Şimdi Ara

Thermaltake Element G incelemem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
4.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Thermaltake sitesinden element G verileri
    Overclockersclub Elemeng G incelemesi
    forumdaki diğer Thermaltake Element G incelemesi

Kasa incelemerini bir süre takip ettikten sonra vatana giderek , temas ederek kendim incelemelerde bulundum ve thermaltake Element G üzerinde karara vardım..

( Haf 922 ve Element G arasında kaldım cok uzun bir süre,
    neden element G aldığıma gelince, vatanda iki kasayı yan yana koyup inceledim, o an element G daha bi sağlam geldi,,)

- internette bulunan diğer görüntüleri tekrardan koymayacağım, yukarıdaki ikinci linkteki incelemede epey güzel kutu içeriği güzelce gösterilmiş.
    - başlıkta inceleme yazıyor ama, inceleme formatında değil yazım, kasayı araştırıken farketmediğim özellikleri, aldıktan sonra karşılaştığım sorunları ilettim..

(fotoğraflar yaklasık 14mb arkadaşlar)

- Arkadaşlar ilk olarak siyah mat boyalı kasalar hakkında şunu söylemek istiyorum, hafif yağlı ellerle ellemeyin
    (ellerimiz niye yağlı olsun ki demeyin, ter bile mat yüzeyde "leke" tabir edebileceğimiz izler bırakabiliyorsa,
    yağlıyken neler neler bırakır bilmiyorum..)

- incelemelerin bir tanesinde kasa fanlarının bağlandığı 2 adet moleks gözüküyor, lakin sadece 1 adet moleks ile fan kontrolcüsüne güç veriyorsunuz..

- kasa ön panel bağlantısı üç adet vida ile sıkıca vidalanmış, fan kontrolcü devresi ise iki adet vida ile tutturulmuş
    (ön panel hakkında not, güç butonu ışığı altındaki mavi led biraz kuvvetli, ben hiç takmadım..
    sabit disk ışığı ise masumane bir sarı tonunda aydınlanıyor..
    gece karanlığında ledin doğası gereği tavanda bu sarı ışığın yansımasını yakalayabilirsiniz.)

- kasa arkasındaki açıklık, olmadı
    - kasa anakart montaj plakasındaki "mini mini" acıklık. anakartımın islemci yuvası sol üstte olmasına rağmen işlemci soğutucusunun montajında yardımcı olabillecek bir açıklık değil, tamamen şekil. olmasa da olurmuş.. (bu oldu )

- kasa üstündeki fan, arkadaslar sadece biryerde doğru boyutların verildiğine denk geldim şuan hatırlamıyorum,
    her incelemeye güvenmeyin birebir kendiniz gidip görün, kasa üzerindeki fanın boyutları 17 ,cm lik kare dir..

- kasada bulunan sabit disk yuvası epey idda lı, lakin yuvalar hakkında boyutlar konusunda sorun var.
    bu sorunu aşağıdaki bir fotoğrafta daha net görüldüğü için orada anlatacağım..
    (sabit disk yuvasını vidalamazsanız cd rom calışması esnasında çıkan titreşimle farklı bir "çırıltı" oluşuyor.)

- kasa kapakları sorunsalı, burada gördüğünüz lastikleri için pencere izolasyonunda kullanılan plastik parçaları kullanırdık, burada hazır.. ufak vidalar ile tutturulmuş olan kırmızı plastik parçayı çepeçevre kontrol ettim, vidalar muntazaman sıkılmış, gevşek unutulup ses çıkartma potansiyeline sahip bir defo yoktu..
    (yağlı el problemi en çok bu yan kapaklarda canınızı sıkacak..)

- kasa kablolarının plastik parçalar ile hali hazırda kasaya sabitlenmiş olmaları güzel bir ayrıntı..
    bu plastik parçalara sizlerde bir iki kablonuzu sıkıştırabilirsiniz , yeterli boşluk var.

- 1:
    5.25 lik lerin bulunduğu bölümdeki yağlı parmak izlerine dikkatinizi çekerim...

- 2: sabit disk yuvası sorunsalı, fotoğrafta en üstteki sabit disk yuvasına dikkatli bakın arkadaslar
    evet farkettiğiniz gibi takılabilecek sabit disk yüksekliği ok az.. elimdeki diskler oraya olmaz.
    diski ters taktığımda ise alttaki diske değiyor..
    hepsini ters taktığımda ise, 3+4 şeklinde bolümlenmiş olan sabit disk yuvası ölçüleri buna izin vermiyor..
    bu modülün ölçülerini thermaltake ten istemek lazım..

- psu saklama parcası ile anakart tablası arasında güç kablosu geçebilecek 0.7 hatta 1 cm lik bir boşluk var.. ölçmedim kusura bakmayın ama lazımsa ölçerim..

- Kablo saklama delikleri özenli yapılmış şeyler, keskin kenarları yok, yuvarlatılmış işenmiş parçalar..

- görüldüğü üzere 320 +250 + 1000 + 1500 gb lık 4 hdd sabit disk yuvasına bu şekilde sığıyor..
    en altta bir hdd lik bolme daha var.. lakin daha önce bahsettiğim gibi en üste hdd takamıyorum.
    (kabloları toparlarken yeni bir sıralama yaptım. artık daha derli toplu. bu sistem güzel. kablolar yan kapakta kalıyorlar..)

- unutuyordum, sabit disk yuvasının kilit mekanızması fotoğraflardaki gibi takıldığında ; fan tarafında , kasanın önüne bakacak sekilde kalıyorlar. buda diski çıkartmak istediğinizde parmağınızı iyice uzatmanızı gerektiriyor.. :-p
    diğer türlü takmak için ise öndeki fanı çıkartmanız gerekmekte.

- gece resmi, üstteki ızgara sağlam, köseli deliklerden oluşmakta (bal peteği gibi) fanın ışığı fazlaca dısarı çıkmakta , hava direnci yok..

- öndeki fanda ince bir sünger toz filitresi mevcut, buyüzden ışık fotoğraftaki gibi biraz gölgeleniyor..

- yandaki fanda ise filitre yok fakat ufak delikli bir metal koruyucu var ( ilk mod onerisi bu kısmı çıkartıp yerine güzel bir grill ve fan takmak olabilir. yakışır.) ışık ön fandan daha yoğun çıkış yapabilmekte, kendi kanaatimce bir miktar hava direnci var, delikli metali çıkartsam iyi olur gibi hissediyorum..

KASA NOTLARIM..

- ayaklarda kulanılan plastik benim kullandığım plastik ayaklardan sert, hdd titresimleri masaya iletilebilir. daha yumuşak silikon ayaklar ile değişebilir..

- kasa içerisinde 5.25 lik yuvaya bir adet 3.5 luk kart okuyucu takabileceğiniz (herhalde disket kullanan kalmadı sanırsam) aparat bulunmakta.. bunu daha önce incelemelerde görmemiştim vatanda kutu içeriğini incelerken karşılaştım..

- Arka egzost fanı kasadaki en sesli eleman,,
    lakin fanı cıkartıp calıştırdığımda hiç ses yoktu, yüksek hava akımı sebebiyle kasa arkasındaki delikli ızgara uğultu yapıyor..
    bu şekilde açıklayabiliyorum olayı.. delikli yapı kesilerek sorun çözülebilir..

- üstteki fan , öndeki fan , bana biraz yetersiz geldi
    ( sonradan digerleri ile karşılaştırdım ki zaten bu şekildeymis bu fanlar. bu rpm ile düsük basınc sağlanıyormuş bu da önüne elinizi koyduğunuzda çok az hava hissetmenizi sağlıyormuş..)

- yandaki fan işlemci soğutucuma yeterince uzak, sorun çıkmadan sığdı (DCC-1200)

sorularınız olursa, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım..

(Edit: forumdaki diğer kasa incelemesi linki eklendi..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cptANGRIST -- 15 Ekim 2010; 12:30:25 >

• Eline sağlık güzel inceleme olmuş. Hayırlı olsun. Lakin forumda bir tane daha vardı sanki bu konudan. Harddisklerin sığmaması garip bir durum normalde 7 tane sığması lazım oraya.
  • Epey emek vermişsin eline sağlık. Bende kasa almadan önce VATAN da inceleme fırsatım oldu ve pek içime sinmemişti.
  • güzel inceleme olmuş alırsam Thermaltake kasa alıcağım..
  • Teşekkürler, işlemci soğutucusunu arkadaki egsoz fana bakacak şekilde takarsan daha soğuk calışır, çünkü işlemci fanının önünü VGA kesiyor ve hava almasını engelleyip üstüne üstlük ısınan havayı çekiyor.
  • Güzel inceleme ellerine sağlık
  • İnceleme gerçekten de güzel oluş ancak montajı hatalı yapmışsın :)

HDD yuvalarının üzerinde üst konumu gösteren ok işaretlerine baktım da onlar ters duruyor (11. ve 15. karelerde aşağı kasanın tabanına bakan ok aslında yukarı optik sürücü yuvasına bakmalıydı). HDD yuvalarına ait bölge baş aşağı bir konumda dolayısıyla en üstteki yuvada yeterli yer yok derken aslında en alt sıraya HDD yi ters takmaya çalışmışsın demek oluyor. Eğer o yuvayı ters düz edersen HDD yuvalarının 7 sini birden kullanman mümkün. HDD yuvası sıralaması üstte 3 altta 4 olacak şekilde ayarlanmış durumda. Daha açıklayıcı olmak için sana müşterime ait bir kasanın fotoğraflarını çekip gönderiyorum.

EDIT:fotoğrafları link yerien görülebilir hale getirdim :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arimurdul -- 14 Ekim 2010; 10:31:13 >
  • çok bilgilendirici bir inceleme teşekkürler...
  • ; birkaç gündür foruma giremedim arkadaşlar; konuyu unutup gittim sanmayın sakın ,
    öncelikle kasanın kart okuyucu ve dvd/rom takılmış önden çekilmiş bir fotoğrafını koyuyorum..

@No Way Out ;

- İşlemci soğutucumu egzost fanına bakacak şekilde neyazık ki takamıyorum.. Kuzey Köprüsü soğutucumun boyutları buna engel oluyor.

(bu şekilde durması benim için avantaj aslında, biryandan da kuzey koprusu sogutucusunun icerisinden bir sekilde hava geçiyor ve soğutmaya katkısı oluyor. genelde işlemci fanı orada olmuyor zaten, yani sistem içerisinde fan yok..
    - yalan olmasın 1 adet Artic cooling 8 cm lik fan bulunmakta , şu özel yapıya sabitlenmiş olandan titreşim üretmiyor. sistem fan2 yuvasına takılı olduğundan düşük rpmde çalışıyor ve sesi de yok. lakin yüksek miktarda hava yerdeğiştirme özelliğine sahip bir fan,
    kablo toplama plastikleri ile kasa icerisine biryerlere sıkıştırıyorum
    ..)

@arimurdul ;

farketmemişim ve inatla yanlış olduğna inanmışım, ilginiz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.. :-)

hemen düzelttim,

- bu şeklide takınca sorunsuz bir şekilde en üst rafa sabit disk takılabiliyor. hatta teker teker denedim. 7 slotuda sorunsuz bir şekilde doldurabiliyoruz.
    (sadece en alt slota sata sabit disk taktığımda sata kablosunun aşırı katlandığını gördüm, içim elvermedi bir üst slottan sabit diskleri takmaya başladım)
    - sabit disk yuvasını düz takınca, sabit diskleri sabitleyen plastik aparatlarda kasa içerisinde kaldı,

bu arada kasa arkasındaki kablo karmaşasını da ekliyorum, tamam önden görünüm rahat ferah, ama kablolar biryere gitmiyor, sadece saklanıyorlar.. :-)

3 günlük kullanım ardından ön ve yan kapakta oluşan toz kalıntısı da fotoğrafta görüldüğü gibi arkadaşlar, macro çekim denedim ama başarılı olamadım, profesyonel bir cihaz ayarlayabilirsem. birde biriken tozları o şekilde görüntülemek istiyorum,

(fotoğrafın çekildiği odada 1 adet hav çıkartmayan halı bulunmakta, pencereler de sineklik var (tozu engeller herhalde biraz olsun)..)

@ExECaLiBuR ; donanımhaber forumunda bu kasayı incelemişlermi diyerek özellikle arayıp bulamamıştım.. hatta oyüzden ayrı bir başlık açtım, keşke görmüş olsaydım oradan ön inceleme şansım olurdu.. :-)
  • @ExECaLiBuR ;

inceleme ismi olarak kasa kodu nu kullanmak hiç aklıma gelmemişti, oradan kaçırdım demek ki ben..
    ekledim ilk mesaja linki..

o incelemede kasa da 5.25lik yuvaya kart okuyucu takılamadığı gibi yorumlar gördum,
    elimdeki ürünle birlikte 1 adet ön kapak ve 5.25 lik yuva içerisine monteli bir şekilde 3.5 luk cihaz sabitlenebilecek bir aparat geldi..
  • Guzel kasa ama hatirladigim kadari ile bu kasa midi tower kasa oyle degil mi?
  • öncelikle inceleme için teşekkürler fakat cpu sıcaklığı ve ekran kartı sıcaklığı hakkında bilgi verebilir misiniz? atlamış olabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cptANGRIST

@ExECaLiBuR ;

inceleme ismi olarak kasa kodu nu kullanmak hiç aklıma gelmemişti, oradan kaçırdım demek ki ben..
    ekledim ilk mesaja linki..

o incelemede kasa da 5.25lik yuvaya kart okuyucu takılamadığı gibi yorumlar gördum,
    elimdeki ürünle birlikte 1 adet ön kapak ve 5.25 lik yuva içerisine monteli bir şekilde 3.5 luk cihaz sabitlenebilecek bir aparat geldi..

Bütün incelemelerine bakmama rağmen o aparat ilgili ne bir bilgi ne de resim görebildim bugüne kadar. Geldiği iyiymiş. Şayet ayrı satılsa bir tane almayı düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: TrMhMt

Guzel kasa ama hatirladigim kadari ile bu kasa midi tower kasa oyle degil mi?

Evet. Mid tower.
  • @empas ; pc bileşelerinin sıcaklıkları hakkında ufak çaplı bir çalışma yaptım,
    profesyonel yanıt olarak sayılırmı bilmiyorum,, :-)
    BattleField Bad Company2 açık iken, everest ile sıcaklıkları kaydederek, max. değerlerini yazdım.
    (hem grafik kartına, hem işlemciye, hemde hard diske aynı anda yüklenmek maksadı ile.)

bütün gece oda sıcaklığı 27 derecede idi, dijital termometrenin diyotu kasa yan kapak fanı ile aynı seviyede duruyordu,
    ( dijital termometre olarak İKEA dan aldıpım mutfak termometresini kullanıyorum. :-p belirli bir sıcaklığı geçince alarm verme fonksiyonu var. fiyatı da oldukça uygun.. )

- öncelikle sistemin boşta (normal kullanım diyelim; mozilla , winamp açık..) alınan sıcaklık değerleri

- ardından BadCompany2 açık fanlar minimum ayardaki sıcaklık değerleri

- son olarak ta BadCompany2 açık fanlar maksimum ayardaki sıcaklık değerleri.

BadCompany2 nin sistemi ne kadar yüklendiği ise ortalama olarak;
    işlemci kullanımı %97
    Bellek kullanımı %54 (4GB ram var, 32 bit nekadarını görüyorsa işte okadarını kullanıyor)
    GPU ortalama %80 (min%60 max%95)

Anakarta bağlı olan fanların, normal kullanımda ve yük altında RPM değerleri ise fan özelliklerine göre arttı. veya sabit kaldı..

CPU 1007 --> 1316 (PWM) -
    ( Normalde bu fanı kullanmıyorum- 1200 den sonra titresim yapıyor-1300 den sonra ses çıkartıyor ; sesin sebebi önünde bulunan Kuzey Köprüsü soğutucusu)

1. Kasa 1092 --> 1093
    ( arctic cooling 8 cm lik egzost fanı, çok sessiz, yüksek hava yerdeğiştirme özellikli fan
    - kasa içerisine geçici olarak takıldı, hatta test ten sonra çıkarttım, hiçbir etkisi yok..)

2. Kasa 1361 --> 1363
    ( thermaltake turbo kasa fanı, sessiz, yüksek hava akımı sebebi ile ızgara üzerinde gürültüye sebep oluyor.
    - ızgara komple kesilebilir veya fan kapalı bir uzatma ile ızgaradan 1-2 cm uzaklaştırılabilir )

Güç Kaynağı 1298 --> 1448
    ( sıcaklığa göre kendisini ayarlayan "HighPower PSU" ya ait fan, titresim yapmaya başladı ilk 3 ay sessizdi. çıkartıp atasım var..)

KASA HAKKINDA NOT...
    - HDD lerin sabit disk yuvasına oturma şekilleri çok kullanışlı ,
    özellikle ilk monte den sornaki takma-cıkartmalarda hız ve doğruluk sağlıyor.

lakin, hdd vidalarındaki sürgü niyetine kullanılan ara "plastik" parcalar "silikon contalardan" yapılsa imiş kasada uğultu hiç olmayacakmış,
    suan 1000 gb lık hdd 7200 rpm de dönmekte ve download açık iken uğultuya sebep olmakta..
    çözüm olarak serum lastiğinden conta yapmayı planlıyorum,, planı gerçek hayatta uygulayıp başarılı olursam ayrıntılı olarak sizlerle paylaşırım..

daha önce de bahsi geçmiştir, FAN DEMEK SES DEMEK.. :-)

yüksek hava akımına sahip fanlar (yüksek hava basıncı daha da çok ses yapar) ,
    kanat gürültüsüne sahip olmasalar dahi (noctua, akasa apache, arctic cooling...)
    ızgaralar üzerinde inanılmaz kırılma sesi yaratabiliyorlar..

bunun önüne geçmek için o ızgaraları kesip, yerine yuvarlak telden parmaklık şeklinde rahat kesimli ızgaralar alınabilir
    ( yüksek cfm de bu ızgaralarda ses yapacaktır en iyisi egzost çıkışlarını kesin.. )
  • güzel bir inceleme olmuş sıcaklık değerlerini özelliklede hdd lerin sıcaklık değerlerini çok merak ettim çünkü biribirine çok yakın konumlanmışlar ama siz 28 derece olarak vermişsinizde dbu tek hdd nin sıcaklık değeri diğerlerinde durum nedir ,misal bende cm 690 kasa var yazın 1tb samsung 44 - 45 derece oluyor
  • @alperen_69 ;

HDD lerin sıcaklıklarının 32 yi geçtiğini görmedim,,

(Kasasız kullanım esnasında 38 dereceleri hatırlıyorum,
    ama fansız kullanım ve süngerlerin izole edici etkisi bu sıcaklıklara sebep oluyordu.)

-
    Kasanın bulunduğu oda 27 derece iken 10 dakikalık dosya transferi yaparak sıcaklıkların artmasını bekledim, screen shot aldım,
    onu ekliyorum mesaja, umarım yardımcı olur..

(ortadaki HDD, işletim sisteminin bulunduğu , ve en çok hava akımına maruz kalan disk ,
    en üstteki Pata disk ise, Pata olduğu için üstte, )

EDİT:
    1- screenshot u ekledim
    2- ortam sıcaklığı değerini unutmuşum onu belirttim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cptANGRIST -- 18 Ekim 2010; 2:32:56 >
  •  Thermaltake Element G incelemem

bendeki durumda bu oda sıcaklığıda 20 derece civarında kasa olarakta coolermaster cm 690 var
  • Arkadaşlar bende bu kasadan almayı düşünüyorum yani bu kasanın soğutması nasıl performansı nasıl ağıryük altında felan

Çünkü ben forumlarda kime bu kasayı almayı düşünüyorum dediysem hepsi bana coolermasterin haf 921 922 serilerini tavsiye ediyolar ve açıkçası bana bu kasa daha güsel geliyor hem görüntü hem fanlar

soğutma bakımından ben bu kasayı sistem toplayıp öyle alacağım ve oyunları full ayarlarda oynamaya çalışacağım yüzden sordum size ilginize TEŞEKKÜRLER..........

Ve bu arada sistemim hakkında tavsiyede bulunacaksanız veya yorum yapacaksanız bana bildirmeniz halinde topladığım sistemimi buraya yazabilirim(Açıkçası yorumlarsanızçok sevinirim:))
  • ARKADAŞALAR BENİM MERAK ETTİĞİM KONU HANİ BU KASANIN ÜSTÜNDEKİ 17CMLİK FAN HAVAYI DIŞARI VERİYOR

BİZ BU FANI SÖKÜP TAM TERS TAKSAK HAVA AKIMINDAN DOLAYI BU FAN DA HAVAYI İÇERİ VERİRMİ ACABA?

GÜLMEYİN:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.