Şimdi Ara

Tesla’nın “milyon millik pilleri”, elektrikli otomobilleri benzinli araç fiyatlarına çekebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Tesla’nın bir süredir üzerinde çalıştığı ve Mayıs ayı sonlarına doğru düzenlenecek Pil Günü adı verilen etkinlikte duyuracağı yeni pil teknolojisi, elektrikli otomobil sektöründe çığır açmaya hazırlanıyor. Şirketin “milyon millik pil” adını verdiği teknoloji ile üretilecek düşük maliyetli ve uzun ömürlü pillerin elektrikli otomobil fiyatlarını, benzinli rakipleriyle aynı hatta daha da düşük oranlara çekebileceği belirtiliyor.

Ayrıca Bkz.Yeni araçlarda zorunlu olacak güvenlik sistemleri belirlendi

Tesla, Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL) isimli Çin merkezli şirket ve Kanada Dalhouise Üniversitesi’nde görev yapan Jeff Dahl ile ekibi tarafından geliştirilen teknoloji, kobalt oranı düşük ya da sıfır kobalt kullanılan lityum-iyon pillere dayanıyor. Jeff Dahl’ın elektrikli araç ve enerji depolama alanlarında kullanılan lityum-iyon pil teknolojisine yön veren isim olarak bilindiğini hatırlatalım.

Pillerde kullanılan kimyasal katkı malzemeleri ve kaplamaların piller üzerindeki iç stresi azalttığı ve böylece daha fazla ve uzun süreli enerji depolayan ürünler ortaya çıkacağı ifade ediliyor. Adeta dokuz canlı olan piller, elektrikli otomobillerdeki ömrü tamamlanınca enerji nakil hatlarında kullanılmaya devam edilebilecek.

Tesla’nın üretim maliyetlerini düşürmek için ortaya attığı fikir ise terafactory adlı fabrikalar. Şirketin Nevada'da bulunan gigafactory’sinden 30 kat kadar daha büyük olacak bu fabrikalarda büyük ölçüde otomasyona dayanan ve yüksek hızda üretim yapılması planlanıyor.

İlk olarak Çin pazarında göreceğiz

Milyon millik pillerin ilk etapta Tesla Model 3 araçlarda kullanılması bekleniyor. Uzmanlar, pillerin bu yılın sonlarına ya da 2021’in ilk aylarında öncelikle Çin’de kullanıma sokulacağını söylerken söz konusu teknolojinin takip eden süreçte diğer Tesla araçlar ile Kuzey Amerika pazarında görüleceğini belirtmiş.

Kilowatt saat başına 100 dolar bandındaki fiyatıyla elektrikli araçları daha ulaşılabilir hale getirmesi beklenen piller, bakalım söylendiği gibi etkili olabilecek mi?

Kaynak:https://www.digitaltrends.com/news/teslas-million-mile-battery-could-finally-make-electric-cars-affordable/
    Kaynak:https://www.reuters.com/article/us-autos-tesla-batteries-exclusive/exclusive-teslas-secret-batteries-aim-to-rework-the-math-for-electric-cars-and-the-grid-idUSKBN22Q1WC

• Amerika ve Avrupa’da yaşayan gurbetçi kardeşlerimiz için harika haber. Böylelikle hem çok ucuza araç alıp hemde yakıt maliyetlerini aşağı çekmiş olurlar. Gerçekten çok güzel gelişme onlar adına sevindim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fhrstw -- 15 Mayıs 2020; 16:31:21 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Pili ilk çin deki araçlarında çıkartıp çinli rakiplerinin nefesini kesecek heralde...

• Gerçekten bahsedildiği kadar iyi olabilir ama türkiyede 100 sene sonra belki faydalanabiliriz

• Yurt dışında yaşayan insanlar için sevindirici bir gelişme biz tabiki bundan nasibimizi alamıyacağız 10 liralık pil bizde 100 lira olacağı için hiç bir şey hissetmicez youtube dan teknolojik gelişmeleri izlemeye devam daha ötesini yapamıyoruz kullanamıyoruz sağlık olsun

• Anlaşılan İron man daki Tony Stark gerçekte Elon Musk olacak

• Pil, 27 Mayıs'ta tanıtılacak diye biliyorum.

Öte yandan; Türkiye'de mesela Model S P100D'nin yıllık MTV tutarı 11.481 TL'den başlar. Hayırlısı olsun...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aylık pil ile alakalı yeni gelişme haberini okudunuz gelecek ay görüşmek üzere
  • İnşallah Almanya pazarına da geç kalınmadan kullanıma sokulur, Alamancı akrabalarımız buraya geldiğinde bizlerde tadarız onlar sayesinde.

• Keşke elektrikli ve hibrit motorlu otomobillere teşvik gelse. Artık son teknoloji ürünü olan bu motorların ülkemizde yaygınlaşması güzel olurdu.

• Koyarız vergiyi açarız farkı sorun değil pil farkı vergisi koy gitsin vatandaşa

• fhrstw kullanıcısına yanıt
    helal adanalı celal bide yurdunda yaşayan insanlar için sevinebilseniz , ağız dolusu hakaret etmesiniz inanacağız..

• Elektrik faturalarına vergi düzenlemesi :D

• Herhangi bir mühendis yada iş sahibi için güzel haber, eğer başka bir ülkede yaşasaydınız

• Bizimkiler daha kimlik sorununu çözemedi 600 yıldır. Elektrikli piller bizim neyimize
  • Dün gece uyku tutmadı, bugün düşündüm durdum neden diye

Şimdi anlıyorum ki ne zamandır Tesla haberi okumuyormuşum, bugün rahat bir uyku çekerim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bizimkiler familyasın da sen ve sülalende bulunuyor deilmi ?

• mokoko_TR kullanıcısına yanıt
    hiç sağa sola sapma bizimkiler 83 milyon demek. 82milyon999bin999 deseydim ben hariç olurdu. 83 milyon düz rakam, bunun içinde sen de bende varız. Ama sen daha aşağılardasın sülale mülale laflarını ağzına tıkmak lazım bu şekilde.
  • Pil günü ne😃 kadınların altın günü gibi

• mokoko_TR kullanıcısına yanıt
    " 18. yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp Paşa’nın gazelinde yer alan bu mısra-i berceste, Mısır Beylerbeyliği sırasındaki tecrübelerini yansıtır.

“Meyan-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun

Şecaat arzederken merd-i kıptî sirkatin söyler”

Günümüz Türkçesiyle karşılığı bu dizelerin şu şekilde:

Mayası bozuk olanlar, söz esnasında farkında olmadan kabahatlarini îma ederler. Nitekim Kıptî beyi de, kahramanlığını anlatmak için hırsızlıklarını örnek verir. " sanılmış ki doğru olmasa gerek.

Arkadaş demek istiyor ki , yerli otomobilimiz ile övünüyorum.Keşke bizde pil teknolojisini geliştirsek de yerli otomuza adapte etsek daha -rekabetçi olsak..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.