Şimdi Ara

tıp fakültesini bırakıp mühendisliğe yatay geçiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
7.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar herkese merhaba tıp fakültesi 2. sınıfa geçmiş bulunmaktayım fakat bırakıyorum 1. sene kalmama rağmen bir sene daha okudum sonradan bırakmaya karar verdim düşünebiliyor musunuz kaldığım halde bile aklım başımda değildi dönemimden çoğu kişi tıp yazdı ben de ilgi alanımı tam bilemeden göremeden sorgulamadan araştırmadan tıp seçtim.Ve benden daha kötü durumda olanları biliyorum.Hocam anlattı 4. sınıfta hacettepe tıpı bırakıp bilgisayar müh. geçen mi dersiniz bir başka hocamın kardeşi de sırasıyla bilkent mol. biy. ve genetik,biyofizik ve akdeniz tıp şu an 6. sınıfta bırakmak istiyor tusa çalışmıyor düşünün ailenin durumunu...
    Bu örnekler pekala çoğaltılabilir ben de bilmeden konuşmadan gözüm kapalı tıp fakültesine geldim ve sonuç hüsran.Puanı çok yüksek diye gelen çok insan olduğu gibi aile baskısıyla gelenlerde azımsanmayacak kadar çok.Doktorluğun ne kadar zor ve çok sebat gerektiren bir meslek olduğunu bilmeden asistanlıktaki nöbet kavramının nasıl işlediğini bilmeyen tus gibi 100 össye bedel bir sınavı hesaba katmayan kişi fakülteye girince ne olduğunu şaşırıyor ve sıkıntıların ardı arkası kesilmiyor.Bunun için karar verirken hayatınızın kararını verdiğinizin bilincinde olun lütfen.
    Yeni çıkan yönetmelikle yatay geçiş koşulları epey esnetildi.http://www.yok.gov.tr/documents/10279/10279605/yatay_gecis_ek_madde/dd3ff493-250f-4d67-930a-1933ec183934 buradan yönetmeliğe ulaşabilirsiniz.Ben de bilgisayar veya elek.-elektronik mühendisliğine geçiş yapacağım bu iki meslek hakkında bayağı bir araştırma yaptım.soru sormak isteyen ve fikir alışverişinde bulunmak isteyen arkadaşlarla konuşabiliriz.

Saygılar

• bende geçen sene bıraktım. 3 yıl okudum. 2.sınıfı 2 kere okudum sonra bıraktım. benim ayrıldığımda böyle yatay geçiş imkanı yoktu . o yüzden bu sene sınava girdim . iyi ki de girmişim. iyi bir derece yaptım. inşallah istediğim bölümde tutar . ( derece 3700 mf4, hedef bilkent makine tam burslu)
  • hocam inşallah kazanırsınız aileye nasıl açıkladınız durumu zor olmadı mı?bir de neden bıraktınız?
  • ailelerin ve çevrenin kişinin istek ve yeteneklerine bakmadan her yüksek yapana tıp tıp diye gaz vermesinin sonu. sevmeyen ve istemeyen kişi çok zorlanır tıpta. bu sene 2. sınıfa geçtim. memnunum tıptan.

tavisyem mühendislikte devam edecekseniz 30 yaşınıza gelmeden askerliği aradan çıkarmış olun ve en az 2 senelik iş tecrübesi edinmiş olmaya bakın. hakkınızda hayırlısı olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu başlık biraz yukarda kalsa da para için tıp yazanlara bi örnek olsa keşke:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1071alperen

hocam inşallah kazanırsınız aileye nasıl açıkladınız durumu zor olmadı mı?bir de neden bıraktınız?

benimki askeri tıptı. 2 yıl üst üste dersleri veremeyince bırakmak zorunda kaldım. mecburluk olunca ailem bişey demedi.
  • hocam dogudaki ce karadenizli puanlari ank. göre düşük olan tiplar okumasi kolay deniyor ve bu yüzden kafama yatmaya başladi
    (günde yarim ve 1 saat çalişma)
    Sizin okudugunuz bölümler naslidir :?
  • hocam ben de eczacılığı bırakıp merkezi yerleştirme puanımla ytü itü marmara - endüstri/makina bölümlerine başvuracağım üniversitelerin geçiş tarihleri farklı olabiliyor yalnız o konuda dikkatli olmak gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: selowan

hocam dogudaki ce karadenizli puanlari ank. göre düşük olan tiplar okumasi kolay deniyor ve bu yüzden kafama yatmaya başladi
    (günde yarim ve 1 saat çalişma)
    Sizin okudugunuz bölümler naslidir :?

eğer her gün 1 saat çalışırsan 1. sınıfı rahat geçersin fakat sonrasını bilmiyorum.önemli olan istikrarlı olmak.ama emin ol kimse dediğini yapmıyor.Eğer ki maksadın iyi doktor olmaksa çok fazla emek vermelisin.Kitap okumalısın.Bir kaç kitap örneği: tıp fakültesini bırakıp mühendisliğe yatay geçiş bunlar daha ince olanları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1071alperen -- 15 Temmuz 2014; 5:52:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Carpocalypso

hocam ben de eczacılığı bırakıp merkezi yerleştirme puanımla ytü itü marmara - endüstri/makina bölümlerine başvuracağım üniversitelerin geçiş tarihleri farklı olabiliyor yalnız o konuda dikkatli olmak gerekiyor.

ben de ytü bilgisayara geçicem şu an üniversiteler'n açıkladığı yatay geçiş tarihleri kurumlararası yatay geçiş merkezi puanla olan geçişler değil dün ytüyle konuştum daha onun tarihleri açıklanmadı dedi en geç 30 ağustosa kadar başvurular olacak yönetmeliği yökün duyurular kısmından okuyabilirsin.
  • quote:

hocam ben de eczacılığı bırakıp merkezi yerleştirme puanımla ytü itü marmara - endüstri/makina bölümlerine başvuracağım üniversitelerin geçiş tarihleri farklı olabiliyor yalnız o konuda dikkatli olmak gerekiyor.

Eczacılığı neden bırakıyosın hayrola?

• quote:

Orijinalden alıntı: qqq1assi

quote:

Eczacılığı neden bırakıyosın hayrola?

kişisel
  • İbretlik

• quote:

Orijinalden alıntı: 1071alperen

quote:

ben de ytü bilgisayara geçicem şu an üniversiteler'n açıkladığı yatay geçiş tarihleri kurumlararası yatay geçiş merkezi puanla olan geçişler değil dün ytüyle konuştum daha onun tarihleri açıklanmadı dedi en geç 30 ağustosa kadar başvurular olacak yönetmeliği yökün duyurular kısmından okuyabilirsin.

Kurumlar arası yatay geçiş diye mi geçiyor yoksa merkezi sistem puanı ile yatay geçiş mi? 2014te 2 yıllık bir bölğme yerleşip kayıt yapıp yerleştiysek şimdi mf4 puanı ile yatay geçiş açanlara başvurabileceğiz yani? Notlara bakılmaksızın?

Bu durumlardan haberi olmayıp okulu bırakan bir sürü insan var.

• 1071alperen kullanıcısına yanıt
    öncelikle yaşadığın durumun tam anlamıyla aynısı yaşıyorum aile baskısıyla geldim ve hiç mutlu olamadım hiç sevemedim. gelecek sene kesinlikle yatay geçiş düşünüyorum bu konuyla ilgili araştırma yapmaya devam ediyorum mesajımı görüp cevap verirsen çok sevinirim bi kaç soru sormak isterdim. girdiğim senenin puanıyla başvurmayı düşünüyorum önerilerini falan bilmek isterdim kaç yere başvurabiliyorum kesin alırlar mı nasıl garantilerim kısa zamanda birileri dönerse çok sevinirim
  • rojcan21 R kullanıcısına yanıt
    Sen bakmissindir belki şimdiye dek de başvuru yaptıktan sonra yüzde yüze yakın geçersin %30 kontenjan açıyorlar sen de geçmek istedikleri sonra yerleştirme puanın yetiyorsa geçersin hayırlısı olsun

• Ben de istemeden tıpa geçenlerdenim
    Şimdi mühendislik okuyor olmalısın memnun musun
    bir de yatay geçiş hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olabilir misin
  • rojcan21 R kullanıcısına yanıt
    bir karara varabildin mi
    ne yapacaksın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.