Şimdi Ara

Threadripper X-Ray cihazından geçti: İşte sonuçlar!

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
14
Cevap
0
Favori
718
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Threadripper X-Ray cihazından geçti: İşte sonuçlar!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    2997 Mesaj

Hız aşırtma ustası Der8auer Threadripper yongasını incelemeye devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere AMD'nin Ryzen Threadripper yongalarının satışa sunulduğu dönemde, çözümün ısı dağıtıcısı Der8auer tarafından ana yongadan ayrılmış ve altta yatan 4 birim ortaya çıkmıştı. Akabinde firmanın sunucu sınıfı işlemcilerinde de benzer bir tasarım bulunması sebebiyle AMD'nin, EPYC işlemcilerinin bazı birimlerini kapatarak Threadripper ailesini ürettiği fikri ortaya atılmıştı.

Çok geçmeden AMD'nin yetkililerinin yaptığı açıklamada çözümlerde bulunan 4 birimin ikisinin teknik olarak hiç bir görevinin olmadığı ve sadece işlemci üzerine uygulanan kuvvetin dengeli dağıtılması amaçlı kullanıldığına yer verilmişti.

Son gelen haberlerde ise Roman Hartung'un işlemciyi daha detaylı incelemesiyle ortaya çıkan görsellere yer verildi. Her iki aileden de 8 çekirdekli çözümlere yer veren Der8auer'in testinde kullanılan yongalardan EPYC modelinde eğer hatırlatmak gerekirse çekirdeklerin dağılımı 2+2+2+2 şeklindeyken Threadripper'da ise 4+4 şeklinde.

Detaylı inceleme

Eğer ısı dağıtıcısını kaldırmadan önceki haline bakacak olursak benzer pin dizilimine ve çentiklere sahip modellerin metal plaka altındaki PCB'lerinin etiketleri ve bazı devre içi bileşenlerinin farklı olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Öte yandan yongaları X-Ray cihazı altında inceleyen hız aşırtma ustası, Threadripper çözümünün yük dengelemek amaçlı kullanılan kümelerinin de diğer aktif birimler gibi veriyollarına sahip olduğunu ortaya koydu.

Elde edilen görselleri galerimizden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

|
    |

• Yüzbaşı
    830 Mesaj
    Bildiğin sanat eseri .. :)
  • Yüzbaşı
    597 Mesaj
    Olayı daha teknik anlatın da hiçbirimiz anlamayalım. İlla bu yorumlar yapanlardan biri düzeltecek değil mi? Güzel editörlük...

Gün bey müsait misiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

< Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    4635 Mesaj
    Ne okudum ben şimdi

Düzenlendi. Teşekkürler :)
    |
    |
    MB-CLS kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1925 Mesaj
    erdi abide böyle teknik şeyler yazar,anlatır ama sonunda basit bir açıklama da yapar
    |
    |
  • Yarbay
    13307 Mesaj
    neresi sanat eseri? adamlar çekirdekleri birbirlerine yapıştırmışlar, veriyollarına baksana.
  • Yüzbaşı
    830 Mesaj

Aslında sadece görsele bakıp iltifat olsun diye demedim. Çok samimi ve hakkını vermek adına bir tespitti benimkisi... İşlemci teknolojisi benim gözümde bir sanattır...
    Not: Bilgisayar programcılığı eğitimi almış biri olarak fikrim budur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C0MPUTER -- 30 Ocak 2018; 0:3:1 >
    |
    |
    X-FI kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Uzaklaştırılmış 6 gün cezanın, 5 gün 8 saat 35 dakika kadarı kaldı.
    1 Not
    'Yük dengelemek' nedir? Şimdi bunu okuyanın hangi mecazi mi, sahici mi anlamını çıkartacağını yazarın kendisi tespit etmeli. Cevap veriyorum: gerçekten de zar kalıbı yamulup soğutucu baskısından çip kırılmasın diye ilk böyle bir ifade türedi.
    Bir de tabii, "Her zardaki dört Infinity Fabric bağlantısından sadece üçü bağlı gelmiş" uydurması var Ryzen hakkındaki ifade yanlışlarına bir başka örnek olarak. Bravo; adamlar dayadı döşedi, fazlalık olduğunu ise ancak sonradan fark ettiler. Dört zarın her biri, diğer üç zara kaç bağlantı isteyecekti...
    |
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    |
    |
  • Binbaşı
    1355 Mesaj
    Der8auer daha detaylı inceledi id pin’i bulup izole edip boot ettirmeyi denedi epyc işlemciyi tr anakartta ,bir şekilde epyc anakartların biosu tr anakarta yazılırsa boot etme ihtimalinden de bahsediyor ,son videosunu izleyip bir haber daha alıntılanır der8auer’den!
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    2 Not
    bu ne ya ben birşey anlamadım D:
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
bankalar.org
Canlı Tv izle
SEO
Sohbet
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,360
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.