Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

***TIGUAN KULÜBÜ*** 500+ kullanıcı üye...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir Kullanıcı, 6 Masaüstü Kullanıcı
38.859
Cevap
370
Favori
3.447.108
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Markalar >> Vw >> ***TIGUAN KULÜBÜ*** 500+ kullanıcı üye...
Giriş
    12742 Mesaj
    106 bin TL'ya giriş yapan yeni tiguan comfortline dsg 146 bin olmuş. Benim sportstyle'da olduğu için karşılaştırmanın doğru olması amacıyla cam tavan ve geri görüş kamerasını da eklesek yaklaşık 155 bin eder. Benim aldığımdan 61 bin tl daha pahalı. Çok uçuk olmuş fiyatlar. 🙄

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Arkadaşlar Merhaba
    2013-2014 vw Tiguan sport%style almayı düşünüyorum,ancak kafama takılan bazı sorular var.
    Aracı alırsam uzun yıllar değiştirmeyi düşünmüyorum
    Sizin yorumlarınız aracı almam da etken faktör oynayacak
    ilk olarak DSG şanzımanın tabiri caizse adı çıkmış
    Gerçketen bu kadar kibar mı yapısı?
    2. olarak alacağım model 4*4 1.4 TSI
    160 hp
    genelde aracı performanslı ve uzun yolda kullanırım
    Güç yeterli olur mu ?
    Yakıt olarak beni üzer mi ?
    Açıkcası Lpg yaptırmayı düşünüyorum,herhangi bir sorun teşkil eder mi ?
    Yardımlarınızı Bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.A.YALÇIN -- 9 Şubat 2017; 8:31:24 >

Dostum tiguanlardaki DSG sorunsuz seri. Forumdaki bir çok arkadaş kullanıyor ama dsg konusunda bir şikayet yazan olmadı.(yazılımla çözülen serbest sürüş olayını sorun saymıyorum) Yani konu kibarlıktan öte yapısal olarak sıkıntılı bir seri vardı, vw sorunu halletti mi bilmiyorum ama bizim araçlardaki dsg sıkıntısız güvenilir bir model.
    2. olarak alacağınız model hem dsg hem 4x4 hem de tsi olamaz. Vw benzinli 4x4 dsg araç "eski kasada" üretmedi. (yeni kasada var mı bilmiyorum)
    Yani DSG alacaksanız önden çekişli olacak, 4x4 alacaksanız manuel olacak. 2.0 dizel alırsanız zaten standart DSG ve 4x4 olarak geliyor.
    150-160 hp araca çok rahat yetiyor. Hatta 160hp 4x4 araca çok rahat yettiği için önden çekişli DSG bir aracı uçuracağına eminim.

Yakıt "sizi" üzebilir. Nedenini de yazayım; lpg düşünüyorsunuz, demek ki benzin maliyeti sizi üzecektir. devirli kullanacağınız aracınız performansın karşılığında sizden 9-10 lt/100km hatta trafikte 12-13lt isteyecektir.
    LPG konusu hala oturmadı. uzun süreler, uzun mesafeler arttıkça araca faydası- zararı daha net görülecektir. Ancak şu açık ki eski sıralı sistemler gibi düşük maliyetli değiller. Kesinlikle sıvı sistem olmak zorunda. Hiç benzin kullanmayan %100 lpg sistemlerinin verileri gayet iyi ama maliyetleri de çok yüksek. ayrıca kullanımda da bazı pürüzleri hala var. (soğukta geç çalışma, benzin pompası keçesi gibi)
    |
    |
    M.A.YALÇIN kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    323 Mesaj

Mesajınızı gören cennetlik oluyor üstadlar

Euro kuru ve fahiş vergilerle böyle saçma fiyatlara erişti araçlar maalesef Sırf bu yüzden millet mis gibi Tiguanlarını(eski kasa) satmaya kalkıyor kar etmek için yazık ediyorlar 2012-2016 Tiguanlar benim gönlümde ruhsatta "Satılamaz" ibaresi taşıması gereken araçlardır.

Yakıt konusunda bence daha çok uzun yol yapacağını söylüyorsa üzmeyebilir tabi kullanış stili önemli. Akıllı kullanılırsa mümkün olduğunca az fren ile uzun yolda 120-140 gitse bile gayet makul yakabilir. Ben kendim şehiriçinde bile dün toplam 60 km lik farklı güzergahlarda çok güzel değer elde ettim. Ekstra özen göstermedim az yaksın diye.

Bursa şehiriçi 60 km mesafe katettim bugün ve ortalama 6,8 lt oldu tüketim. Çevreyolu kullanmadım. Güzergah: Bademli-Yıldırım, Yıldırım-Hürriyet, Hürriyet-Küçük Sanayii, Küçük Sanayii-Bademli. Saat 14:00-17:00. 1.4 TSI DSG. Serbest sürüş modu çalışmıyor ve startstop'u da kullanmadım hiç. Lastikler kışlık ve 32 psi. Sürücü ve yolcu toplam ağırlık 150 kg. 150 beygirlik benzinli motor daha ne kadar az yakabilir ki... Tiguan candır, tüketimi de sanılanın aksine harikadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XaserV -- 9 Şubat 2017; 13:0:17 >
    |
    |
    Bahsedilenler: Akineton , HiGHWAYMOUSE kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1600 Mesaj

Üstad "yaşadığın şehrin kıymetini bil" demek istiyorum. Ben İstanbul Anadolu yakasındayım, Son yıllarda E-5 trafiğine girmek kabus, Altunizade, Ümraniye trafikleri ise girilmemesi gereken keşmekeş halinde. 18lt ortalamayı gördüm 25km mesafede. artık 9ları gördüğümde melankolik oluyorum iç geçiriyorum "hey gidi günler" diye.
    Arkadaşlara fikrimi yazarken de bu şartları göze alıp biraz yüksek söylüyorum sanırım ortalamaları.
    |
    |
    XaserV kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    323 Mesaj

Bursa'da yaşıyorum çok şükür. Allah düşmanımın başına vermesin İstanbul trafiğini. Ben de yaşadım İstanbulda 12 yıl kadar bilirim ne menem birşey olduğunu. Arabanın tavanını yumrukladığımı bilirim. (Tiguan değil tabii ona kıyamam :D) İstanbuldaki yakıt tüketimi tamamen bambaşka bir ligde dediğiniz gibi haklısınız.

|
    |
    Akineton kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak başına gelen bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim sorum şu aracımda direksiyonda başlarda çok hafif titreme gibi şeyler hissediyordum yoldan diye düşündüm çünkü çok hafifti ve nadiren oluyordu 120 130 km hızlarda bugünde park ederken airbag error hatası verdi ışık yandı ve direksiyonu çevirirken çok hafiften ses geldi sesi tarif etmem gerekirse deri koltukta otururken çıkan sese benzer seler çıkarmaya başladı forumları biraz araştırdım ama birşey bulamadım yardımcı olacak arksdsşlsrs şimdiden trşekkür ediyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Arkadaşlar bilgilendirme amaçlı yazıyorum servise gitmeden önceki gün türkçe ve yabancı forumlarda araştırma yaptım direksiyon sargısı airbag sargısı şeklinde birkaç yorum okuduktan sonra servise gittiğimde onlarda muhtemelen airbag sargısından dediler ve 1400 tl imiş parçanın fiyatı özel servise sordum onlarda 850 dedi internette farklı fiyatlar var ama hiçbiri 850 ye yakın bile değil parçanın ingilizce ismi clockspring içerisinde iletken şerit olan direksiyonla birlikte dönen direksiyonun pozisyonunuda okuyan mekanizma çok basit bir parça ama çok pahalı geldi bana amerikada bu sorunla ilgili bir geri çağırma da olmuş sadece tiguana özgü bir durum değil birçok araçta aynı parça kullanıldığı için herkeste olabilecek ve olan bir sorun eğer yanlış çevirmediysem ben böyle anladım ama bu parçanın içerisindeki iletken şeritin zarar görmesine ne sebep olmuş olabilir bilemiyorum özel servisteki kişi o bölge açılmış olsa belki olur ama bu şekilde nasıl olmuş bilmiyorum dedi iletkende farklı görevler için farklı şeritler geçiyor direksiyon üzerindeki tuşlar korna ve airbag için şuan aracımda hiçbirşey çalışmıyor direksiyon üzerindeki airbag ışığıda yanıyor kaza anında da muhtemelen airbag açılmayacak sürücü için şimdi bu amerikadaki geri çağırmayı da öne sürerek servisten parçanın ücretsiz değişimini talep edebilirmiyim bu konuda akıl verecek olan varmıdır ? Kronik bir sorun olduğunu düşünüyorum çünkü kendi halinde kapalı bir parça ve fabrikadan sonra kimse ellemedi o parçayı bozulma sebebi olarakta birkaç düşüncem var ama emin olamıyorum önerim direksiyonunuza nazik davranın baya dandik plastik bir parça :)

• Yarbay
    2542 Mesaj

Evet clockspring denilen mekanizmaya ait özel yassı (flex) bir kablo demeti var. İçinden korna,airbag vb. bölgede yer alan fonksiyonlarla ilgili teller grup halinde geçer. O kablonun dışardan normal şartlarda zarar görmesi çok zordur. Çünkü modül halinde gelir ve modül halinde montajı yapılır fabrikada da.Özetle normal bir kullanıcı tarafından zarar verilmesi imkansızdır direksiyon üstündeki kapak sökülmedikçe. Yukarıdan kornaya basmakla vb. isteseniz de kolay kolay wzarar veremezsiniz o bölüme, zaten öyle olsa kullanım klavuzuna yazarlardı merak etmeyin. O yüzden garantiden değişmesi gereken bir durum bence sizinki hala devam ediyorsa garantiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ntquartex -- 11 Şubat 2017; 13:48:55 >
    |
    |
    Siskohobbit kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben de biliyorum o parçayı, hız sabitleyici değişirken o da değişti. Kullanıcı tarafından zarar görmesi imkansız diyebilirim. Bir de hız sabitleyici için soldaki kollar falan değişiyor, clockspring ile beraber 850 liraya malolduğunu, sadece kolların değişiminin de 450 liraya yapıldığını çok iyi anımsıyorum. Haydi tek kollar değişince fiyatı biraz şişirsinler yine de sargının fiyatı 500-600 gibi olmalı diye düşünüyorum.
    Keşke benim eski sargıyı da alsaymışım, kenarda dururdu kötü günler için.
    |
    |
    416 Mesaj

Garantim devam etmiyor 2011 model aracım ama kullanıcı hatası olmayan bir parça için amerikada böyle bir hizmet varken bizde de olmaşı diye düşünüyorum ama gelde bunu özön otoya anlat işte :)

|
    |
    ntquartex kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sizin servistemi işlem gördü servis için fiyatlar çok iyi geldi bana verdikleri fiyatan sonra

|
    |

Ben hız sabitleyici taktırdığımda serviste takılmıyordu henüz, o yüzden ender elektronikte yaptırmıştım. Sonradan servislerde de takılmaya başlandı, fiyat aynıydı.
    |
    |
    416 Mesaj

Anladım Bence bir sorun eski sargıyı hocam

|
    |

5 sene olacak neredeyse resmi evrağın bile mesuliyet süresi doluyor üstad, olmaz artık geçti
    |
    |
    416 Mesaj

Yakın tarihlidir diye düşünerek dedim evet geçmiş biraz bakalım ne kadar masraf çıkaracak garajın girişinde yarım kaldırım var hergün mutlaka en az 2 defa geçiyorum ondanmı acaba diye düşünüyorum usta ilk kaldırıma mı çarptın dedi yoldada çok çok hafif bir titreme oluyor

|
    |

İlk akla geleni söylemiş ustanız. Titreme şikayetinin temel sebebidir, sert çukura girmek veya kaldırıma çarpmak lastiğin balans ayarını bozar, nadiren jantı eğer veya ön takımı bozar vs.
    Ancak eğer sorun clockspring ise kaldırımla falan ilgisi yok. Yalnız sorun yazılımsal olarak çözülür mü diye aklıma geldi, alternatif olarak araştırabileceğiniz yerler varsa ihmal etmeyin derim.
    Arızanın kodunu öğrenebildiniz mi?
    |
    |
    416 Mesaj

Arıza kodunu değilde airbag tetikleyici üst sınır algılandı tarzı bir hata görünüyor hocam birkaç yer ve servis dahil direk tetikleyici diyince ve fiziksel olarak direksiyonu çevirdiğimdede ses ve tıkırtı geldiği için o parçanın fiziksel hasarlı olduğu konusunda ustalardan daha eminim tamiri olabilir belki ama oda önerilmiyor tek sıkıntım servis dışında 850 tl fiyat aldım acaba parça orjinalmidir çünkü nette 250 300 görünüyor fiyatlar sipariş verdik tanıdığımız bir özel serviste 850 ye ama içim pek rahat değil

|
    |

mesaj attım.
    |
    |
    50 Mesaj
    Arkadaşlar merhaba. 2013 model 1.4 tsi 150 ps chrome edition Tiguan sahibiyim. Aracima 3 yildir doguş otoda bakim yapildi. Suan sorun yaşamaktayim. Bir sabah işe giderken aniden araçta titreme, gaz yememe, tekleme sorunu yaşadim. Ekranda epc ve motor ariza işiklari yandi. Araç resmen kaldi yolda. Yakindaki bi özel vw servisinde bilgisayara bagladigimizda, 3. ve 4. ateşleme bobinlerinde ariza gösteriyordu..4 adet bobini ve bujileri degiştirdik fakat hala ariza devam ediyor.ayrica bujinin yaglanmiş oldugunu farkettik. Kompresör ölçümü yapildi bir tanesinin degeri 75 çikti. Piston kirilmiş olabilir dediler. Yetkili servis erel e gittim durumu anlattim. Garanti ve iyi niyet garantilerinin suresi geçmiş dediler(garanti 2 yilmiş, iyi niyet 1 yil) . Iyi niyet garantisi geçerli olmayabilir dediler. Fiyatin 15.000 20.000 civari olabilecegini soylediler. Eger indirim olmazsa ve ben bu fiyati kabul etmezsem araci toplamadan,parçalari poşete koyup iade edeceklerini söylediler(zamanlari yokmuş toplamak için). Özel vw servisnden fiyat aldim maksimum 8000e hallolur diyorlar.. Siz olsaniz ne gibi bir yol izlerdiniz? Fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

HızlıCevap
Reklamlar
SEO
Bey Azura
Mobilya Takımları
son dakika
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
1,344
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.