Şimdi Ara

Tıp kazanan bebişler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
6
Favori
3.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sorularınız var görüyorum, sormak istediğiniz şeyler varsa bu konu başlığı altında sorabilirsiniz.

Demin bir soran gördüm burada, tıp evet %90 ezbere dayanıyor. Ne yazık ki bu doğru.

• ulan ben terminolojinin allahını veren okuldan mezun oldum neredeyse

sulcus tendinis musculus ...

bunu ezberlemedin amenna.

sulcus'u ezberledin.

tendinis'i ezberledin.

flexoris'i ezberledin.

Sonuç olarak kafa mı çalıştırmak oluyor bu, başlarda azıcık mantık yürüterek öğrenip sonrasında deli gibi ezber yapıyorsun. Sanki biz bu okulu okumadık anasını satayım. Terminolojiyi EZBERLEDİKTEN sonra, azıcık mantık tabi yürütüyorsun. Ama yine de ezber yaptığın gerçeğini değiştirmiyor.

Sana şu foramenden hangi yapılar geçer deyince, hmmm foramen boşluk demekti, o zaman boşluktan bu geçer mi diyorsun? Direkt ezberlediğin şeyleri sayıyorsun.

street sokak demektir, bunu öğrendikten sonra bütün street'lerin hangi street'lere bağlandığını ezberlemeden öğrenebilir misin? Terminolojiyi de ezberliyorsun, ama bu da yetmiyor, ayrıca yine ezberliyorsun.
    aç bir tus videosunu izle, kitabı da aç yanına, tabloyu koyup bura ezberlenecek diyip geçiyorlar.

Gözünü seveyim kandırma çoluk çocuğu. Tıp fakültesi hayal gücü öldüren bir yer. Mantık falan çok nadiren kullanılır, fizyoloji gibi dersler bu yüzden sevilir zaten. Bir sürü etki mekanizması bile bilinmeyen ilaç direkt ezberleniyor. Neden sorusu birçok yerde haram gibi bir şey.
    tıbbi terminoloji vermeyen fakültelerin öğrencilerine üzülüyorum.

Anatomi ezber bile değil, tıbbi terminolojiye eğer hakimseniz

sulcus tendiniz musculus flexoris hallucis longusu mantığıyla öğreniriz. Ayak başparmağına flexörise getiren kasın tendonunun oluğu demek

yani sulcus= oluk (kemiklerin %30unda geçer)

tendinis= tendonu
    musculus= kas
    flexoris= flexion
    hallucis= ayak baş parmağı

Zaten anatomi öncesinde tıbbi terminoloji dersi olur eğer olmazsa kendiniz öğrenirsiniz 1000 e yakın kelime (eğer latince bilseniz gerek bile kalmaz)

hatta tusta 14 sorunun tamamını fullersiniz tıbbın en kolay dersi hatta

anatomi pratiğine girmeden bol bol youtubedan çalışırsın (maketlerin videolarını çekiyorlar) ardından derse girmeden önce KADAVRA ATLASINDAN da konuya bakarsın. Belki sınıfında anatomiyi senden iyi çalışan dahi yoktur.
    Çoğu pratik öncesinde dersini tekrar etmeyenlerle dolu yok anatomi ezber yok anatomi zor diye ağlıyorlar genelde

EN SONDA MUTLAKA VE MUTLAKA YARIM SAYFA BİLE DEĞİL kelimelerin nasıl okunduklarını öğreniniz yarım sayfa bile değil 10 dakikada öğrenirsiniz
  • genel olarak 1. sınıftaki derslerden bu derslere nasıl çalışmamı gerektiğinden vs. bahsedebilirsin bence istersen textbook önerilerini de bekleriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: whykine

genel olarak 1. sınıftaki derslerden bu derslere nasıl çalışmamı gerektiğinden vs. bahsedebilirsin bence istersen textbook önerilerini de bekleriz
    slayt ezberle :D

onun dışında da guyton fizyoloji oku. bu kitabı hatmedersen tıpın %30'u biter.
  • Anatomi cok mu zor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tugrulgm456

Anatomi cok mu zor
    dümdüz ezber, ne kadar tekrar ettiğine bağlı.

Yani anatomi çok mu zor sorusu ile Yasin Suresini ezberlemek zor mu sorusu bana göre aynı.

İkisini de 100 kere tekrar edersen eşit kolaylıkta.
  • Hocam anatomi atlasi pdf indirdim(söz sonra parasini ödeyecem) bi bakıkıyım dedim.binlerce terim var inşallah cok zorlanmadan geçerim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tugrulgm456

Hocam anatomi atlasi pdf indirdim(söz sonra parasini ödeyecem) bi bakıkıyım dedim.binlerce terim var inşallah cok zorlanmadan geçerim
    Öyle atlastaki her köşe bucak önemli olmuyor genelde, gözün korkmasın. Sistem sitem işlenecek, öyle olunca basit olacak. Kemikler, kaslar, sindirim sistemi, dolaşım vs gibi.
  • tıbbi terminoloji vermeyen fakültelerin öğrencilerine üzülüyorum.

sulcus tendiniz musculus flexoris hallucis longusu mantığıyla öğreniriz. Ayak başparmağına flexörise getiren kasın tendonunun oluğu demek

tendinis= tendonu
    musculus= kas
    flexoris= flexion

Zaten anatomi öncesinde tıbbi terminoloji dersi olur eğer olmazsa kendiniz öğrenirsiniz 1000 e yakın kelime (eğer latince bilseniz gerek bile kalmaz)

anatomi pratiğine girmeden bol bol youtubedan çalışırsın (maketlerin videolarını çekiyorlar) ardından derse girmeden önce KADAVRA ATLASINDAN da konuya bakarsın. Belki sınıfında anatomiyi senden iyi çalışan dahi yoktur.
    Çoğu pratik öncesinde dersini tekrar etmeyenlerle dolu yok anatomi ezber yok anatomi zor diye ağlıyorlar genelde

EN SONDA MUTLAKA VE MUTLAKA YARIM SAYFA BİLE DEĞİL kelimelerin nasıl okunduklarını öğreniniz yarım sayfa bile değil 10 dakikada öğrenirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrEarth -- 1 Eylül 2020; 17:34:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DrEarth

tendinis= tendonu
    musculus= kas
    flexoris= flexion

ulan ben terminolojinin allahını veren okuldan mezun oldum neredeyse

sulcus tendinis musculus ...

bunu ezberlemedin amenna.

sulcus'u ezberledin.

tendinis'i ezberledin.

flexoris'i ezberledin.

Sonuç olarak kafa mı çalıştırmak oluyor bu, başlarda azıcık mantık yürüterek öğrenip sonrasında deli gibi ezber yapıyorsun. Sanki biz bu okulu okumadık anasını satayım. Terminolojiyi EZBERLEDİKTEN sonra, azıcık mantık tabi yürütüyorsun. Ama yine de ezber yaptığın gerçeğini değiştirmiyor.

Sana şu foramenden hangi yapılar geçer deyince, hmmm foramen boşluk demekti, o zaman boşluktan bu geçer mi diyorsun? Direkt ezberlediğin şeyleri sayıyorsun.

street sokak demektir, bunu öğrendikten sonra bütün street'lerin hangi street'lere bağlandığını ezberlemeden öğrenebilir misin? Terminolojiyi de ezberliyorsun, ama bu da yetmiyor, ayrıca yine ezberliyorsun.

• lan %90 a ezber demişsin yüzde 10u ezber sanki anatomiyi görmesek inanmayacağız

nöroanatomiye de zor derler insanlar anlamıyorum ki bu tıbbı kazanlar o kadar boş mu. Hacettepenin kendi kitabı var nöroanatomi dersi başlamadan bir kez oku sonra ders ile takip et çok kolay

sadece tek zorluğu sürekli günü günüe çalışmak gerekir nöroda, kasta bu bile gerekmez üst ekstremiteyi çalışmadın direk alt ekstremite çalıştın bir kopukluk olmaz ama nörode çok büyük kopukluk ondan dolayı sınıfta çoğu 30-40 alır ama ders bütünlüğünü yakalasalar o da basit
  • foramene delik demiyorum ki ben latince gibi düşünüyorum sanki ingilizce gibi değil mi? Bazılarımız türkçeye çevirir kelimeleri öyle yanıtlar bazılarımız ingilizce şeklinde anlayıp düşünür

ezberlediğim şeyleri saymıyorum onu görüntü olarak zihnimde canlandırıyorum aaa bu yapılar geçer diyorum kadavra dersini almayan fakülteler pek bilmez ezberlerdi :(((

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrEarth -- 1 Eylül 2020; 17:43:14 >
  • quote:

lan %90 a ezber demişsin yüzde 10u ezber sanki anatomiyi görmesek inanmayacağız

nöroanatomiye de zor derler insanlar anlamıyorum ki bu tıbbı kazanlar o kadar boş mu. Hacettepenin kendi kitabı var nöroanatomi dersi başlamadan bir kez oku sonra ders ile takip et çok kolay

sadece tek zorluğu sürekli günü günüe çalışmak gerekir nöroda, kasta bu bile gerekmez üst ekstremiteyi çalışmadın direk alt ekstremite çalıştın bir kopukluk olmaz ama nörode çok büyük kopukluk ondan dolayı sınıfta çoğu 30-40 alır ama ders bütünlüğünü yakalasalar o da basit
    Kardeşim, cümle kurmak için önce okumayı öğrenmek gerekiyor. Okumayı öğrenmek için önce alfabeyi ezberlersin.

Bize önce hayvan gibi ezber yaptırıyorlar. Tıp'ın alfabesini anlatıyorlar. Ancak mezun olduktan sonra kafanı kullanabiliyorsun. Anatomi yüzde doksan ezber maalesef. Kafanı çalıştırdığın noktalar var ama ne hocaların ne de TUS bunlarla ilgilenmiyor. Şuradan ne geçer diyor, bitti. Bunun mantığı falan çoğu yerde yok.

• Netter vs sobotta?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • düşüneceksin burada ezberleyince sıkıcı oluyor şubat tusta pars duodeni superior komşuluklarını sormuşlar, sen yoksa ezberledin mi

oooooo sonsuz şey var onların hepsi de ezberlenmez
  • imsoserious kullanıcısına yanıt
    netter kasları çok iyi gösteriyor, sobotta da gösteriyor da netter gibi ayrıntı değil

sobotta da kemikleri yoğun olarak çok iyi gösteriyor yine netter gösteriyor da sobotta gibi değil

bence netter al kaslarla işin çok olacak (kemikleri kolay öğrenirsin)

istersen olgunlardan al ucuza yoksa çok para verirsin orijinallerine
  • quote:

düşüneceksin burada ezberleyince sıkıcı oluyor şubat tusta pars duodeni superior komşuluklarını sormuşlar, sen yoksa ezberledin mi

oooooo sonsuz şey var onların hepsi de ezberlenmez
    aç bir tus videosunu izle, kitabı da aç yanına, tabloyu koyup bura ezberlenecek diyip geçiyorlar.

Gözünü seveyim kandırma çoluk çocuğu. Tıp fakültesi hayal gücü öldüren bir yer. Mantık falan çok nadiren kullanılır, fizyoloji gibi dersler bu yüzden sevilir zaten. Bir sürü etki mekanizması bile bilinmeyen ilaç direkt ezberleniyor. Neden sorusu birçok yerde haram gibi bir şey.

• imsoserious kullanıcısına yanıt
    Kardeş bu da kadavra atlası
    https://www.academia.edu/39644774/Color_Atlas_of_Anatomy_A_Photographic_Study_of_the_Human_Body_7th_edition

ben kitap şeklinde bulamadım da kadavra dersinde sınavında çoook işe yarıyor
  • Tugrulgm456 T kullanıcısına yanıt
    görsel hafızan iyiyse en eğlenceli ders resim çizilerek ders çalışmak tadını hiçbir yerde alamayacan
  • quote:

tendinis= tendonu
    musculus= kas
    flexoris= flexion

bu anlattığın ezberi kolaylaştıran bir faktör sadece. işin özünde terminoloji bilsin ya da bilmesin her tıp öğrencisi anatomiyi ezberler.

• ben tusdataya gidiyorum da öyle bir şey yok, tablodaki her şeyin mantığını gösteriyorlar. Bazı hocalar direk ezberleyin diyorlar da çok az. Hatta 7/24 online sistemi var bilgisayarda

ama çok fazla konu olunca belli bir noktadan sonra öğrenci direk tablo ezberliyor ben bir komitede bu hataya düşmüştüm vakit kalmadığından guytonda oreksinerjik ve anoreksinerjikler neler diye konudan sonra tabloyu koymuştu
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.