Şimdi Ara

Tıp fakültesine girecek öğrencilerden en fazla gelen soru tıp fakültesi EZBER BİR DERS mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kimisine göre ezber ağırlığı çok fazla olan bir ders olarak görülüyor temel bilim yani tıp biliminin tabanı ağır olabilir ve başta ezber gibi görünebilir

bunu sizinle birlikte nedenleriyle anlatmaya çalışcağım

• Anatomi dersi herkesçe full ezber olarak sanılan bir dersin hiç ezber olmadığını size göstereceğim

ilk olarak temel latinceye haki olmanız gerek 50 tane falan kelime bileceksiniz ondan sonrası çok çok kolay ve sadece sizin yorumunuza kalmış

temel kelimeler

angulus: köşe

margo: kenar

superior: üst (ingilizceye de yakın kelimeler fark ederseniz)

inferior: alt

anterior: ön

posterior: arka

fossa: çukur

tuberculum: çıkıntı

medialis: iç

lateralis: dış

caput: baş

collum boyun

tuberosita: çıkıntı ama belirgin biraz daha tuberculuma göre

majus: büyük

minus: küçük

crista keskin kenar

incisura: çentik

şekle bakıyoruz ve yorumlyoruz

bizim gördüğümüz kemik scapula

üst kenara bakıyoruz ve margo superior scapula (scapula kemiğin üst kenarı)

iç kenarına bakıyoruz margo medialis scapula (scapula kemiğin iç kenarı)

dış kenara bakıyoruz margo lateralis scapula (scapula kemiğin dış kenarı)

iç çukur yüzeyine bakıyoruz fossa subscapularis

üstteki scapulanın tek çentiğe bakıyoruz incisura scapula daha sonra buradan damar falan geçerse sadece başına arter ekleyeceğiz o kadar

scapulanın üst köçesine bakarsak angulus superio scapula

scapulanın boyun tarafına bakarsak collum scapula

humerus kemiğine geçelim orada

orada bir büyük bir de küçük çıkıntı var

büyük çıkıntıya tuberculum majus humerus onun devamındaki keskin kenara ise crista tubercularis major

küçük çıkıntıya tuberculum minus humerus onun devamındaki keskin kenara ise crista tubercularis minus

sadece birtakım özel isim ve o özel isme yönelik görselde ne görüyorsanız mantığa göre yerleştiriyoruz delik ise foramen çukur ise fossa köşe ise angulus ve temel bilgiler o kadar kolar

Tıp fakültesine girecek öğrencilerden en fazla gelen soru tıp fakültesi EZBER BİR DERS mi?

• ya da klinikten hastalıklar ezer mi yok tam aksine tamamen mantık

sadece izleyin ve kendiniz karar verin

mesela genel cerrahide bilinen buerger hastalığı ile bir hekimimiz çok iyi anlatımı

Tıp fakültesine girecek öğrencilerden en fazla gelen soru tıp fakültesi EZBER BİR DERS mi?Prof Dr Ahmet Akgülyoutube
    Buerger (Thromboangiitis obliterans) hastalığı özellikle sigara kullanan genç erkeklerde görülen, kol ve bacaklarda küçük-orta boy atar ve toplardamarları etkileyen, ilerleyici bir periferik damar hastalığıdır. Hastalığın başlangıç ve ilerlemesinde sigara içiciliği en önemli yeri tutmaktadır. Hastaların büyük bir bölümünde uzuv kaybı olduğundan erken tanı ve tedavisi önemlidir. Kimler risklidir? Buerger hastalığı, Güneybatı Asya, Orta Doğu'da daha sık görülmekle beraber ülkemizde de görülme sıklığı artmaktadır. Hastalığa yakalananların büyük bir çoğunluğu 30-50 yaş arasında bulunan ve aktif veya pasif olarak sigaraya maruz kalan erkeklerdir. Sigara kullanımın kadınlarda artması nedeniyle günümüzde kadınlarda da görülmeye başlanmıştır. Belirtileri nedir? Bir periferik arter hastalığı olarak, Buerger hastalığında tutulan bölgeye - genellikle bacaklar- ait, özellikle hareket esnasında (kladikasyo) kendini gösteren ağrı olması tipiktir. Hastalık ilerledikçe istirahatte olan ağrı ilgili dokunun yeterli kanlanamamasına bağlı iskemik ülserasyonlar-yaralar, soğuk ortamda el ve ayak parmaklarının soluk renk alması durumu olarak bilinen Raynaud fenomeni, tromboflebit (toplardamarlarda gelişen iltihap ve tıkanıklık), soğuk hassasiyeti en sık görülen şikayet ve bulgulardır. Tedavi edilmediği takdirde gangren, parmaklarda ve bazen ayakta kesilmelere (amputasyon) yol açabilir.
    https://www.youtube.com/watch?v=nEW7b6I7G40

ya da en yaygın hastalıklardan biri olan derin venöz tromboembolinin anlatımı

Tıp fakültesine girecek öğrencilerden en fazla gelen soru tıp fakültesi EZBER BİR DERS mi?Prof Dr Ahmet Akgülyoutube
    Derin Venöz Tromboz (DVT) ve Lenfödem Hastalıkları AYNI BACAKTA - Prof. Dr. Ahmet AKGÜL
    https://www.youtube.com/watch?v=mltzF9WjZYg

• Sayısal zekanın s’si anca kullanılıyor bence. Ezberlediğin şeyleri kafanda birleştirip o sistemin nasıl çalıştığını 1637273 tane terim öğrenerek anlamak sayısal zekaya giriyorsa, aynen var.
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

Hocam yapma bunu işte itici oluyorsun bunu böyle paylaşınca. Tıp eşek gibi ezber yeteneği gerektiren bir bölüm bir sene okudum dayanamadım. Mat zekanız daha yüksekse ezberinize güvenmiyorsanız tıp yazmanızı önermiyorum arkadaşlar her şey ezber çoğu şeyin ilk 2 sene hiçbir mantığı da yok

• Tabii klinikte analitik zeka gerekli o yüzden zaten sayısaldan öğrenci alıyor ama tıp fakültesinde ezber yok deseniz fakültede size arkasıyla güler millet

• quote:

Orijinalden alıntı: mertgms2

Hocam yapma bunu işte itici oluyorsun bunu böyle paylaşınca. Tıp eşek gibi ezber yeteneği gerektiren bir bölüm bir sene okudum dayanamadım. Mat zekanız daha yüksekse ezberinize güvenmiyorsanız tıp yazmanızı önermiyorum arkadaşlar her şey ezber çoğu şeyin ilk 2 sene hiçbir mantığı da yok

ezber değil işte sizin yaptığınız hata burada dersleri ezberleyerek gidiyorsunuz ama gerçekte ezberden çok uzak

önce sistemi oturtmanız gerek, nasıl çalışacağım nasıl kolay öğrenebilirim şeklinde ben ilk 2 seneden sonra anatomi falan normalde insanlar unutur tamamen ama ben 41 deneme olan seriden anatomiyi tama yakın yapmaya başladım

insanlar bir şeyi ezberlerse unutur

----------------

peki anatomi nasıl çalışacaksın çünkü ezber yapan bir insan unutur

muhtemel tıp fakültelerin aldığı 3 boyutlu human atlası alabilirsiniz, tek yapacağınız temel kavramları ezberleyip sonrasında tamamen yorumunuza ve hayal gücünüze bırakacaksınız

bir oluk görüyorsanız direkt sulcus u yapıştıracaksınız ya da çıkıntı görüyorsanız tuberculumu ya da tuberositayı diyeceksiniz 

tıp her şeyden önce sanattır, bir sanatçı olmak için de çoğu kişi tarafından ezber olan ilk 3 yılı alacaksınız sonra tamamen sanat yapacaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 20 Haziran 2022; 13:39:57 >

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

Hocam bravo Sizi tebrik ederim ama gidin fakültedeki arkadaşlarınızla da konuşun bu konuyu diyin tıp ezber değil bakalım ne tepki veriyorlar. Tıp ezberdir girecek arkadaşlar da buna bakarak girsin

• this is me trying T kullanıcısına yanıt

bir yandan matematiktir zaten matematikle almasının nedeni de budur

nasıl bir matematikçi ilk önce sayıları ezberleyip sonra işlemleri görip sonra formülleri ezberleyip ardından sanat yapıyorsa ve analitik zeka ile problemleri çözüyorsa

tıp da aynıdır ilk olarak temel bilgileri ezberlemeniz gerek ya da çalışmanız gerek ardından sistemeleri hastalıkları her şeyi öğrenmeniz gerek ardından sizin yorumunuza kalıyor her şey

-----------------

çünkü ben bu hastalığı öğreneyim bana tüm hastalar patognomik gelsin yani o hastalıkta belirli özellikler var beklerseniz en büyük hatayı yaparsınız

patognomik diyoruz ama o özellik o hastada sadece %90da var %10luk kesimde yok o özellik olmadığı içi o hastalığı ekarte mi edeceğiz işte burada ayırıcı tanısını yaparken sanat işe devreye giriyorTıp fakültesine girecek öğrencilerden en fazla gelen soru tıp fakültesi EZBER BİR DERS mi? 

• mertgms2 M kullanıcısına yanıt

ezber ama ilk 2 yılı ama hepsi değil zaten 4 ilk 3ün tekrarı 5 de keza aynı 6da hekim oluyorsunuz

sadece videoları bakın beni daha iyi anlayacaksınız, çok değerli bir hocamızdır istanbulda bulnuyor kendisiTıp fakültesine girecek öğrencilerden en fazla gelen soru tıp fakültesi EZBER BİR DERS mi? 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 20 Haziran 2022; 13:45:22 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.