Şimdi Ara

Ters takılan 18-55 Lens Fotoğrafları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
2
Favori
4.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Son zamanlarda 18-55 kit lensi ters takarak çekilen makro fotoğraflar sarmış bulunmaktayım.
    İnternetten özellikle youtubeden yaptığım araştırmalarla deneye deneye kendim buldum bir şeyler.

Bu konuyu daha önce burad görmüştüm. Ondan sonra merakım başladı. Buray konu açma nedenim budur

Olayın bazı ipuçları var. Bunları buradan teker teker yazacağım inşallah. Blogumda zaten bu konuya değinmek amacı ile materyal ve videolar hazırlıyorum.

İşte örnek fotoğraflarımdan bir kaçı

Yeşil Sinek

Kör Arı

Aklınıza takılan her hangi bir soru olursa nacizane cevaplarım arkadaşlar.

• Eski bir teknik simdilerde bunun yerine filtre takilip cekiliyor
  • Filtre takılıp çekilenler bu kadar net olmuyor bence. Böyle yapınca mikroskop ayarında bir yaklaşma söz konusu
  • 28-80 ters bağlama

• quote:

Orijinalden alıntı: Metabolism

28-80 ters bağlama

Hocam focus stacking uygulayın bunlara. Yoksa tek başına ters baglamak bi işe yaramıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: AllEyesQnMe

quote:

28-80 ters bağlama

Hocam focus stacking uygulayın bunlara. Yoksa tek başına ters baglamak bi işe yaramıyor

Hocam, ters bağlama adaptörü kullanmadım. Elimle tuttum lensi tripotumda yanımda olmadığında stacking yapamadım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Nasıl oluyor bu iş. Açıklayın arkadaşlar bizde bilelim.
  • quote:

quote:

quote:

28-80 ters bağlama

Hocam, ters bağlama adaptörü kullanmadım. Elimle tuttum lensi tripotumda yanımda olmadığında stacking yapamadım

Lensi ters takmadan diyaframı kısarsanız focus stacking e çok gerek kalmıyor. Bilmeyenler için önce lens makineye takılı iken livewiev modunda f11 gibi bir değere alınır, DOF (alan derinliği önizleme) tuşuna basılır, sonra tuş basılı haldeyken lens gövdeden çıkarılır. Kısık diyaframlı lens ters takılır ve çekilir. Ama bu yöntemde makineye az ışık girer ve vizör karanlık olur. Flaşlı çekimler için idealdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

quote:

quote:

quote:

28-80 ters bağlama

Lensi ters takmadan diyaframı kısarsanız focus stacking e çok gerek kalmıyor. Bilmeyenler için önce lens makineye takılı iken livewiev modunda f11 gibi bir değere alınır, DOF (alan derinliği önizleme) tuşuna basılır, sonra tuş basılı haldeyken lens gövdeden çıkarılır. Kısık diyaframlı lens ters takılır ve çekilir. Ama bu yöntemde makineye az ışık girer ve vizör karanlık olur. Flaşlı çekimler için idealdir.

Ters 28 mmde diyafram 3.3 oluyor. Dolayısıyla alan derinliğide az oluyor. Dediğiniz gibi f11 civarına getirmek isi çözer. Ben diyaframı balon yada bantla tutturduğumdan diyaframı ayarlama imkanım yoktu ve bilmiyordum teşekkür ederim hocam :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Rica ederim. Dediğim canonlarda oluyor ama nikonda da vardır bir çaresi.
    @Metabolism
  • Sony NEX F3 Ters bağlı 18-55 kit lensi ile çekildi bu iki fotoğrafta. yaklaşık bi 20-25 fotoğraftan birleştirildiler

sinek by cuneytozbek, on Flickr

böcek by cuneytozbek, on Flickr

• quote:

Orijinalden alıntı: cuneytozbek

Sony NEX F3 Ters bağlı 18-55 kit lensi ile çekildi bu iki fotoğrafta. yaklaşık bi 20-25 fotoğraftan birleştirildiler

sinek by cuneytozbek, on Flickr

böcek by cuneytozbek, on Flickr

hocam bunlar baya iyiymis ya, cok hosuma gitti

• aynen mükemmel denecek seviyede :D sabır işi :D

bu hayvanlar canlıysa nasıl çektiniz hocam 20-25 kare ben onu anlamadım :D
  • malesef canlı değiller. ölü hepsi canlı çekim için yiksek fps li makine lazım. NEX6 jpeg formatında saniyede 10 kare çekiyor diye biliyorum. en ufak bi harekette çöp olur tüm fotoğraflar. biraz sabır işi
  • Ben de başalamayı düşünüyorum ters bağlamayla çekmeye fakat uzatma tüpü kullandım çok ışık istiyor beceremedim galiba.Aynı sorunu yaşar mıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SarpMira

Ben de başalamayı düşünüyorum ters bağlamayla çekmeye fakat uzatma tüpü kullandım çok ışık istiyor beceremedim galiba.Aynı sorunu yaşar mıyım?

Ters bağlama halkası uzatma tüpüne nazaran daha az ışık ister.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SarpMira

Ben de başalamayı düşünüyorum ters bağlamayla çekmeye fakat uzatma tüpü kullandım çok ışık istiyor beceremedim galiba.Aynı sorunu yaşar mıyım?

Ters bağlama halkası uzatma tüpüne nazaran daha az ışık ister.

Teşekkürler sipariş vereyim o zaman :)
  • O böcek fotoğrafları ne kadar mükemmel çekilmiş vay canına
  • merhaba canon eos 1100d ve 18-55 mm makinem var. tezim için 2 cmlik böceklerin fotolarını çekeceğim ama görüntü makineye tam ve bütün olarak girmiyor ne yapmam lazım
  • Bende de canon 1100d var 18-55 i ters bağlayıp çektim.İlk fotoda focus stacking var ama olmasaydı da çok fark yoktu açıkçası.Çünkü netlemeyi yakınlaşıp uzaklaşmayla yaptığım için istediğim yere odaklayamıyorum.Ters bağlayınca ayrı ayrı noktalara nasıl odakyalabiliriz ve böyle mükemmel fotolar elde edebiliriz? Başka bi kenara odaklayınca kadraj değişmek zorunda kalıyo ve saçma sapan birşey çıkıyor ortaya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K4TL14M -- 10 Kasım 2015; 22:04:55 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.