Şimdi Ara

Thermaltake Toughpower XT 675W Kullanıcı İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
6.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Thermaltake Toughpower XT serisinin güncellenmiş hali yeni Toughpower XT 675Wattlık
    modeline az da olsa bir ışık tutmaya çalışacağız.
    Yeni XT serisinin neredeyse bütün incelemelerini abisi XT 775Wattlık modeli oluşturuyor
    bir kaç yerde de bu serinin en üst modeli XT 875W hakında inceleme var. İncelemelerde
    bu modeldense üst modellerinin tercih edildiğini görüyoruz.
    Yeterli araç gereç olmadığından detaylı bir inceleme olmadı ama yine de bu modeli düşünenlere
    fikir veremesini dilerim.

Ben ürünü Eksen bilgisayardan doların biraz daha düşük olduğu zaman 215TL'ye aldım.
    Ürün aynen resimde görüldüğü gibi kargoya verilmiş ve üzerini sadece streç filmle kaplamakla
    yetinmişler. Bu yüzden paketde kısım kısım ezilmeler oluşmuş fakat; bir teselli olarak ürün
    tamamiyle sağlam. Eksen Bilgisayar'ın kargolamasından memnun kaldığım söylenemez.

Özellikler şöyle:
    -Intel ATX 12V 2.3 ve SSI EPS 12V 2.91 standartlarına uyumlu
    -50°C sıcaklıkta 7 gün 24 saat kesintisiz 675 Watt çıkış
    -Anlık en yüksek çıkış gücü 675 Watt
    -Yüksek verim sunan çift ileri anahtarlama devresi
    -Eşsiz DC-DC dönüştürücüyle 3.3V ve 5V kanallarında yüksek verim
    -Yüksek kaliteli Japon kapasitörler ve 105°C katı kapasitörler
    -80Plus Bronze sertifikasına uyan %89 tipik verim
    -S.P.T. Göstergesi (Standby/PG Signal/Temperature)
    -140 mm 1900 ± %10 devir dual ball bearing fan
    -15-30 saniye gecikmeli fan kapama teknolojisi
    -Tek 12 Volt kanalı üzerinden 56 Amper akım sunabilme
    -2 x PCIe 6+2pin ve 2 x PCIe 6pin ekran kartı bağlantıları
    -Tam yükte 0.95 Active Power Factor Correction (PFC)
    -Otomatik anahtarlama devresiyle 90-264 Volt AC giriş
    -Yüksek kararlılık eseri 120 bin saati aşan MTBF
    -Aşırı akım/güç/gerilim, düşük gerilim ve kısa devre korumaları
    -UL/CUL, FCC, TUV, CE, BSMI ve GOST sertifikaları
    -150 x 86 x 160 mm boyut
    -5 yıl garanti

Üst seviye psularda görmeye alıştığımız 5yıl garanti Thermaltake'nin yeni Toughpower
    XT serisine güvenini gösterir nitelikte. Bir tüketici olarak benim de içimi rahatlattığını
    söyleyebilirim.
     Thermaltake Toughpower XT 675W Kullanıcı İncelemesi Thermaltake Toughpower XT 675W Kullanıcı İncelemesi

Kutu'nun kapağını ilk açtığımızda bizi sıkıca sarılmış psu, kullanmadığımız kablolar
    için hazırlanmış modular kablo çantası, kullanma klavuzu ve garanti belgesi karşılıyor.
    Kutu içeriğinde modular bir psuda olması gereken her şey mevcut.
     Thermaltake Toughpower XT 675W Kullanıcı İncelemesi Thermaltake Toughpower XT 675W Kullanıcı İncelemesi

Kutu içeriğinde ise kullandığımız kabloları kasa içinde sabitlemeye yarayan 4 adet
    kablo bantı, AC girişe uygun fiş, psuyu kasaya montajlamak için 4 tane vida yer alıyor.
    Thermaltake kasamızı kendi logosuyla süslememizi sağlayan armayı da unutmamış.
    Fazla değil bir kaç yıl önce psu modladığımızda kabloları filelerle kendimiz kaplardık
    şimdi ise modular olsun veya olmasın orta sınıf psuların kabloları bile derli toplu ve
    kabloları kaplı halde geliyor.
    Kablolar en zorlu kasa modifikasyonlarını bile rahatlıkla karşılayabilir.
    -1X 24 pinlik ana güç bağlantısı
    -1X 8 pinlik 12V güç bağlantısı
    -1X 4+4 pinlik 12V güç bağlantısı
    -6X 4 pin Molex bağlantısı
    -1X 4 pin FDD bağlantısı
    -6X 5 pin Sata bağlantısı
    -2X 6+2 pin PCI-E bağlantısı ve son olarakta
    -2X 6 pin PCI-E bağlantısı mevcut.

Normalde diğer bilgisayar bileşenlerinde eksi puan olan ağırlık unsuru Psu ve hoparlörlerde
    tam tersi olarak ne kadar ağır olursa o kadar iyidir mantığı vardır. Bu mantıktan hareketet
    edecek olursak bu psu oldukça kaliteli çünkü gerçekten ağır özellikle daha önce kullandığım
    550Wpsuya ton basar diyebilirim. Ayrıca psuda kullanılan malzeme oldukça kaliteli bunu ilk
    elinize aldığınızda bile hissediyorsunuz.

Powerda yer alan ledli bu 3 gösterge ışığının pek bir işe yarayacağını sanmasamda
    yine de ne işe yaradıklarına değinmeden geçmeyelim.
    Bu 3 led powerın genel durumu hakkında bilgi edinmemizi sağlıyor Thermaltake
    tarafından yenilikçi bir fikir olarak düşünülmüşse de çoğu kullanıcı bu ışıkların
    büyük ihtimalle ne manaya geldiğiyle bile ilgilenmeyecek fakat; biz olur da biri
    merak eder diye psuyu niye süslediklerini yazalım.
    Eğer 3 led göstergesi de yeşil renkte yanıyorsa sisteminiz sorunsuz bir şekilde
    başlamış ve psunuzda görevini yapıyor demektir fakat; gücü temsil eden standby
    ledi kırmızı yanıyorsa +5VSB çıkışında bir sorun var demektir. Eğer ne manaya
    geldiğini henüz çözemediğim Pg Signal kırmızı yanıyorsa power good da bir sıkıntı
    var demektir. Son ışık yani Temperature ledi kırmızı yanıyorsa (ki hiç karşılaşmak
    istemem) kasanın da uçmuş olması ihtimaliyle beraber
    iç sıcaklık 100°C üzerinde seyrediyor demektir.

Şimdi en çok merak edilen ve benim bu psuyu asıl almama neden olan 1.konuya geldik.
    Günümüzde bir çok PSU yüksek değerlere sahip olsa da asıl önemli olan 12V çıkışını
    biraz es geçerek psuyu yüksek Watt değerlerinde gösterebiliyorlar fakat; sizin de bildiğiniz
    gibi asıl önemli olan 12V çıkışından psunun toplam gücünün nekadarının sağlandığı ve kanal
    başına düşen amper miktarı. Üst seviye psular 12V çıkışından yeterli gücü sağlamak için 12V
    çıkışını tek bir kanal yerine bir kaç kanala bölüyor bu pratikte iyi bir fikir gibi görünse de toplam
    amperin bir kaç kanala bölünmesi ve haliyle tek kanal başına amper miktarının düşürülmesi
    benim hiç hazzetmediğim fikirler arasında. Yalnız psu 700W ve üzerinde kanal başına amper de
    25den aşağı değilse iş değişir tabi yine de Enermax gibi kaliteli psu üreticileri çoklu kanalda
    başarılarını isbatlamış olsalarda benim tek kanaldan sağlanan güce olan güvenim daha fazla.

Tekrar konuya dönecek olursak bu psu tek kanal 12V çıkışına sahip ve tek kanaldan 56Amper
    verebiliyor. Bu güncel çoğu sistem ve üst seviye ekran kartı kullanıp hatta bu ekran kartlarının
    çiftiyle sli veya CF yapmak isteyen bir çok kullanıcı için yeterli ve tatmin edici bir güç. 12V
    çıkışından 56Amper sağlayan xt 675W'in bu tek kanallık çıkıştan sağladığı güç(12x56) 672Watt
    psunun toplam gücünün %99,5ine tekabül ediyor. Bunu 12V çıkışını kanallara bölmek yerine tek
    bir kanaldan yararlandığı için sağlıyor diyebiliriz.
    Bu güç değeri benim için tatmin edici bir durumun da üzerinde.

Thermaltake geleneğini bozmayarak bu psularında da 14cm fan kullanmış. Benim gibi ses
    konusunda hassassanız beklentizi karşılayacağına eminim psu çalışırken gürültüyü ölçen bir
    cihazım olmadığından direkt psuya kulağımı yaklaştırdığımda neredeyse hiç ses duyamadım
    14cm fanın avantajı burada öne çıkıyor içeri yüksek hava çekerken ses minimum düzeyde
    oluyor şuan bir çok psunun fanı 12cmden küçük olmasa da işi garantiye alıp 13.5cm fan ve
    üzerinde olan modellerden şaşmamak lazım.
    Malzeme kalitesini yakından çekilmiş fotoğraflarla daha iyi görebilirsiniz.

Merak ettiğim ve tam anlam veremediğim bir konu var fotoğraftan da anlayacağınız
    üzere fanın hemen altında özenle şekillendirilmiş yaprak kalınlığında bir plastik var
    bir kaç fikir dışında ne işe yaradığının manasına henüz erişemedim ızgaraların arsından
    dikkatli bakıldığında da belli oluyor.
    Benim çekmediğim fanın ayrı olduğu fotoğrafta da net bir şekilde belli oluyor.
    Sizden bu konuda gelecek yorumları sabırsızlıkla bekliyorum.

Psunun iç yapısına geçmeden belirtmeliyimki bu fotoğraflar bana ait değil yabancı forumlarda
    XT 775w modelinin incelemelerinden psuyu açdığımda garanti dışı kalacağından ben herhangi
    bir müdahalede bulunmadım.
    Yalnız XT 875W ve XT 775W modellerinin iç yapılarına baktığımda fazla bir fark göremediğimden
    buraya da XT 775W modelinin iç yapısının fotoğraflarını koymakta bir sakınca görmedim
    XT 675W'ın da içi muhtemelen bu şekilde zaten kullanılan komponentlerde hiç bir fark yok
    Malzeme olarak yeni Toughpower XT serilerinin birbirinden farkı yok.
    775W modelinin iç yapısı hakkından daha detaylı bilgi isteyenleri buraya alalım.

Bu psuyu tercih etmemdeki 1. nedeni yukarıda yazmıştım geldik 2. sebebe
    Daha önce verimliliği pekte iyi olmayan bir psu kullanmış ve memnun kalmamış
    biri olarak 80 plus sertifikaları daha yeni yaygınlaştığında bile önemini hemen
    anlamak zor olmadı bu psuda aldığı sertifikayı sonuna kadar hak ediyor. Ayrıca
    model Bronze sertifikasına sahip olmasına rağmen silver sertifikaya yakın verimlilik
    değerleri ve silver sertifikayı %20 yükte 0,39 farkla kaçırışından dolayı daha da cezbedici
    hale geliyor.
    Aşağıdaki tablolardan da göreceğiniz üzere bir psunun silver sertifikaya sahip olması
    için 3 farklı yükte alması gereken en düşük verimlilik değerleri yer alıyor ve XT 675W'ın
    bu 3 yükte aldığı verimlilik değerleri.
    ikisinde silver sertifikasının değerlerini rahatlıkla geride bırakıyor.
    silver sertifikayı sadece %20 yükte 0,39 farkla kaçırıyor.

Benim en çok dikkat ettiğim ve en çok işime yarayacak %50 ve %75 yük aralığında
    verimlilik en üst düzeyde bu kısımda verimlilik muhtemelen %88 ile %87
    arasında.

Ve son olarak psuya ait özellikler. Sonuç olarak Thermaltake yeni Toughpower XT
    serisinde çok iyi iş çıkarmış. 5 yıl garnti yüksek verimlilik nisbeten uygun
    fiyat oluşu ve gold sertifikalı ürünlerin hala pahalı oluşu bu psuyu daha değerli kılan
    önemli unsurlar arasında.

http://img3.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=toughpowerxt675w1.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 10 Ocak 2011; 10:47:44 >

• İnceleme için teşekkürler. Aynı güç kaynağını ben de kullanıyorum ve şu an için gayet memnunum. Güç kaynağının eleştirebileceğim tek yönü rengi.
  • Hayırlı olsun , emeğinize sağlık .Şuan psunun ayrıntılarına tam bakamasamda ,o plastik bazı firmalar tarafından havaya yön vermek için kullanılıyo

İllaki bi faydası varki bu tür bi çözüme gidiyolar,gerçi ben söktüğüm bazı psulardan çıkardım, ama şimdi bunda sensörün (ptc benzeri sanırım) yanlış bilgi göndermesine belki etki edebilir,tam bilmiyorum
  • Çok detaylı ve doyurucu bir incele olmuş gerçekten, eline sağlık...
    Kısmetse ben de şu an kullandığım OCZ Fatal1ty 550'den kurtulup yine TT kalitesine dönüş yapıcam.
    Thermaltake Grand 650'yi bekliyorum. Almışken en iyisi olsun artık.
    Grand olmasaydı gözüm kapalı almıştım bunu. Her bir noktası kalite resmen
  • Hayirli olsun bilader !!

Bende bunun 750w olani var .. 2 senedir kullaniyorum massAllah tik bile demedi !! Verilen her kurusun hakkini veriyor ... Hem sessiz hem kaliteli !!
  • İnceleme müthiş olmuş eline sağlık

Psu süper gerçekten. Hayırlı olsun.
  • Çok güzel bir inceleme yapmışsın kardeşim aynı markanın XT 775 i var bendede güle güle kullan
  • @HiqhWoltage, @stevan ve @BanKoliK_ÜyE Hayırlı olsun dilekleri ve
    değerli yorumlarınız için teşekkürler. Daha yiyisi sizin olsun ne diyelim.
  • inceleme için teşşekürler açıklamalı bir inceleme olmuş..
    yeni psu alacak kilşilerin işine yarayabilir..
  • inceleme için teşekkürler.
  • güzel bi inceleme olmuş emeğinize sağlık..
  • bende dün akşam ürünün 750w modelini aldım açıkçası şüpelerim vardı fakat bu konuyu okuyunca çok tatmin olduğumu söyleyebilirim.
    Renk konusuna gelecek olursak neden koyu zeytin yeşilinin tercih edildiğini anlamış değilim en kısa zamanda sprey boya ile boyayacağım sanırım :)
    Son olarak kutu içeriği oldukça zengin ve doyurucu. kutuyu açtığınızda gerçekten kaliteli bir ürün aldığınızı tescil etmiş oluyorsunuz.
    İnceleme için teşekkürler dostum.
  • Merhaba yelkowan,
    Güzel bir ürün hayırlı olsun.

12V kanalından 672Watt verebiliyor.(56A).Çok iyi değerler.
    238 Liraya Vatanbilgisayarda mevcut.

Bende PSU alacak olsam 170Liraya Sapphire alabilirim.
    50Amper=600w.

Teşekkürler.
    Adem Kaya.
  • ThE LoSt, 0je, majoki fikirlerinizi paylaştığınız için ben de size teşekkür ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: TerryMore

Ben de dün akşam ürünün 750w modelini aldım açıkçası şüpelerim vardı fakat bu konuyu okuyunca çok tatmin olduğumu söyleyebilirim.
    Renk konusuna gelecek olursak neden koyu zeytin yeşilinin tercih edildiğini anlamış değilim en kısa zamanda sprey boya ile boyayacağım sanırım :)
    Son olarak kutu içeriği oldukça zengin ve doyurucu. kutuyu açtığınızda gerçekten kaliteli bir ürün aldığınızı tescil etmiş oluyorsunuz.
    İnceleme için teşekkürler dostum.

TerryMore Psu hayırlı olsun yalnız bu modelle senin aldığın model aynı seri değil.
    Her ikisi de Toughpower XT modeli olsa da bu seri senin aldığın serinin güncellenmiş hali.
    Yine de malzeme kalitesi bakımından arada fazla fark olduğunu sanmam sadece
    bu seride verimlilik düzeyleri biraz daha yüksek.

quote:

Orijinalden alıntı: ADEM 1990

Merhaba yelkowan,
    Güzel bir ürün hayırlı olsun.
    12V kanalından 672Watt verebiliyor.(56A).Çok iyi değerler.
    238 Liraya Vatanbilgisayarda mevcut.
    Ben de PSU alacak olsam 170Liraya Sapphire alabilirim.
    50Amper=600w.
    Teşekkürler.
    Adem Kaya.

Saol Ademcim
    Sapphire kendi sınıfında gerçekten f/p ürünü yüksek verimlilikte
    gözü olmayanlar için fiyatı düşünüldüğünde kaçırılmayacak bir ürün
    ben yine de yüksek watt ihtiyacı olan ve bilgisayarını devamlı tam yükte
    kullananlara pure 625 tavsiye etmiyorum çünkü PSU tam yüke yaklaştığında
    verimliği çok düşüyor tam yükte ise verimliği %80e kadar iniyor bu üründe kıl payı farkla
    80plus sertifika alabilmiş verimlilik azıcık daha düşük olsaymış bu sertifikayı da
    alamazmış.

• deli bir psu ama 215 tl çok be hocam. bu psu lar neden bu kadar pahalı olur hep çözemiyorum.. güle güle kullan . eksen bilgisayar güzel ürünler satıyor. ben de kasamı ortan topladım .
  • Aklımda hep şu soru kaldı Tek 12v mi olması daha iyi yoksa 2li 3lü olmasımı ?

tek 12v kanalllı olanlar daha fazla güç verebiliyor %99.6 gibi ama çoklularda bu düşüyor..

ama enermax modu 87deki tabloda total güç 600w ve 12vdan 50amper yani 600w verebiliyor yani bu %100müdür ?

GTx 470 Slı yapacak bir insana hangi Psuyu önerirsiniz ?

600w modu 87+mı

sizin güç kaynağınızmı

650w Seasonic x650mi (gold sertifikalı)

yoksa Corsair 750Hx gibi birşeyimi ?
  • şuanki en iyi bence seasonic gold.gözünüz kapalı onu alın.
    psunun rengine takmış herkes kasanın içini açıp renginemi bakıyorsunuz anlamadım pencereliyse onu bilemem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: m-99

deli bir psu ama 215 tl çok be hocam. bu psu lar neden bu kadar pahalı olur hep çözemiyorum.. güle güle kullan . eksen bilgisayar güzel ürünler satıyor. ben de kasamı ortan topladım .

Aradığın özellikte bir psu bulunca ve özellikleri düşünüldüğünde 215TL verilebilir bu psuya.
    Aynı özellikteki bir psu bazı markalarda daha pahalı bu da bu ürünü alınabilir kılıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: dronegd

Aklımda hep şu soru kaldı Tek 12v mi olması daha iyi yoksa 2li 3lü olması mı?
    Tek 12v kanalllı olanlar daha fazla güç verebiliyor %99.6 gibi ama çoklularda bu düşüyor ama
    enermax modu 87deki tabloda total güç 600w ve 12vdan 50amper yani 600w verebiliyor yani bu %100 müdür?
    GTx 470 Slı yapacak bir insana hangi Psuyu önerirsiniz ?
    600w modu 87+mı
    sizin güç kaynağınız mı
    650w Seasonic x650mi (gold sertifikalı)
    yoksa Corsair 750Hx gibi birşeyimi ?

@dronegd Bir çok soru sormuşsun asıl merak ettiğini çok iyi anladım
    umarım cevaplar yeteli olur.

* Tek 12V mi yoksa çoklu 12V kanalı mı sorusunu yukarıda da cevapladım aslında.
    Benim tek 12V kanaldan sağlanan güce güvenim daha fazla önemli olan böyle
    düşünmeme sebep olan şey tabi. Toplam amperin kanallara bölünmesi ve kanal
    başına amperin düşük olması yüksek güç ihtiyaçlarında sıkıntı olabiliyor.
    Örnek olarak 4lü 12V kanala sahip bir PSU kanal başına 18A versin bu
    toplamda 72A yapıyor fakat psu tam yükte olduğu zaman yani 4 kanalda aktifken
    neredeyse bütün çoklu kanal psularda toplam Amper 72 bulmuyor bu da psunun
    tam yükte çalıştığı zaman 12V kanalların daha düşük Amper vermesi demek
    oluyor. Burada en önemli detay ise kanal başına amper düşük olduğundan
    kanala 18A'dan fazla yüklenme olursa bilgisayarda anlam vermekte zorlanılan
    mavi ekran, sebepsiz donmalar, kilitlenmeler, yeniden başlatma gibi
    istenmeyen durumlarla karşılaşılabiliyor.
    Ama yine tekrarlamak isterim çoklu kanal diğince enermax gibi çoklu kanalda
    kendini isbatlamış markaların teknolojileri bunları engelleyecek önlemlere sahip
    ve kanal başına düşen Amper miktarı genelde yüksek tutuluyor.
    Sonuç olarak tekli kanalın avantajı ve üstünlüğü daha fazla.
    Eğer bütçe psu seçiminde önemli bir unsur değilse çoklu kanala
    sahip Corsair, Enermax ve bir kaç marka daha tercih edilebilir.
    Özellikle belirtmek isterimki psunun toplam gücü ne kadar düşükse tek kanal 12Vnin
    avantajı da okadar yüksek oluyor.
    demek istediğim şuki 1200Watt psuda 4kanal 12V varsa kanal başına düşen amper miktarı da
    haliyle yüksek olacağından çoklu veya tekli kanal olmasının bir önemi fazla yok.

** Sorduğun psu daha duyrulmadan Türkiye de haberini ilk ben yazmıştım.
    Benim özellikle beklediğim ve hayran olduğum psu modellerinden fiyatı
    düşündüğümden yüksek olmasaydı şuan bu sayfada sorduğun psunun incelemesini
    görüyor olurdunuz. Bu psu tüm kanallardan toplamda 50A verebiliyor
    yani dediğin gibi toplam gücünün tamamını 12V kanalından karşılıyor (%100ünü)
    Bu güç kaynağı tabiki benim aldığım psudan fiyatıda dahil olmak üzere üst düzey

*** GTX470 ile sli yapılmış bir sisteme 600-650Watt çok kaliteli bir psu yetse de
    sistem tam yükteyken 600wattlık bir psuyu diğer sistem bileşenlerine bağlı olarak
    Psuyu %75 in üzerinde bir güçde kullanacağından ben olsam 750wattın altında bir
    psuya bakmazdım. Bunun içinde yine Seasonic X-750 fiyatı da düşünüldüğünde tam
    F/P ürünü bu ürünü rahatlıkla tercih edebilirsin.
    En azından ben gtx470 sli sistem kuracak olsam Seasonic X-750'e rahatlıkla güvenip
    sistemi emanet eder ya da Seasonic X-750'den aşağısını almazdım.
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/seasonic-x-750-80-plus-gold-750w-guc-kaynagi.html

**** Eğer 650watt psu sistem için yeterliyse kesinlikle Seasonic x650 enermax modu 87+ 600 wattla
    aynı kalitede bir psu üsteli fiyatı corsair 750Hx'den daha uygun. Tek sorun Türkiye de şuan için satışı
    yok. Yurt dışından getirtme imkanın varsa Seasonic x650 kaçırılmayacak ürünlerden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 11 Aralık 2010; 12:52:49 >

• hayırlı olsun..
    thermaltake in 675,775,875w ürünleri gerçekten güzel..
    inceleme için teşekürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ooppss

hayırlı olsun..
    thermaltake in 675,775,875w ürünleri gerçekten güzel..
    inceleme için teşekürler..

ooppss hayırlı olsun dileklerin için asıl ben teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.