Şimdi Ara

The Spirit of Ecstasy---Efsanevi Rolls Royce Maskotunun Hikayesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
3.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dünyanın ilk otomobil markalarından birisi olan Rolls Royce, kuruluşundan günümüze kadar zenginlik, statü ve zarafet kavramlarının vazgeçilmezi olmayı başardı.

Peki, 1906 yılında Henry Royce ve Charles Stewart Rolls tarafından kurulan bu özel markanın en az kendisi kadar özel olan "maskotu"nun hikayesini merak ettiniz mi?

Üretilen ilk otomobiller işlevsel olması sebebiyle motor kaputunun üzerinde bir radyatör kapağı taşıyordu.Fakat 1910 yılından itibaren kaput üzerindeki logolar ve maskotlar moda olmaya başladı.

Rolls Royce da bu noktada markasının lüks imajını yansıtacak özel bir maskot kullanmak zorundaydı.Bunun üzerine Rolls Royce Genel Müdürü Claude Johnson da marka komisyonundan şık, onurlu ve zarif bir tasarım istedi.

Daha sonra, zamanının ünlü heykeltraşı Charles Sykes'e başvuran Johnson; tam olarak "Rolls Royce'un ruhunu, adını, sessiz performansını, titreşimden muaflığını ve gizemini yansıtan" bir maskot tasarlamasını istedi.

Sykes, bundan bir sene önce Lord Montagu'nun Silver Ghost'u için bir maskot tasarlamıştı.1911 yılının şubat ayında Rolls Royce'a da bu maskotu sundu.

İlk başlarda opsiyonel olarak sunulan bu maskot, 1920'lerin başında standart olarak sunulmaya başlandı ve hiç bir zaman sıradan bir maskot olmadı.Çünkü gümüş maskotu oluşturan "uçan kadın" imgesinin bir geçmişi vardı...

Asıl hikaye burada başlıyor...

Lord Montagu, bu maskotu tasarlarken heykeltraş Sykes'ı zenginlik ve ihtişamını değil aşkını yansıtması için görevlendirmişti.

(Lord Montagu ve Rolls Royce'u)

Lord Montagu'nun bu aşkı beslediği kadın ise Eleanor Velasco Thornton idi.Genç kadının 1902 yılında Lord Montagu'nun sekreteri olarak işe başlamasından kısa bir süre sonra ikili birbirlerine aşık olmuşlardı.

Fakat Lord Montagu evliydi, ve hem evlilik bağı yüzünden hem de Bayan Thornton'un düşük sosyal statüsü yüzünden bu aşk asla açıkça yaşanamadı.

Buna karşın ikili birbirlerinden ayrılamadılar da.Çünkü Bayan Thornton karnında Lord Montagu'nun bebeğini taşıyordu.Bu sebeple onun sekreteri olarak çalışmaya devam etti.

Gizli aşklarını sürekli gözünün önünde tutmak isteyen Lord Montagu, Bayan Thornton'dan arabasının kaputu için tasarlanan maskota modellik yapmasını istedi.

Bunun üzerine Sykes, ikilinin aşklarını sembolize etmek için Bayan Thornton'u uçuşan bir elbise içinde modelledi.

Daha sonra ortaya çıkan bu maskot "The Whisper" adıyla vaftiz edildi.

Ama hikaye daha bitmedi;

Bunun ardından 1915 yılında Lord Montagu ve Bayan Thornton çıktıkları bir iş gezisinde gemilerinin alabora olması sonucu denize düştüler.Lord Montagu, baygın haldeki Bayan Thornton'u yakalasa da bir süre sonra dalgalara dayanamayarak onu denizde kaybetti.

Kazadan sağ kurtulan Lord Montagu ise bu olaydan 14 yıl sonra hayata gözlerini yumdu.

Şu an günümüzde ikilinin efsanevi aşkları hala Rolls Royce maskotunda yaşatılmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DolceVita. -- 31 Aralık 2013; 1:48:45 >

• Bu aralar senden güzel konular gelmeye devam ediyor kardeşim yazı süper olmuş
  • Yeni yıla nostaljik giriyoruz hadi hayırlısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rdiesel

Bu aralar senden güzel konular gelmeye devam ediyor kardeşim yazı süper olmuş

Bu hikayeyi ilk adını hatırlamadığım bi yerde okumuştum, acayip etkilemişti beni.Ama çok kısıtlıydı oradaki yazı, sonra başka bi sitede daha detaylı bi anlatım bulunca çevirip paylaştım.

Bu sınıfta Bentley yanlısı olmama rağmen Rolls Royce'un yeri bambaşkadır.Yeryüzünde bu denli özel olabilen başka bir marka var mı bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: algebraic

quote:

Orijinalden alıntı: Rdiesel

Bu aralar senden güzel konular gelmeye devam ediyor kardeşim yazı süper olmuş

Bu hikayeyi ilk adını hatırlamadığım bi yerde okumuştum, acayip etkilemişti beni.Ama çok kısıtlıydı oradaki yazı, sonra başka bi sitede daha detaylı bi anlatım bulunca çevirip paylaştım.

Bu sınıfta Bentley yanlısı olmama rağmen Rolls Royce'un yeri bambaşkadır.Yeryüzünde bu denli özel olabilen başka bir marka var mı bilmiyorum.

Sanayi devriminin babası bu adamlar bırakta böyle bir şaheser marka da olsun adamlarda...

• Ne kadar çırpınsa da,Bayerische Motoren Werke çoktan almış bulunmakta,otomatık inip-çıkan yusufcuk benzerı melek varı hatun logosu,dışa dogru acılan kapı kulpları,stand by modun da kendlıgınden kapanan kapılar,ters ıstıkamte acılan kapıları,amazon ormanlarından temın edılen arac ıcı ıc kaplamalar,semsıyesınden,sıgara ve puro küllüklerı keza havalandırmalarıyla vs ghost'da ızlenımlerım bunlardı keza marka uçak motorları uretım agırlıklı bır marka,otomobıllerı tıtanyum-celık-karbon nıkel karısımı envanyertellerden ımal edılıyor V12 harıc motor kullanılmıyor,agırlık hp'den zıyade m2 uyguladıgı nm bazın da tork agırlık odaklı motorlar uretıyor..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SuperSantorelli kullanıcısına yanıt
    Tavandaki 1340 fiber optik ışık demetinden oluşan gökyüzü efektini unutmuşsun hocam.

İçine oturduğumda en çok bu dikkatimi çekmişti benim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DolceVita. -- 31 Aralık 2013; 1:59:13 >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim eline saglık.

Her bir otomotiv firması doğarken drama yaşanmış sanki.

• Paylaşım için teşekkürler.

• Yine güzel bir paylaşım. Tebrikler.
  • Ne yaptın sen kardeşim ya
  • Amblem fenaymış.
  • Mâlum markanın tarihçesini de ben paylaşacağım, neyden bahsettiğimi anlamışsınızdır.
  • Stand Alone kullanıcısına yanıt
    fatal error

• quote:

Orijinalden alıntı: SuperSantorelli

fatal error

İyi seneler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stand Alone -- 31 Aralık 2013; 19:35:32 >

•  The Spirit of Ecstasy---Efsanevi Rolls Royce Maskotunun Hikayesi
  • Mutlu Yıllar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SuperSantorelli -- 31 Aralık 2013; 19:59:37 >
  • Teşekkürler hocam sizede

Ve sevgili dostlarima da ve tüm üyelere

• quote:

Orijinalden alıntı: SuperSantorelli

Mutlu Yıllar.

Teşekkürler hocam bilmukabele :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.