Şimdi Ara

**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU) (124. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.955
Cevap
89
Favori
215.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

pex li almanız lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ^^navi^^ kullanıcısına yanıt

yalan söylemişler dik model yoktur. yanlış montaj olmuş kafa yukarı doğru olmamalı, yere paralel olmalı, bu şekilde yanlış ve/veya erken ölçüm yapar

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

yalan söylemişler dik model yoktur. yanlış montaj olmuş kafa yukarı doğru olmamalı, yere paralel olmalı, bu şekilde yanlış ve/veya erken ölçüm yapar

bağlantı yerlerine bakarak ekstra bir işlem yapmadan yere paralel hale gelebilir mi teşekkur ederim

• Merhaba. Yardımınız gerekli.

4 adet, DANFOSS Köşe Gaz Sensörlü Termostatik Vana - RA 2000

4 adet, 60 cm krom uzatma çubuğu var elimde. Resimleri aşağıda.

https://www.hizliresim.com/Cjix0B

Evimde tüm petekler bağlantısı ALT ALT şeklinde. Resimler aşağıda.

https://www.hizliresim.com/hnvm0L

SORMAK İSTEDİKLERİM;

1-) Peteklerde sıcak su girişi hangi tarafta oluyor var mı sabit bir yönü ? Sabit bir şey yoksa benim peteklerde sıcak su giriş vanası hangisi olduğunu NET OLARAK nasıl bulabilirim ?

2-) (vanaların sıcaklığına bakmaya çalıştım ama pek anlaşılmıyor iki tarafta aynı sıcaklıkta gibi :S ) Tahminime göre benim peteklerdeki sıcak su girişinin olduğu vananın üst taraflarında hava alma tapası var. Yani kör tapa olsaydı onu çıkartıp alta alacaktım. Boruyla uzattığım hattı ve Termostatik vanayıda kör tapanın yerine takacaktım ama tahmin ettiğim taraftaki sıcak su vanalarının hizasında hava alma tapaları var. Bu durumda hava alma tapası ile kör tapayı peteğin sağında soluna karşılıklı yer değiştirmem gerekecek.

Bu iki tapanın ne tarafta takılı olduğu önemli mi ? Değiştirsem sorun çıkar mı ?

3-) Termostatik vanaları takabilirsem eğer, Peteklerin bir kısmı alt alt (uzak noktalar) bir kısmı çapraz bağlantıya geçmiş olacak. Bu durumda kombi normal çalışır mı ?

Yanıtlar işin şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gencprens58 -- 5 Aralık 2020; 1:59:28 >

• gencprens58 G kullanıcısına yanıt

kollektörden dönüş vanalarını kısın

kombiyi çalıştırın 60c hatta 65c olarak

o zaman peteklerin altında hangi vana daha sıcak anlamış olursunuz sıcak olan vana sökülecek krom çubukla takılacak

kombinin normal çalışması petek bağlantılarına bağlı değildir bazı petekleri alt/alt olarak bırakmanız iyi olmuş

• disintegration kullanıcısına yanıt

Çok teşekkür ederim

• @disintegration teşekkürler. Büyük ihtimal sıcak su vanalarının olduğu tarafın üst hizasında peteğin hava alma tapaları var. Ben mecburen bu tapaları diğer tarafa, yani kör tapanın yerine almalıyım ve Kör tapayı da sıcak su vana tarafının altına takmalıyım.

Peki bu tapaların yer değiştirilmesi petekte bir anormalliğe nede olur mu ?

• DANFOSS Yatay Köşe Sıvı Sensörlü TRV ihtiyacı olanlar https://www.trendyol.com/danfoss/yatay-kose-sivi-sensorlu-termostatik-vana-kafa-ve-govde-p-48202082?boutiqueId=544002&merchantId=139508

59.42 TL fiyatı var en uygunu burada bilginize...

bağlantı yerlerine bakarak ekstra bir işlem yapmadan yere paralel hale gelebilir mi teşekkur ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: ^^navi^^

ekstra bir işlem derken köşeli pex bağlantı rakoru kullanarak yine yerden ama paralel hale getirilir bu şekilde kullanmayın erken kapama yapar yanlış eksik ölçüm yapar

• quote:

ekstra bir işlem derken köşeli pex bağlantı rakoru kullanarak yine yerden ama paralel hale getirilir bu şekilde kullanmayın erken kapama yapar yanlış eksik ölçüm yapar

Alıntıları Göster

ustam merhaba, bi konuda fikrin lazım kimse mantıklı bişey söyleyemedi en son sana geldim gene,

ev yeni merkezi doğalgazlı ısınma var,

kalde petekler, agt galiba termostatik vanalar,

vanaları 5 e aldığımda petek anca kendini ısıtıyor hatta soğuyor

vanayı 4e aldığımda petek buz hiç çalışmıyor, ha ev soğuk mu ev soğumuyor, hatta yerden peteklere gelen borular sıcacık

vanayı 4-5 ya da 5- * arasında tısss diye ses çıkan bi yere getirirsem ateş gibi yanıyor el değmiyor

ağa bu nedir ben işin içinde çıkamadım, havalarını da aldım nafile, evdeki tüm peteklerde aynı durum var

vanaları mı değişmek lazım,

vananın alttaki kurbacıkla dönen vana kısmıda suyu mu açmadı ya da az açtı su mu gelmiyor

neden tıss sesi gelince cayır cayır yanıyor

• darkshine666 D kullanıcısına yanıt

merhaba

termometre ile odaların derecelerini ölçtün mü 5numara 28 29c yapar odalar bu kadar sıcak mı

değilse termo vanalarda sorun var

• quote:

merhaba

termometre ile odaların derecelerini ölçtün mü 5numara 28 29c yapar odalar bu kadar sıcak mı

değilse termo vanalarda sorun var

evet ev sıcak 4 e aldığımda çalışmıyor oda 26 27 derece gösteriyor, bu yüzden petek devreye girmiyor galiba,

peki bu tıss sesinde şiddetli ısı verme konusunda ne dersin usta

tıss a getirince el değimiyor

• Hocam 2 adet vana aklımı karıştırıyor. biri 5016 Ras-C sensörlü diğeri 5126 Ras-D sensörlü. Fiyat olarak 5 lira fark var aralarında. Ras-C ile Ras-D arasında ne gibi farklılıklar var acaba bilginiz var mı?

Birde dubleks bir evde oturduğum için 2 adet salonum var. Birini annemler birinide ben aktif olarak kullanıyorum. Annemlerin kullandığına oda termostatı kendi kullandığıma da TRV takmayı düşünüyorum. Sormak istediğim TRV çok fazla sıcklık farkı oluşturur mu? Yani üşüme hissi yaratır mı? Mesela 23 e ayarladım. 24 e çıkıp 22 ye düşer mi?

• pckopat_doktor kullanıcısına yanıt

5016 8c ile 28c arasında çalışıyor

5126 ise 0c ile 28c aradında çalışıyor başka fark yok ikiside sıvı sensörlü

trv üşüme hissi uyandırmaz ama bu insandan insana değişir. evinizde yalıtım yoksa ısı kayıpları yüksekse biraz hissedersiniz. yalıtım varsa ve sıcağı aşırı seven insanlar değilseniz hissetmezsiniz.

• darkshine666 D kullanıcısına yanıt

tıss sesi kısma yapınca yapıyor. normalde yapmaması lazım şebeke basıncı yüksek olabilir

Evimiz yalıtımlı. Hatta baya güzel geldi bana yalıtımı. İstanbulda geçtiğimiz 1 ayda 340 lira fatura geldi. 4+2 dubleks daire.

Peki sıvı sensörlü ile gaz sensörlü arasındaki tepki süresi ne anlama geliyor. Yani mesela 20 dakika tepki süresi olan sıvı sensörlü vana kullanıyoruz. Bu 20 dakika tepki süresi ne işe yarıyor. Şu an 23 dereceye ayarladığımız vana oda 22 dereceye düşerse hemen işleme geçmiyor mu. İlla 20 dakika bekleyecek mi. İzlediğim bir video da vana yavaş yavaş açılıp yavaş yavaş kısıyordu.

• merhaba, konuyu baya bir gezdim, çok faydalı bilgiler paylaşılmış, teşekkürler.

Bende yeni gaz bağlattım ve kombi aldım, dd nitromix 28 kw. ev apartman tarzında müstakil 2 katlı ama tek ev olarak kullanıyoruz. üst katta 2 oda ısınıyor sadece. alt katta salon kapalı diğer odalar açık. standart bir ev olmadığı için oda termostadı koydurmadım; her petekte eca trv var.

şimdi burdan öğrendiklerime göre;

1_ben eve geldim, kurulumu yapan servis kombiyi 60 dereceye ayarlamış, evde sıcaktı baya, onu 50 ye düşürdüm. kitapçığında trv ile kullanımda 65 derecede tutun diyor ama yanlış geldi bana ki burdada yanlış denmiş, 50 derece devam.

2_benim trv ler yere paralel ama kombinin önüne geliyor, bu yüzden 2 tanesini yukarı bakacak şekilde çevirtmiştim. burda yapmayın hatalı ölçer denmiş ama şimdilik hatalıda ölçüyorsa performansından memnunum, değiştirmesem sorun olmaz sanırım ?

3_trv ler 1 ve 2 de çalışmıyor, 3 te ısıtıyor; kapanıp açılıyor. bazen fazla geliyor gibi, bunu daha hassas yapabilirmiyiz ? 3 te sıcak geliyor gibi, trv den ayar yapıp derecelerini düşürmek mümkün mü ? yani sorunum, 2 de çalışmıyor 3 te çok çalışıyor.

4_bir sorumda salonu 2. kademede açmalı mıyım ? şuan komple kapalı, dönüş vanasıda kapalı. ev sıcak fakat salon buz gibi.

5_şimdi birde okuduklarıma göre trv kullanılıyorsa en azından 1 petek sürekli açık olmalı gibi bir şey var. buda basıncın ve devirdaim pompasının zorlanmaması için. bende tüm petekler 2-3 kademe, bazen hepsi kapalıda olabilir. bu sıkıntı yaratır mı yoksa banyodaki havllupanı açayım mı ? havlupan çok çekir diye açmadıydık.

6_son sorumda, kitapçıkta kombi bacasından su damlıyorsa tesisatçınızı çağırın diyor. aradım söyledim birşey olmaz normal dedi tesisatçı. baca ucu baya nemli, damlacıklar var ve kombi çalıştığında damlatıyor. sıkıntı olur mu normal mi ?

biraz fazla oldu ama sorularımı yanıtlarsanız sevinirim :)

• Merhaba, resimde görülen kırmızı vanada 1den 7 ye kadar sayılar var birde N harfi var bu vana neye yarar nasıl ayarlamalıyım?

**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU)

• Ulan ECA vananın pimi tutan plastik kısmı kırıldı internete bakayım dedim eca kafaları danfoss'tan daha pahalı çüşş !!! danfos uymaz mı eca'ya**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU) **TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU) 

• 
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.