Şimdi Ara

Tez için tavsiye EEM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Tez için proje düşünüyoruz ama işin içinden çıkamadık yapılan birçok şey var ve geliştirebileceğimiz de ama malesef maliyet konusunda çok yükseklere çıktığı için çoğu projeden vazgeçmek zorunda kaldık. Birkaç proje tavsiye ederseniz çok makbule geçecek maliyeti çok düşük olması gerekmiyor ama aşırıya da kaçamıyoruz. 4 kişilik bir proje düşünüyoruz ama ufak bir proje de olsa bile yaratıcı ise yapılabilir 2 tane proje de yapabiliriz.Elektrik-Elektronik Müh. öğrencisiyiz bu arada.

• lisanssanız opamp kullanarak am modülator demodülatör tasarlayabilirsiniz, okuldaki lab'taki güç kaynaklarını ve osiloskopları kullanarak nasıl çalıştığını da gösterebilirsiniz.

ayrıca ona tez değil bitirme projesi denir, eğer lisans öğrencisiyseniz.
  • 3D lazer tarayıcı, BB8 robot, ultrasonic anemometre, lazer markalama, kablosuz kontrollü robot kol, giyilebilir kontrolcü.
  • darThranduil kullanıcısına yanıt
    lisans öğrencisiyim sağolun proje fikriniz için ama biraz daha yaratıcı birşey yapmak istiyorum aslında bunlar mevcut şeyler ve birçok sistem yapabiliriz ama farklı birşey yapmak istiyoruz birkaç proje var aklımızda aslında ama maliyeti çok olduğu için yapamıyoruz.
  • Değişik bir şey olsun istiyorsan hardware random number generator tarzında bir şey olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Laichzeit kullanıcısına yanıt
    Aslında değişik bir proje ama 4 kişiyi kaldırabilecek bir proje değil. Ben daha çok değişik bir projeden ziyade yeni bir fikir arıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emretas205

lisans öğrencisiyim sağolun proje fikriniz için ama biraz daha yaratıcı birşey yapmak istiyorum aslında bunlar mevcut şeyler ve birçok sistem yapabiliriz ama farklı birşey yapmak istiyoruz birkaç proje var aklımızda aslında ama maliyeti çok olduğu için yapamıyoruz.

am modem ile fdma yaparak 8 kanal veri aktarımı yapın, alın size yaratıcı 4 kişilik proje, illa anten de kullanmak zorunda değilsiniz, iki kablo üzerinden full duplex yaparsınız, üzerinde de fantazilerinizi gerçekleştirirsiniz. yapılmışı varsa da kolay bulabileceğinizi sanmıyorum.
  • Hangi sektör uzerine uzmanlaşmak istiyorsan ona göre bir proje yapmanı tavsiye ederim,proje hazırlama sürecin sektör bilgini arttırır ve belirli bir noktaya getirir.Maddi olarak sıkıntı yaşatacaksa projene çok güveniyorsan ve proje çıktısı olan ihtiyacı bir nebze giderebilirse tübitak 2241/2209 desteklerini araştırmanı tavsiye ederim 4000 liraya kadar bütçesi var.Kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.
  • Zamanında bana tez için önerilen bir proje vardı. Yapılmış mıdır bilemiyorum ama yine de fikir verebilir diye düşündüm.
    İki adet robot ya da hareketli cisim var diyelim. Bunların kaldırıp taşıyabileekleri ya da iterek sürükleyebilecekleri bir nesneyi bir yerden başka bir yere götürmesi amacıyla yapılacak bir proje. Ama şöyle bir durum var ki; Her iki robota da aynı anda aynı komutu veriyorsunuz. Yani Şu kibrit kutusunu alın, kaldırın ve 30 cm çapraza götür gibi. Sonrasında da robotlar o anki konumları vs. hesaplayıp kibrit kutusunun kaldırabilecekleri uçlarına ya da noktalarına konumlanıp, aynı anda kaldırıp ortaklaşa şekilde kibrit kutusunu götürecekler. Burada önemli olan robotların komutu aldıklarında birbirleriyle haberleşip zaman zaman aynı yönlü zaman zaman da ters yönlü hareketleri senkron bir şekilde yapmaları.

Umarım anlatabilmişimdir.

Bu arada hangi üniversitede okuyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ucanturk45 -- 23 Mart 2017; 14:33:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ucanturk45

Zamanında bana tez için önerilen bir proje vardı. Yapılmış mıdır bilemiyorum ama yine de fikir verebilir diye düşündüm.
    İki adet robot ya da hareketli cisim var diyelim. Bunların kaldırıp taşıyabileekleri ya da iterek sürükleyebilecekleri bir nesneyi bir yerden başka bir yere götürmesi amacıyla yapılacak bir proje. Ama şöyle bir durum var ki; Her iki robota da aynı anda aynı komutu veriyorsunuz. Yani Şu kibrit kutusunu alın, kaldırın ve 30 cm çapraza götür gibi. Sonrasında da robotlar o anki konumları vs. hesaplayıp kibrit kutusunun kaldırabilecekleri uçlarına ya da noktalarına konumlanıp, aynı anda kaldırıp ortaklaşa şekilde kibrit kutusunu götürecekler. Burada önemli olan robotların komutu aldıklarında birbirleriyle haberleşip zaman zaman aynı yönlü zaman zaman da ters yönlü hareketleri senkron bir şekilde yapmaları.

Umarım anlatabilmişimdir.

Bu arada hangi üniversitede okuyorsunuz?

Teşekkürler fikir için. Karabük üniversitesinde okuyorum. Burada anlattığınız 2 robotun birbirini görüp hissedebilmesi yani akıllı bir robot yapacağız + olarak birbiri arasında iş bölümü yapabilecek kapasitede olabilecek robotlar olmalı diyorsunuz yani bunu düşüneceğim;şayet proje veren arkadaşlar demeyeyim büyük ihtimalle işin baya ehli olmuş insanlar çok karışık ve bilgi bulamayacağım projeler sunuyorlar ve malesef o bilgi bende daha mevcut değil :)

• Kendi adıma işin ehliyim diyemem ama klasik herkesin rahatça erişip bulabileceği tezlerden ziyade bu tarz projeler bana daha çekici gelmiştir.
    @BRV35 aslında gayet güzel bir öneride bulunmuş ve dahası da yol göstermiş.
    "Önemli olan nedir?" sorusuna verdiğiniz cevap önemli. Projeyi yapıp, tezi verip mezun olmak tek kıstas ise, o zaman farklı yaklaşım gerekir.
    Ama benim de tavsiyem yukarıda bahsi geçen gibi, önce ne yapmak, hangi sektörde uğraşmak, nerede çalışmak istediğiniz ile ilgilidir.
    Buna yönelik yapacağınız proje sizi hem sektör için gereken temel düzeyde altyapı oluşumuna, hem de olası iş olanakları için bilgi dağarcığınıza katkı anlamında hazırlayabilir.
  • ucanturk45 U kullanıcısına yanıt
    Tabiki de ama proje için araştırma yapmadan yol katedemiyoruz yani işi az çok bilenlere sıradan gelen şeyler bizler için biraz daha zor oluyor yani projeyi hocaya sunduğum zaman bunu yapabilmek için gözümün kesmesi lazım yoksa projeyi yapamazsak çok daha kötü olur amaç okulu geçmek değil sadece o yüzden irdeliyorum ama bi yondende proje sadece kâğıtta kalırsa okul için sorun olacağından mecburen diğer taraftan da düşünmek zorundayız . Projeyi seneye yapacağız şu anda sadece ne yapacağımiza karar veriyoruz Allah'tan forumlar vs varda birçok fikir bilgiye ulaşabiliyoruz cidden çok kolaylaştırıyor hayatı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok sağolun Tübitak a başvurmayi düşünüyoruz zaten fakat kabul görmeme ihtimali de var biliyorsunuz Tübitak biraz acayip burada kabul edilmeyen projeler birincilik alıyor çoğu zaman başka yerlerde .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pic ile kablosuz veri transferi yapın.böyle bir proje vardı.4kişi için küçük bir proje ama siz bunu geliştirebilirsiniz.adam denizin içine verici elektronik bir devre koyuyor sahilden 250metre kadar denizin içinde düşün. sürekli deniz suyu sıcaklığı ölçülüyor,sahilde de alıcı devresi var.yaklaşık 300metre mesafeden kablosuz sürekli deniz suyu sıcaklığı pc ye aktarılıyor ve pc deniz suyu sıcaklığını yaz kış grafik halinde kaydediyor.bu devre pic ile yapılmıştı benim hoşuma gitmişti.bu devre değiştirilerek farklı amaçlarda da kullanılabilir.özellikle hareketli makinelerde kablolar sorun oluyor,kablosuz veri aktarımı çok önemli.ama verinin güvenilir olması gerekir veri transferi koptuğunda bunun bildirilmesi lazım mesela.ilerdede kullanabilirsiniz meslek hayatınızda. fiyat bakımından picler fazla para harcattırmaz size.yapmışken mesafeyi yüksek tutmanızı tavsiye ederim.10-20metrelik bişey yapmayın.en az 300metre. sensörlere yönelmenizi tavsiye ederim.ağırlık-sıcaklık-basınç-debi-nem-mesafe ölçümleri,konum belirleme gibi şeyleri ilerdede kullanırsınız.tezde önemli olan ilerde kullanabileceğin bişey üzerine çalışmak. yoksa otur kel alaka bir konuda tez yap.

bunlar basit projeler biz 4 kişiyiz kasıcaz para da ayarlarız diyorsanız otomasyon projesi yapabilirsiniz.hazır satılan plc ve servo sürücü servo motor kullanarak yapılan bir proje olabilir.

bu da bizim için kek diyorsan çıtayı biraz daha yükselteyim direkt ac motor sürücüsü yapın sıfırdan. dc sürücü kolay olur. ac yapın. pc ile ethernet porttan kendi yaptığınız yazılım üzerinden sürücü ile haberleşip pc den motoru kontrol edin. bu da kek diyorsan çıtayı daha da yükseltebiliriz.

bunların hepsi bizi aşar diyorsanız o zaman 1den 99a kadar sayan devre falan yapabilirsiniz yalnız hoca bitaraflarıyla gülebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pokajy -- 1 Nisan 2017; 13:38:7 >

• birisi pm ile mesaj gönderip alıcı verici hakkında detay istedi. linkten indirebilirsiniz.

http://web.itu.edu.tr/cilesiz/professional/kizilbey-bitirme.pdf

burdada 1km mesafeli hazır şekilde satılan uzaktan alıcı verici örneği var. bu uzaktan kumanda işleri benim çok hoşuma gidiyor nedense
    http://www.delab.net/Uzak-Mesafeli-Uzaktan-Kumanda-Seti-RTX356,PR-221.html

birçok ürün var bu konuyla ilgili. farklı frekanslarda çalışan. uzaktan kumandalarda kızılötesi olarak bu gruba giriyor.onlarda eğlenceli. bildiğimiz 2adet 2,4 veya 5ghz wifi'leri access point bridge modunda birbirine bağlayıp farklı elektronik devreleri ethernet üzerinden birbiriyle haberleştirme de çok kullanılıyor. rf alıcı verici devrelerinde frekans düştükçe mesafe artıyor fakat aktarılan veri aktarım hızı düşüyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.