Şimdi Ara

Tesla'nın teklifi Elon Musk'ı dünyanın en zengin insanı yapabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçtiğimiz yılın başında yaklaşık 35 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Tesla, yıl içinde 65 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak ABD'nin önde gelen otomobil üreticilerinden Ford ve General Motors'u geride bırakmayı başarmıştı. Gün itibariyle 59 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan ve bu yıl içinde Model 3 üretimini hızlandırarak ciddi bir büyüme bekleyen şirketin gelecek hedefleri ise oldukça iddialı. Tesla tarafından duyurulan 10 yıllık yol haritası ve CEO ödül programına göre şirket 10 yıl içinde 650 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca programda belirlenen hedefler yerine getirilmedikçe Elon Musk Tesla'dan; maaş, ikramiye ve tazminat gibi herhangi bir ödeme almayacak.

Geçmiş hedeflerden daha iddialı 

Piyasa değerini 10 yıl içinde yaklaşık 11 kat artırma hedefi şaşırtıcı olsa da Tesla, söz konusu hedefin 2012 yılında Musk için hazırlanan ödül programına benzer olduğunu belirtiyor. 2012 yılında Model S üretimine başlandıktan kısa bir süre sonra oluşturulan program ile o dönem 3 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Tesla'nın piyasa değerinin 4 milyar dolara çıkarılması ile Model X ve Model 3 üretimi için adımlar atılması gibi hedefler belirlenmişti. 

Tesla'nın açıklamasında 10 yıl boyunca şirketten herhangi bir ödeme almayacak olan Elon Musk'ın, ulaşacağı 12 hedef ve her bir hedef karşılığında hak kazanacağı ödüller ise şöyle: Elon Musk, ödül almaya hak kazanması için ilk olarak şirketin piyasa değerini 100 milyar dolara çıkarması gerekiyor. Bu ilk aşamadan sonraki 11 aşama ise aslında piyasa değerini 650 milyar dolara ulaştıran basamakları oluşturuyor. İlk hedefi tamamlayan Musk'ın daha sonra Tesla'nın piyasa değeri 50 milyar dolar arttıkça bir hedefi daha tamamlayacağı belirtiliyor. Yani Musk'ın, şirketin piyasa değeri 100 milyar dolara ulaştıktan sonra bu değerin üstüne 550 milyar dolar daha eklemek için çalışması gerekiyor.

200 milyar doları aşan servete ulaşabilir 

Tabi Tesla'nın duyurusunda vurguladığı gibi bu büyük hedefin sadece Musk'ın çabasıyla gerçekleşmesi mümkün değil. Musk'ın, belirlenen hedeflere ulaşması şirketteki herkesin üst düzeyde performans göstermesine bağlı. Hedeflere ulaşıldığı takdirde alınacak ödül ise hedeflerin zorluğuna değecek ölçüde değerli. Musk bu 12 hedeften birini tamamladığında Tesla'nın hisselerinin yüzde 1'i ödül olarak kendisine verilecek. Tamamladığı hedef sayısınca ödül kazanacak olan Musk, tüm hedefleri tamamlaması halinde Tesla'nın hisselerinin yüzde 12'sinin sahibi olacak. Halihazırda şirket hisselerinin yüzde 20'sine sahip olan Musk, Tesla'nın piyasa değerinin 650 milyar dolara ulaşmasıyla birlikte yaklaşık 208 milyar dolar değerinde Tesla hissesinin sahibi olacak. Böylece Elon Musk, dünyanın en zengin insanı haline gelecek.

Elon Musk ve Tesla arasındaki bu anlaşmanın doğal bir sonucu olarak Musk 10 yıl boyunca şirketin CEO'su olmaya devam edecek. Şirketin ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyması halinde Elon Musk'ın, Yönetim Kurulu Başkanı veya Baş Ürün Sorumlusu pozisyonlarında görev alabileceği ve kendisine rapor veren bir CEO'yu göreve getirebileceği de anlaşmada yer alıyor. İlerleyen günlerde hissedarların onayına sunulacak olan anlaşmaya hissedarların onay vermesi ile Elon Musk'ın 10 yıllık zorlu yolculuğu başlayacak. 

• Kimsenin kendisini dahi gibi göstermeye çalıştığı yok. O senin kişiliğinle alakalı. Sen daha önce böyle yaptığın için insanların da böyle yaptığını zannediyorsun. Muhtemelen bir kaç kere kendini zeki göstermek için böyle şeylere kalkışmışsın. Şimdi aynısını benim yaptığımı düşünüyorsun.

Basitçe elon musk ve yalan dolu reklam politikasını eleştiriyoruz.

Bu eleştirilerimizi yaparken konuyu konuşmak istiyoruz, hakarete maruz kalıyoruz.

Fakat aynı senin gibi kimse konuyu konuşmuyor. Konuyu konuşmak yerine Musk'ı eleştirenlere saldırıyor.

Asla konuyu tartışmıyorsunuz ve kesinlikle yaptığınız elon musk eleştirenlere uyuz olmak. Egolu diyorsunuz, hayatta bir iş başaramamış diyorsunuz, şişko veled diyorsunuz.

Oysa basitçe eleştiriyoruz.

Yukarıdaki mesajdan kendimi dahi gibi gördüğümü çıkarmak için 40 iq olmak lazım. Sadece ironi var orada. İronik konuşmak ile zeka arasında ilişki yok.

Ayrıca insan kendisini dahi görebilir. Sen de görebilirsin. Ben üzülmem ya da bozulmam buna. Gülmem de... Bu kadar rahatsız olma.
  • Adam dahi sonuçta;

Mars'ta koloni oluşturmaya ait herşeyi icat etmişti. Bu yüzden sunumda bolcana ekonomi konuşmuştu.

Hyperloop projesini kendisi geliştirdi, hem de laboratuvarda...

Adam Tony Stark sonuçta, aynı anda nikola tesla, aynı anda hem edison, hem pauli hem planck hem bach...

Girer laboratuvara, yarım saate iki yeni elektrik motoru tasarımı yapar, üstüne yeni pil teknolojisi icat eder. Gününün kalan 8 saatinde de twitterda gezinir.

Dahi sonuçta... Ha bir de aşırı çevreci... Hayal insanı, kendisi* düşlüyor, giriyor laboratuvara yapıp ellerini yıkayıp çıkıyor.

Bazı kendini bilmeyen cahiller de bunları bilim insanları düşlüyor, keşfediyor, icat ediyor sonra parası olan adamlara projeyi sunuyor sanıyor.

Bazı cahiller bilim insanlarının yeni icatlarının dünyaya neler getireceğini düşündüğünü sanıyorlar. Hayır. Bilim insanı aptaldır. Düşünemez. Sanıyorsunuz ki bilim insanları, mucitler; icatlarını zenginlere sunuyor zenginler de destekliyor. Hayır. Zenginler zeki. Bilim insanları değil. Bu yüzden hyperloop Elon Musk'ın önüne teklif olarak konmadı. Elon Musk kendi laboratuvarda icat etti. Kendi düşündü. Kendi tasarladı.

Mesela grafen icat edildi, özellikleri keşfedildi. Bilim insanları şu an ellerinde grafeni tutmuş ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kullanım alanlarını düşünemiyorlar.

Sonra Elon Musk gibi bir tane dahi zengin gelecek, bunlara "ver şu elindekini salak" deyip grafeni alıp düşünecek, kullanım alanlarını bulacak. Çünkü zengin olan insan dahidir, vizyon sahibidir. Kimse onun önüne proje koymaz. O kendisi keşfeder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 24 Ocak 2018; 22:41:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Adam dahi sonuçta;

Mars'ta koloni oluşturmaya ait herşeyi icat etmişti. Bu yüzden sunumda bolcana ekonomi konuşmuştu.

Adam Tony Stark sonuçta, aynı anda nikola tesla, aynı anda hem edison, hem pauli hem planck hem bach...

Girer laboratuvara, yarım saate iki yeni elektrik motoru tasarımı yapar, üstüne yeni pil teknolojisi icat eder. Gününün kalan 8 saatinde de twitterda gezinir.

Dahi sonuçta... Ha bir de aşırı çevreci... Hayal insanı, kendisi* düşlüyor, giriyor laboratuvara yapıp ellerini yıkayıp çıkıyor.

Bazı kendini bilmeyen cahiller de bunları bilim insanları düşlüyor, keşfediyor, icat ediyor sonra parası olan adamlara projeyi sunuyor sanıyor.

Bazı cahiller bilim insanlarının yeni icatlarının dünyaya neler getireceğini düşündüğünü sanıyorlar. Hayır. Bilim insanı aptaldır. Düşünemez. Sanıyorsunuz ki bilim insanları, mucitler; icatlarını zenginlere sunuyor zenginler de destekliyor. Hayır. Zenginler zeki. Bilim insanları değil. Bu yüzden hyperloop Elon Musk'ın önüne teklif olarak konmadı. Elon Musk kendi laboratuvarda icat etti. Kendi düşündü. Kendi tasarladı.

Mesela grafen icat edildi, özellikleri keşfedildi. Bilim insanları şu an ellerinde grafeni tutmuş ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kullanım alanlarını düşünemiyorlar.

Sonra Elon Musk gibi bir tane dahi zengin gelecek, bunlara "ver şu elindekini salak" deyip grafeni alıp düşünecek, kullanım alanlarını bulacak. Çünkü zengin olan insan dahidir, vizyon sahibidir. Kimse onun önüne proje koymaz. O kendisi keşfeder.

La sen saka misin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• LastShip L kullanıcısına yanıt
    İroni yapmış muhtemelen.

Tesla milletin paralarını alıp arabalarını 3 yıl sonra vermeye devam ederse bu soygun yöntemiyle o kadar değerlenebilir ne de olsa insanlar keriz veriyorlar 5 bin doları bekliyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: LastShip

quote:

Adam dahi sonuçta;

La sen saka misin?

Gerçek?

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

İroni yapmış muhtemelen.

Tesla milletin paralarını alıp arabalarını 3 yıl sonra vermeye devam ederse bu soygun yöntemiyle o kadar değerlenebilir ne de olsa insanlar keriz veriyorlar 5 bin doları bekliyorlar

Yoo çok mantıklı ve akıllıca bir şey? Öyle bir yazmışsın ki sanki milletten zorla alıyor paraları. Şöyle düşün, yeni bir şey keşfettin veya icat ettin ama paran yok ne yapacaksın? Sadece senin gibi düşünenler olsaydı proje'yi zaten sengin olanlara satar kimse de onun adını duymazdı. Ben şu ana kadar Tesla şirketinin (Elon Musk'ın), Apple gibi nasıl olsa herkes alıyor mantığıyla, ürünlerini çok ucuza mâl edip fâhiş fiyatlara sattığını görmedim,duymadım. Senin mantığında Kickstarter'ın direk kapatılması lazım. Rica ediyorum biraz düşünerek yazın. Tesla fanboy değilim ama Elon Musk'ın sonuna kadar arkasındayım adam hayal ettiklerini teker teker elde ediyor. Azimli, başarılı, çalışkan. Diğerleri gibi ben bu şirketten hayvan gibi kâr ettim bundan sonra da şirketi büyüteyim demedi, gitti yeni bir şirket kurdu. Ondan kâr etti, yenisini kurdu. Helal olsun... Bu arada haberde de belirtildiği gibi Tesla şirketinin tamamı Elon Musk'a ait değil, yani istediği gibi elini kolunu sallaya sallaya gezmiyor, yönetim kurulu vs var.

• quote:

Orijinalden alıntı: LastShip

quote:

Adam dahi sonuçta;

La sen saka misin?

İşte oturduğu yerden son 200.000 yılın dahisi çekemeyip eleştiren bir üye daha :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Metorpa

quote:

İroni yapmış muhtemelen.

Yoo çok mantıklı ve akıllıca bir şey? Öyle bir yazmışsın ki sanki milletten zorla alıyor paraları. Şöyle düşün, yeni bir şey keşfettin veya icat ettin ama paran yok ne yapacaksın? Sadece senin gibi düşünenler olsaydı proje'yi zaten sengin olanlara satar kimse de onun adını duymazdı. Ben şu ana kadar Tesla şirketinin (Elon Musk'ın), Apple gibi nasıl olsa herkes alıyor mantığıyla, ürünlerini çok ucuza mâl edip fâhiş fiyatlara sattığını görmedim,duymadım. Senin mantığında Kickstarter'ın direk kapatılması lazım. Rica ediyorum biraz düşünerek yazın. Tesla fanboy değilim ama Elon Musk'ın sonuna kadar arkasındayım adam hayal ettiklerini teker teker elde ediyor. Azimli, başarılı, çalışkan. Diğerleri gibi ben bu şirketten hayvan gibi kâr ettim bundan sonra da şirketi büyüteyim demedi, gitti yeni bir şirket kurdu. Ondan kâr etti, yenisini kurdu. Helal olsun... Bu arada haberde de belirtildiği gibi Tesla şirketinin tamamı Elon Musk'a ait değil, yani istediği gibi elini kolunu sallaya sallaya gezmiyor, yönetim kurulu vs var.

Yeni keşfettiği şey ne ?

Elon Musk'ın tesla, hyperloop, spacex'e dair keşfettiği tek bir şey dahi yok. Bir icadı yok.

Üstüne de ekleyeyim. Bu fikirler de kendisine ait değil. Yani tamam icat etmesin hayal kursun diyorsanız. Hayyaller bahsettiğiniz vizyon da kendisine ait değil.

Tek bir tane yok yukarıda saydıklarıma ait.

Elon Musk'ın dehası pazarlamada yatıyor :) Adam gelmiş geçmiş en deha pazarlamacı :)

Siz yazmadan ben yazayım. Ben de hayatında hiç bir şey başaramamış, şişko eleştirmen. Musk'ı eleştirmeye hakkım yok :) Tmm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 25 Ocak 2018; 0:39:15 >

• Forumda da, dahi olmayanı dahi gibi göstermeye çalışan aslında kendisinin de dahi olduğunu ima eden ne dahi insanlar varmış onu öğrendik.

Bi dakika acaba ben de mi dahiyim nee... :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kaazto28

Forumda da, dahi olmayanı dahi gibi göstermeye çalışan aslında kendisinin de dahi olduğunu ima eden ne dahi insanlar varmış onu öğrendik.

Bi dakika acaba ben de mi dahiyim nee... :)

Kimsenin kendisini dahi gibi göstermeye çalıştığı yok. O senin kişiliğinle alakalı. Sen daha önce böyle yaptığın için insanların da böyle yaptığını zannediyorsun. Muhtemelen bir kaç kere kendini zeki göstermek için böyle şeylere kalkışmışsın. Şimdi aynısını benim yaptığımı düşünüyorsun.

Basitçe elon musk ve yalan dolu reklam politikasını eleştiriyoruz.

Bu eleştirilerimizi yaparken konuyu konuşmak istiyoruz, hakarete maruz kalıyoruz.

Fakat aynı senin gibi kimse konuyu konuşmuyor. Konuyu konuşmak yerine Musk'ı eleştirenlere saldırıyor.

Asla konuyu tartışmıyorsunuz ve kesinlikle yaptığınız elon musk eleştirenlere uyuz olmak. Egolu diyorsunuz, hayatta bir iş başaramamış diyorsunuz, şişko veled diyorsunuz.

Oysa basitçe eleştiriyoruz.

Yukarıdaki mesajdan kendimi dahi gibi gördüğümü çıkarmak için 40 iq olmak lazım. Sadece ironi var orada. İronik konuşmak ile zeka arasında ilişki yok.

Ayrıca insan kendisini dahi görebilir. Sen de görebilirsin. Ben üzülmem ya da bozulmam buna. Gülmem de... Bu kadar rahatsız olma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 25 Ocak 2018; 3:31:20 >

• Elon musk gelmiş geçmiş en dahi adam. Fakat bizim dh boy dahileri adamı eleştiriyorlar.

• Forumdaki herkesi dahi.

DaHi..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • adam dahi veya pazarlamacı. ne fark eder. sonuçta pazarlamacı bile olsa, pazarlama dehası. Bizden de böyle adamlar çıksa keşke.

bu arada bir deyim var. elon skyle gerdeğe girmeyin. :) uydu sanki :) ban yemeyelimde.

• Metorpa kullanıcısına yanıt
    Yuh artık. Kickstarter'la şunu kıyaslamak için kafayı yemiş olmak lazım. Kickstarter'dakinin aksine bu adamlar epey büyük miktarda parayı aldılar üstüne ayda 10000 tane üretim yaparak sırayla arabanızı vereceğiz dediler sonra çıkıp ilk ayda 260 tanecik üretebildik pardon dediler geçtiler. Şu an 1000 tane olduğunu söylüyorlar ama yarım milyon siparişi düşünürsek artık arabasını bekleyenler sonraki versiyonun hayalini kurmaya başlayabilir. LeEco diye bir firma vardı bilir misin bilmem adamlar fıstık gibi telefonlar yaparken birden yok Amerika'ya açılalım yok araba yapalım derken battılar. Teslanın (daha çok Balon Musk'ın) tek farkı cebinde çok parası olması. Adamın ne üretim yapacak fabrikası var ne teknolojisi var sırf teknolojiyi elde edebilmek için diğer araba üreticilerinin kaç kat fazlasını arge'ye akıtıyor ama size kalsa bir halttan anlamayıp sadece yöneticilik yapan Balon Musk araba yapıyor uzay gemisi yapıyor. Bu adamın bir halt yaptığı yok tamamen şov peşinde. Kendisiyle alakası olmayan HyperLoop bile bu adamın şovmenliği sağolsun Elon Musk HyperLoop'u yaptı diye servis ediliyor. Tesla SpaceX her neyse bunların yönetici pozisyonundan bu adam gittiği takdirde bu firmalar kat kat daha başarılı olur. Boş vaadlerle de insanı kandırmamış olurlar hem. (bkz. Tesla Roadster yaptık ama diğer markaların konsept diye yaptığı 1-2 arabayı biz gerçekten yapmış gibi sunduk. İşler yolunda giderse 2020-2021 gibi üretmeyi becerebiliriz o zamana diğer firmalar elektrikli araç yapmamış olursa bizden alırsınız) Fabrikası olmayıp 3-5 tane araba üreterek bu kadar fanboy toplayan firmayı ve başındaki palyaçoyu savunurken size bol şans

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

İroni yapmış muhtemelen.

vizyonsuz olmak böyle birşey işte
  • Vizyonsuz olan keşke ben olsam ama sizin çakma Tony Stark maalesef vizyonun v si olmayan. Neyse çok değil 3-4 yıl sonra zaten bunlar hala 300-400 tane araba üretmeye çalışıp milleti yıllarca bekletirken diğer firmalar bu işe girip çatır çatır satınca anlarsınız kimin vizyonsuz olduğunu

• elon musk elektrikli araba teknolojisini, yapay zeka teknolojisini ve hyperloop teknolojisine ait patentleri açık kaynak olarak paylaştı.
    bana bir tane zengin patron söyleyin şirketinin patentlerini açık kaynak olarak paylaşsın.

amerikan devleti tabi ki destekler. patentlerini paylaşarak diğer amerikan şirketlerinin önünü açıyor. bunun karşılığında da destek alıyor.

hele ki bu adamın başarını tartışmak çok saçmadır. yaptığı araba kendisinden 5 kat pahalı spor otomobillerden daha iyi hızlanıyor.
    50 yıllık otomobil firmalarının yapamadığı otopilot teknolojisinden öncü gidiyor.

tekrar kullanılabilen roketler ile sektöründe öncülük ediyor ihale üstüne ihale alıyor.

hele ki sadece patronluk yapıyor demek cahilliktir. adam ilk programını 12 yaşında yazmış.
    emin olun ki otomotiv sektöründeki tüm patronlardan daha fazlasını biliyordur.

• quote:

Orijinalden alıntı: orcnd

elon musk elektrikli araba teknolojisini, yapay zeka teknolojisini ve hyperloop teknolojisine ait patentleri açık kaynak olarak paylaştı.
    bana bir tane zengin patron söyleyin şirketinin patentlerini açık kaynak olarak paylaşsın.

amerikan devleti tabi ki destekler. patentlerini paylaşarak diğer amerikan şirketlerinin önünü açıyor. bunun karşılığında da destek alıyor.

hele ki bu adamın başarını tartışmak çok saçmadır. yaptığı araba kendisinden 5 kat pahalı spor otomobillerden daha iyi hızlanıyor.
    50 yıllık otomobil firmalarının yapamadığı otopilot teknolojisinden öncü gidiyor.

tekrar kullanılabilen roketler ile sektöründe öncülük ediyor ihale üstüne ihale alıyor.

hele ki sadece patronluk yapıyor demek cahilliktir. adam ilk programını 12 yaşında yazmış.
    emin olun ki otomotiv sektöründeki tüm patronlardan daha fazlasını biliyordur.

Elektrikli araba teknolojisinde kendilerinin getirdiği bir şey yok çünkü. Paylaştıkları şeyler zaten açık kaynaktı. Kendilerine ait patentlerde kayda değer birşey yok. Hyperloop'da keza öyle.

Yapay zeka teknolojisini paylaşan ve paylaşmaya karar veren şirketler : Google, IBM, Lenovo, Toshiba, Tencent, Siemens, Nvidia, Amazon vs vs. Daha geçen gün bu saydığım şirketlerden iki tanesini dh haber yaptı.

Adamın başarısını kimse tartışmıyor. Başarmadıklarını ve yalanlarını tartışıyor.

Dünyada bütün elektrikli otomobiller daha çabuk hızlanıyor. Tesla otomobillerdeki elektrik motorları ise alalnında ilk 10 da bile değil. Özellikle verimlilik konusunda.

1905 yılında amerika'da 1400 küsür elektrikli otomobil vardı. Fosil yakıtlı otomobillerden daha popülerdiler. Elekrikli otomobiller bir yenilik değil bir tercih meselesi. I. ve II. dünya savaşları elektrikli otomobillerin sonu oldu. Fosil yakıtlı otomobiller tercih edildi.

Otopilot teknolojisini daha tesla yapmamışken mercedes yaptı, araçlarına sundu. Mercedes 2003 yılından beri autopilot teknolojişsi sunuyor. Sadece tesla gibi milleti autopilot diye kandırmıyor. Sürücüye yardımcı teknolojiler diyor.

Çünkü henüz tam olarak autopilot yani 5. derece (6 derece ekleniyormuş) yok.

Tesla firmasının şu anda ileride olduğu nokta "malzeme mühendisliği". Çünkü diğer teknolojilerinde bahsedildiği gibi bir innovasyon yok. Malzeme mühendisliği konusunda da inanılmaz eleştiriliyor.Çünkü araba kaportaları ve işçiliği kaliteden yoksun.

Ayrıca Zuckerberg ile yaptıkları tartışmada Zuckerberg haklıydı. Fakat bizim millet orada skynet tartışılıyor sandı. Klasik popüler kültür. Oysa orada tartışılan nokta yapay zekanın devlet kontrolünde olması, müsade edilmesi.

Biz yapay zeka teknolojisinin amerikan devleti kontrolünde olmasını istemiyoruz. Zuckerberg gibi düşünüyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 25 Ocak 2018; 12:44:32 >

• eulogy kullanıcısına yanıt
    Forumda çok ironik yazılar yazmayın bazen üst düzeyde ki ironik yazılar çok anlaşılmıyor, çünkü yazıda vurguyu gösteremiyoruz.
    Eğer elon musk ı eleştiriyorsanız ben de aynı fikirdeyim. Söyledikleriniz elon musk dahi diyenlere ise zaten mesajım onlaraydı.
    Kime elon musk a verilen imkanlar verilse aynı şeyleri o da yapardı %80 diyelim. Hatta belki daha orijinal fikirleri olup da destek yok diye kendi dünyasında öylece yaşayan insanlar var diye düşünüyorum.
    Bi nicola tesla faraday maria currie pascal aklıma gelmeyen bilim insanları gibi bir şey keşfetmedikten sonra benim gözümde normal insanlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaazto28 -- 25 Ocak 2018; 12:59:19 >
  • balon musk önce parası ödenen arabaları millete teslim etsin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.