Şimdi Ara

Teyp-Amfi-Haporlör-Amfi Seçimi:Watt Değerleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
1
Favori
64.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Forumda birçok arama yaptım ama net olarak bütün sorularıma cevap bulamadım.
    Ayrıca konuyu tam olarak tamamlayabilirsek çok iyi bir seçim rehberide yapmış olacağımıza inanıyorum.

Otomobilim için Teyp-Haporlör-Amfi (Ses sistemi kurmayı) Parçalarını almayı planlıyorum.
    Ancak bu parçaların teknik bilgilerini tam olarak anlayamadım, ve bu parçaların birbirleriyle ilişkilerini(bağlantılarını) bilmediğimden dolayı yardımlarınıza ihtiyacım var.

Öncelikle aşağıya yazacağım parçalar için ohm-watt-rms gibi ve benim bilmediğim terimlerini açıklarsanız ve ne işe yaradığını yazarsanız, ben mesajı düzenleyip rehber şekline sokacağım.

Teyp -> " NAVITECH CDT-6100URD DVD PLAYER "
    * 4x50 W MOSFET Çıkış gücü = ? MOSFET nedir ne işe yarar?
    * 4 Kanal Amfi Çıkışı = ? (amfiye sadece 4 haporlör mü bağlanabiliyo ?)
    * Subwoofer Çıkışı = ? (subwoofer ı teybe bağayıp teyp tenmi woofera bağlayacaz ? nasıl bişey?)
    * ISO soket ve montaj şasisi = ISO Soket nedir? ne işe yarar?
    * Teyp ile ilgili bilinmesi gereken diğer teknik özellikler yada bilgiler varsa paylaşınız.

Subwoofer ->
    2 Adet : BOSS AUDIO 123DV 800W 30CM SUBWOOFER
    * En fazla 800W
    * 40 oz = ? bu nedir ne işe yarar?
    * Dual 4 ohm = ? bu nedir ne işe yarar?
    * Khz değeri = ? bu değerler nedir ne işe yarar?
    * SubWoofer ile ilgili bilinmesi gereken diğer teknik özellikler yada bilgiler varsa paylaşınız.

Haporlör ->
    4 Adet : BOSS BLX6 6,5" Component Set Metalik Koni Cut-Away Izgaralı ;
    * Gerçek 450W
    * 30 oz = ? bu nedir ne işe yarar?
    * 4 ohm = ? bu nedir ne işe yarar?
    * 1 watt / 1 metre 94db
    * r.m.s değeri varmıdır yokmudur = ? rms nedir ne işe yarar?
    * Khz değeri = ? bu değerler nedir ne işe yarar?
    * haporlör ile ilgili bilinmesi gereken diğer teknik özellikler yada bilgiler varsa paylaşınız.

Amlifikatör ->
    * 4X800WATT = ? 3200W toplamda çıkış gücü.Peki r.m.s falan ne oluyor o zaman?
    Açıklamalarını ve bilgilendirmelerini bir zahmet yapıverin.
    * 4 Kanal ile yüksek performans = ?
    * A/B Sınıf MOSFET devre
    MOSFET nedir ne işe yarar?
    * Sürekli güç (RMS)
    r.m.s nedir ne işe yarar?
    * Stereo çıkışı: 80Wx4 (4 OHM ), 120Wx4 (2 OHM)
    4 ohm de 320W, 2 ohm de 480W çıkış, bu gerçek çıkışımı yada r.m.s mi? eğer öyleyse haporlörün r.m.s sine eşitmi olmalı yada haporlör neden 450W değerinde?
    * Köprü çıkışı: 200Wx2 (4 OHM )
    köprü ne işe yarıyor?
    * Frekans: 20Hz-20kHz
    * THD:0.01
    bu nedir? ne işe yarar?
    * S/N değeri: 95dB
    * PWM MOSFET güç kaynağı
    * Ayarlanabilir High/low geçiş kontrolü
    Bu ne içindir?
    * Bass Boost 45Hz: 0.18dB
    bu nedir ne işe yarar?

Birde bu crossover(köprü galiba) ne işe yarar?
    BOSS BX55 2/3 YOLLU HOPARLÖR UZAKTAN DÜZEY KONTROLLÜ KÖPRÜ CROSSOVER

Arkadaşlar yukarıda yazılan teknik bilgi/değer lerin tümüne yanıt bulunca mesajı düzenleyip oraya yazacağım.Ve aşağıdaki sorularımada cevap bulursak seçim rehberi hazır demektir.

Şimdi otomobilim için yukarıda yazmış olduğum teyp-haporlör-subwoofer ı aldım diyelim.Burada bana birde amfi lazım oldu.Şimdi ben bu amfiyi kaç watt? lık almalıyım.Marka belirtmeksizin bana bu watt/r.m.s vs... değerlerini tam olarak karşılayacak bir amfi önerin.
    Yani amfinin teknik açıklamasından/değerlerinden söz edin ve subwoofer-haporlör-teyp için bana hangi ses çıkışına sahip yada teknik bilgileriyle uyumlu, amfi lazım onu söyleyin.

Biryerlerde okuduğuma göre bu amfi ve haporlör ün r.m.s si uyumlu olacakmış.Yani 80w r.m.s olan bir haporlöre amfiden 100w r.m.s çıkış verilince haporlör patlıyormuş.Bu nasıl bir olaydır.Birde daha az r.m.s verince ses daha güzel geliyor diyorlar.Bunu da bir zahmet açıklığa kavuşturalım.

Ve arkadaşlar bütün yazıklarımın özeti olarak tek bir soru:

Teyp-Haporlör-SubWoofer üçlüme kaç watt lık amfi almalıyım?

Ayrıca bunların bağlantı şemaları varsa (ör: amfi ile 2 adet haporlör,4 adet haporlör vs...) bunlarıda ekleyin lütfen.Çünkü bunların hepsini aldığımda bağlantıları kendim yapacağım.Hem el becerime güveniyorum hemde burada düzgün 1 tane bile tesisat yapan yer yok.

Ve amfi işinde konuştuğum bazı insanlar 3000W-5000W lık haporlör-subwoofer toplam watt değerine 1000-1500W gibi amfiler taktıklarını söylüyorlar.Ama yüzeysel muhabbet iyice sormadım markası-özelliği nedir diye.
    Eğer böyle değilse benim teyp watt değeri hariç : subwoofer = 1600w + haporlör = 1800w, toplamda 3400W değerinde bir amfi almam mı gerekir?

Ve biliyorum çok uzattım ama, eğer bana yardımcı olursanız hem ben hemde benim gibi yeni başlayacaklar ve eksik bilgisi olanlar çok şey öğrenecekler.

Şimdiden hepinize sonsuz teşekkürler.
    Saygılarımla...

• MOSFET = Gate (G) ucu kanal maddesinden oksit tabakalarıyla (silikon nitrat ve silikon oksit) yalıtılmış FET’lere MOSFET denir.Alan etkili transistördür.
    ÖZELLİKLERİ:
    1-Güç harcamaları çok azdır.
    2-İç kapasiteleri düşüktür.
    3-Mekanik dayanımları fazladır.
    4-Çok hassas yapılı olduklarından statik elektriklenmelerde bozulabilirler.

4 kanal amfi çıkışı= teybin 4 adet amfiye giden ses çıkışı olduğu belirtiliyo.

subwoofer çıkışı= teypteki bu çıkış amfide subwooferin bağlı olduğu kanala gider. burda yükseltilip subwoofere verilir. bu çıkışın diğer çıkışlardan farkı bas sesleri yani düşük frekanstaki sesleri vermesidir.

ISO soketi= teybin kendi soketi

OZ = hoparlördeki mıknatısın büyüklük değeri

Dual 4 ohm = hoparlörün iki adet 4 ohm luk bobini olduğu anlamına gelir

Khz = frekansh ın birimidir. hertz (hz), kilohertz (Khz), megahertz (mghz).... şeklinde gider.

4 ohm = hoparlörün 4 ohm luk iç dirence sahip olduğu belirtilyor.

R.M.S = ses sisteminni size verebileceği sürekli güç, nominal güç gerçek güç de diyebiliriz. Bir ses sistemi alırken önemli olan rms değeridir.

4 amfi için 4 ohm da 320 watt denmiş. Bu 320 watt amfinizin 4 ohm da size vereceği maximum rms değeridir

ayarlanabilir High/low geçiş kontrolü= high e ayarlarsanız amfi ince ses leri verir bas ses vermez ,böylece hoparlörünüzü yakmamış olrusunuz. Low a getirirseniz bas sesleri verir, ince sesleri filtre etmiş olur ve subwoofer bağlayabilirsiniz.

• ben de bu başlık altından başka bişey sorayım.

Şimdi teypte 4x50w çıkış yazıyor, ama bu teybin çıkışı diyelimki 4x19w RMS olsun.
    Hoparlörde ise nominal güç 40w diyor mesela. bu 40 watt dediği RMS değeri mi yoksa teypteki 50w cinsinden olan değeri mi?

Yani bu teybin çıkışına en uygun hoparlörü almak istediğimizde hangisine bakacaz? umarım soruyu anlatabilmişimdir.
  • Arkadaşım zaten 4x50 dediği rms dir. Yani hoparlörde 50 watt derse anla ki o rms'dir. Bazen dandirik markalar üstüne 400watt yazıyor ama o yazdığı değer peak gücüdür. Ki öyle bile olsa kaldırmazlar o gücü. Teybin çıkışına uygun olarak 50 wattlık hoparlör bakacaksın arkadaşım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: _By_BoSs_

Arkadaşım zaten 4x50 dediği rms dir. Yani hoparlörde 50 watt derse anla ki o rms'dir. Bazen dandirik markalar üstüne 400watt yazıyor ama o yazdığı değer peak gücüdür. Ki öyle bile olsa kaldırmazlar o gücü. Teybin çıkışına uygun olarak 50 wattlık hoparlör bakacaksın arkadaşım...

arkadaşım bence yanlışın var. teyplerin üzerinde yazan 4x50w, RMS gücü değil diye biliyorum ben. mesela ben yeni bi teyp aldım geçenlerde üzerinde 4x50w yazıyor ama continuous power(RMS) olarak 4x19w gösteriyo.

o yüzden soruyorum işte hoparlör alırken hangisine bakacaz diye..

• Teyplerin üzerinde yazan peak değeridir. Rms değeri ya 19x4 yada 22x4 şeklinde olabilir.
  • Arkadaşlar herkese iyi forumlar.Ben sizden ses sistemi hakkında yardım isticektim.Arabama kendi imkanlarım dahilinde ses sistemi toplamaya başladım malum halen öğrenciyiz :)2 Hafta önce 2 adet Pioneer TS-A6962E 3 yollu coaxial hoparlör satın aldım.Max. music power 300w,nominal power 40w,sensitivity 93 db,frekans aralığı ise 28-28000 Hz yazıyor.Hoparlörler hakkında fazla bilgi sahibi değilim.Öncelikle bu aldığım hoparlörler iyi midir,güzel bir ses ünitesiyle iyi bir ses kalitesi yakalayabilir miyim onu öğrenmek istiyorum.İkinci sorum ise alacağım ana ünite hakkında.Uzun süre Sony ve Pioneer arasında gelip gittikten sonra Pioneer almaya karar verdim.Almayı düşündüğüm model ise Deh6900.Fakat sanırım bu modelde usb girişi yok,bana 6900'ün özelliklerinde usb girişi olan başka bir model tavsiye edebilir misiniz?Yada 6900 mü alayım?Biliyorum biraz kafanızı karıştırdım zira benim de kafam karışmış durumda:)Bir de ben Bursa'da yaşıyorum.Bugün burada bayağı bir alışveriş merkezi gezdim fakat Pioneer 6900 modelini bulamadım.Önerebileceğiniz bir yer varsa çok memnun olurum.Saygılar...

• Ayrıca ileride bas anfisi ve woofer da bağlatmak istiyorum,teyp modelini bunu düşünerek söylerseniz çok i olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: unforgotten

Ayrıca ileride bas anfisi ve woofer da bağlatmak istiyorum,teyp modelini bunu düşünerek söylerseniz çok i olur.

pioneer deh 7950 ub tavsiye ederim kullanıyorum çok memnunum usb li motorlu kafa, gece algılayıcısı ve birçok özellik var
  • arkadaslar birde bu teybi alınca direksiyondan kumanda mekanizması iptal mi oluyor yoksa calısmaya devammı ediyor. Bilen birisi cevap yazarsa sevinirim.
  • İptal oluyor...
  • hadi ya o zaman kötüymüş ya.
  • Pioneer Deh-7000ub Oto Mp3 Çalar
    icin almayi dusundugum haporlorler bunlar..

http://www.stokburada.com/x_infinity-infinity-ref-6520-cs-hoparlor_39329.php?k_id=149&kn=Hoparl%F6r

bu haporlorlor isimi gorurmu_ sizin tavsiye edeceginiz haporlor varmidir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: creative

Pioneer Deh-7000ub Oto Mp3 Çalar
    icin almayi dusundugum haporlorler bunlar..

http://www.stokburada.com/x_infinity-infinity-ref-6520-cs-hoparlor_39329.php?k_id=149&kn=Hoparl%F6r

bu haporlorlor isimi gorurmu_ sizin tavsiye edeceginiz haporlor varmidir?

anfisizmi sürüceksin ? direk teyipemi bağlicaksın yani öyle yapıcaksın bu kadar para vermenin anlamı yok bence alma derim he yok bi 2 kanal 4 kanal anfiye bağliycam diyosan ozaman al ama bu fiyatlarda başka markalarda var mesala kickerın midleri falan var bu marka nasıldır bilemiyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: unforgotten

Arkadaşlar herkese iyi forumlar.Ben sizden ses sistemi hakkında yardım isticektim.Arabama kendi imkanlarım dahilinde ses sistemi toplamaya başladım malum halen öğrenciyiz :)2 Hafta önce 2 adet Pioneer TS-A6962E 3 yollu coaxial hoparlör satın aldım.Max. music power 300w,nominal power 40w,sensitivity 93 db,frekans aralığı ise 28-28000 Hz yazıyor.Hoparlörler hakkında fazla bilgi sahibi değilim.Öncelikle bu aldığım hoparlörler iyi midir,güzel bir ses ünitesiyle iyi bir ses kalitesi yakalayabilir miyim onu öğrenmek istiyorum.İkinci sorum ise alacağım ana ünite hakkında.Uzun süre Sony ve Pioneer arasında gelip gittikten sonra Pioneer almaya karar verdim.Almayı düşündüğüm model ise Deh6900.Fakat sanırım bu modelde usb girişi yok,bana 6900'ün özelliklerinde usb girişi olan başka bir model tavsiye edebilir misiniz?Yada 6900 mü alayım?Biliyorum biraz kafanızı karıştırdım zira benim de kafam karışmış durumda:)Bir de ben Bursa'da yaşıyorum.Bugün burada bayağı bir alışveriş merkezi gezdim fakat Pioneer 6900 modelini bulamadım.Önerebileceğiniz bir yer varsa çok memnun olurum.Saygılar...

bana kalırsa ana ünitede olması gereken ilk önemli özellik EQ genelde 3 band basit bi EQ oluyor çoğu teypte bu teypleri tercih etmemenizi öneriririm pioneerın 7 band EQ olan modelleri var ben öyle bir model seçeceğim ikincisi eskiden sadece teyplerde anfiler için iki çıkış vardı çoklayarak bağlarlardı şimdi artık öyle değil teyplerde front rear subwoofer şeklinde çoklu anfi çıkışları mevcut ve bencede en kalite seside yine bu verir kendi görüşüm böyle bir ana ünite seçin derim

• Arkadaşlar konu çok tozlanmış 5 yıl olmuş. Ama sorumun alakalı olduğunu düşünüyorum.

Opel astra h aracımda cd30 mp3 teyp var ve bildiğim kadarıyla 4x20 rms güce sahip. Orjinalliği bozmak istemiyorum. yırtılan orjinal kapı hoparlörleri yerine 4 adet hoparlör almak istiyorum. Fakat 20 rms gücünde pek hoparlöre rastlamadım :) 40rmslik 35rmslik hoparlör alıp taksam ne olur? Önlere 16-17cm arkadalara 13cm alacak olsam aşağıdaki hoparlörler uygun olur mu?

Sony XS-GT1738F

Sony XS-GT1338F

ALPINE SXE-1725S

ALPINE SXE-1325S

• Ne yaptın aldın mı?
    35 - 40 W rms çok güzel çalardı
    ben 20 W lik orjinallare ( patladığı için ) 60 W lık taktım
    tek eksiğim bas, ona da bakıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 11 Mayıs 2016; 0:46:52 >
  • kicker ds 650 50 w rms değeri var epey güzel ses veriyor
  • arkadaşlar selamlar.

Oto ses sistemleri konusunda kısıstlı bilgiye sahibim, bu nedenle yardımlarınızı rica ederim. Sorularım şunlardır;

1-) Double din multimedya cihazlarının ses çıkışı 4x50 watt genelde, araçta ise 6 hoparlör var. Şimdi biz double din alırken nasıl olacak, bu bağlantı nasıl yapılacak? 2 tane hoparlör boşa mı çıkıyor, nasıl oluyor?

2-) Buna ilaveten amfi bağlarsak, Genelde amfiler de 4 çıkışlı (kanallı), araçta 6 hoparlör olduğu için 6 çıkışlı (kanallı) bir amfi almak zorunda mıyız?

3-) Bluetooth amfiler nasıl çalışıyor? nasıl bağlanıyor? daha mı kalitelidir? ses kalitesi nasıldır? kablo bağlantısı olmaması kulağa hoş geliyor, tavsiye eder misiniz?

4-) Hoparlörlerin kalitesi ses kalitesini ne ölçüde etkiler? üstteki ilk 2 safhayı geçince son olarak hoparlörleri de değiştirmek gerekir mi?
    (Mecbur kalmadığım sürece Kapı içlerinin sökülmesini istemem)

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayarmc -- 12 Ağustos 2016; 2:46:37 >

• Uzerinede 3000 watt yazan bir anfinin bu arada 4x50 4ohm yaziyor 2 kanalina bir takim 150 watt rms i olan cadence tx6 baglanir mi verim alinir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.