Şimdi Ara

THY, Kovid-19 salgını nedeniyle yabancı ülkelerde mahsur kalan vatandaşların tahliyesine başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışında mahsur kalan vatandaşların Türkiye’ye geri getirilmesi kapsamında bir dizi tedbir aldığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan yazı açıklamaya göre söz konusu vatandaşların tahliyesi için 59 ülkeye 195 uçuş gerçekleştirilerek yaklaşık 25 bin kişinin ülkeye dönmesi sağlanacak.

Ayrıca Bkz.İngiliz bilim insanları, etkinliği ispatlanmamış Kovid-19 aşısından bir milyon doz üretiyor

Milli görev bilinci ile gerçekleştirilmeye başlanan uçuşlar 20-28 Nisan tarihleri arasında icra edilecek. THY’nin yaptığı açıklamanın detaylarında, “Bu operasyon sayesinde turist, öğrenci ya da geçici işçi olarak gittikleri ülkelerde mağdur olan binlerce vatandaş, ramazan ayında aileleri ile bir arada olacak. Tüm tarifeli yolcu seferlerini koronavirüs önlemleri kapsamında durduran, kargo uçuşlarını ise küresel gıda ve medikal ürün zincirinin sürekliliği için devam ettiren bayrak taşıyıcı havayolu, 20-28 Nisan tarihleri arasında 59 ülkeden tahliye uçuşu gerçekleştirecek. Operasyon kapsamında 63 geniş 40 dar gövde uçakla icra edilecek toplam 195 uçuş ile 25 bine yakın vatandaşın Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

En çok tahliye Almanya'dan

En fazla vatandaşın Almanya’dan tahliye edileceği ifade edilirken bu ülkeden yaklaşık 3 bin 269 kişinin Türkiye’ye dönmesinin beklendiği belirtildi. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’nın detaylandırdığı açıklamada, “Bu ülkeyi, 2 bin 201 kişi ile Suudi Arabistan ve 1632 kişi ile ABD izleyecek. Daha sonra sırasıyla, İngiltere'den 1559, Kuveyt'ten 1463, Cezayir'den 1200, Ukrayna'dan 863, Irak'tan 861, Fransa'dan 696, Azerbaycan'dan 662, Hollanda'dan 648, Kanada'dan 543, KKTC'den 540, Birleşik Arap Emirlikleri'nden 538, Polonya'dan 488, İspanya'dan 455, Rusya'dan 380, Kuzey Makedonya'dan 394, Kırgızistan'dan 352 ve İsviçre'den 341 kişi getirilecek.” dendi.

Tahliyenin yapılacağı diğer ülkeler ise şöyle sıralandı: Belçika, Malta, Mısır, İrlanda, Moldova, Macaristan, Romanya, Çekya, Kosova, Arnavutluk, Bahreyn, Sırbistan, İtalya, İsveç, Ürdün, Umman, İran, Sudan, Avusturya, Slovakya, Fas, Tayland, Karadağ, Danimarka, Gana, Senegal, Benin, Katar, Etiyopya, Somali, Moritanya, Nijer, Kenya, Bangladeş, Pakistan, Malezya, Singapur, Hindistan ve Bosna Hersek."

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/thy-dev-tahliye-operasyonuna-basladi-/1811185#

• Yurtlar üzerinde bu işi ilk seferde iyi yürüttüklerini düşünüyorum. Şuan yabancı ülkelerde bu kadar yaygınken bu insanların taşıyıcı olma ihtimalleri çok yüksek. Fakat bunun yanında artık hiçbir vatandaşını el memlekette ve zorda bırakmayan bir Türkiye'yi görebiliyor olmak çok güzel. Haberlerde, filmlerde izlerdik ABD'nin kurtarma operasyonlarını, ey gidi...
  • Umre dönüş vakası 2

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yurtlar üzerinde bu işi ilk seferde iyi yürüttüklerini düşünüyorum. Şuan yabancı ülkelerde bu kadar yaygınken bu insanların taşıyıcı olma ihtimalleri çok yüksek. Fakat bunun yanında artık hiçbir vatandaşını el memlekette ve zorda bırakmayan bir Türkiye'yi görebiliyor olmak çok güzel. Haberlerde, filmlerde izlerdik ABD'nin kurtarma operasyonlarını, ey gidi...

• Büyük devlet 🇹🇷

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bİr kişiyi tahliye etmek için 600-700 dolar para talep ediliyorlar uçak bileti için. Bedavaya yapmıyorlar bu işi. Sanki THY bedavaya herkesi ülkesine getiriyor gibi bir algı var, böyle bir şey yok.

• sdelta S kullanıcısına yanıt
    Çekya için 223 Dolar istendi. Bu olaylardan önce ekonomi sınıfı bilet 150 dolar civarıydı.

• Umarım bu insanlardan ücret almıyorlardır.

• Bu tahliye işleminin bedava olmasını isteyenlere şaşırıyorum. Adam oraya gitmiş, yurt dışı uçuşları için son tarih verildiği halde bu binlerce insan niye dönmemiş de salgın iyice bacayı sarıp ceplerinde orada tedavi olamayacak parası olmadığına karar verince dönmeye karar vermişler acaba? Türkiyede sağlık hizmetleri, acil, tedavi ve testler bedava tabii.

Ayrıca uçaklar boş gidecek yolcu ile gelecek. Bu uçuşun maliyeti var. Kaldıkları yurtlarda da yemek içmek ve konaklama maliyetleri muhtemelen 14 için 500 doların da üzerindedir. Hele bunlardan virüslü çıkan da olur ise Türkiye'ye maliyeti kişi başın 1000 doları bile bulabilir. Bence test yapılmadan hiç birini uçağa almamaları gerekir. Bir yolcu getirilecek binlerce yolcuyu enfekte edecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 20 Nisan 2020; 14:37:9 >
  • Neden ücret alınmasın? Yurtdışı seyahati bedava mı yapıyordunuz salgından önce?
    Gelmek istemiyorsan kalırsın senin bileceğin iş. Zorla değil hiçbirşey. Başvuruyorsun uçak gönderip alıyor.
  • xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 14 Şubat 2023; 0:57:18 >
  • Denizcilere de bir güzellik yapsaydınız ya. Ayrılmak isteyenler ayrılamıyor, aylardır izinde olanlar gemiye katılamıyor :/

• 14 gün karantina ile ramazan ayının ortasında ancak buluşurlar aileleri ile. Daha erken yapılabilirdi tahliye.

• quote:

Orijinalden alıntı: sdelta

Bİr kişiyi tahliye etmek için 600-700 dolar para talep ediliyorlar uçak bileti için. Bedavaya yapmıyorlar bu işi. Sanki THY bedavaya herkesi ülkesine getiriyor gibi bir algı var, böyle bir şey yok.
    bunu bende duydum. hatta bazılarının uçuşları iptal olmuştu bilet fiyatları zar zor fiyatı denkleştirip aldık diyorlardı. yurt dışında hala mahsur kalan gezgin youtuber Türkler var takip edebilirsiniz durumları..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-342C956DE

Çekya için 223 Dolar istendi. Bu olaylardan önce ekonomi sınıfı bilet 150 dolar civarıydı.
    Bir dolu bir boş olabilir koltuklar.
    Ücretli olması gayet normal. O eski dönemle aynı olmasını beklemek de hayalcilik olur zaten.
  • Oh gelsin yeni coronalar

• monacomen kullanıcısına yanıt
    Bedava olmasını istiyorum gibi bir durum yok. Sadece bedavaya getiriyoruz gibi reklam yapılıyor, böyle bir şeyin olmadığını söylüyorum. Dediklerinize kısmen katılıyorum son uçuş tarihine kadar zaten dönmeleri lazımdı. Keyfi olarak dönmeyip şimdi uçak talep edenler var. Ancak bazı ülkeler için hemen bir gün sonrasına uçuş yasağı getirildi, dönememiş de olabilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ulan Musk

14 gün karantina ile ramazan ayının ortasında ancak buluşurlar aileleri ile. Daha erken yapılabilirdi tahliye.
    Daha erken derken? Bir ay önce durduruldu zaten, bunlar niye o zaman gelmedi bunu sormak gerek?

Yurt dışı uçuşlar tamamen durduruldu
    27 Mart 2020

https://www.turizmgunlugu.com/2020/03/27/yurt-disi-ucuslar-tamamen-durduruldu/
  • monacomen kullanıcısına yanıt
    Hocam THY açıklamasında bu tahliye operasyonunun amacını yurt dışında mahsur kalanların Ramazan ayında aileleri ile olmasını sağlamak olarak açıklamış o yüzden öyle dedim. Yani benim eleştirim yapılan işlemin açıklanan amaç için geç olması.

• Ulan Musk kullanıcısına yanıt
    Öyle ise bu yolcuların Mart ayındaki duyuruda yola çıkması gerekirmiş, 14 günlük karantina süresi ile erkenden evde Memleketlerinde olurlardı. Yine onların hatası.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.