Şimdi Ara

Tıp Yazmayın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
249
Cevap
19
Favori
18.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 3 ay
  • Cevaplayan Üyeler 88
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 36
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 gün 16 saat 35 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 31
  • Favoriye Eklediklerim 20
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Ankaratıplı (37 mesaj) KaramelizeYogurt (36 mesaj) Guest-C83C5EC86 (15 mesaj) AykutKocamanFanboi (8 mesaj) WhoiS_AttaCK (6 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (100 mesaj) Mobil (74 mesaj) Mini (45 mesaj) Uygulama (30 mesaj)
  • @
30 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    432 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Konu 1 sene önce açıldı. Ona göre yorum yapacaksanız yapın.

Gençler selam. Hacettepe Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencisi bir abinizim. Zamanında dereceye girdiğim, fizik, kimya, matematik sevmediğim için Tıp tercih ettim. Ailemde de birkaç tane doktor var ve bana hiçbiri doktor olma diye engel olmadı. Biz 6. Sınıf öğrencileri intörn doktor olarak nitelendiriliyoruz. Su an intörnlük yapıyorum ve aynı zamanda TUS'a çalışıyorum. Mutsuz ve pişmanım. Keşke veterinerlik veya diş hekimliği tercih etseymişim.

Doktorluk çocukluktan beri idealiniz değilse tercih etmenizi önermiyorum. Zaten parası iyi olan bir meslek değil. Yaptığınız iş verdiğiniz emeğin karşılığı 5-6 bin lira kesinlikle değil. Halkın gözünde itibarı da kalmadı. Yazmak için idealleriniz tek sebep olabilir. Onun dışında yazmayın.

Ben tercih ettiğim sıralarda doktorlara karşı bu kadar nefret, bu kadar dava yoktu. Bu denli ağır çalışma koşulları son zamanlarda geldi. Daha da iyiye gideceğini sanmıyorum. Kısacası yazmayın.

Sorularınız varsa bu başlık altından bana sorabilirsiniz.

1 sene olmuş konuyu güncelleyeyim. 4 ay Kars'ta pratisyenlik yaptım sonra Tusta temel bir branş yazdım 7 aydır asistanım.

Pratisyenken aldığım maaş:

Pratisyen doktor maaşı: 3800
    Sabit:2200
    Döner:500

Toplam maaş: 6500 lira
    (Ek nöbet veya mesai yok)

Şu an temel bilim asistanıyım, hasta görmüyorum.

Asistan maaşı:5100
    Sabit:1800
    Döner:Yok
    (Ek mesai veya nöbet ücreti yok)

Toplam maaş: 6900 lira

Eğer ki hasta gören cerrahi asistanı olsaydım:

Asistan maaşı:5100
    Sabit:1800
    Döner:500
    Nöbet ücreti:2800 lira

Toplam:10200 lira (380-400 saat mesai karşılığı bu para veriliyor nöbetler dahil)

Kanıt isteyen, bazı çok bilmiş beni yalancılıkla suçlayan bazı çocuklar olmuş. Ben niye yalan söyleyeyim olum doktor oldum bitirdim ben. Tıp yazacaklara gerçekleri göstermek için açtım konuyu.

Maaş bordrom:
    https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/145506063

Döner bazı hastanelerde hiç yok. Bazılarında daha çok var. Sabit hep var ama bazen 1000 bazen 2000 değişken. Nöbet parası aylık 10 nöbet tutsan da 7 nöbet parası alıyorsun. Bazı hastanelerde 5-6 ay geriden yatıyor. Asistanlıkta 10 binden yukarı maaş almak mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramelizeYogurt -- 12 Eylül 2020; 20:5:44 >

• Tıp okuma mutsuz olursun
    Diş okuma işsiz kalırsın
    Öğretmenlik okuma atanamazsın
    Mühendislik okuma asgari ücret alırsın
    Hukuk okuma aç kalırsın

Ne okuyacağız o zaman?
    Dostum dahiliye asistanı tabi ki o kadar almalı. Adam 6 sene tıp okumuş. Okuduktan sonra üzerine TUS u kazanıp dahiliye asistanı olmuş. Asistanken gün aşırı nöbet tutuyor ve 4 sene boyunca tutacak. Arkasından düz dahiliye uzmanı olup çıkacak ve uzmanlar öyle aman aman maaş almıyor. Bizzat eniştem pediatri uzmanı (çocuk doktorlari dahiliyecilerden daha çok para kazanır) 8 milyar maaş alıyor. Neden? Çünkü nöbeti azaldı. Hafta sonları yalnızca icap nöbetlerine gidiyor. Yani maaşlar logaritmik artmiyor. Asistanken 8 milyar maaş almasının nedeni 30 gününün 13-14 gününde nöbetçi olması. Nöbet bittiği zaman eve gitmek yerine çalışmaya devam etmesi.

Bir dahiliye asistanın günü şöyle geçer. Sabah 7.30 mesai başlar. 5 e doğru biter. 5 ten sonra nöbete kalır. Ertesi gün 7.30 da nöbeti biter. Nöbet bittikten sonra 5 e kadar yine hastanede çalışır. Çıkışta eve gider uyur. Sabahında yine nöbetçi olacağı bir güne uyanır. 48 saatin 36 saatini hastanede geçirmekten bahsediyorum. Bu şartlara ne kadar para verirlerse versinler calisilmaz. Bu çalışmanın karşılığı da 8 milyar değildir. Peki insanlar niye buna katlanıyor? Çünkü sonrasının iyi olacağını düşünüyorlar. Ama dahiliye asistanlığı bittikten sonra ne oluyor? Devlet seni bir 2 yıl doğuya yolluyor zorla. 2 yıl orda çalıştıktan sonra bir de düz dahiliye uzmanlığın bir işe yaramadığı için yan dal uzmanlık sınavına giriyorsun. Onu da kazanırsan ancak adam akıllı para kazanabileceğin hematoloji, gastroenteroloji, nefroloji, endokrinoloji vs uzmanı olabiliyorsun. Bu da 35-40 yaşına denk geliyor.

Akıllı insanın yapacağı şey değil. 35-40 yaşında kazanacağın para için gençliğini veriyor ömrünü hastanede, devletin zorla yolladığı Hakkari'de Şırnak'ta medeniyetten uzakta geçiriyorsun.

Para için bu çileye katlanılmıyor. Bugün en çok paranın olduğu branşlar cerrahi ve kadın doğum branşları. Ancak bunları artık yeni mezun doktorlar tercih etmiyor. Çünkü ameliyatta çıkan herhangi bir komplikasyon dava ediliyor, sonucunda bir şey çıkmasa bile başın ağrıyor, eğer ki çıkarsa ömrünün geri kalanında alacağın maaşı hasta yakınlarına ödüyorsun.

Sonuç olarak doktorlar artık daha az maaş alacağı ancak daha az hasta görecekleri veya görmeyecekleri bölümlere yöneldiler. Bunun sonucunda da bir 15-20 sene sonra ülkede cerrah kalmayacak.
    Kardeşim salak mısın? İşçi az alıyor diye doktor az mı alsın işçinin az alması doktorun suçu mu? Neyse zaten bu kadar saçma düşünen biriyle fazla muattap olamam iyi günler.
    Para falan neyse önemli değil de insanın karakteri bozuk olmasın, önemli olan o.

Konuyu açan arkadaş bu fakültede okumuş, mezun olmuş mesleği de bir süredir yapıyor. Başından geçenleri anlatıp gençleri bilinçlendirmeye çalışıyor. Tek söylediği ise ne itibar ne maddi olarak hak ettiğini alamaması ki bu maaşlara bakınca 6 + 1 yıllık eğitim, 2 yıllık zorunlu hizmet, tu gibi bir sınava girip ardından 4 yıllık uzmanlık dile kolay 11-12 yıl en az. Bahsedilen rakamlar için çekilecek bir çile dğeil.

Başlığa bakınca maden işçisinin maaşıyla karşılaştırıp maden işçisi daha çok yorulup daha az kazanıyor diyenİ mi arasın, şükret o parayı bulamayan var diyeni mi. Hadi bunlar bilgisiz sıradan halk diyelim, bir de bu mesleğin okulunu okuyan genç arkadaşlar gelmiş konuyu açan arkadaşa kin kusuyorlar. Öyle bir delüzyonun içerisindeler ki öğrenci halleriyle doktor adama yanıldığını söyleyip bir de ders vermeye çalışıyorlar. Üzerine inanmayıp maaş bordrosu istiyor. Maaş bordrosunu suratlarına yiyince de "30 yaşında adam ajitasyon yapıyor" gibi sığ bir cevap veriyorlar.

Bazen kariyer ve para hırsıyla insanların kendilerini soktukları halleri, bölümlerine ve mesleklerine zeval gelmesin diye ödün verdikleri karakterlerini görünce midem bulanıyor. Sırf bu konu bile ülkenin halini özetlemeye, içinde bulunduğumuz "Crab mentality" i göstermeye yeter de artar bile. Yazık ne diyeyim.
    Ya bir şey soracağım. Herkes tıp yazılmaz doktorluk yapılmaz diyor hatta bunu direkt doktorların kendisi söylüyor ama her sene tıp puanları zirvelerde geziyor. Bu niye böyle oluyor ?
    O kadar ufak saçma şeyler için ne şikayetler ediliyor siz biliyor musunuz? Insanlar artık yok doktor bana sarı seron takmadı diye cimere şuraya buraya şikayet ediyor. Devlet de hiçbir süzme mekanizmasından geçirmeden sen niye bu adama sarı seron yapmadın diye soruyor. Şaka gibi değil mi? Davalar doktorları çok yıpratır. Herhangi bir suçu olmayan bir doktor da yıpranır. Son zamanlarda sırf doktor açıklarını yakalamak için kurulan, hastane içerisinden bilgi sağlayacak, verilere erişecek eleman arayan hukuk büroları açıldı. Bu kişiler herhangi bir komplikasyonu malpraktis olarak nasıl gösterip de para koparabilirizin derdine düşmüş. Artık her ölümden, komplikasyondan sonra dava açılır oldu.

Bu şartlar altında devlet de doktorunu korumuyorsa bu işi yapacak doktor bulunmaz. Ki bulunmuyor da. 15-20 yıl sonra ülkede genel cerrah, beyin cerrahı, çocuk cerrahı, kalp damar cerrahı kalmayacak. Çünkü şu an bu branşlarda çalışanlar suçlu olmadıkları onlarca dava ile uğraşıyor.
  • Çavuş
    63 Mesaj
    Tamam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hacettepe de diş hekimliği okuyan arkadaşınız var mı hiç? Hallerinden memnunlar mı? Bu bölümü tercih etmek için "şöyle biriysen bölümü sevmezsin" ya da "şöyle birisi bu bölüm için ideal" gibi kalıp söyledikleri bir şeyler var mı?

quote:

Orijinalden alıntı: murphyslaw

Hacettepe de diş hekimliği okuyan arkadaşınız var mı hiç? Hallerinden memnunlar mı? Bu bölümü tercih etmek için "şöyle biriysen bölümü sevmezsin" ya da "şöyle birisi bu bölüm için ideal" gibi kalıp söyledikleri bir şeyler var mı?
    Diş hekimliği okuyan arkadaşlarım mutlular. Ama insanlarla muhatap olmak istemiyorsan sevmezsin. Onun dışında tıp ile karşılaştırırsam, okuması, teorik yükü daha kolay. Özellikle Hacettepe'de pratik eğitimi çok iyi. Mezun olunca mecburi hizmet derdi yok. Devlet seni Hakkari'ye zorla yollamıyor. Nöbeti yok, geceleri evinde uyuyorsun. Maaş getirisi tıptan aşağı değil. Tus derdi yok. Dus var ama diş hekimliğinde herhangi bir dalda uzman olmasan bile neredeyse bütün işlemleri uygulayabiliyorsun. Dava derdi yok, ufak bir hatan hastanın ve senin hayatına mal olmuyor.

Eğer diş hekimliği yazmayı planlıyorsan doğru bir karar vermişsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Teğmen
    127 Mesaj

Evet hocam hedefim Hacettepe Diş Hekimliği Fakültesi. Arkadaşlarınızın diş hekimi atamalarının azalmasından kaynaklı gelecek kaygıları yok mu peki? Çok fazla yerden yeni diş hekimlerine özelde asgari ücret teklif ediliyor gibi şeyler duydum.

|
    |
    KaramelizeYogurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: murphyslaw

Evet hocam hedefim Hacettepe Diş Hekimliği Fakültesi. Arkadaşlarınızın diş hekimi atamalarının azalmasından kaynaklı gelecek kaygıları yok mu peki? Çok fazla yerden yeni diş hekimlerine özelde asgari ücret teklif ediliyor gibi şeyler duydum.
    Atama azaltılması konusunu bilmiyorum, özelde asgari ücret meselesini de hiç bilmiyorum ancak öyle bir şey olacağını da düşünmüyorum. Yardımcı olamayacağım. Ama diş hekimine her zaman ihtiyaç var açıkta kalma gibi bir şey söz konusu olamaz.

Sağolun hocam kolay gelsin

|
    |
    Hocam 5 6 k maaş demişsiniz ama durum hiç te öyle değil. Ablam şuan cpt de dahiliye asistanı ve asistanken bile 8 bin maaş alıyor. Ve daha sadece asistan bunun uzmanlığında ne kadar kazanacağını siz benden daha iyi biliyorsunuzdur.
    He meslek para için seçilmez konusuna gelirsek malesef ülkemizde böyle bir durum yok.
    Para olmadan hiçbir şey yapamazsınız bir abd almanya olsak bu söz geçerlidir belki ama Türkiye şartlarında her şey paradan geçer tatil yapmak istersin para ver derler bi araba alıyım gezerim belki dersin
    Para almak için bir sana eş bir amerikalıdan 10 kat daha fazla süre biriktirmen gerekir. O yüzden malesef hedeflerimizden vazgeçip doktorluğa yönelmek zorunda kalıyoruz. Sizinde içiniz ferah olsun çok güzel bir gelecek sizi bekliyor 😏

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2017demezunakalan -- 19 Mart 2019; 13:22:37 >
  • Bir iş bir insanın canını sıkınca ona çöp atmasına bayılıyorum. Muazzam olay

Ya bir şey soracağım. Herkes tıp yazılmaz doktorluk yapılmaz diyor hatta bunu direkt doktorların kendisi söylüyor ama her sene tıp puanları zirvelerde geziyor. Bu niye böyle oluyor ?

quote:

Orijinalden alıntı: 2017demezunakalan

Hocam 5 6 k maaş demişsiniz ama durum hiç te öyle değil. Ablam şuan cpt de dahiliye asistanı ve asistanken bile 8 bin maaş alıyor. Ve daha sadece asistan bunun uzmanlığında ne kadar kazanacağını siz benden daha iyi biliyorsunuzdur.
    He meslek para için seçilmez konusuna gelirsek malesef ülkemizde böyle bir durum yok.
    Para olmadan hiçbir şey yapamazsınız bir abd almanya olsak bu söz geçerlidir belki ama Türkiye şartlarında her şey paradan geçer tatil yapmak istersin para ver derler bi araba alıyım gezerim belki dersin
    Para almak için bir sana eş bir amerikalıdan 10 kat daha fazla süre biriktirmen gerekir. O yüzden malesef hedeflerimizden vazgeçip doktorluğa yönelmek zorunda kalıyoruz. Sizinde içiniz ferah olsun çok güzel bir gelecek sizi bekliyor 😏
    Dostum dahiliye asistanı tabi ki o kadar almalı. Adam 6 sene tıp okumuş. Okuduktan sonra üzerine TUS u kazanıp dahiliye asistanı olmuş. Asistanken gün aşırı nöbet tutuyor ve 4 sene boyunca tutacak. Arkasından düz dahiliye uzmanı olup çıkacak ve uzmanlar öyle aman aman maaş almıyor. Bizzat eniştem pediatri uzmanı (çocuk doktorlari dahiliyecilerden daha çok para kazanır) 8 milyar maaş alıyor. Neden? Çünkü nöbeti azaldı. Hafta sonları yalnızca icap nöbetlerine gidiyor. Yani maaşlar logaritmik artmiyor. Asistanken 8 milyar maaş almasının nedeni 30 gününün 13-14 gününde nöbetçi olması. Nöbet bittiği zaman eve gitmek yerine çalışmaya devam etmesi.

Bir dahiliye asistanın günü şöyle geçer. Sabah 7.30 mesai başlar. 5 e doğru biter. 5 ten sonra nöbete kalır. Ertesi gün 7.30 da nöbeti biter. Nöbet bittikten sonra 5 e kadar yine hastanede çalışır. Çıkışta eve gider uyur. Sabahında yine nöbetçi olacağı bir güne uyanır. 48 saatin 36 saatini hastanede geçirmekten bahsediyorum. Bu şartlara ne kadar para verirlerse versinler calisilmaz. Bu çalışmanın karşılığı da 8 milyar değildir. Peki insanlar niye buna katlanıyor? Çünkü sonrasının iyi olacağını düşünüyorlar. Ama dahiliye asistanlığı bittikten sonra ne oluyor? Devlet seni bir 2 yıl doğuya yolluyor zorla. 2 yıl orda çalıştıktan sonra bir de düz dahiliye uzmanlığın bir işe yaramadığı için yan dal uzmanlık sınavına giriyorsun. Onu da kazanırsan ancak adam akıllı para kazanabileceğin hematoloji, gastroenteroloji, nefroloji, endokrinoloji vs uzmanı olabiliyorsun. Bu da 35-40 yaşına denk geliyor.

Akıllı insanın yapacağı şey değil. 35-40 yaşında kazanacağın para için gençliğini veriyor ömrünü hastanede, devletin zorla yolladığı Hakkari'de Şırnak'ta medeniyetten uzakta geçiriyorsun.

Para için bu çileye katlanılmıyor. Bugün en çok paranın olduğu branşlar cerrahi ve kadın doğum branşları. Ancak bunları artık yeni mezun doktorlar tercih etmiyor. Çünkü ameliyatta çıkan herhangi bir komplikasyon dava ediliyor, sonucunda bir şey çıkmasa bile başın ağrıyor, eğer ki çıkarsa ömrünün geri kalanında alacağın maaşı hasta yakınlarına ödüyorsun.

Sonuç olarak doktorlar artık daha az maaş alacağı ancak daha az hasta görecekleri veya görmeyecekleri bölümlere yöneldiler. Bunun sonucunda da bir 15-20 sene sonra ülkede cerrah kalmayacak.

• Yüzbaşı
    432 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Asbael

Çünkü insanlar başlarına gelecekleri bilmeden yazıyorlar, aileleri yazdırıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• tıp için çalışıyodum lan tüm hevesim kursağımda kaldı abi cidden bu kadar kötümü şartlar
    |
    |

hocam sen mutsuzsun diye herkes mutsuz olacak değil, hacettepe tıptan çok başarılı ve hayatından memnun insanlar da çıkıyor.

tıp yazmayın gidin mühendislik yazın diyorsunuz ondan sonra millet mühendisliklere doluşuyor, adam bilgisayar kullanmayı seviyorum ya geleceğin mesleği falan filan diyerek bilgisayar mühendisliği yazıyor, 2. sınıfa gelip algoritma ve mikroişlemci derslerinden kalınca keşke diş tıp yazsayım diyor. bizzat beytepede görüyorum sürekli, eğer mutsuz birilerini arıyorsan sıhhıyeden çık gel beytepeye bak

bırakın insanlar ilgi alanlarına göre seçim yapsın, tus çok zor 6 sene çekilmez diyerek tıptan vazgeçmesinler, tıp garanti meslek diyerek tıp seçmesinler veya mühendislik okur yurtdışına çıkarım diyerek mühendislik yazmasınlar.

• Onbaşı
    20 Mesaj
    Tıp okuma mutsuz olursun
    Diş okuma işsiz kalırsın
    Hukuk okuma aç kalırsın

Ne okuyacağız o zaman?

quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

hocam sen mutsuzsun diye herkes mutsuz olacak değil, hacettepe tıptan çok başarılı ve hayatından memnun insanlar da çıkıyor.

tıp yazmayın gidin mühendislik yazın diyorsunuz ondan sonra millet mühendisliklere doluşuyor, adam bilgisayar kullanmayı seviyorum ya geleceğin mesleği falan filan diyerek bilgisayar mühendisliği yazıyor, 2. sınıfa gelip algoritma ve mikroişlemci derslerinden kalınca keşke diş tıp yazsayım diyor. bizzat beytepede görüyorum sürekli, eğer mutsuz birilerini arıyorsan sıhhıyeden çık gel beytepeye bak

bırakın insanlar ilgi alanlarına göre seçim yapsın, tus çok zor 6 sene çekilmez diyerek tıptan vazgeçmesinler, tıp garanti meslek diyerek tıp seçmesinler veya mühendislik okur yurtdışına çıkarım diyerek mühendislik yazmasınlar.
    Dostum ben tıp yazmayın mühendislik yazın demedim. Ben eğer idealinizde doktor olmak yoksa tıp yazmayın çekilecek çile değil diyorum, bizzat okuyan şartları gören biri olarak. Sadece ben mutsuz değilim. Doktorluk intiharın ve depresyon oranının çok yüksek olduğu bir meslek grubu. Keşke herkes idealist olup mutlu olsa ancak benim çevremde gördüğüm çoğu insan yurtdışına gitme veya hasta görmeyeceği bölüm yazma derdinde. Ben gördüğümü, yaşadığımı söylüyorum. Keşke şartlar iyileşse biz de mutlu olsak ancak öyle bir şey olmayacak.

|
    |

• Yüzbaşı
    432 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Mezundantıpa20

Hocam ben çocukluktan beri tıp istiyorum şuanda tıp olmadı diş olur kafasındayım ama geçenlerde buralarda biri dişin önünün kapandığını ve atamaların durduğunu falan söyledi bi bilgin var mı?
    Diş konusunda bilgim yok. Ancak çocukluktan beri doktor olayım, insanlara yardım edeyim, hayat kurtarayım istiyorsan; doktorluk hitap edebilir.

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Hedef ben miyim tayfun

tıp için çalışıyodum lan tüm hevesim kursağımda kaldı abi cidden bu kadar kötümü şartlar
    Şartlar klinik branşlarda bu kadar kötü. Aile hekimi olayım veya biyokimya, mikrobiyoloji yazıp labaratuvarda çalışayım Türkiye ortalamasının üzerinde bir maaş alayım bana yeter diyorsan yazabilirsin. Çok para kazanma derdindeysen ve idealist değilsen tıp yazma.

quote:

Orijinalden alıntı: Gaara0fTheDesert

Tıp okuma mutsuz olursun
    Diş okuma işsiz kalırsın
    Hukuk okuma aç kalırsın

Ne okuyacağız o zaman?
    Veteriner ol hayvan filan seversin en kötü :)

|
    |
Sohbet
Europatrans evden eve nakliyat '' 444 69 95''
Ekonomi
Radyo Dinle
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.