Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Tesla

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
41
Cevap
0
Favori
1.623
Tıklama
Giriş
Mesaj
 • Onbaşı
  25 Mesaj
  Teşekkürler
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1158 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: untayk

  böyle bir olayı duymamıştım.... Sizin bu konuda bilginiz ya da buraya taşıyabileceğiniz şekilde bir doküman veya bir link varsa rica edebilirmiyiz...


  Bir gün Tesla'yı yanına çağırdı ve sistemdeki sorunları çözerse kendisine büyük bir maddi ödül vereceğini söyledi. Tesla, Edison'u, o günün parası ile 100,000, bugünün parasıyla milyonlarca Dolarlık bir masraftan kurtararak sistemdeki aksaklıkları giderdi. Ama Edison vaadettiği ödülü vermedi. Tesla, bu durum üzerine Edison'un laboratuarındaki görevinden istifa etti. Edison, sözünden dönmekle kalmadı bir de Tesla'nın bundan sonraki bilimsel kariyerini kötülemeye, onu aşağılamaya başladı. Bugün Tesla'nın bu kadar az bilinen bir isim olmasının altında Edison'un bu çabalarının büyük payı vardır.
  |
  |
  _____________________________
  herkese çalışmalarında BAŞARILAR,
  KOLAY GELSİN : )
 • Binbaşı
  1158 Mesaj
  tesla'nın asıl büyüklüğü insanlığa ücretsiz elektrik sağlama fikriydi...
  tabii zamanın kapitalistleri küplere bindi..satmak varken..
  abd'nin bütün büyük zenginlerinin ona karşı cephe almasının asıl nedeni buydu..
  paradan anlamazdı..
  son günlerinde ekmek alacak kadar bile parası yokken,
  zamanında buluşları ile zenginleştirdiği kişilerin yardım önerilerini reddetti.
  edison sistemin dahada bir onayladığı "uyumlu"bir modeldi...

  ABD medyası her ne hikmettense;
  asıl dahi olan teslayı silmeye çalışırken:edisonu yüceltmeye çalıştı...
  |
  |
  _____________________________
  herkese çalışmalarında BAŞARILAR,
  KOLAY GELSİN : )
 • Teğmen
  232 Mesaj
  evet, malesef öyle oldu arkadaşım ve öyle olur yine..
  |
  |
  _____________________________
  P4 3.0E @ 3.4 - 9800Pro@XT - 512mb ram - Sata 80Gb
 • Yarbay
  4265 Mesaj
  Size de teşekkür ederiz nietzche .
  Tarih boyunca insanlığın faydasına çalışan herkes bu durumu maalesef yaşamak zorunda kalmıştır. Bu mitolojideki PROMETE zamanından beri böylece sürüp gider... Maalesef Her promete takipçisi , bir Herkül bulamıyor... Tesla da bu büyük insanlardan biri... Gelecekte işi yapanların üvey evlat muamelesi görmediği bir dünya diliyorum ( çok zor olmasına rağmen ) ... Saygılar...
  |
  |
  _____________________________
  amatör
 • Teğmen
  212 Mesaj
  Bu sitede Tesla ve bobiniyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.
  http://www.antrak.org.tr/gazete/062004/yazi02.html
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2945 Mesaj
  arkadaşlar hiç bu bobinleri yapmayı denediniz mi
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  212 Mesaj
  Okulda arkadaşlar yaptılar. Çalışıyor.
  http://www.aaroncake.net/circuits/hvgen.htm Burada devresini bulabilirsin.
  http://www.qsl.net/ke5fx/tesla.html burada da bir tesla bobinin yapımı ve çalışmasıyla ilgili resimle var.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnderMind -- 14 Ocak 2005, 12:46:55 >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1259 Mesaj
  Selam arkadaşlar üstad Tesla yı ben 10 sene kadar önce duymuştum son iki yüzyılın degil insanlık tarihinin içinde ilk 3 e girer ama bedava diyince adamcagız emperyalizm ve kapitalizm in kurbanı olmuş vede yazık olmuş.Adam harcamak Amerikada ve onun uydusu ve işbirlikçisi olan güzelim vatanımda ve tüm emperyalist ve kapitalist ülkelerde çok kolaydır iştte bu yüzdendirki şair demişki bir mısrasında EMPERYALİZMİN ZULMÜNÜ VE İŞBİRLİKÇİ KÖLESİNİ
  KOVACAĞIZ TÜRKİSTANDAN KIRACAGIZ ELLERİNİ
  ............. DİYE GİDER
  |
  |
 • Yüzbaşı
  497 Mesaj
  ulen serefsiz tesla senin yuzunden simdi ben surunuyom lan
  |
  |
  _____________________________
  <-<-<-Mclaren Mercedes Team->->->

  say yes
  at least...
 • Yarbay
  7804 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: 5kaza

  ulen serefsiz tesla senin yuzunden simdi ben surunuyom lan  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3843 Mesaj
  1930'lu yıllarda Amerikan hükümeti bilim adamlarından gemilerin radarlarda görünmemesini sağlayacak bir yöntem geliştirmelerini ister. Başkanlığını Nikola Tesla'nın yaptığı bir grup bilim adamı bu isteği gerçekleştirmek üzere işe koyulurlar…

  Yaklaşık 10 yıllık bir çalışmanın sonunda proje deneme aşamasına gelir. Deneyde Amerikan donanmasında görevli küçük bir destroyer olan Eldridge adlı gemi kullanılacaktır…

  Gemi, jeneratörler, vericiler, güç yükselticiler, modülasyon devreleri ve elektromanyetik alan oluşturmaya yarayacak araç gereci içeren tonlarca ekipmanla donanır…

  22 Temmuz 1943'te saatler 09:00'ı gösterirken elektromanyetik alan jeneratörleri çalıştırılır. Eldridge'in etrafını önce yeşil bir duman kaplar. Gemiyi bu dumanın ardında görmek imkânsızlaşır. Alıcılar geminin kuvvetli bir elektormanyetik alanla çevrelendiğini göstermektedir. Duman çekildiğinde ise deneyin istenenden daha başarılı olduğu anlaşılır. Çünkü Eldridge sadece radarlardan değil, mürettebatıyla beraber "gözden de" kaybolmuştur!  Amerikan hükümeti ve deniz kuvvetleri elbette ki böyle bir deneyin ya da projenin varlığını asla kabul etmiyor. Tüm bunların asılsız, hayal ürünü iddialar olduğunu savunuyor. Ancak diğer taraftan da görgü tanıklarının ifadeleri var. Zaten deney hakkında bilinenlerin çoğu da bu tanıkların ifadelerinden sağlanmış.

  Şimdi başa dönelim ve hikayemizin ayrıntılarına bakalım. 1933 yılında Roosevelt ABD'nin başkanı oldu ve hemen ardından eski dostu ve dünyanın sayılı bilim adamlarından Nikola Tesla'yı Washington'a davet ederek ondan devlet adına bazı projeleri yürütüp yürütemeyeceğini sordu.

  Yanıt olumluydu. Başkan ona Gökkuşağı Projesi şeklinde bilinen projeden söz etti. Tesla bu proje üzerinde çalışmaya başladı. 1936'ya gelindiğinde Tesla önemli gelişmeler kaydetmiş hatta insansız bir gemiyi gözden kaybedip sonra da geri getirmeyi başarmıştı.

  Ancak yetkililerin deneyin insanlı olarak yapılmasında ısrar etmeleri ve Tesla'nın da insanlara zarar gelmeden bu deneyin yapılmasının olanaksız olduğu noktasında başlayan görüş ayrılıkları sonunda Tesla'nın son aşamada projeden ayrılmasıyla sonuçlandı. Bundan sonra projenin idaresini Dr. John von Neumann devraldı.

  Donanma, özellikle Almanlara karşı bir an önce ezici üstünlük sağlamak kaygısını taşıyordu. Bu üstünlüğü sağlamanın ise görünmezlikten geçtiği düşünülüyordu. Arzu edilen gemilerin "radarlara" görünmemesini sağlamaktı. Fakat sonuç beklenenden çok farklı oldu.

  Amerikan hükumeti için çalışan bilim adamları arasında dünyanın en büyük dahilerinden biri olarak gösterilen ve Nazi Almanyasından kaçıp ABD'ye sığınan Albert Einstein da vardı.

  Philadelphia Deneyi'nde en büyük katkılardan birinin Einstein tarafından sağlandığı düşünülmekte. Özellik Einstein'ın "Birleşik Alan Teorisi"nin deneyi başarıya ulaştıran faktör olduğu sanılıyor.

  Einstein bu teorisini 1925-27 tarihleri arasında Prusya'da yayımlanan bir bilim dergisine göndermiş ancak tamamlayamadığını düşünerek geri çekmiş. Einstein'ın ileriki yıllarda teorisini tamamladığı, ancak bunun savaş sırası ve sonrası hükümetlerce gizlenmiş olabileceği tahmin ediliyor. Biz şimdi gelelim ilk deneyin ayrıntılarına.

  Haziran 1943'te deney için seçilen USS Eldridge'e elektormanyetik alan oluşturucu donanım yüklendi ve gemi Philadelphia Deniz Üssü açıklarında deneye tabi tutuldu. Deney sırasında yeni mürettebat da gemide bulunuyordu.

  Deneye ticari bir gemi olan Andrew Furuseth'in mürettebatı da tanıklık etti. Andrew Furuseth'in özel bir yeri var, çünkü deney hakkında bugün bilinenlerin çoğunu bu gemide görev yapmış olan Carlos Allende'nin anlattıklarından biliyoruz.

  (Allende, 50'li yıllarda UFO araştırmacısı Morris Jessup'a yazdığı mektuplarda yaşadıklarını anlatmasaydı belki de bu olaydan hiç haberimiz olmayacaktı. Ve küçük bir not daha: Jessup 1959'da intihar etti. Ne ilginç değil mi?)

  22 Temmuz 1943'te şalterler kaldırıldı. Geminin gözden kayboluşuna kadar olanları biliyorsunuz. Ondan sonra olanlar da oldukça ilginç.

  15 dakika sonra şalterlerin indirilmesi emredildi. Yeşil duman yeniden belirdi ve duman çekilirken Eldridge yavaş yavaş yeniden materyalize oldu. Ancak bir şeylerin ters gittiği hemen anlaşılmıştı. Gemiye iletilen telsiz mesajlarına yanıt gelmiyordu.

  Gemiye çıkıldığında mürettebatın hiç de iyi durumda olmadığı görüldü. Bir bölüm mürettebat yaşadıkları korku dolu dakikalarda gemiden aşağı atladı (Gemiden o anda atlayanların hiç birinin cesedi bulunamadı). Sağ kalanların çoğu akıllarını kaçırmıştı.

  5 asker geminin metal gövdesi ile kaynaşmıştı! İkisinin elleri çelik gövdenin içine geçmişti. Ellerini keserek adamları kurtardılar ve yerine protez eller taktılar.
  Normal durumda olan mürettebatın ileriki zamanda olağan üstü şeylerle karşılaştıkları rapor edilmiştir.

  Bulundukları yerde birden yokolup başka bir yerde görünebiliyorlardı.
  Duvarların içinden geçebiliyorlardı.
  Bir çoğu bu duvarların arasına sıkışarak can verdi.
  Birden bire taş kesilip bir başkası onlara dokunana kadar öyle kalanlar vardı (Boyutlar arasında sıkışıyorlardı).
  Bunun yanında doğa üstü güçlere sahip olanlarda vardı.
  Sağ kalan adamlar asla tam anlamıyla düzelemediler. Akıl sağlıklarını kaybettikleri gerekçesiyle de ordudan uzaklaştırıldılar.

  Donanma bu personeli topyekun emekliye sevk ederek gemiye yeni personel atadı. Bilim adamlarına da sadece radar görünmezliği istediklerini, optik görünmezliğe gerek olmadığını bildirdi.

  28 Ekim 1943'te ise Eldridge üzerinde ikinci deney gerçekleştirildi. Saatler 17:15'i gösterirken elektromanyetik jeneratörler yeniden çalıştırıldı. Gemi bir kez daha hemen hemen tamamen görünmez oldu. Sadece gövdesinin ana hatları seçilebiliyordu.

  Bir kaç saniye süresince işler yolunda gider gibiydi ki ansızın gözleri kör edebilecek kadar güçlü mavi bir ışık patlaması meydana geldi ve gemi gözlerden tümüyle kayboldu.

  Şimdi duyduklarınıza inanmayacaksınız belki ama Eldridge, bir kaç saniye sonra, 600 kilometre ötede, Norfolk açıklarında yeniden maddeleşti.

  Norfolk'ta bir kaç dakika boyunca görülür durumda kaldıktan sonra tekrar görünmez oldu ve saniyeler içinde Philadelphia Deniz Üssü açıklarında yeniden belirdi.

  Elektronik kamuflajı gerçekleştirmeye çalışan bilim adamları koca bir gemiyi, mürettebatı ile birlikte ışınlamış ve sonra da geri getirmişlerdi. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi ABD hükümeti asla böyle bir deneyin yapıldığını ya da projenin yürütüldüğünü kabul etmedi.

  Donanmaya göre Eldridge, sözü edilen tarihlerde Philadelphia'da bile değildi. Deneyin yapıldığı günlere yakın bir tarihte, yine enteresan bir yerde, Bermuda Şeytan Üçgeni'nde eğitim amaçlı olarak bulunduğu açıklandı. Eldridge daha sonra Yunanistan'a satıldı ve 90'lı yıllara kadar da 'Leon' adıyla hizmette kaldı.


  gerçekten çok ilginç. konuyla ilgili bir fikri olan varmı?
  |
  |
  _____________________________
  Nous faisons confiance dans Dieu
  electronics engineer
  https://donanimveyazilim.wordpress.com
 • Teğmen
  232 Mesaj
  Cidden çok ilginç. Aynı zamanda tarihin iki dahisini(einstein ve tesla) buluşturması da çok ilginç. Ama bence başarılı olmadı veya bir sonuç çıksa da kontrol edilemediği için kenara koyuldu. Eğer tam başarı olsaydı, dünya böyle kalmazdı.
  |
  |
  _____________________________
  P4 3.0E @ 3.4 - 9800Pro@XT - 512mb ram - Sata 80Gb
 • Yarbay
  3843 Mesaj
  katılıyorum. bana öyle geliyorki bu hikaye bir amerikan senaryosundan başka bir şey değil. bu kadar ciddi sonuclar verebilecek bir projenin bu ana kadar bir daha denenmemesi çok ilginç doğrusu buda sanırım hikayenin asılsız olduğunu kanıtlar.
  |
  |
  _____________________________
  Nous faisons confiance dans Dieu
  electronics engineer
  https://donanimveyazilim.wordpress.com
 • Er
  2 Mesaj
  Merhaba
  uzun çok süredir sadece okuyucu olarak büyük bir zevkle vede hayranlıkla takip ettiğim sayfalarınıza bir kezde olsun bende bir şeyler yazma gereği duydum sürcülisan edersem af ola.....
  Diğer sayfalarda bu konunun uzantısı ve yine altında Tesla'nın imzası olan H.A.A.R.P ın farklı boyutlara taşındığını görünce biraz üzüldüm. Gerçekten ülkemiz üzerinde oynanan bir çok oyunu ve provekasyonları kaygı ile izliyoruz,ancak bu tür konuları birilerinin ekmeğine yağ sürmedende incelenmesinin mümkün olduğuna inanıyorum.
  Bu foruma beni bağlayan bir reklamdan yola çıkarak bilgi ve deneyimlerini paylaşarak belkide bir çok kişinin hiç sahip olamayacağı çok değerli bilgiye azimle ve inatla nasıl sahip olup neleri başardıklarınızı görmek oldu.
  Sizlerin içinde pazılın parçaları gibi birleştirilmeyi bekleyen çok değerli bilgileri ,araştırmacı ruhu ve herşeyden önemlisi çok değerli beyinleri görüyorum.
  Gelin bu konuyuda aynı bilimsel yaklaşımla (rastlayacağınız dini boyutlarına fazla kapılmadan) branjlarınızın katkılarıyla enine boyuna inceleyin. Hakikaten çok ciddi incelenmesinde yarar olan ancak belirli bir yerden sonra güvenilir samimi arkadaşlar arasında sürdürülebilecek ilginç bi okadarda zevkli bir konu.
  Lütfen cevap yazmadan biraz olsun düşünün.
  Tüm forumda hizmeti geçenlere sonsuz teşekkürlerimi iletmeden geçemiyeceğim.
  Saygılarımla
  |
  |
  _____________________________
  Bakmakla görmek arasında kocaman bir duvar vardır.O zaman acele merdiven bulun
 • Yüzbaşı
  269 Mesaj
  TESLA ÇOK ÖNEMLİ BİR BİLİM ADAMI AMA KENDİNİ ANLATAMADIĞI VE ÇABUK PES ETTİĞİ İÇİN KENDİ KENDİNİ
  SİLDİ.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  327 Mesaj
  Teslaya "Alternatif Akımı" borçluyuz arkadaşlar.
  Bu dahi kişi olmasaydı Edison doğru akımla New York'un tüm ışıklandırma işini halledemeyecekti. Kim bilir belki daha uzun süre elektirik aydınlığını bekleyip duracaktık...
  Transformatörleri bulması basit görünsede de elektrik iletimi konusunda çığır açmıştır...
  Ama bunu kaçımız biliyor ki?
  Antrak Gazetesindeki yazımda da belirttiğim gibi dahi olmasına rağmen, ticaret konusunda pek becerikli değildir.
  Tarihin pek de doğru tanıtamadığı ilginç bir mucit. Onun hayatını inceleyince Edison hakkındaki olumlu fikirlerimin büyük bölümü azalmıştı....
  Sevgiler...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burcak -- 25 Şubat 2005, 22:46:18 >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1586 Mesaj
  Tesla sanayideki 3 fazli motorlari da buldu. O gercek bir bilim adami ve uygulayiciymis gercekten kitaplarda sonuk kalmasi cok ilginc.
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  65 Mesaj
  tşk.
  |
  |
  _____________________________

  .....
  Ve sonunda uyamazsın kurallarına!

  mkrcsat
 • Er
  6 Mesaj
  Tesla benim de yıllardır en sevdiğim bilim adamı. Cumhuriyet'in bilim teknik ekinde okumuştum hayat hikayesini.

  Bence yaptığı en önemli deneylerden ikisi:
  100 metre uzaklıktaki bir ampülü, enerjiyi havadan yollayarak yakmıştı. (Bugün aynı şey Alaska'da NASA tarafından çok büyük ölçekte yapılıyor 1km-1000Watt) yarattığı 40 metrelik şimşeği de hürriyet'teki haberde yazıyor.

  halkın tepkisi: tesla'nın deneyleri çok elektrik çekiyor, trafoları patlatıyordu.halk da bundan rahatsızlık duyup
  tesla'nın çalışmalarının aksamasına sebep olmuştu.

  Dünya'nın öz titreşim frekansını hesaplamış, bu frekansı "buharlı" makine ile tutturup rezonansı yakalayıp bulunduğu yerleşim alanında hissedilen bir deprem yapmıştı.

  halkın tepkisi:Bu adam evimizi başımıza yıkacak.

  Amerika bi bağrına basamadı bu adamı. Basamazdı da tabi çünkü Amerikan hayat tarzına aykırı birisiydi. Kendini öne çıkarmalı, parayı ön plana almalıydı.

  Edison'un elindeki en önemli koz da dalgalı akımın insanları hemen öldürebileceği idi. İnsanlara elektrikli sandalyede cızırdatılan şeyler seyrettirip korkuttular.Gerçekten de AA'nın yeni yeni kullanıldığı yıllarda, yalıtım iyi olmadığı için yağmurlu günlerde atları yoldan sızan elektrik çarpar olmuş :))

  Tesla'nın aldığı patentlerin listesine bakarsanız ölümüne yakın zamanlarda keskin bir düşüş görürsünüz. Sebebi de patentlerin çok pahalıya mal olması ve ekonomik durumunun kötüye gitmesidir. Tesla o sıkıntılı zamanlarında şu sözü söylemişti "Şu an elimizdeki teknoloji ile Dünya'yı ortadan ikiye yarabilirim." Deprem yaratırken kullandığı prensiple bu mümkün olabilirdi. Yerinde başkası olsa ne yapardı acaba :)))))

  Şimdi bu adamı bizim bölümde (elektrik-elektronik) okuyanların %80'i eminim tanımıyor ayrıca bölümde dikili 5-6 büst arasında Tesla'yı hatırlamıyorum. Neyse ki Tesla diye bir birim var manyetik konusunda.

  Gerçekten de elektrik mühendisliğinin %90'ı bu adamın kurduğu temeller üstünde ilerliyor. İleri görüşlülüğü, insancıllığı, çıkar gütmeyişi ile ben mühendislik konusunda kendime Tesla'dan başka kimi örnek alabilirim ki?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi havaifishek -- 27 Şubat 2005, 1:00:43 >
  |
  |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Mobilya Takımları
son dakika
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.