisans eğitimi almadan çalışabilenler, başka alan bitirip buraya yönelen vs. var nasıl düşünmeyeyim? Öncede inşaat yüksek sıralamalardan alıyordu şuan da yerlerde, makine mühendisliği düşüşte bunları da göz önüne alıyorum işin içinde olmadan dışarıdan bakması kolay. Mekatroniğe de geleceğin mesleği diyorlardı ama gördük, tabi cs ayrı ama böyle olmayacağının garantisi var mı? Cs benim hayalim ama karın tokluğuna çalışacaksam hayal mi kalır? Kendimi geliştirmek için her şey yaparım ama iş bulma kaygıyla da bir ömür sürünemem. Maaşı şu an iyi diye ben mezun olana kadar öyle olma garantisi mi var ya,ne dar bir görüş. Ben mezun olana kadar kaç adam mezun olacak, kaç tane alaylı adam olacak nereden bilebilirim. Norveçte yaşamıyoruz tak diye ilgi alanlarımız seçelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ElonınÜniversitesi -- 20 Ağustos 2021; 16:56:24 >

• ElonınÜniversitesi E kullanıcısına yanıt

geleceği bilemeyeceğimize göre tıpın geleceği de garanti değil.

belki doktorlar yerine robotlar geçecek. Bilemeyiz yani, o yüzden hayalin ne ise veya var ise o bölümü seçmenizi öneririm.

görüş önerisi istiyorsunuz, görüşümüzü belirtiyoruz. Dar görüşlü, yargıcı bir sürü laf yiyoruz. O zaman görüş falan istemeyin kimseden. Her lafa bir cevabınız olacaksa. Yardımcı olmaya çalışıyorum, kimseye yargı amacım veya öyle bir hakkım yok.

Sakin olun hocam  

Tanıdıklarının mevkilerini, mesleklerini ve maaşlarını söyle ben de Tus kazanmış hatta uzman olmuş doktor maaşlarını yazayım sana.

• Concordato kullanıcısına yanıt

Odtü bilgisayar mezunu bir tanıdığım remote olarak security enginner aylık 6k euro alıyor. (Yaş 33)

İtü ehb mezunu tanıdığım bir bankada network ve security enginner olarak çalışıyor 25k (Yaş 31)

Hacettepe bilgisayar mezunu tanıdığım peak games'te başladı 15k alıyor. Şirket dolarla kazandığı ve az çalışan olduğu için maaşlar yüksek(Yaş 25)

Sabancı,koç cs yeni mezun tanıdıklarım(Staj dışı deneyim 0 yani) ort. 7-8k ile başlıyor. Tabi bunun üstünde başlayanlar olduğu gibi 5-6k ile başlayanlarda var ama genel olarak 7-8k

Tabi çok fazla kişi tanıyorum ve sorduğum kişi de var. Ama genel olarak böyle.

Sadece Tr'de çalışanları örnek verdim yurt dışı olanaklarına filan girmiyorum.

Aslında genel olarak şöyle:

0 - 2 yıl: 5000 - 7500 tl

2 - 5 yıl: 6000 - 18000 tl

5 - 10 yıl: 12000 - 20000 tl

10 yıl+: 15000+

Lütfen bana taşra üniversitesinden mezun, kendini hiç geliştirmeyenleri örnek vermeyin.

• Ben yakın gelecekten bahsediyorum,o zaman hiç yaşamayalım ne zaman öleceğimizi filan bilmiyoruz,uzaylı istilası filan olabilir. Doktorların yerine robotların geçtiği bir gelecekte insanlara pekte ihtiyaç kalmamış demektir zaten, ne okuduğunun önemi yok.

Yardımcı olmaya çalışıyorsun ama beni tanımadan yok araştırmamışsın, yazıp geçmişsin. Ceng pek senin hayalin değil gibi laflar söylüyorsun. Ayrıca ben zaten bu süreçleri yaşamış kişilerden fikir istedim ,keşke cevaplardan kişi analizi yapmak yerine giriş kısmını okusaydınız.

dediğim gibi gördüğümü söylüyorum ben

ceng hayalin olsaydı, şimdiye kadar onu tercih ederdin.

sanki hayalin ressam olmak da sırf ressamlık da para yok diye tıp seçtin

ha tıp ha ceng, aşağı yukarı aynı parayı kazanırsın ikisinden de.

tamamen yanlış ve hedefsiz bir şekilde seçim yaptığın kanısına vardım bunlardan dolayı ve belirtmek istedim bunu.

hayır hedefim vardı ama tıpı şu sebepten dolayı vs. seçtim desen okey deyip yoluma devam ederdim ama 1 laf ettik 10 laf yedik.

bu kadar büyütmenin mantığı yoktu.

anladık ki herkese yardım etmeye gerek yokmuş, iyi günler diliyorum size, umarım istediğiniz şeyleri başarırsınız.

tabi istediğiniz bir şeyler varsa  

• Var var merak etme, yanıtlardan yetenek analizine devam sen

• Hayalin 3 kelime: CENG CENG CENG

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.